سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
 • تاریخ انتشار: 11:23 - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
 • دسته : اخبار اقتصادی
 • کد خبر : 230005
 • خبرنگار : 50001

زمان ثبت نام جدید مسکن ملی و لیست شهرها اعلام شد (۱۲ مرداد)

ثبت نام جدید مسکن ملی

زنان سرپرست خانوار هم میتوانند در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند

(۱۴۰۱/۰۵/۱۲) زاغیان معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی اصفهان گفت: متقاضیان مسکن ملی مهاجر نیستند و باید حداقل پنج سال در یک محل سکونت داشته باشند تا واجد شرایط دریافت مسکن شوند.
امیر زاغیان گفت: پنج سال سکونت در یک محل، عدم استفاده از خدمات دولتی و عدم مالکیت شرایط ثبت نام و دریافت نهضت مسکن ملی است و کسی که حداقل پنج سال در یک محل ساکن است مهاجر محسوب نمی‌شود.

او افزود: زنان سرپرست خانوار هم می‌تواند برای دریافت نهضت مسکن ملی ثبت‌نام کنند و تا به امروز ۲۶ هزار خانم مجرد، ۴۴ هزار آقای مجرد ثبت نام کنند که شرط تحویل خانه به مجرد‌ها تاهل است.


افزایش آورده اولیه برای مسکن ملی / متقاضیان انصراف می‌دهند؟

(۱۴۰۱/۰۵/۰۴) پیش‌تر قرار بود آورده اولیه متقاضیان این طرح، حدود ۲۰۰ میلیون تومان باشد. اما بعدا محمودزاده گفت: «نخستین قسط از آورده اولیه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن برای دهک‌های اول تا سوم درآمدی ۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی شد. برای سایر دهک‌ها هم مانند قبل این آورده ۴۰ میلیون تومان است.»

این در حالی است که برخی متقاضیان نهضت ملی مسکن از افزایش پرداختی خود در طرح مذکور خبر دادند. طبق اعلام شرکت عمران شهر جدید پرند متقاضیان باید طی ۸ مرحله ۳۲۰ میلیون تومان واریز کنند. یعنی متقاضیان باید هر مرحله ۴۰ میلیون تومان به حساب خود نزد بانک مسکن واریز کنند.

حالا هم معاون وزیر راه و شهرسازی از قیمت جدید ساخت این مسکن‌ها خبر داد، هزینه ساخت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن حدود شش میلیون تومان است.


وام مسکن ملی ۷۰۰ میلیونی می‌شود؟

(۱۴۰۱/۰۵/۰۴) تسنیم: رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان به شورای پول و اعتبار خبر داد. وام این طرح در زمان حاضر ۴۵۰ میلیون تومان است.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه جهان‌آرا با یادآوری این‌که طی ۱۰ سال گذشته به دلیل عدم توجه به بخش مسکن بین عرضه و تقاضا فاصله زیادی به‌وجود آمده است، اظهار کرد: در کشور ۸ میلیون مستأجر داریم، ضمن این‌که با توجه به ازدواج‌ها، سالانه نیازمند ساخت ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی هستیم.

وی ادامه داد: برای رفع این نیازها، رئیس‌جهموری دستور ساخت ۴ میلیون مسکن را داد که البته اگر سالانه یک میلیون مسکن را هم بسازیم باز با کمبود مواجه خواهیم بود.

وی با اشاره به ثبت‌نام ۵.۴ میلیون متقاضی در نهضت ملی مسکن و پالایش ۳.۲ میلیون نفر از این تعداد، افزود: تاکنون اراضی یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد تامین شده و تا شهریور اراضی ۳.۲ میلیون واحد تعیین تکلیف خواهد شد.

وی با یادآوری این‌که همه زمین‌های واگذار شده به مردم در نهضت ملی مسکن ۹۹ ساله و رایگان است، بیان کرد: در دولت نهم و دهم برای ۱.۶ میلیون مسکن زمین تامین شده، اما در نهضت ملی مسکن زمین ۳.۲ میلیون واحد تامین می‌شود و ۸۰۰ هزار واحد نیز مسکن روستایی است.

هزینه ۷ میلیون تومانی ساخت هر مترمربع نهضت ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این‌که به دلیل تورم امکان پیش بینی قیمت تمام شده ساخت وجود ندارد، تصریح کرد: هزینه ساخت هر متر مربع ۶ تا ۷ میلیون با تورم امروز تمام می‌شود اگر تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان برسد بخشی از مشکل رفع می‌شود که ما این موضوع را به دولت و شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده ایم.

