یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
 • تاریخ انتشار: 20:24 - ۱۴۰۱/۰۶/۲۱
 • دسته : اخبار اقتصادی
 • کد خبر : 235902
 • خبرنگار : 50001

شانس برنده شدن در قرعه‌کشی خودرو چقدر است؟(مرحله سوم)

امروز ثبت‌نام در سومین دور قرعه‌کشی خودرو در سامانه یکپارچه به پایان رسید و ۶ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۳۸۴ نفر برای خرید خودرو از این سامانه ثبت‌نام کردند. در حالی که تعداد خودروهای عرضه شده در این مرحله از قرعه‌کشی نسبت به مرحله قبل حدودا نصف شده و تنها ۶۰ هزار خودرو بود، تعداد متقاضیان افزایش یافت. بنابراین، شانس برنده شدن خودرو برای هر یک متقاضیان به ۰.۹ درصد کاهش یافت.

شانس برنده شدن در قرعه کشی سامانه فروش یکپارچه خودرو

مرحله قرعه کشی نوع متقاضی سهمیه تعداد عرضه تعداد متقاضی احتمال برد(درصد)
اول کل ۱۷۹/۹۱۱ ۴/۱۷۵/۳۵۲ ۴.۲%
عادی ۵۰% ۸۸/۴۵۶ ۴/۰۳۰/۲۰۰ ۲.۲%
طرح جوانی جمعیت ۵۰% ۸۸/۴۵۶ ۱۴۵/۱۵۲ ۶۰.۹%
دوم کل ۷۶/۷۰۰ ۶/۰۵۷/۵۵۵ ۱.۳%
عادی ۴۰% ۳۱/۹۸۴ ۵/۷۴۰/۳۱۴ ۰.۶%
طرح جوانی جمعیت ۵۰% ۳۷/۰۴۶ ۲۰۰/۳۳۹ ۱۸.۵%
طرح جایگزینی خودرو فرسوده ۱۰% ۷/۶۷۰ ۱۱۶/۹۰۲ ۶.۶%
سوم کل ۶۰/۰۰۰ ۶/۶۸۴/۳۸۴ ۰.۹%
عادی ۳۰% ۱۸/۰۰۰ ۶/۱۹۵/۰۷۲ ۰.۳%
طرح جوانی جمعیت ۵۰% ۳۰/۰۰۰ ۳۶۴/۰۶۳ ۸.۲%
طرح جایگزینی خودرو فرسوده ۲۰% ۱۲/۰۰۰ ۱۲۴/۵۶۹ ۹.۶%

سومین مرحله فروش یکپارچه فردا ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

با بررسی آمار و ارقام مراحل گذشته فروش خودرو در قرعه‌کشی‌های گذشته، پیش‌بینی می‌شود متقاضیان سومین مرحله فروش یکپارچه خودرو تنها یک درصد احتمال برنده شدن دارند.

به گزارش تصویر زندگی، سومین مرحله فروش یکپارچه فردا ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو آغاز می‌شود. متقاضیان سه روز فرصت دارند تا در این سامانه ثبت‌نام کنند.

به نقل از اقتصادآنلاین، یکی از دلایل راه اندازی سامانه ای جامع و تجمیع فروش خودروسازان،‌ جلوگیری از عرضه قطره چکانی خودرو به بازار خودرو بود و به عقیده مسئولین وزارت صمت، عرضه خودرو در تعداد بالا تاثیر بیشتری بر بازار خودرو خواهد داشت. اما حالا با اعلام برگزاری سومین مرحله از این قرعه‌کشی‌ها، خودروهای عرضه شده در این مرحله از دو مرحله قبلی نیز کمتر است.

مرحله اول تعداد ۱۷۷هزار دستگاه خودرو عرضه شده بود و بیش از ۴میلیون نفر متقاضی در این مرحله ثبت‌نام کرده بودند و ان یعنی شانس برنده شدن متقاضیان در این مرحله به طور میانگین حدود ۴درصد بود. به بیان دیگر به ازای هر خودرو عرضه شده بیش از ۲۲ نفر متقاضی وجود داشت.

