دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

پیش‌ بینی بورس فردا ۸ آذر ماه

به گزارش اکو ایران: بورس امروز را همچون روزهای گذشته، گروه خودرویی رونق بخشید. این گروه  با بیش از ۵۴۶ میلیارد تومان ارزش معاملاتی، با اختلاف زیاد نسبت به سایر گروه‌ها در صدر برترین ارزش معاملاتی قرار گرفت اما رفته رفته و در نیمه دوم بازار گروه خودرویی با عرضه مواجه شد و قیمت‌های منفی یک درصدی را به خود دید.

امروز ۷ آذر ۱۴۰۱ نیز در بورس کالای ایران انواع مختلف خودروی «هایما» مورد عرضه قرار گرفت که تقریباً در همان قیمت پایه، معامله شد و تنها مدل هایما S5 سفید با رقابت ۲.۲ درصدی مواجه شد. برای فردا نیز ۵۰۰ دستگاه خودروی تارا و ۶۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ در بورس کالا به عرضه می‌شود.

اما اخابر امروز جزء نمادهایی بود که مورد استقبال خریداران قرار گرفت و به واسطه شفاف سازی در خصوص افزایش نرخ های خود به صف خرید نشست. این نماد فراموش شده ماه های اخیر بازار سرمایه با رقابتی که با شورای رقابت بر سر تعیین قیمت داشت پیروزمندانه اطلاعیه شفاف سازی خود را در سامانه کدال بارگذاری کرد.

نماد گروه بانکی نیز همچنان بدون توجه خریداران داد و ستد می شود و گروه دارویی که روزهای پیشین مورد استقبال قرار گرفته بود رنگ سرخ را به تابلوی معاملاتی خود زد.

از منظر تکنیکالی باید این روزهای بازار سرمایه را به فراموشی سپرد. چرا که این کندل‌های ایجاد شده با این حجم و ارزش معاملاتی با بسته بودن بازار تفاوت چندانی نمی‌کند. شاخص بورس تهران آذر ماه خود را در محدوده یک میلیون و ۴۰۸ هزار واحدی شروع کرد و حالا با گذشت یک هفته از آذر ماه همچنان در همین محدوده قرار دارد و بدون بازدهی کار را ادامه می‌دهد. و تنها تک نمادها و نوسانگیران بازار در این مدت توانسته‌اند نوساناتی را از بازار بگیرند و بزرگان بازار همچنان در محدوده‌های صفر تابلویی خود ایستاده‌اند.

شاخص هم وزن نیز در یک قدمی محدوده مقاومتی ۴۱۰ هزار واحدی خود قرار دارد و عملکرد بهتری در این مدت از خود نشان داده است . این نماگر از اواخر آبان ماه تا به امروز توانسته است حوالی ۲ درصد مثبت شود و بازدهی خوبی را در این روز های بد به سهامداران بدهد.

در بازار خبرهایی دست به دست می‌شود که نرخ اوراق گام به ۳۰ درصد هم رسیده است و این شایعه و خبر را علت اصلی بی رمقی در بازار و غیاب پول‌های بزرگ می‌دانند.

کارشناسان معتقدند نرخ بهره و صدور اوراق با نرخ بهره بالا، باعث تشدید نگرانی‌ها از افزایش سیاست‌های انقباضی و در نتیجه افزایش مجدد نرخ بهره شده است.

نرخ YTM اوراق خزانه اسلامی به بالاترین رقم ۵ سال اخیر یعنی ۲۶ درصد رسیده و اوراق گام بانک‌ها نیز حوالی ۲۵ تا ۲۷ درصد است.

در شرایط فعلی با توجه به تورم نقطه به نقطه ۴۸ درصدی مهر ماه نرخ بهره حقیقی حتی با نرخ بهره اسمی ۲۸ درصد، منفی است؛ به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری در اوراقی با نرخ سود ۲۷ تا ۲۸ درصد هم نمی‌تواند تورم را پوشش بدهند اما به هر حال بدیهی است که نرخ بهره بالا در اقتصاد، آفت تولید و بازار سرمایه محسوب می‌شود.حال باید دید در روز های آینده پیکر بی جان بازار سرمایه به کدام سمت و سو خواهد رفت!؟


شاخص بورس تهران در پایان معاملات روز  دوشنبه با افت بیش از ۱۰ هزار واحدی همراه شد و شاخص کل به محدوده یک میلیون و ۴۰۸ هزار واحدی برگشت.