قاسمی گفت: اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله و پلکانی است و براساس ۵۰ درصد از هزینه‌های درآمدی خانواده‌ها پیش بینی شده است.

تحویل واحد‌های نهضت ملی مسکن از شهریور

وزیر راه و شهرسازی از تحویل ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تا شهریور امسال خبر داد و با اشاره به این‌که اگر مردم در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت‌نام نکنند از ارائه بسیاری از خدمات محروم می‌شوند، گفت: اکنون اطلاعات ۷۲ میلیون نفر را در سامانه داریم و با وجود آنکه تکمیل نشده جامع‌ترین سامانه اطلاعات مردم است.

قاسمی با بیان این‌که برای ۷۵۰ هزار واحد خانه خالی کشور به سازمان مالیاتی قبض مالیاتی داده ایم، اضافه کرد: از این رقم حدود ۶۰ هزار مالک اعتراض کرده اند. هدف از مالیات خانه خالی، درآمد برای دولت نیست بلکه می‌خواهیم عرضه مسکن را زیاد کنیم و اگر مالکان خانه را خالی نگه دارند مالیات می‌پردازند و در صورت عدم پرداخت، جریمه می‌شوند.

وی با تاکید بر این‌که بانک‌های فعال در حوزه املاک در صورت عدم پرداخت مالیات جریمه خواهند شد، اظهار کرد: قیمت گذاری مسکن در بسیاری از کشور‌ها وقتی با بحران مواجه می‌شوند گرفته می‌شود و این مصوبه‌ها در دو سال گذشته هم وجود داشت. این مصوبه سقف ۲۵ درصد در سران تصویب شد و بسیاری از مالکان واحد‌های اجاره خود را تخلیه ن


خبر بد برای متقاضیان مسکن ملی،  هزینه ساخت بالا رفت

(۱۴۰۱/۰۵/۰۳) به نقل از تسینم، علیرضا جعفری در رابطه با جدیدترین وضعیت پروژه‌های نهضت ملی مسکن و هزینه ساخت این واحدها اظهار کرد: دستورالعملی سال گذشته در رابطه با قراردادهای طرح نهضت ملی مسکن ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در این دستورالعمل مبنای محاسبه هزینه‌های ساخت برای هر مترمربع ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با ۵ درصد پلوس ( بـالاتر از بـرآورد انجـام شـده از سوی کارفرمـا) و ۱۰ درصد مینـوس( پـایین‌تـر از برآورد پیمانکار) است.

جعفری گفت: از سوی دیگر مبنای محاسبه هزینه‌های ساخت بر اساس ضریب تعدیل سه‌ماه سوم سال ۱۴۰۰ نیز است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران افزود: با توجه به این‌که در قیمت‌گذاری‌ها یک شاخص و یک مبنا را داریم که قیمت بازار است.

ضمن این‌که ضریب تعدیل را نیز داریم، امروز ملاک عمل ما مطابق همان ضریب شاخص تعدیل سه‌ماهه سوم سال ۱۴۰۰ تقریبا حدود ۶ میلیون تومان هزینه ساخت هر مترمربع واحدهای نهضت ملی مسکن است.


تکلیف تمامی متقاضیان تهرانی طرح نهضت ملی مسکن این هفته مشخص شود

(۱۴۰۱/۰۵/۰۲) خلیل محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در جلسه با مدیران عامل شهرهای جدید پرند، پردیس، اندیشه، هشتگرد و ایوانکی بر تعیین تکلیف ۷۳ هزار نفر باقیمانده ثبت نامی در طرح نهضت ملی مسکن استان تهران به صورت ویژه تاکید کرد.وی گفت: تعیین تکلیف تمامی متقاضیان ظرف هفته جاری در شهرهای جدید می‌بایست هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

محبت خواه افزود: در استان تهران ۴۳۴ هزار نفر در شهرهای جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن داشته‌اند که در مرحله اول می‌بایست متقاضیان باقیمانده تعیین تکلیف شوند.همچنین مقرر شد در اولین جلسه شورای مسکن استان نیز وضعیت مساکن مهر ناتمام شهرهای جدید تعیین تکلیف و نهایی شود. به گزارش ایرنا جلسه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با مدیران عامل شهرهای جدید به‌صورت مستمر، منظم و ماهانه خواهد بود و آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن در مباحث تخصیص زمین، متقاضیان، شروع پروژه‌های جدید و پیشرفت پروژه‌ها، انعقاد قرارداد با بانک‌ها و… بررسی خواهد شد.


