یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱

شرایط دریافت وام ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: احمد اسفندیاری با اشاره به برنامه‌ریزی سازمان تأمین اجتماعی جهت پرداخت وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: در سال جاری قرار است به ۴۰۰ هزار بازنشسته وام قرض‌الحسنه (وام ضروری) پرداخت شود که از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر از این تسهیلات بهره‌مند شده‌اند.

وی با اشاره به فرایند پرداخت وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی توسط کانون‌های بازنشستگی و به صورت کاملاً غیرحضوری انجام می‌شود و در ادامه وام به حساب فرد بازنشسته واریز می‌شود.

وی اضافه کرد: قطعا در ۶ ماه دوم سال جاری فرایند پرداخت وام ۱۲ میلیون تومانی تسریع می‌شود و تا پایان سال ۴۰۰ هزار نفر از این تسهیلات بهره خواهند بود.

اسفندیاری در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد تعداد بیشتری از بازنشستگان از وام قرض الحسنه ۱۲ میلیون تومانی در سال جاری استفاده کنند یا خیر گفت: اعتباری که امسال برای این مسئله پیش‌بینی شده خاص ۴۰۰ هزار بازنشسته است و امکان افزایش تعداد وام‌گیرندگان وجود ندارد.


(۱۴۰۱/۰۵/۰۸) معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی در سال جاری با افزایش ۷۰ درصدی مبلغ وام ضروری بازنشستگان و مستمری‌بگیران نسبت به سال گذشته، رقم ریالی این تسهیلات را از ۷ میلیون به ۱۲ میلیون تومان رسانده است.
احمد اسفندیاری با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد مجموع بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشور، تحت پوشش خدمات و حمایت‌های سازمان تأمین‌اجتماعی هستند، افزود: صیانت و تکریم از بازنشستگان و مستمری‌بگیران همراه با ارائه خدمات متنوع و مطلوب، از برنامه‌های مهم و اولویت‌دار این سازمان است و از ابتدای اجرای طرح پرداخت تسهیلات ضروری – از ابتدای سال ۹۹ – تاکنون بیش از ۶۵۰ هزار فقره تسهیلات به بازنشستگان پرداخت شده است.

افزایش وام ضروری بازنشستگان تامین اجتماعی

وی با اشاره به اینکه تسهیلات ضروری ویژه بازنشستگان و مستمری‌بگیران در سال جاری در شش مرحله پرداخت تسهیلات خواهد شد، افزود: سازمان تامین‌اجتماعی در سال ۱۴۰۱با افزایش ۷۰ درصدی مبلغ وام نسبت به سال گذشته، رقم ریالی این تسهیلات را از ۷ میلیون به ۱۲ میلیون تومان رسانده و تاکنون در مرحله نخست این طرح در سال جاری ۵۰ هزار و ۷۳۰ فقره تسهیلات به بازنشستگان و مستمری‌بگیران واجد شرایط، پرداخت شده است.

اسفندیاری با بیان اینکه ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی توسط کانون‌های بازنشستگی و به صورت کاملاً غیرحضوری انجام می‌شود؛ خاطرنشان کرد: در سال جاری در مجموع ۴۱۶ هزار نفر از بازنشستگان و مستمری‌بگیران از این تسهیلات بهره‌مند خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه مسائل معیشتی و مشکلات اقتصادی و رفع نیازهای این افراد از دغدغه‌های مهم سازمان تأمین‌اجتماعی است، یادآور شد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تا پایان سال و در مراحل بعدی پرداخت تسهیلات، تعداد ۳۶۵ هزار نفر دیگر از بازنشستگان و مستمری‌بگیران این تسهیلات را دریافت می‌کنند.

سود و مدت بازپرداخت وام بازنشستگان تامین اجتماعی

اسفندیاری به تفاهم‌نامه این سازمان با بانک رفاه کارگران و کارمزد چهار درصد تسهیلات اعطایی به مستمری‌بگیران با بازپرداخت ۲۴ ماهه اشاره کرد و یادآور شد: سیاست‌های حمایتی با هدف بهبود وضعیت جامعه بازنشستگان تأمین‌اجتماعی همچنان ادامه خواهد داشت.


دریافت وام ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان چندین شرط دارد؛ بازنشسته عضو کانون باید حقوق خود را از شعب بانک رفاه دریافت نماید. سایر بانک‌ها به دلیل عدم امکان کسر اقساط توسط بانک عامل نمی‌توانند وام پرداخت کنند؛ این اولین شرط است.

دریافت وام بازنشستگی شروط دیگری نیز دارد:

 • با توجه به قوانین بانک مرکزی سن بازنشسته متقاضی وام باید کمتر از ۷۷ سال تمام باشد.
 • بازنشسته باید فاقد بدهی بانکی ،‌چک برگشتی و اقساط معوقه وام از سایر بانک‌های کشور باشد (مطابق مقررات بانک).
 • بازنشسته نباید در ۳ سال گذشته از تسهیلات وام بانک رفاه استفاده کرده باشد.
 • بازنشسته/مستمری بگیر که درخواست وام دارد باید سیم کارت بنام خود داشته باشد؛ شماره تلفن همراه وارد شده صرفا می بایست متعلق به شخص بازنشسته/مستمری بگیر باشد.

شرایط دریافت وام ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان تامین اجتماعی

لغو افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

همچنین یکی از خبرهای داغ این روزهای بازنشستگان مربوط لغو افزایش ۱۰ درصدی حقوق آنهاست. به علی بابایی کارنامی عضو کمیسیون اجتماعی و رئیس فراکسیون کارگری مجلس درخصوص تعیین تکلیف مصوبه دولت درخصوص حقوق بازنشستگان و نظر هیات تطبیق مصوبات مبنی بر مغایرت آن با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، گفت: هیات تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی بعد از دریافت گزارش و مستندات کمیسیون اجتماعی پس از یک مهلت قانونی یک هفته‌ای نظر خود را مبنی بر مغایرت مصوبه دولت با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی طی نامه‌ای به دولت اعلام کرد.

