یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

راهنمای خرید بیمه سربازی و افزایش سابقه بیمه تامین‌ اجتماعی

مدت خدمت سربازی خود را به سوابق بیمه تامین اجتماعی اضافه کنید

با توجه به قانون کشور، تمام مردان باید به مدت ۲۴ ماه خدمت سربازی داشته باشند. هرچند که در برخی از شرایط می‌توان از قانون معافیت هم استفاده کرد که افراد را برای رفتن به سربازی معاف می‌کند. خدمت مقدس سربازی مقطعی از زندگی جوانان است که آموزش های لازم برای دفاع از مرزها و تمامیت ارضی کشور و حفاظت از جان مردم به آنها ارائه می شود و مشمولان پس از تمام خدمت سربازی خود کارت پایان خدمت دریافت می کنند و وارد بازار کار و فعالیت‌های اجتماعی می‌شوند. خدمت نظام وظیفه فرصتی ارزشمند برای خدمت به میهن است و همچنین این دوران می‌تواند به عنوان سوابق بیمه ای آنها لحاظ شود.سازمان وظیفه عمومی‌تمام افرادی که به خدمت مقدس سربازی می‌روند را بیمه سربازی می‌کند.

سربازان بعد از پایان خدمت سربازی می‌توانند با توجه به یکسری شرایط بیمه سربازی را به سابقه بیمه تامین اجتماعی خود اضافه کنند. برای اینکه بتوان بیمه نامه سربازی را خریداری کرد باید یکسری مدارک همراه داشته باشید. در این مطلب سعی داریم درباره اهمیت بیمه سربازی و شرایط آن توضیحاتی ارائه کنیم با ما تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه سربازی چیست؟

بعد از اینکه افراد خدمت سربازی را تمام می‌کنند، اهداف مختلفی برای زندگی دارند. برخی از افراد بعد از خدمت قصد مهاجرت دارند، برخی دیگر تمایل دارند که در شرکت‌های خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند و برخی دیگر هم تمایل به ازدواج دارند. داشتن بیمه سربازی برای برخی از اهداف اهمیتی ندارد اما برای کسانی که تمایل دارند در شرکت‌های خصوصی و دولتی کار کنند به عنوان ۲ سال سابقه بیمه اهمیت خواهد داشت.

با توجه به این شرایط، افراد دوران سربازی را خیلی جدی‌تر طی می‌کنند چون می‌دانند که در بازنشستگی تاثیرگزار است. با در نظر گرفتن یک سری شرایط می‌توان به ازای گذراندن هر یک سال خدمت یک سال سابقه به بیمه اضافه می‌شود.

بیمه سریازی را به راحتی می توان به سوابق تامین اجتماعی اضافه کرد

شرایط خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۱

خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۱ با شرایط آسانی همراه است و به راحتی می‌توان این بیمه را تهیه کرد. سازمان وظیفه عمومی و سازمان تامین اجتماعی برای خرید بیمه سربازی آقایان  دو شرط زیر را تعیین کرده‌اند:

فرد می‌بایست حداقل ۲ سال سابقه پرداخت حق بیمه و کارت پایان خدمت داشته باشد.  اگر فردی سابقه نداشته باشد، نمی‌تواند سابقه بیمه  مربوط به خدمت مقدس سربازی را خریداری کند. همچنین کارت پایان خدمت برای افراد زیر ۵۰ سال باید به صورت الکترونیکی باشد.
چنانچه فردی درخواست مبنی بر خرید بیمه خدمت  باشد، می‌بایست تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشد.
اگر دو شرط بالا را دارا باشید به راحتی می‌توانید سابقه این بیمه را بگیرید.

توجه کنید که اگر یکی از دو شرایط گفته شده را نداشته باشید نمی‌توانید بیمه سربازی خود را خریداری کنید. البته بهتر است بدانید که برای اضافه کردن بیمه سربازی به سابقه خود، نیازی نیست بلافاصله بعد از پایان خدمت برای خرید بیمه اقدام کنید. هر زمان که دو شرط بالا را داشتهباشید می‌توانید برای خرید این بیمه اقدام کنید.

مدارک لازم برای خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۱

علاوه بر اینکه باید شرایط گفته شده را برای خرید بیمه سربازی در نظر گرفت باید بدانید که برای خرید این بیمه نامه به یکسری مدارک نیاز است تا بتوان در زمان کوتاهی خرید بیمه سربازی به سابقه شما اضافه شود. تعدادی از مهم‌ترین مدارک عبارتند از:

  • اصل شناسنامه به همراه کپی از تمامی‌صفحات آن
  • کپی و اصل کارت پایان خدمت
  • اصل و کپی کارت ملی
  • به همراه داشت تاییدیه از یگان خدمتی
  • دقت داشته باشید که در ابتدا باید به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و این مدارک را باید به شعبه سازمان تامین اجتماعی تحویل دهید. همچنین با پر کردن فرم مخصوص روند خرید بیمه سربازی انجام می‌شود.