مبلغ تمام شده هر واحد از مسکن ملی چقدر است؟

(۱۴۰۱/۰۵/۰۱) معاون وزیر راه و شهرسازی: آورده برای دهه های مختلف متفاوت است، طراحی صورت گرفته است تا برای دهک های اول تا سوم حدود ۸۰ درصد قیمت ساخت را از طریق تسهیلات پر کنیم .

تحت پوششین کمیته امداد و بهزیستی شامل این دهک‌ها می شوند یعنی حدود ۸۰۰ هزار خانوار در این پروژه قرار می گیرند.

دهک‌های متوسط حداقل حدود ۵۵ درصد قیمت تمام شده را با تسهیلات انجام می‌دهیم و به لحاظ اهمیت این موضوع برای دولت، اخیراً با دستور رئیس جمهور ،معاون اول محترم کار گروهی را تشکیل دادند تا برای تامین مالی موضوعات بپردازیم تا فاصله بین توان مالی خانوار و قیمت تمام شده را پر کنیم .

نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که قیمت تمام شده ساختمان به خیلی از موضوعات مرتبط است، آنچه که دولت کمک می کند زمین، سود تسهیلات و یارانه هایی است که در انشعابات و امثال آن متقبل می‌شود و قیمت بازار قیمت مخصوص خود است.

کدام شهر ها ظرفیت جدید و باقی مانده دارند؟

رئیس جمهور دستور دادند تا کل نیاز زمین برای ۴ میلیون واحد تا مردادماه تامین شود یعنی تمام استانداران به عنوان رئیس شورای عالی مسکن استان مکلف شدند تعدادی که اشاره شده که قریب به یک میلیون و سیصد و هشتاد هزار واحد است علاوه بر یک میلیون و پانصد هزار واحدی که اشاره شد را تا انتهای مرداد ماه تعیین تکلیف کنند. اگر اینگونه شود طبیعتا ثبت نام جدید هم خواهیم داشت.


زمان تحویل واحدهای مسکن ملی اعلام شد

(۱۴۰۱/۰۵/۰۱) معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به عنوان اولین واحدهای طرح نهضت ملی مسکن تا پایان شهریور امسال در شهرهای مختلف کشور خبر داد.

شرط وزارت راه برای ثبت‌نام جدید مسکن ملی

محمودزاده گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور باید کل زمین مورد نیاز برای ۴ میلیون واحد مسکونی تا مرداد ماه تامین شود، یعنی تا انتهای مرداد باید زمین یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد تعیین تکلیف شود و اگر این اتفاق رخ دهد ثبت نام جدید هم برای طرح نهضت ملی مسکن خواهیم داشت.


مهلت ثبت‌نام نهضت ملی مسکن تمدید می‌شود؟

(۱۴۰۱/۰۴/۲۹) تمدید مهلت ثبت‌نام نهضت ملی مسکن به پالایش متقاضیان و ظرفیت خالی این طرح بستگی دارد. باید دید آیا معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مهلت ثبت‌نام را تمدید می‌کند یا خیر؟

وزارت راه و شهرسازی امروز چهارشنبه در خصوص تمدید یا عدم تمدید مهلت ثبت‌نام هفتمین مرحله از فراخوان نهضت ملی مسکن اعلام نظر خواهد کرد.

به نقل از ایسنا، روز ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ فرصت ثبت‌نام در هفتمین مرحله‌ی فراخوان نهضت ملی مسکن در ۱۷ استان و ۱۶۳ شهر که از اواسط ماه جاری آغاز شده بود به پایان می‌رسد.

پیگیری‌ها درخصوص تمدید فرصت ثبت‌نام حاکی از آن است که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، امروز چهارشنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۱ نتیجه تصمیم در این زمینه را اعلام خواهد کرد.

قاعده‌ی کلی که در مراحل ثبت‌نام نهضت ملی مسکن وجود دارد این است که پس از پایان هر مرحله از نام‌نویسی و پالایش متقاضیان در صورت وجود ظرفیت‌های خالی، امکان ثبت‌نام در مراحل بعدی وجود دارد.

