چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

شرایط وام مسکن ۱۴۰۱ برای جوانان و بافت فرسوده [مبلغ اقساط ماهانه و نرخ سود]

(۱۴۰۱/۰۵/۱۱) در وام تسهیلات بافت فرسوده بانک مسکن، می توانید وامی با سقف حداکثر ۱۳۰ میلیون تومان دریافت کنید.

حداکثر مبلغ وام بافت فرسوده مسکن ۱۳۰ میلیون تومان و کمترین میزان آن ۴۰ میلیون تومان است. البته برخورداری از بیشترین مبلغ بستگی به نحوه دریافت وام توسط شما دارد. اگر با قرارداد عاملیت وام دریافت کنید، حداکثر ۵۰ میلیون تومان به شما اعطا می‌گردد. با خرید اوراق ممتاز شما می‌توانید ۱۳۰ میلیون تومان وام بگیرید. برای تسهیلات از محل بدون سپرده نیز حداکثر ۱۲۰ میلیون تومان به شما تعلق می‌گیرد.

شرایط دریافت وام بافت فرسوده

جهت دریافت وام بافت فرسوده بانک مسکن باید از سند ملک برای ضمانت استفاده کنید و سند تضمین نباید در رهن بانک دیگری نباشد. همچنین، این وام نیاز به سپرده قرض الحسنه دارد، اما اگر برای گرفتن آن از محل اوراق ممتاز استفاده می‌کنید، باید اوراق بخرید.

در اولین قدم، باید از طریق ارائه معرفی‌نامه از طرف شرکت بازآفرینی شهری یا اداره راه و شهرسازی اقدام کنید. علاوه‌بر این، نیاز است تا وام‌گیرنده دارای بدهی معوق یا چک برگشتی نباشد.

تعداد اقساط وام بافت فرسوده مسکن چقدر است؟

حداکثر زمان بازپرداخت وام بافت فرسوده بانک مسکن ۳۰ ماه و مدت زمان بازپرداخت برحسب تعداد واحد مسکونی متفاوت است. برای ۵ واحد مسکونی ۱۲ ماه، ۶ تا ۲۰ واحد مسکونی ۱۵ ماه،۲۱ تا ۵۰ واحد مسکونی ۲۰ ماه، ۵۱ تا ۱۰۰ واحد مسکونی ۲۴ ماه و ۱۰۱ واحد مسکونی به بالا طی۳۰ وقت برای بازپرداخت دارند.

سود وام بافت فرسوده و مبلغ اقساط آن چقدر است؟

اگر وام شما سود ۹ درصدی و ۳۰ ماه زمان برای بازپرداخت دارد، باید ماهیانه مبلغ ۱,۸۶۷,۴۰۸ تومان پرداخت کنید.

برای وام با سود ۱۶درصد و ۳۰ ماه زمان بازپرداخت با سقف ۱۳۰میلیون تومان، باید ۵.۲۸۶.۰۷۱ میلیون تومان قسط پرداخت شود.

برای سود ۱۸ درصد نیز،۳۰ ماه زمان برای بازپرداخت وجود دارد و سقف وام ۱۲۰ میلیون تومان است که در نهایت باید ماهی ۲۹.۹۰۱.۰۷۸ میلیون تومان قسط پرداخت شود.

هزینه های جانبی دریافت وام مسکن برای بافت فرسوده

هزینه جانبی دریافت وام بافت فرسوده حداکثر ۷۸۵ هزار تومان برآورد می‌شود که شامل تشکیل پرونده و حق کارشناسی ملک است. البته این هزینه بنابر سقف وام دریافتی تغییر می‌کند.


 

وام مسکن 70 میلیون تومانی

وام خرید مسکن جوانان در تهران دو میلیاردی شد

با موافقت بانک مرکزی، حداقل مبلغ سپرده‌گذاری و سقف تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان افزایش یافت.

(۱۴۰۱/۰۱/۲۶) به گزارش ایسنا، حساب پس انداز مسکن جوانان نوعی برنامه‌ریزی بلند مدت برای خانه‌دار شدن افراد است که متقاضیان می‌توانند با واریز مبالغ به صورت ماهانه و یا یکجا حداقل پس از  پنج سال و حداکثر بعد از ۱۵ سال نسبت به دریافت تسهیلات خرید و احداث مسکن اقدام کنند.

بدین منظور، هر شخصی که به سن هیجده سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می‌تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت او باشند حساب پس انداز مسکن جوانان افتتاح کنند که متقاضیان افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان می‌توانند سپرده‌گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به دفعات یا به صورت یکجا در ابتدای دوره) آغاز کنند.

