یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

دریافت یارانه نقدی و یا کالابرگ اختیاری شد/ چه کالایی عرضه می شود؟

اجرای طرح کالابرگ الکترونیک بر بستر شبکه ملی اعتبار(شما) آغاز شد

استاندار هرمزگان گفت: اجرای طرح خرید با کالابرگ الکترونیک بر بستر شبکه ملی اعتبار (شما) در هرمزگان آغاز شد. مهدی دوستی به اهمیت اجرای طرح کالابرگ الکترونیک اشاره کرد و گفت: به منظور حمایت از سبد غذایی خانوار و تقویت سلامت غذایی این امکان برای مردم ایجاد شده که با اعتبار یارانه، بتوانند یک ماه زودتر اقلام ضروری خانوار خود را خریداری کنند.

وی ویژگی بارز این طرح را حفظ قدرت خرید مردم در طول دوره برشمرد و گفت: برای حفظ قدرت خرید مردم در این طرح؛ قیمت کالا در شهریور ۱۴۰۰ مبنا و ملاک عمل قرار گرفته و دولت طبق سبد کالای مشخص شده، ما به تفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می کند.

استاندار هرمزگان احترام به سلایق مختلف را دیگر مزیت طرح کالابرگ برشمرد و افزود: مردم برای خرید اقلام کالایی این طرح می توانند آزادانه و به سلیقه خود هر نشان تجاری را انتخاب و خریداری کنند و امکان پرداخت ما به التفاوت قیمت کالای انتخابی با کالای مرجع نیز میسر شده است.

دوستی گفت: در این طرح همچنین مردم می توانند براساس نیاز خانوار، مقدار کمتر یا بیشتری از کالاهای اساسی مرجع را به انتخاب خود و تا سقف میزان اعتبار یارانه شان خریداری کنند.

وی در رابطه با افراد مشمول این طرح گفت: تمام کسانی که حساب یارانه آنها در هرمزگان است از امشب می توانند برای مشاهده ی میزان اعتبار و اقلام کالایی مصوب با تلفن همراه سرپرست خانوار ،کد دستوری #۲۸*۷۸۸* را شماره گیری کنند.

بیشتر بخوانید؛ جزئیات واریز یارانه برای متقاضیان تجدیدنظر اعلام شد

استاندار هرمزگان گفت: همچنین می توانند با نصب برنامه کاربردی شما ( شبکه ملی اعتبار) نیز با استفاده از برنامه های نرم افزاری بازار و مایکت، یا مراجعه به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir از مکان های فروش کالاها مطلع شوند.


یارانه نقدی هیچ استانی قطع نمی‌شود

(۱۴۰۱/۰۹/۱۸) مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان با بیان این که طرح کالابرگ الکترونیکی اختیاری است گفت: یارانه نقدی هیچ استانی قطع نمی‌شود.
حمید فرداد مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان اعلام کرد: دولت به منظور تقویت سلامت غذایی خانوارها این امکان را برای آنها ایجاد می‌کند که به اعتبار یارانه بتوانند یک ماه زودتر کالاهای اساسی را خریداری کنند.

وی افزود: طرح کالابرگ الکترونیک در حال پیاده‌سازی مقدمات اجرا در استان هرمزگان است. این امکان برای تمام جامعه یارانه‌بگیر هرمزگان پس از اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های کشوری و استانی فعال خواهد شد و نیاز به هیچ اقدامی نیست.

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان در ادامه گفت: استفاده از اعتبار از طریق تمامی کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار، امکان‌پذیر خواهد بود و در مورد کالاهای مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری مشخص نیست و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند.

فرداد گفت: با توجه به تأکید وزیر محترم رفاه، این طرح برای یارانه‌بگیران اختیاری است و هموطنان پس از اعلام رسمی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.


انتخاب یارانه نقدی و یا کالابرگ اختیاری است

(۱۴۰۱/۰۹/۹) وزیر کار گفت: استفاده از کالابرگ اختیاری است یعنی کسانی که خواستند می توانند از استفاده کنند و کسانی که خواستند می توانند از مبلغ نقدی استفاده کنند. کارت الکترونیکی افراد معادل مبلغ یارانه شارژ می شود و افراد در یک بازه زمانی مشخص مختار هستند با این کارت، پروتئین خرید کنند یا پول آن را برداشت کنند.

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از ایسنا، صولت مرتضوی در حاشیه جلسه امروز (۹ آذر ۱۴۰۱) هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت آزمایشی در استان هرمزگان شروع شده و بازتاب خوبی از آن گرفته شد.

وی ادامه داد: به محض اینکه بستر آن فراهم شود، به صورت آزمایشی اجرا می کنیم. امیدواریم هرچه زودتر این طرح اجرا شود.