بنابراین اگر فرصت ثبت‌نام در این مرحله نیز به اتمام برسد احتمال نام‌نویسی در بعضی مناطق طی ماه‌های آینده وجود دارد.


هشدار وزارت راه به متقاضیان مسکن ملی

(۱۴۰۱/۰۴/۱۶) مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اگر افرادی که مشمول نهضت ملی مسکن شده‌اند اما مدارک را بارگذاری نکرده‌اند، تا پایان تیر مهلت تکمیل مدارک را دارند در غیر این صورت حذف می‌شوند.

سه دسته از افرادی که نیاز به آورده اولیه ندارند

وی تصریح کرد: برخی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن در بافت‌های فرسوده و برای نوسازی واحدهای موجود در این بافت‌هاست، برخی دیگر در قالب تفاهم‌نامه‌های وزارت راه و شهرسازی با دستگاه‌های اجرایی است برخی هم توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود؛ این ۳ دسته نیازی به مراجعه به بانک یا افتتاح حساب یا واریز آورده اولیه ندارند.

مهلت ثبت نام مسکن ملی

ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن از روز گذشته آغاز شده و تا پایان تیر ادامه دارد.

حذف متقاضیان نهضت مسکن بعد از پیامک سوم

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: طی سه مرحله به متقاضیان نهضت ملی مسکن پیامک واریز آورده ارسال می‌کنیم و اگر پس از مرحله‌ی سوم وجهی پرداخت نکنند افرادی از لیست ذخیره را جایگزین آنها می‌کنیم، البته بنا به دستور وزیر فعلا پروژه‌ها با استفاده از وام بانکی پیش می‌رود تا اعتماد متقاضیان جلب شود.


اعلام لیست استان ها و شهرهای دارای ظرفیت ثبت نام در فاز هفتم طرح نهضت ملی مسکن

با عنایت به ثبت نام مرحله هفتم طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای دارای ظرفیت مازاد زمین (تا سقف ظرفیت زمین تامین شده)، به اطلاع متقاضیان می رساند که لیست استان ها و شهرهای دارای ظرفیت مازاد زمین در این مرحله از ثبت نام به شرح جدول ذیل می باشد. بدیهی است در صورت تامین زمین در سایر شهرهای کشور در روزهای آتی، سامانه در این شهرها نیز به تدریج بازگشایی می گردد و اسامی شهرها به لیست ذیل اضافه می گردد.

همچنین لازم به ذکر است متقاضیان مسکن در شهرهای جدید، می بایست سابقه سکونت لازم در شهر محل سکونت ذکر شده در این جدول را داشته باشند.

لیست شهرهای دارای ظرفیت ثبت نام در فاز ۷ ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن

استانشهر محل سکونتشهر محل تقاضا (دارای ظرفیت ثبت نام در مرحله هفتم طرح نهضت ملی مسکن)
ایلامدهلراندهلران
ایلاممهرانمهران
ایلامپهلهپهله
ایلامتوحیدتوحید
ایلاممورموریمورموری
ایلامموسیانموسیان
بوشهرامام حسنامام حسن
بوشهراهرماهرم
بوشهرآبپخشآبپخش
بوشهرآبدانآبدان
بوشهربادولهبادوله
بوشهربرازجانبرازجان
بوشهربردخونبردخون
بوشهربندر دیلمبندر دیلم
بوشهربندر ریگبندر ریگ
بوشهربندردیربندردیر
بوشهربندرکنگانبندرکنگان
بوشهربهارستانبهارستان
بوشهرتنگ ارمتنگ ارم
بوشهرجمجم
بوشهرچغادکچغادک
بوشهرخورموجخورموج
بوشهردوراهکدوراهک
بوشهرسعد آبادسعد آباد
بوشهرشنبهشنبه
بوشهربوشهر و شهر جدید عالیشهرشهر جدید عالیشهر
بوشهرعسلویه، نخل تقی و چاه مبارک و شهر جدید نایبندشهر جدید نایبند
تهرانتهرانشهر جدید ایوانکی
خراسان جنوبیزهانزهان
خراسان جنوبیدرحدرح
خراسان جنوبیگزیکگزیک
خراسان شمالیاسفرایناسفراین
خراسان شمالیایورایور
خراسان شمالیبجنوردبجنورد
خراسان شمالیتیتکانلوتیتکانلو
خراسان شمالیجاجرمجاجرم
خراسان شمالیدرقدرق
خراسان شمالیسنخواستسنخواست
خراسان شمالیشوقانشوقان
خراسان شمالیگرمهگرمه
خراسان شمالیشیروانشیروان
خراسان شمالیفاروجفاروج
خراسان شمالیقاضیقاضی
خراسان شمالیآشخانهآشخانه
خراسان شمالیرازراز
خراسان شمالیحصار گرمخانحصار گرمخان
خوزستانشهرهای استان خوزستان و شهر جدید رامینشهر جدید رامین
خوزستانشهرهای استان خوزستان و شهر جدید شیرین شهرشهر جدید شیرین شهر
سمنانسمنان، گرمسار و شهر جدید ایوانکیشهر جدید ایوانکی
سیستان وبلوچستانایرانشهرایرانشهر
سیستان وبلوچستانبمپوربمپور
سیستان وبلوچستانپیشینپیشین
سیستان وبلوچستانچابهارچابهار
سیستان وبلوچستانفنوجفنوج
سیستان وبلوچستانقصرقندقصرقند
سیستان وبلوچستانکنارککنارک
سیستان وبلوچستانگلمورتیگلمورتی
سیستان وبلوچستانمحمدانمحمدان
سیستان وبلوچستاننگورنگور
سیستان وبلوچستاندوست محمد، ادیمی، بنجار، محمدآباد و شهرهای شهرستان زابل، هیرمند، نیمروز و هامون زهک و شهر جدید رامشارشهر جدید رامشار
فارساردکاناردکان
فارسارسنجانارسنجان
فارساشکناناشکنان
فارساقلیداقلید
فارسایزدخواستایزدخواست
فارسآبادهآباده
فارسآباده طشکآباده طشک
فارسباب انارباب انار
فارسبواناتبوانات
فارسبهمنبهمن
فارسحاجی آبادحاجی آباد
فارسحسامیحسامی
فارسحسن ابادحسن اباد
فارسخاورانخاوران
فارسخوزیخوزی
فارسدارابداراب
فارسدبیراندبیران
فارسدژکرددژکرد
فارسرحمت آبادرحمت آباد
فارسسدهسده
فارسسعادت شهرسعادت شهر
فارسعلامرودشتعلامرودشت
فارسصغادصغاد
فارسفراشبندفراشبند
فارسقیرقیر
فارسکازرونکازرون
فارسگله دارگله دار
فارسکره ایکره ای
فارسوراویوراوی
فارسنی ریزنی ریز
کرمانباغینباغین
کرمانچترودچترود
کرمانشهدادشهداد
کرمانعنبرآبادعنبرآباد
کرمانقلعه گنجقلعه گنج
کرمانمنوجانمنوجان
کرمانبافتبافت
کرمانبرواتبروات
کرمانبهرمانبهرمان
کرمانجبالبارزجبالبارز
کرمانجیرفتجیرفت
کرماندرب بهشتدرب بهشت
کرماندهجدهج
کرمانرودباررودبار
کرمانفاریابفاریاب
کرمانگنبکیگنبکی
کرمانکهنوجکهنوج
کرمانریحان شهرریحان شهر
کرماننظام شهرنظام شهر
کرمانشاهقصرشیرینقصرشیرین
کهگیلویه وبویراحمدچرامچرام
کهگیلویه وبویراحمددوگنبداندوگنبدان
کهگیلویه وبویراحمددهدشتدهدشت
کهگیلویه وبویراحمدلیککلیکک
کهگیلویه وبویراحمدمارگونمارگون
گلستانبندرترکمنبندرترکمن
گلستانجلینجلین
گلستانکلالهکلاله
گلستانگرگانگرگان
گلستانگمیش تپهگمیش تپه
گلستانسیمین شهرسیمین شهر
گلستانقرققرق
گیلانمنجیلمنجیل
گیلانرستم آبادرستم آباد
لرستانالیگودرزالیگودرز
مرکزیشهرهای شهرستان اراک، دلیجان و محلات و شهر جدید امیرکبیرشهرجدید امیرکبیر
مرکزیشهرهای شهرستان اراک، شازند و خمین و شهر جدید مهاجرانشهرجدید مهاجران
هرمزگانابوموسیابوموسی
هرمزگانبالاشهربالاشهر
هرمزگانبستکبستک
هرمزگانبندرجاسکبندرجاسک
هرمزگانبندرعباسبندرعباس
هرمزگانبندرلنگهبندرلنگه
هرمزگانبندزرکبندزرک
هرمزگانبیکاءبیکاء
هرمزگانپارسیانپارسیان
هرمزگانپلپل
هرمزگانتیرورتیرور
هرمزگانجناحجناح
هرمزگانچارکچارک
هرمزگانحاجی ابادحاجی اباد
هرمزگاندشتیدشتی
هرمزگانرویدررویدر
هرمزگانزهوکیزهوکی
هرمزگانزیارت علیزیارت علی
هرمزگانسردشتسردشت
هرمزگانسرگزسرگز
هرمزگانسندرکسندرک
هرمزگانسیریکسیریک
هرمزگانفینفین
هرمزگانقلعه قاضیقلعه قاضی
هرمزگانکرگانکرگان
هرمزگانکنگکنگ
هرمزگانکوشکنارکوشکنار
هرمزگانکوهستککوهستک
هرمزگانکوهیچکوهیچ
هرمزگانگروکگروک
هرمزگانلمزانلمزان
هرمزگانلیردفلیردف
هرمزگانمینابمیناب
هرمزگانهرمزهرمز
هرمزگانهنگوئیههنگوئیه
هرمزگانشهرهای شهرستان بندرعباس و خمیر و شهر جدید علویشهر جدید علوی