وی ادامه داد: دولت هم بعد از دریافت نامه یک مهلت ۱۰ روزه داشت که به این ایراد وارد شده و پاسخ بدهد که روز سه‌شنبه دولت نظر خود را طی نامه‌ای به هیات تطبیق مصوبات اعلام کرد.

بابایی کارنامی افزود: این نامه اکنون به هیات تطبیق مصوبات رسیده و این هیات باید طی یک مهلت قانونی جواب دولت را با آنچه که خودش تفسیر کرده تطبیق دهد و نظر نهایی را به رئیس مجلس اعلام کند.

وی عنوان کرد: بعد از اعلام نظر هیات تطبیق مصوبات به آقای قالیباف، رئیس مجلس طی یک نامه نظرنهایی را به دولت اعلام خواهد کرد که این نامه می‌تواند محتوی ابطال یا تایید مصوبه دولت درخصوص حقوق بازنشستگان باشد.

منبع: ایلنا

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 42, میانگین امتیاز: 4,24 از 5)
Loading...

۱۵ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. موسوی گفت:

  دوستان من مستمری بگیر تامین اجتماعی هستم امسال صاحب خونم سه میلیون و پانصد هزار تومان گذاشت روی کرایه حالا از این ماه باید ۶ میلیون کرایه بدم الان چند روزی میشه که اضافه کرده هر شب از ناراحتی قلبم میسوزه…آیا تامین اجتماعی وام روی قرار داد خونه میده؟

 2. عباس جوکار گفت:

  من دوساله اسم نوشتم هنوز بهمون وام ندادن وقتی میرم کانون میگن بودجه نیست، چیزی اعلام نکردن. چرا پس شما تبلیغ میکنین. من نیاز به عمل دارم اجاره نشین هستم تورو خدا یه کاری کنین. من از استان فارس شهرستان فسا یپام میدم هر چی مراجعه میکنیم میگن خبری نیس همش دروغه اگه دروغه چرا تبلیغ میکنید

  موافقم ۱
 3. بازنشسته گفت:

  سلام من خرداد امسال از تامین اجتماعی بازنشست شدم و بخاطر قطعی اینترنت نتوانستم برای گرفتن وام اسم نویسی بکنم چکار کنم؟

  موافقم ۳
 4. بهرامی گفت:

  سلام، ما در طول چند سال اصلا از وام‌ مستمری‌بگیران استفاده نکردیم یعنی اصلا ثبت نام نکرده بودیم اما پارسال و امسال خرداد ثبت نام کردم متاسفانه شامل ما نشده، این چه عدالتی است؟ واقعا با این حقوق کم و مخارج زیاد چه باید کرد؟

  موافقم ۵
 5. بهراد فرمانی گفت:

  سلام، واقعاً خیلی زحمت میکشن بنده یک سال پیش درخواست وام دادم امروز رفتم میگن یک سال و نیم دیگه باید صبر کنی تا نوبتت بشه خسته نباشید!!

  موافقم ۲
  مخالفم ۳
 6. امیر گفت:

  سلام، برای وام بازنشستگان تامین اجتماعی چه سایتی ثبت نام کنیم؟

  موافقم ۶
  مخالفم ۴
  • mahnaz گفت:

   بایستی حضوری به کانون بازنشستگی مراجعه کنید

   موافقم ۵
   مخالفم ۳
  • سارا گفت:

   سلام من یه وام گرفتم از کانون میتونم اونو تسویه کنم؟ چون مقدار کمی از وام مونده و دوباره بگیرم چون واقعا برا پول پیش خونه موندم.

   موافقم ۳
 7. علی گفت:

  برای من دو بار از کانون و بانک رفاه از تیر ماه پیام آمده ولی تا الان ۲۱ شهریور ماه هنوز پرداخت نشده و به سختی با کانون تماس گرفتم، میگن واریز میشه، آخه کی واریز میشه؟!

  موافقم ۳
 8. مریم مخدومی گفت:

  سلام . با اینکه تابحال ۲ تا پیامک از سازمان تامین اجتماعی و بانک رفاه برای من اومده اما هنوز وامی برام واریز نشده الان ۱۴۰۱/۰۶/۱۲ هست و تلفن کانون بازنشستگان هم یا جواب نمیده و یا مدام مشغوله چرا؟! کی واریز میشه ؟ این سوال بعد میگن نیاز به مراجعه حضوری نیست. خوب حداقل اینجا جواب بدید.

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۴
 9. amer گفت:

  سلام من ثبت نام کردم واسه وام تامین اجتماعی، دو تا پیام اومده برام گفتن پیام که اومد بلافاصله وام رو واریز می‌کنند ولی هنوز واریزنشده. والا نیاز داریم. واسه خرج دکتر و داروهای مادرم درخواست وام دادیم پس کی واریز میشه؟

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۵
 10. مریم گفت:

  دوستان وام بازنشستگی ثبت نام کردم هنوز اس ام اس نیومده باید چیکار کرد!!

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۳
 11. اکبری گفت:

  زمان ثبت نام وام ضروری بازنشستگی چه زمان هست؟؟

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۷
 12. مستمری‌بگیر گفت:

  هنوز وام بازنشستگی اعلام‌ نشده‌ میگن‌ زمان‌ ثبت‌نام‌ تموم‌ شده!!

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۴

ارسال دیدگاه شما

×
/a>