قیمت بیمه سربازی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بیمه سربازی هم مانند سایر بیمه نامه‌های دیگر هزینه‌هایی دارد که باید آن را پرداخت کرد. سوالی که ایجاد می‌شود این است که هزینه این بیمه نامه چقدر خواهد بود؟

قیمت خرید بیمه سربازی با توجه به آیین نامه‌ای که از سمت قانون گذار ابلاغ شده است و مطابق با فرمول محاسبه می‌شود. با توجه به این موضوع نمی‌توان یک قیمت مشخص یا ثابت برای خرید بیمه در نظر گرفت. می‌توانید با توجه به فرمول میزان حق بیمه را محاسبه کرد. فرمول محاسبه قیمت بیمه خدمت سربازیبه شرح زیر است:

میزان حق بیمه = (نرخ) ۳۰% * مدت زمان خدمت * میانگین حقوق دو سال آخر کاری داوطلب

همچنین لازم به ذکر است که بدانید تنها ۷ درصد از مبلغ بیمه را باید بیمه‌گزار پرداخت کند و مابقی حق بیمه بر عهده دولت خواهد بود.

قیمت بیمه سربازی ۱۴۰۱ بر اساس تعداد زمان خدمت حساب خواهد شد.

نکاتی برای خرید بیمه خدمت سربازی در سال ۱۴۰۱

نکات مهمی‌در خرید بیمه خدمت سربازی اهمیت دارد که باید به آن توجه داشت و رعایت آن ملزم به دانستن این نکات خواهد بود. برخی از مهم‌ترین نکات شامل موارد زیر است:

در صورتی که جزو افرادی هستید که به صورت قسطی می‌خواهند بیمه خود را پرداخت کنند، مدت زمان قسط نباید بیشتر از ۱۲ ماه طول بکشد.
همچنین اگر جز افرادی هستید که بیمه خود را به صورت قسطی تهیه می‌کنند، باید تمام قسط‌ها را در موعد مقرر پرداخت کنید.
هنگامی‌که برای پرداخت بیمه به صورت نقدی اقدام می‌کنید، پس از محاسبه میزان بیمه تنها تا پایان ماه فرصت دارید.
در صورتی که با توجه به هر دلیلی تمایل نداشتید که حق بیمه خود را پرداخت کنید، برای پرداخت آن می‌توانید در زمان‌های دیگر از فرمول گفته شده مجدد میزان حق بیمه را محاسبه کنید.
کدام گروه افراد از پرداخت حق بیمه سربازی معاف هستند؟
بر اساس ماده ۹۵ قانون تامین اجتماعی، همه بیمه‌شدگان و مستمری بگیران بازنشستگی و ازکارافتادگی که قبل و بعد از خدمت، در کارگاهی مشغول کار و بوده و دارای سابقه بیمه تامین اجتماعی هستند و انجام دوره خدمت سربازی آن ها قبل از ۷ مرداد ۱۳۸۵ است، از پرداخت حق بیمه خود معاف هستند. البته این افراد باید بلافاصله (سه ماه) بیمه شده باشند.

چگونگی مشاهده سوابق و خرید بیمه سربازی به صورت آنلاین

برای اینکه بتوانید سوابق بیمه تامین اجتماعی خدمت سربازی خود را مشاهده کنید، باید مراحل مختلفی را سپری کرده که به شرح زیر است.

به آدرس eservices.tamin.ir سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و ثبت نام کنید. اگر از قبل در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اید نیازی به نام نویسی مجدد نیست و کافی‌ است کدملی را به عنوان نام کاربری و گذرواژه را تعیین کرده و به حساب کاربری خود دسترسی پیدا کنید.


برای مشاهده سوابق و خرید بیمه سربازی به صورت آنلاین سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir مراجعه و بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب، مراحل ثبت درخواست را انجام دهند. کد ملی (همان نام کاربری) و رمز عبور خود را وارد کنید. ( در صورت فراموشی رمز عبور رو گذرواژه را فراموش کرده ام بزنید) در صفحه باز شده کد ملی خود را وارد کرده و روش بازنشانی گذر واژه را روی پیامک قرار دهید.

کد تایید جهت تغییر رمز عبور به شماره موبایل شما ارسال خواهد شد.