آغاز ثبت‌نام متقاضیان جدید نهضت ملی مسکن از ساعت ۱۲ امروز

(۱۴۰۱/۰۴/۱۵)قاسمی، وزیر راه و شهرسازی: با بررسی‌هایی که انجام شده در چهار استان و در حدود ۴۰ شهر از امروز (چهارشنبه، ۱۵ تیرماه) سامانه بازگشایی خواهد شد. برخی از شهرهایی که زمین و متقاضی وجود دارد، برنامه داریم تا مردم را صاحب خانه کنیم.

جزئیات مرحله جدید ثبت نام مسکن ملی را در گزارش زیر ببینید.

متقاضیان نهضت مسکن آورده نیاورند حذف می‌شوند

(۱۴۰۱/۰۴/۱۱) مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: آن دسته از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن که واجد شرایط هستند و برای آنها پیامک واریز وجه ارسال شده اگر نسبت به تامین آورده اولیه اقدام نکنند نفراتی از اولویت‌های بعدی جایگزین آنها خواهند شد.

خلیل محبت‌خواه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سهمیه استان تهران در طرح نهضت ملی مسکن، سالیانه ۱۵۵ هزار واحد است که هیچ مشکلی در بخش زمین نداریم. زمین برای دو سال آینده تامین شده و تا چهار سال آینده هم تامین خواهد شد.

وی افزود: تا حدود ۴۵ روز قبل در حال بررسی مسائل مربوط به زمین در کارگروه و کمیسیون بودیم که این مرحله به اتمام رسیده است. هم‌اکنون مشغول تهیه طرح‌ها و مشاور هستیم. در بعضی مناطق پیمانکاران وارد فعالیت شده‌اند. در برخی نقاط هم زمین در اختیار پیمانکاران قرار گرفته که به زودی کارهای اجرایی شروع می‌شود.

به همه افراد واجد شرایط پیامک ارسال کرده‌ایم

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره آن دسته از متقاضیان نهضت ملی مسکن در استان تهران که تکلیفشان مشخص نشده است گفت: به تمام کسانی که واجد شرایط شناخته شده‌اند پیامک داده‌ایم تا نسبت به واریز وجه اولیه اقدام کنند. اگر آورده را به‌موقع واریز نکنند نفراتی از اولویت‌های بعدی جایگزین آنها می‌شوند.

متقاضیان واجد شرایط که پیامک دریافت نکرده اند چه کنند؟

محبت‌خواه تصریح کرد: اگر کسی واجد شرایط است و برای او پیامک ارسال نشده موضوع را از طریق سایت پیگیری کند. چنانچه نتیجه نگرفت به اداره راه و شهرسازی شهرستان مربوطه برود.


شرایط و زمان دور جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن مشخص شد

(۱۴۰۱/۰۴/۰۹) براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، در شهر‌هایی که ظرفیت تکمیل نشده دارند ثبت‌نام متقاضیان نهضت ملی مسکن در دستور کار  قرار خواهد گرفت.
طبق اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مقرر شده، بعد از پالایش و تعیین تکلیف متقاضیان، در صورت وجود ظرفیت مازاد در اراضی تخصیصی به نهضت ملی مسکن  و اراضی جدید احصا شده در استان‌ها و بعد از اعلام ظرفیت واحدمسکونی قابل ساخت بر روی اراضی مذکور، مرحله جدید ثبت‌نام به صورت بر خط از طریق سامانه آغاز شود.