در این زمینه، برخی از ضوابط و شرایط حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای پرداخت تسهیلات از این محل برای سال جاری تغییر کرده که تغییر تقسیم‌بندی مناطق جغرافیایی حساب جوانان به ترتیب از سه منطقه “تهران”، “شهرهای بزرگ” و “سایر مناطق شهری” به “تهران”، “مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت” یکی از این موارد است.

علاوه بر این، افزایش حداقل مبلغ سپرده‌گذاری از ۲۰۰ به ۴۰۰ هزار تومان و افزایش سقف تسهیلات حساب مذکور از ۱ میلیارد تومان، ۸۵۰ و ۷۰۰ میلیون تومان تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ به مبالغ ۲، ۱.۷ و ۱.۴ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ترتیب در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر مناطق شهری، برای حساب‌های افتتاحی سال ۱۴۰۱، از دیگر مواردی درخواستی بانک مسکن است که بانک مرکزی با آن موافقت کرده است.

علاوه بر این، با درخواست مجدد آن بانک مبنی بر امکان تجمیع تسهیلات مسکن از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن جوانان و اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن آن بانک در سقف‌های مصوب هر یک از حساب‌های مزبور، با توجه به سیاست‌های کنونی دولت و مجلس شورای اسلامی مبنی بر تقویت ساخت مسکن (قانون جهش تولید مسکن) موافقت نشد.

وام مسکن جوانان در سال 1401

شرایط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

آن دسته از افرادی که قصد دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱​ را دارند، می بایست که شرایط لازم را برای اخذ این وام خرید مسکن، داشته باشند، در غیر این صورت، امکان استفاده از این وام، برای افراد، وجود نخواهد داشت. از آنجا که بانک مسکن، در سال ۱۴۰۱، اقدام به ارائه تسهیلات مسکن جوانان، با شرایط ویژه کرده است، در ادامه، در خصوص شرایط دریافت وام مسکن جوانان، توضیحات لازم آورده شده است.

افراد متقاضی، جهت دریافت وام مسکن جوانان، می بایست ماهانه به صورت مستمر، در حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، به مدت حداقل، ۵ سال و حداکثر، ۱۵ سال، سپرده گذاری داشته باشند.

جهت افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، لازم است، افراد متقاضی، به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند. همچنین، اگر متقاضیان کمتر از ۱۸ سال، از سوی دادگاه، حکم رشد دریافت کرده باشند، می توانند به نام خود و یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت آنها می باشند، برای افتتاح حساب، اقدام نمایند.

امکان برداشت از حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، برای دارندگان حساب، در هر زمانی، جایز بوده؛ اما، می بایست به صورتی باشد که متوسط موجودی حساب، از حداقل مبلغ تعیین‌ شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در هر سال، کمتر نشود.

همچنین، بر اساس میزان مبلغ واریزی شده در هر ماه به حساب پس انداز جوانان بانک مسکن، رقم آن حساب، متوسط موجودی و وام های تعلق گرفته به آن حساب، محاسبه می گردد.

برای حساب های پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، میانگین حساب، در هر سال، اینگونه محاسبه می شود که میزان وجه موجود در حساب، در هر سال سپرده گذاری، بر تعداد ماه های سال، یعنی ۱۲ تقسیم می گردد.

تسهیلات تعلق گرفته به افراد دارای حساب پس انداز جوانان نیز، در هر سال، به صورت مجزا، از حاصل ضرب ضریب هر سال، در میانگین موجودی حساب آن سال، حساب می شود.

لازم به ذکر است میزان حداقل مبلغ واریزی در هر ماه برای دارندگان حساب ‌های جدید پس انداز مسکن جوانان، در آغاز هر سال سپرده ‌گذاری، برای آن سال، توسط بانک مرکزی، تعیین می شود.

همچنین، صاحب حساب پس انداز وام مسکن جوانان، می تواند در هر زمان، برای واگذاری حساب به اقوام نزدیک خود، شامل پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدربزرگ، اقدام نماید.

مدارک لازم برای وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

افرادی که قصد دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ را دارند، می بایست که ابتدا، مدارک لازم برای دریافت تسهیلات مسکن جوانان را آماده نمایند و سپس، درخواست خود را برای ثبت نام در وام مسکن جوانان بانک مسکن، ارائه کنند. لازم به ذکر است که مستاجران نیز، می توانند با داشتن مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران، برای دریافت وام ودیعه مسکن، اقدام نمایند. از این رو، در ادامه، در رابطه با مدارک لازم برای وام مسکن جوانان، توضیحات لازم آورده شده است.

