یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
  • تاریخ انتشار: 13:47 - ۱۴۰۱/۰۵/۱۵
  • دسته : اخبار اقتصادی
  • کد خبر : 232388
  • خبرنگار : 50001

شرایط بیمه زنان خانه‌دار تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ چیست؟

با توجه به اینکه برخی از زنان انتخاب می‌کنند که در سازمان‌ها دولتی یا غیر دولتی فعالیت نداشته باشند و مشغول خانه داری باشند، بیمه زنان خانه دار طراحی و اجرا شده است تا این افراد هم نگرانی برای آینده خود نداشته باشند. سازمان تامین اجتماعی برای اینکه این زنان خانه دار نمی‌توانند از شرایط بازنشستگی و مستمری بگیری استفاده کنند، ‌شرایط خرید بیمه زنان خانه دار را برای تمام افراد با شرایط مناسب فراهم کرده است. همچنین برای اینکه بتوان راحت‌تر این بیمه‌نامه را خریداری کرد.

بیمه زنان خانه‌دار تامین اجتماعی

پرداخت بیمه تامین اجتماعی برای زنان خانه‌دار

شرایط تهیه بیمه‌نامه به صورت اینترنتی برای زنان و دختران سرزمین مهیا است. ایجاد بیمه زنان خانه‌دار به اصل ۲۹ قانون اساسی بازمی‌گردد، اصلی که بر برخورداری آحاد جامعه از پوشش تامین‌اجتماعی به عنوان حق شهروندی تاکید دارد. آذر ماه سال ۸۷ با مصوبه‌ هیات مدیره وقت سازمان تامین‌اجتماعی مقرر شد تا زنان خانه‌دار مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گیرند و به این ترتیب بیمه تامین‌اجتماعی زنان خانه‌دار به مرحله اجرا درآمد.

دقت کنید تنها کسانی می‌توانند این بیمه‌نامه را خریداری کنند که شرایط دریافت بیمه زنان خانه دار را داشته باشند و بعد از آن برای خرید اقدام کنند. در این مطلب درباره شرایط متقاضی‌ها و چگونگی ثبت نام این بیمه‌نامه توضیحاتی خواهیم داد تا انتهای متن همراه ما باشید.

سازمان بیمه تا‌مین اجتماعی

می‌دانیم که بیمه ماهیت حمایتگر دارد و برای ایجاد امنیت و کاهش دغدغه‌ها مالی افراد راه اندازی شده است.ارازن‌ترین بیمه ‌تامین اجتماعی همان بیمه اجباری است که از سوی کارفرما پرداخت ‌می‌شود، اما خب برخی از مشاغل کارفرما ندارند و باید برای این موضوع طرح‌های دیگر سازمان تامین اجتماعی را خریداری کرد. بیمه تامین اجتماعی، حقوق بیمه‌گزار را تضمین کرده و براساس قانون با ارایه مستمری پس از بازنشستگی و خدمات درمانی به حمایت از حقوق بیمه‌شده می‌پردازد.

تخمین زده شده که تقریبا چهل و دو میلیون نفر از جمعیت جامعه بیمه مربوط به این سازمان داشته و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. همچنین سه و نیم میلیون نفر بازنسشته و مستمری بگیر این سازمان هستند. بیمه‌‌گزاران تامین اجتماعی و بازنشستگان از خدمات مالی و رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استفاده می‌کنند.
هر شخصی که کد بیمه داشته باشد و نامش در فهرست بیمه شرکت‌ها و سازمان‌های حقوقی رد شده باشد،به وی دفترچه تعلق گرفته و از امتیازات متعدد این بیمه بهره‌مند می‌شود.

چه کسانی می‌توانند بیمه زنان خانه دار را خریداری کنند؟

یکی از دغدغه‌های زنان خانه داری که شغل دیگری ندارند؛ داشتن بیمه است. آن‌ها می‌توانند ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای، پشتوانه ای برای آینده خود و فرزندان خویش داشته باشند. بر همین اساس، این دسته از خانم‌ها( مجرد یا متاهل) می‌توانند در رده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال از خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند.

پیشنهاد می‌کنیم هر چه زودتر نسبت به ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار اقدام نمایید. با این کار می‌توانید در طول مدت بیمه‌ای از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید. هر بیمه‌نامه‌ای با توجه به برنامه ریزی و میزان ریسکی که دارد برای یکسری افراد جامعه مناسب هستند. بیمه زنان خانه دار جزو این بیمه‌نامه‌ها است و نمی‌توان این بیمه‌نامه را برای همه افراد خریداری کرد. شرایطی که برای بیمه زنان خانه دار در نظر گرفته شده است به شرح زیر است:

• خانم‌هایی که در سال‌های گذشته در سازمان یا کارگاهی فعالیت ‌می‌کردند و سابقه بیمه دارند، اما در حال حاضر تحت پوشش هیچ بیمه ‌تامین اجتماعی نبوده و مشغول خانه داری هستند.
• خانم‌های خانه دار که در هیچ سازمان یا مجموعه‌ای استخدام و مشغول به کار نیستند.
• بانوانی که در کارگاه‌هایی فعالیت ‌می‌کنند که مشمول قوانین بیمه ‌تامین اجتماعی نیستند.

اگر شما هم جزو خانم‌هایی هستید که یکی از سه شرایط ذکر شده را دارد می‌توانید بیمه‌نامه زنان خانه دار را خریداری کنید تا از شرایط مطلوب بیمه‌نامه بهره‌مند شوید.

چه مدارکی برای خرید بیمه زنان خانه دار لازم است؟

برای تحت پوشش قرار گرفتن در بیمه زنان خانه دار باید یکسری مدارک را به مراکز کارگزاری بیمه تامین اجتماعی تحویل داد تا بعد از مراحل کارشناسی بتوان این بیمه‌نامه را خریداری کرد. مدارک مورد نیاز برای بیمه‌نامه زنان خانه دار عبارتند از:
• شناسنامه و کپی از تما‌می‌‌صفحات شناسنامه
• کارت ملی و کپی کارت ملی
• تکمیل فرم مربوط به بیمه زنان خانه دار
• یک عکس ۳*۴

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 5,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×