پیش از این  وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده بود  که ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن از ۱۵ تیر آغاز خواهد شد.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در نشست امروز با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها اظهار کرد: پالایش نهایی متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تا ۱۵ تیرماه تمدید شده است و استان‌ها باید توجه داشته باشند متقاضیانی که با مکاتبه نسبت به تعیین تکلیف مدارک خود اقدامی نکنند با هماهنگی شورای استان از ادامه طرح کنار گذاشته شوند تا متقاضیان بیشتری امکان حضور در اجرای طرح را پیدا کنند.


ثبت نام جدید مسکن ملی

وی تصریح کرد: بعد از ۱۵ تیرماه سامانه طرح‌های حمایتی مسکن برای متقاضیان جدید به مدت ۱۵ روز باز می‌شود تا همزمان با اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای متقاضیان پالایش شده امکان ثبت‌نام از افراد جدید نیز فراهم باشد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص افتتاح حساب متقاضیان پالایش و تایید شده که به بانک معرفی شدند نیز توضیح داد: مدیران کل راه و شهرسازی دقت کنند که حداکثر زمان لازم برای افتتاح حساب متقاضیان معرفی شده به بانک‌ها دو هفته است که باید این زمان رعایت شود تا اجرای طرح نهضت ملی مسکن سرعت لازم را پیدا کند.

قاسمی تاکید کرد: هر هفته جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری نیز باید برگزار و در خصوص الحاق اراضی به طرح نهضت ملی مسکن تصمیمات لازم گرفته شود.

وی گفت: با برنامه‌ریزی و سرعت دهی به کار در صدد هستیم که تا پایان شهریورماه اجرای فونداسیون واحدهای طرح نهضت ملی مسکن از دو میلیون واحد عبور کند.

وزیر راه و شهرسازی، اولویت نخست مدیران کل راه و شهرسازی را اجرای طرح‌های حمایتی عنوان کرد و گفت: در شهرهایی که مشکل زمین وجود ندارد نهایت همکاری با مردم انجام شود تا بدون تراکم خودشان نسبت به ساخت و ساز اقدام کنند.

اختصاص ۲۰ درصد تسهیلات به بخش مسکن

قاسمی در بخشی دیگر از سخنان خود خطاب به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها اعلام کرد: طبق ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن بانک‌ها باید ۲۰ درصد سهم تسهیلات را به بخش مسکن اختصاص بدهند که در این خصوص ضرورت دارد تا بانک‌ها نهایت همکاری را داشته باشند. همچنین در بند ۵ ماده قانون جهش تولید مسکن نیز تاکید شده که برای تامین زمین از اراضی دولتی برای اجرای پروژه‌های قانون جهش تولید مسکن وزارت راه و شهرسازی در اجرای ماده ۱۰ قانون مذکور اقدام لازم را بعمل آورد.

۵۵ هزار واحد طرح نهضت ملی توسط ستاد فرمان امام (ره) اجرایی شد

قاسمی یادآور شد: در تفاهم وزارت راه و شهرسازی با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) باید ۱۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن توسط آن ستاد اجرایی و عملیاتی می‌شد که هم‌اکنون۵۵ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده و در حال اجراست.

وی در خصوص بررسی روند اجرای عملیات طرح نهضت ملی مسکن و گزارش آن به رییس‌جمهوری اعلام کرد: در دو هفته آینده جلسه شورای‌عالی مسکن به ریاست رییس‌جمهوری برگزار خواهد شد که در آن جلسه عملکرد وزارت راه و شهرسازی در خصوص اجرای طرح نهضت ملی مسکن به تفکیک استان‌ها گزارش می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ محدودیتی برای بهره‌مندی از توان پیمانکاران و انبوه‌سازان خوش‌نام در اجرای طرح نهضت ملی مسکن وجود ندارد اعلام کرد: در بیشتر استان‌ها پالایش‌ها در مرحله نهایی شدن است که باید اینکار سرعت بیشتری یابد.