 • ارائه اصل و کپی سند رسمی مالکیت
 • اصل و کپی پروانه‌ ساخت
 • اصل و کپی پایان کار ساختمان
 • اصل و کپی مبایعه ‌نامه
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده
 • قبض برق ساختمان ملک خریداری شده
 • کد پستی ملک خریداری ‌شده
 • ارائه اصل دفترچه یا کارت حساب
 • ارائه مدارک شغلی خریدار، از جمله گواهی حقوق یا جواز کسب
 • اصل و کپی وکالت ‌نامه ( در صورت وجود وکیل )
 • اصل و کپی اجاره‌ نامه ملک ( املاک اوقافی )
 • تکمیل نمونه فرم ‌های دریافت وام مسکن جوانان بانک مسکن

میزان مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

افرادی که دارای شرایط دریافت و مدارک لازم برای دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، می باشند، می توانند در صورت احراز شرایط، میزان مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ را که همانند میزان وام اجاره مسکن، توسط بانک مرکزی، تعیین شده است را دریافت نمایند. لازم به ذکر است میزان تسهیلات مسکن جوانان بانک مسکن، رابطه ای مستقیم، با میانگین موجودی حساب سالیانه دارندگان حساب پس انداز مسکن جوانان و واریزی ماهیانه دارد.

افراد متقاضی وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، می توانند با حداقل مبلغ سپرده گذاری جهت دریافت تسهیلات مسکن جوانان، به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان، اقدام نمایند. همچنین، با توجه به تقسیم بندی جدید مناطق جغرافیایی، سقف تسهیلات برای کسانی که در سال ۱۴۰۱، افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن داشته اند، به ترتیب برای استان تهران، مراکز استان ها، شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و همچنین، سایر مناطق شهری، ۲، ۱.۷ و ۱.۴ میلیارد تومان، افزایش داشته است.

افرادی که قصد ثبت نام و دریافت وام ودیعه مسکن را دارند، می توانند از طریق مراجعه به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به نشانی tem.mrud.ir، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند.

میزان اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

پرداخت اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، از جمله موضوعاتی است که افراد متقاضی این تسهیلات مسکن، می بایست پیش از دریافت این وام، به آن، آگاهی لازم را داشته و بر اساس آن، تصمیم گیری نمایند که آیا قادر به پرداخت ماهانه اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ می باشند یا خیر؟

با توجه به اینکه میزان مبلغ و اقساط انواع طرح های تسهیلاتی مسکن، همانند میزان مبلغ و اقساط وام نهضت ملی مسکن، با یکدیگر متفاوت می باشند، نمی توان مبلغ مشخصی را برای اقساط وام های مسکن، مشخص کرد؛ از این رو، در ادامه، در رابطه با موارد تعیین کننده میزان اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، توضیحات لازم آورده شده است.

میزان کل مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ :

میزان مبلغ دریافتی وام مسکن جوانان، توسط دارندگان حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، در زمان تعیین میزان اقساط وام مسکن جوانان، به صورت ماهانه، تاثیر بسزایی دارد. در صورتی که میزان دریافت تسهیلات مسکن جوانان، میزان سقف این وام، در نظر گرفته شود، اقساط ماهانه آن نیز، افزایش خواهد داشت.

نرخ سود وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ :

بیشترین میزان نرخ سود وام مسکن جوانان، بر اساس مدت زمان باز پرداخت وام به مدت بیش از ۵ سال، ۹ درصد در نظر گرفته شده است و حداقل نرخ سود تسهیلات مسکن جوانان، بر اساس مدت زمان باز پرداخت این وام، تا ۵ سال، ۶ درصد می باشد.

مدت زمان بازپرداخت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ :

یکی دیگر از موارد تعیین کننده میزان اقساط وام مسکن جوانان، مدت زمان بازپرداخت این وام، می باشد. در حال حاضر، دو روش، جهت بازپرداخت وام مسکن جوانان در نظر گرفته شده است که در روش اول، به صورت ساده پرداخت اقساط این تسهیلات، به مدت زمان ۲۰ سال به طول می انجامد و در روش دوم، به صورت پلکانی، بازپرداخت وام مسکن جوانان، به مدت زمان ۱۲ سال طول می کشد.


اخبار قدیمی وام مسکن  👇👇


خبرگزاری ایسنا: با کاهش سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ۹.۵ به ۸ درصد اقساط پرداختی و سود تمام دوره این وام برای متقاضیان تعدیل و نسبت به گذشته به صرفه‌تر شد.