وی ادامه داد: استفاده از کالابرگ اختیاری است یعنی کسانی که خواستند می توانند از استفاده کنند و کسانی که خواستند می توانند از مبلغ نقدی استفاده کنند. سازوکار اجرای این طرح این است که کارت الکترونیکی افراد معادل مبلغ یارانه شارژ می شود و افراد در یک بازه زمانی مشخص مختار هستند با این کارت، پروتئین خرید کنند یا اینکه زمانی که یارانه به حساب افراد واریز می شود، پول آن را برداشت کنند.


(۱۴۰۱/۰۵/۱۷) آنطور که قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت بعد از اینکه امکانات زیرساختی فراهم شد، به افراد اختیار داده می‌شود که هم بتوانند به صورت ریال و هم به صورت کالا این یارانه را دریافت کنند.
صحبت از زیرساخت‌هایی است که برای اجرای طرح کالابرگ آماده نیست. همین که آماده شود یارانه نقدی را حذف می‌کنند.

کالابرگ

به گزارش تجارت نیوز، قرار بود تا شهریور طرح کالابرگ اجرا شود. یعنی چند هفته دیگر. روز گذشته نیز احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد گفت: «پس از تصمیم نهایی ستاد اقتصادی دولت، شیوه پرداخت کالابرگ و نحوه دریافت آن را اعلام خواهیم کرد.»

خاندوزی به ایلنا گفت: « این گزارش قرار است تا آخر مرداد توسط دوستان ارائه شود. امیدواریم اوایل شهریور ماه بعد از ارائه گزارش، تصمیم نهایی در خصوص جزئیات تغییر شیوه پرداخت یارانه‌ها صورت گیرد

برخی از مردم اما نسبت به جایگزینی کالابرگ انتقاد دارند. این انتقادات از همان ابتدا که صحبت از کالابرگ به جای یارانه نقدی بود، مطرح شد. آنها می‌گوید یارانه نقدی را به انتخاب خودشان صرف هزینه‌های جاری زندگی می‌کنند و مجبور نیستند صرف خرید چند قلم کالای خاص کنند.

در ادامه واکنش برخی مخاطبان را نسبت به این مسئله می‌خوانید:

«کالابرگ نمیخوایم. یارانه نمیخوام. قیمتها برگرده مثل سالهای پیش. آرزوی همه چیرو داریم به گورمیبریم. توان خرید گوشت و مرغ نداریم.»

«بزارید خودمون تصمیم بگیریم با یارانه پرداختی چی کار کنیم.»

«ما کالابرگ نمیخوایم. اومدیم بچه مون مریض شد خواستیم ببریم دکتر. با کالابرگ ببریم؟»

پیش از این محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک برنامه رادیویی گفت: «یکی از طرح‌های دولت این است که به جای پول نقد، یارانه را در قالب کالای ارزان عرضه کند تا مطمئن شویم میزان گوشت، شیر و غیره که بر اساس استانداردهای بهداشتی، یک خانواده باید دریافت کند، دریافت کرده‌اند. این یک حلقه تکمیلی پرداخت یارانه‌ها است. اما بعد از اینکه امکانات زیرساختی فراهم شد، به افراد اختیار داده می‌شود که هم بتوانند به صورت ریال و هم به صورت کالا این یارانه را دریافت کنند.»

آنطور که قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت سخت‌افزار جدیدی به نام کالابرگ ایجاد نمی‌شود. بلکه از زیرساخت‌های موجود مانند کارت‌های بانکی استفاده می‌شود. در مرحله‌ای که سامانه تکمیل و اعلام شود، افراد مایل به دریافت کالای ارزان، می‌توانند به مکان‌های مشخص مراجعه کنند

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 59, میانگین امتیاز: 4,15 از 5)
Loading...

۱۵ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. علوی گفت:

  یارانه بایستی فقط به معلولین و افراد بی سرپرست داده بشه، وگرنه باعث تن پروری میشه، هر کس پول می خواهد کار بیشتر کند

  موافقم ۴
  مخالفم ۴۵
  • mahnaz گفت:

   نظر شما درسته ولی به شرطی که اقتصاد درستی داشته باشیم و با وجود دو شغله بودن و مسافرکشی شب گرسنه سرمون رو رو بالش نذاریم. فقر نتیجه بی کفایتی حکومت هست.