۵.۴ میلیون نفر برای مسکن ملی نام نویسی کردند

بنا بر این گزارش، دولت سیزدهم بر اساس قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود ۵.۴ میلیون نفر برای این طرح نام نویسی کردند که ۳.۶ میلیون نفر تایید شده‌اند. ثبت نام در سامانه طرح‌های جامع حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir انجام می‌شود.

آدرس سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن » saman.mrud.ir

تاکنون ۵۰۷ هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده و ۲۹۰ هزار نفر برای انعقاد قرارداد و دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده‌اند. با ۹۱ هزار نفر نیز عقد قرارداد شده و در واقع قسطهای اول تسهیلات را دریافت کرده‌اند. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود و زمان ساخت پروژه ۱۸ تا ۲۴ ماه تعیین شده است.

منبع: ایسنا

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 40, میانگین امتیاز: 4,28 از 5)
Loading...

۳۲ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. احمدی گفت:

  لطفاً دور جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن رو اعلام کنید
  تاریخ ثبت نام جدید نهضت مسکن ملی در استان کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان گچساران به مرکزیت دوگنبدان را اعلام فرمایید. با تشکر

 2. بخشایشی گفت:

  سلام وخسته نباشید. ببخشید ما شرایط و وقت نداشتیم ثبت نام کنید، زمان مجدد ثبت نام کی شروع میشه لطفا اطلاع بدید.

 3. افتخاری گفت:

  سلام وقت بخیر، ما سه سال پیش مسکن ملی ثبت نام کردم آورده اولیه هم واریز کردیم الان بعد سه سال یک آپارتمان ۳ طبقه ساختن و بعد از عید تعطیل کردن. با این وضع گرون تو را خدا به فکر مستاجرها باشید. آقایان مسئول چرا آورده دوم نمی‌گیرید کار کنید والا خسته شدیم با این گرونی کمر شکن. لطفاً به مسکن ملی تبریز هم رسیدگی کنید

  موافقم ۵
 4. علی گفت:

  سلام، در استان قزوین ثبت نام‌ مسکن انجام‌ شده ولی متاسفانه طبق گفته باید بعد از ثبت نام هر ۴ یا ۶ ماه مبلغ ۴۰ میلیون تومان پرداخت شود به مدت ۱۰ جلسه. خوب خودتان در نظر بگیرید چطور یک کارگر یا یک بازنشسته می‌تواند این مبلغ را پرداخت کند. مجبوراً امتیاز خود را می‌فروشند به دلال ها یا سرمایه داران بعد می‌شود همین شرایط سخت و کمرشکن برای مستاجران. پس مسکن ملی و نهضت ملی یعنی چه آقایان دولت بیاید از صمیم قلب خدمت کنید نه اینکه فقط بگین ما کار انجام داده ایم فکری برای آورده های مردم برای مسکن کنید

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۱
 5. محمد گفت:

  چرا تو اراک ثبت نام رو باز نمی‌کنید؟ این همه زمین تو اراک هست پس چرا به مردم نمیدید؟ ادارات دولتی همه زمینها رو صاحب شدن حالا پای مردم که میاد وسط زمین گیر نمیاد؟؟؟؟

  موافقم ۲
 6. محمد گفت:

  اعلام کردن کسانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند آورده اولیه واریز نکنند چرا الان خبری ازش نیست…این همه پول بانک‌ها کجا خرج میشه خونه درست کنن قسطی تحویل مردم بدن …البته اون کسانی که واقعا خونه ندارن

  موافقم ۶
  مخالفم ۲
  • علی گفت:

   سلام خسته نباشید…ما ثبت نام کردیم رد درخواست خورده، چون شناسنامه رو اسکن نکردیم…الان واسه ما بارگذاری مدارک مشکل پیدا کرده، یه کاری کنید که بتونیم درست کنیم. نمیدونم چرا زاهدان ثبت نامی نداره.

   موافقم ۲
   مخالفم ۱
 7. همدان گفت:

  مگه دولت نگفته متری چهار میلیون و هفتصد و پنجاه. یعنی یک واحد صد متری میشه حدود پانصد میلیون .. .پس اینا که سیصد و پنجاه میلیون رو وام میده الباقی یه خونه صد متری میشه صد و بیست و پنج میلیون ..اونوقت چطوری میگن باید سیصد میلیون آورده بیاری؟؟؟؟؟

  موافقم ۱۷
» نمایش دیدگاه های بیشتر «

ارسال دیدگاه شما

×