پس از دریافت کد را در فیلد کد احراز هویت وارد کنید تا به مرحله گذرواژه جدید منتقل شده و رمز عبور جدید خود را وارد کنید. ( حتما رمز را روی کاغذ یا جای مطمئن ذخیره کنید)

ثبت نام در سایت تامین اجتماعی

در صورتی که قبلا در سایت ثبت نام نکرده اید: شروع فرآیند ثبت نام از ۲ مسیر امکان پذیر میباشد؛ یکی مراجعه به صفحه اصلی سامانه سرویس های غیرحضوری سازمان تأمین
اجتماعی به آدرس eservices.tamin.ir و دیگری از طریق آدرس profile.tamin.ir در آدرس های گفته شده روی ثبت نام کلیک کنید.

گام اول :

در این مرحله کافیست بیمه شده کدملی و شماره تلفن همراه خود را وارد نموده سپس دکمه مرحله بعد را انتخاب نمائید. دقت کنید : حتما شماره موبایلی که در فرایند ثبت نام وارد می کنید به نام خود شما باشد. روی اشخاص حقیقی کلیک کنید

توجه داشته باشید:

– درصورتیکه شماره همـراه وارد شده متعلق به خود فرد نباشد امکان ایجـاد حسـاب کاربـری برای وی وجود نخواهـد داشت و با پیغام «شماره تلفن همراه متعلق به کد ملی اظهار شده نمیباشد» مواجه خواهید شد

– در صورت داشتن حساب کاربری، پنجره پیغام «حساب کاربری شما قبلا ایجاد شده است» مشاهده میگردد؛ بمنظور ورود کافیست از مراحل ورود به سایت رو که در اول این پست گفته شده را دنیال کنید.

گام دوم:

در این مرحله میبایست اطلاعات هویتی وارد شده مطابق با اطلاعات شناسنامه فرد باشد.

۱ -کلیه اطلاعات هویتی می بایست مطابق با اطلاعات کارت ملی و شناسنامه باشد. در غیر این صورت پیغام «اطلاعات هویتی وارد شده توسط شما با پایگاه مرجع مطابقت ندارد. از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان یابید» مشاهده میگردد.

دقت داشته باشید در صورت عدم تطابق اطلاعات وارد شده امکان ورود به مرحله بعد جهت تکمیل اطلاعات و ایجاد حساب کاربری برای شما میسر نخواهد بود.
۲ -افرادی که کدملی و شماره شناسنامه یکسانی دارند الزم است هر دو قسمت کدملی و شماره شناسنامه را با مقدار یکسان پر نموده و از وارد نمودن عدد ۰(صفر) بجای شماره شناسنامه خودداری نمایند.

گام سوم:

در این مرحله در کافیست اطلاعات ایمیل را ثبت نمائید.

گام چهارم :
در این مرحله گذرواژه(رمز عبور) مورد نظر خود را ثبت نمائید. به شرایط ثبت صحیح گذر واژه که در قسمت مربوطه ذکر شده دقت نمائید.

گام پنجم :
در این مرحله اطلاعات جهت بازبینی و تایید نهایی به کاربر نمایش داده میشود.

در صـورت صـحت اطلاعات دکمه تایید و ثبت نام را انتخاب نمائید در غیر اینصـورت دکمه مرحله قبل را زده و اطلاعات فرم را اصلاح نمائید

در نهایت پیـام  نمایش داده میشـود : ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. و پیامکی مبنی بر ایجاد حساب کاربری به شماره همراه کاربر ارسال خواهد شد.

ورود به سایت تامین اجتماعی برای ثبت خرید بیمه سربازی

بعد از ورود به پنل کاربری خود در سایت تامین اجتماعی به منو بیمه شدگان مراجعه کنید (این بخش به زودی تکمیل می شود)

سخن آخر

به طور کلی خدمت سربازی یکی از دوران‌هایی است که با برخی از مشکلات همراه خواهد بود. علاوه بر دغدغه‌های مالی که برای سرباز‌ها ایجاد می‌شود، خرید بیمه سربازی هم جزو مشکلاتی است که ذهن افراد را مشغول کرده است. ما در این مطلب سعی کردیم تا شما عزیزان را به طور کامل با شرایط، قیمت و مدارک لازم برای خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۱ آشنا کنیم. بهتر است که برای خرید بیمه سربازی هرچه سریع‌تر اقدام کنید تا به سوابق بیمه‌ای شما ۲ سال اضافه شود. نکته قابل توجه‌ای که در آخر به آن اشاره می‌کنیم این است که اگر قسط خود را دیر پرداخت کرده‌اید، مبلغ همان قسط را باید مطابق با حق بیمه روز پرداخت کنید. همچنین در صورتی که فردی در خصوص پرداخت متعهد شده کوتاهی کند یا نسبت به پرداخت آن متعهد نباشد، سازمان تامین اجتماعی هیچ گونه مسئولیتی را قبول نخواهد کرد.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 3, میانگین امتیاز: 4,33 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×