صندوق پس انداز مسکن یکم طرحی بود که بعد از رایزنی‌های زیاد بین وزارت راه و شهرسازی، بانک مسکن و بانک مرکزی در نهایت در سال ۱۳۹۴ در بانک مسکن به مرحله اجرا درآمد.

این وام در ابتدا تا سقف ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان بود و شرایط آن به گونه‌ای که متقاضی باید برای دریافت این تسهیلات برای دوره یک ساله سپرده‌گذاری کرده و در نهایت مبلغ مورد نظر را دریافت می‌کرد.

دوره بازپرداخت این تسهیلات حداکثر ۱۲ سال و سود پرداختی در ابتدای شروع به کار صندوق حدود ۱۴ درصد بود، اما در ادامه با تغییراتی در پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم، مبلغ وام برای زوجین ویژه‌ شد، به گونه‌ای که بین ۸۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان تغییر کرد.

 

بر این اساس مبلغ وام صندوق پس انداز مسکن یکم برای انفرادی در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است.

برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می‌کند. به این ترتیب متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می‌تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده‌گذاری کرده و در سررسید یک ساله مبلغ خود را دریافت کند. به عنوان مثال متقاضی وام ۸۰ میلیونی، ۴۰ میلیون تومان سپرده می‌خواهد و بعد از یک سال ۸۰ میلیون وام به اضافه ۴۰ میلیون سپرده‌گذاری شده را دریافت می‌کند.

اما در حدود سه سالی که از راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌گذرد سود اختصاص یافته به تسهیلات آن به تدریج کمتر شد تا اینکه از حدود ۱۴ درصد ابتدای دوره به ۹.۵ درصد رسید. این در حالی است که بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در روز گذشته(سه شنبه) سود تسهیلات این بخش مجددا کاهش یافته و از ۹.۵ به ۸ درصد رسیده است. این اختلاف ۱.۵ درصدی بار دیگر موجب کاهش اقساط دوره و در نهایت سود کلی که به تسهیلات آن اختصاص پیدا می‌کند، خواهد شد.

همچنین بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار سود وام تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بافت‌های فرسوده نیز از ۸ به ۶ درصد کاهش یافته است.

در جدول زیر مبلغ وام‌های ۴۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی صندوق پس انداز یکم بعد از تغییر نرخ سود از ۹.۵ به ۸ درصد با فرض دوره بازپرداخت ۱۲ ساله مورد محاسبه قرار گرفته است.

مبلغ اقساط وام مسکن یکم

وام مسکن از طریق اوراق

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در طی هفته‌های گذشته تقریبا روی خط ثابتی حرکت کرده به طوری که متوسط قیمت هر برگ از این اوراق ۶۷ هزار تومان است.

در معاملات فرابورس ایران در روز گذشته قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن تیر ماه ۱۳۹۷، ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش گذاری شد و قیمت هر برگ از تسه خرداد ۱۳۹۷ به ۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان رسید در عین حال قیمت تسه آذر ماه سال ۱۳۹۶، ۶۸ هزار تومان بود.

همچنین در برخی از تسه‌هایی که زمانی تا اتمام سررسیدش نمانده قیمت ها حدود ۶۵ هزار تومان است که عملا به علت اینکه به زودی سررسید را رد میکنند قابل استفاده نخواهند بود.

اما در عین حال با افزایش قیمت ارزهای خارجی در چند ماهه اخیر قیمت مسکن هم رشد قابل ملاحظه ای را داشته و با رقم هایی که با اوراق تسهیلات مسکن وام داده می‌شود سخت تر از گذشته می‌توان صاحب خانه شد و شرایط برای قشر ضعیف نامطلوب تر شده است.

وام مسکن برای زوج های تهرانی

با توجه به اینکه قیمت بیش‌تر اوراق حدود ۶۷ هزار تومان است، این قیمت را مبنا قرار داده و قیمت وام مسکن را برای اقشار مختلف محاسبه می‌کنیم. زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، آن‌ها باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومانی خریداری کرد، در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان‌ صرف کنند.

وام مسکن برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

وام مسکن برای شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت

علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند که برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بپردازند. این زوج‌ها در مجموع برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

وام مسکن برای مجردها

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 27, میانگین امتیاز: 4,11 از 5)
Loading...

۱ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. اکبر گفت:

  خدا پدر ربا خواران زمان پهلوی را بیامرزد باز یک جو از خدا می ترسیدند خدایا به چه روزی افتادیم شاید خود کرده را تدبیر نیست .

  موافقم ۳۷

ارسال دیدگاه شما

×
/a>