شانس برنده شدن در قرعه‌کشی خودرو چه قدر است؟

در مرحله دوم حدود ۷۷هزار دستگاه عرضه شد که نسبت به مرحله اول کاهش بیش از ۵۶درصدی را نشان می‌دهد. با این وجود تعداد متقاضیان در این مرحله با افزایش حدود ۵۰درصدی به ۶میلیون نفر رسید. به بیان دیگر شانس برنده شدن متقاضیان به طور میانگین از ۴درصد در مرحله اول به حدود ۱.۳درصد رسید.

شانس بنده شدن پژو پارس

البته باید توجه داشت که در برخی از مدل‌ها به دلیل تقاضا بالا، شانس افراد به شدت پایین‌تر از میانگین کلی خواهد بود. به عنوان مثال در مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه حدود دو میلیون و ۲۲۲هزار نفر برای خرید پژو پارس ثبت‌نام کردند. در حالی که ظرفیت فروش این خودرو ۴هزار و ۵۰۰ دستگاه بود. به بیان دیگر شانس افراد متقاضی پژو پارس در مرحله دوم حدود ۰.۲ درصد بود و به ازای هر دستگاه پژو پارس عرضه شده حدود ۵۰۰ نفر متقاضی وجود داشت.

حالا آن گونه که سخنگو وزارت صمت اعلام کرده است،‌ حدود ۶۰هزار دستگاه در مرحله سوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه عرضه می‌شود که حاکی از کاهش بیش از ۶۶درصدی نسبت به مرحله اول و کاهش ۲۲درصدی نسبت به مرحله دوم است. در این شرایط اگر همانند مرحله گذشته حدود ۶ میلیون نفر در این مرحله ثبت‌نام کنند،‌ شانس برنده شدن افراد در این مرحله حدود یک درصد خواهد بود.

علت کاهش عرضه خودرو در مرحله سوم چیست؟

البته باید توجه داشت که احتمالا بخشی از کاهش عرضه به واسطه خروج برخی از مدل‌ها از فرآیند قرعه‌کشی است،. با این وجود مهم‌ترین بخش تقاضا برای همین خودروهایی است که فعلا قرعه‌کشی برندگان خوش اقبال آنها را مشخص می‌کند.

حالا باید دید با توجه به تجربه برگزاری دو دوره قبلی که شاهد افزایش چشمگیر و ۵۰درصدی شرکتکنندگان در کنار کاهش حدود ۶۰درصدی خودروهای عرضه شده بودیم، در این مرحله با کاهش ۱۶هزار دستگاهی خودروهای عرضه شده نسبت به مرحله دوم تعداد متقاضیان چه تغییری کرده و آیا این تعداد کم می‌تواند نیاز بازار را تامین کند؟

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 43, میانگین امتیاز: 4,02 از 5)
Loading...

۵ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. متین گفت:

  سلام دوستان خدا دوستون داشته که این همه مدت برنده نشدین. انشالله برنده میشین، میفهمین که منتظر چه چیزی بودین این همه وقت. پول بابت چیز بی ارزشی دارید میدید. منم مثل شما بودم الان برنده شدم هر روز خرابه در نمایندگی هستم.

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۴
 2. زینب گفت:

  با توجه به مرحله اول و دوم که تقاضا بیشتر شده در اینصورت باید تعداد خودروها رو بیشتر کنند نه کمتر… هرچه تقاضا بیشتر، تولید کمتر… در این مرحله هم فکر کنم شانس برنده شدن زیر یک صدم هست.

  موافقم ۳۶
  مخالفم ۱
 3. غریبی گفت:

  باسلام منم الان ۲ ساله ثبتنام انجام میدم ولی متاسفانه هربار برنده نشده ام:( نمیدونم واقعا این قرعه کشی راسته یا مردم و سرکار میزارن!!

  موافقم ۴۶
  مخالفم ۶
 4. حسین گفت:

  سلام، من تو تمام مراحل با چهار تا گواهینامه تقریبا حدود ۹۰ بار ثبت نام کردم. بقول محمد آقا خیلی خیلی خیلی شانس میخواد ..که بتونی تو قرعه کشی که اصلا همش الکیه برنده بشی

  موافقم ۶۲
  مخالفم ۳
 5. محمد گفت:

  سلام عرض ادب خدمت هموطنان عزیز بنده چندین نوبت ثبت نام کردم در نیومد و هر نوبت سایت روباز کردم نوشته بود شما برنده نشدید!! تازه متوجه شدم خودرو خریدن تو کشور ما بستگی به شانس دارد.

  موافقم ۵۷

ارسال دیدگاه شما

×
/a>