   موافقم ۲۹
   مخالفم ۱
 2. علی گفت:

  منِ کارگر که حقوق ثابتی ندارم با پول یارانه شهریه دانشگاه دخترم را پرداخت میکنم این کار درست نیست؟

  موافقم ۴۰
  مخالفم ۱
  • mahnaz گفت:

   طرح کالابرگ به گفته مسئولان اختیاری هست، میتونید همون یارانه نقدی رو دریافت کنید

   موافقم ۲۱
 3. حبیب آقایی گفت:

  سلام به هر حال پس از دو بار اعتراض امروز که از طریق تلفن گویا جویا شدم، اظهار داشت مشمول دریافت یارانه شده ام و موضوع به سازمان هدفمندی یارانه ها ارسال شده است. برای پیگیری در برقراری و واریز معوقات چه اقدامی باید انجام دهم ؟

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
  • mahnaz گفت:

   اگه قبلا یارانه دریافت می کردید و سازمان هدفمندی یارانه حساب شما رو داره، باید منتظر واریز بمونید.

   موافقم ۷
   مخالفم ۲
 4. فراز گفت:

  اگر کالابرگ با قیمت های شهریور ۴۰۰ باشه بهتره، ۳۰۰ تومن رو میفروشم ۶۰۰ تومن ، خود مغازه دارها هم ازم میخرن😈!!

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۱۶
 5. سارا گفت:

  سلام، فقط نقدی، هر وقت اسم کالابرگ میاد حرص میخورم، آخه همه چی هر روز گرون تر میشه فقط خوراک نیست از کالاها تا خدمات و هزاران چیز دیگه، کاش به نظر و خواسته مردم اهمیت بدن

  موافقم ۶۸
  مخالفم ۱
  • mahnaz گفت:

   از این دید هم نگاه کنید. با افزایش تورم یارانه نقدی رو افزایش نمیدن(۴۵۵۰۰ تومان زمان احمدی نژاد تا همین چند ماه پیش بدون تغییر پرداخت میشد) ولی باید مثلا همون ۱ کیلوگرم برنج رو مجبورند به مردم بدن (حالا برنج هر چقدر هم میخواد گرون شده باشه). اتفاقا دولت دوست داره یارانه رو نقدی بده مجلس رو کالابرگ تاکید داره.

   موافقم ۲۵
   مخالفم ۵
   • سحر گفت:

    اگر اجناس به قیمت پارسال باشه یه دردی رو شاید دوا کنه نباشه مسخره بازیه و ملت و مسخره کردن اگر قرار باشه قیمت های جدید بریم با کالابرگ بخریم همون با یارانمون میخریم چه فرقی میکنه

    موافقم ۲۵
    مخالفم ۱
   • هادی گفت:

    یکی از مهم ترین عامل گرانی و تورم مافیا هستند تا زمانی که مافیا روی کار هستند تورم قطع نمیشه از زمانی که یارانه توسط احمدی نژاد کلید خورد مردم بخاطر احساساتی شدن کف و صوت زدند اما نمیدانستند که وقتی قراره یارانه دریافت کنند باید خیلی چیزها فراموش میشه از جمله کاهش تورم. قبل از دریافت یارانه قبض مصرفی مانند برق، آب و گاز توسط دولت پرداخت میشد.

    موافقم ۱۲
    مخالفم ۶
  • مهری گفت:

   یارانه نقدی برای من که بی سرپرست هستم بهتره

   موافقم ۵۲
   مخالفم ۱
 6. صالح گفت:

  قیمت ها تا انقلاب مهدی به سال ۸۰ بر نمیگردد . کالابرگ الکترونیک به درد ملت نمیخورد چون دوباره پولش به جیب فروشگاه دلال میره. وقتی ملتی راضی به این چندرغاز که پول آب، برق، گاز و نان بود که در دولت احمدی نژاد به قانون تبدیل و اجرایی شد. ۱۸سال زمان برد تا اجرایی شد. حال باراین وضعیت معشیتی که ملت دارند، هر نفر ۳۰۰ هزارتومان می گیرند و راضی هستند. پس روش نقدی پرداخت یارانه ادامه یابد. یک نفر میخواد با این ۳۰۰ هزارتومان هم غذا بخورد، بهداشت فردی و ایاب ذهاب، هزینه برق، آبریال گاز و …پرداخت کند. خب ملت فعلا سرگرم این چندرغازند. بهتر است این روال را ادامه دهید.

  موافقم ۵۴
  مخالفم ۳
  • mahnaz گفت:

   وای به حال ملتی که روی میلیون ها بشکه نفت و منابع غنی معدنی نشسته و محتاج ۳۰۰ هزار تومان صدقه دولت هست.

   موافقم ۸۹
   مخالفم ۵
   • mozafari گفت:

    با سلام ای کاش ای کاش ای کاش صدقه بهمون میدادن ما راضی بودیم از دولت، منابع کشورمونو دارن به بیگانه میدن و ته موندشو به ما میفروشند.

    موافقم ۲۱

ارسال دیدگاه شما

×