همانطور که در روزهای قبل اشاره شد اهالی بازار این انتظار را داشتند که بازار کمی اصلاح کند اما سؤال مهم این است که اصلاح با ریزش‌های سنگین همراه است یا تنها با چند کندل دوباره به مسیر صعودی برگشت؟

از منظر تکنیکالی شاخص حداقل باید به اندازه ۲۳ درصد از موج قبلی خود را اصلاح کرده باشد تا بگوییم اصلاحی در نمودار رخ داده است. در غیر این صورت و با دیدن اعداد و ارقام کمتر، اصلاح محسوب نمی‌شود و به عنوان یک نوسان در بازار تلقی می‌شود.

شاخص اندیکاتور RSI  هم به زیر استاندارد ۷۰ واحدی نزولی کرد تا هوای هیجان خرید کاملا از بازار خارج شود. بازار در هفته پیش رو منتظر خبرهایی از بودجه سال ۱۴۰۲ است و فعلا برای خرید دست نگه داشته است تا اوضاع برای نوسان گیران مساعدتر شود. همچنین خیلی از صندوق های سرمایه گذاری بزرگ در این روز ها اقدام به تغییر در ساختار پرتفوی خود می کنند تا بتوانند برای شش ماه دوم سال و با توجه به خبرهای بودجه ای بازدهی خوبی برای نیمه دوم سال ایجاد کنند تا حداقل افت‌های ایجاد شده در ۷ ماه گذشته را از بین ببرند.

اما در شاخص هم وزن با افت امروز کندل نزولی و الگوی کندلی ( شمعی- ژاپنی ) به نوعی تایید شد تا اهل فن به این موضوع اذعان کنند که شاخص هم وزن هم برای مدتی هرچند کوتاه تصمیم به نزول دارد.

چیزی که در بازار این روز ها دیده می‌شود این است که خیلی از افراد دست به نقد ایستاده اند تا به محض رسیدن اخبار خوب اقدام به خرید کنند و به این سنت خرید در بازار سرمایه پایبند باشند که گفته می‌شود با شایعه می‌خرند و با خبر می‌فروشند.

باید دید که بازار سرمایه فردا را چگونه شروع می‌کند و خریدارن چقدر روی خوش به بازار نشان می دهند. در صورتی که بازار فردا را هم کم رمق و منفی شروع کنیم چهارشنبه را نیز باید منفی به پایان ببریم تا همه چیز به هفته آینده موکول شود. هفته‌ای که هر ساعت از آن و هر صحبت و مصاحبه دولتمردان و مجلس نشینان در خصوص بودجه تا نهایی شدن آن برای بازار سرمایه سرنوشت ساز خواهد بود.


آن چیزی که از منظر تکنیکالی مهم است وجود روندهای درست بازار است روندهایی که کف و سقف‌های حمایتی مناسبی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از اکوایران، شاخص هم وزن در هفته گذشته توانست از چنگال مقاومت‌های میانگینی خود عبور کند. در طی معاملات امروز هم توانست این شکست مقاومتی را تثبیت کند تا در مسیر کانال صعودی قرار بگیرد و به روند نزولی خود را پایان دهد.
البته این موضوع لزوماً موجب نمی‌شود که در روزهای آینده شاخص هم وزن کمی اصلاح نکند چرا که روندها تعاریفی دارند و برای روند صعودی در استانداردترین حالت می‌توان اینگونه گفت که در یک روند صعودی کف‌های حمایتی باید بالاتر از کف قبلی خود قرار بگیرند و همچنین سقف‌های جدیدی ایجاد شود.

اما در خصوص شاخص کل این شاخص به زحمت در طول روز جاری به هدف ۵۰ درصدی فیبوناچی موج قبلی رسید. شاخص بورس تهران به واسطه مثبت شدن فملی و هم گروه‌هایش در نیمه اول بازار با رشد خیلی خوبی به محدوده یک میلیون و ۴۲۵ هزار واحدی رسیدند اما درنیمه دوم بازار این رشد کاملا متوقف شد و با زیاد شدن عرضه در بازار خریداران هم کمی عقب نشستند تا نیمه دوم بازار در سکوت سپری شود.

در صورتی که برای روز کاری فردا نیز شاخص همین رویه صعودی را بخواهد در پیش بگیرد هدف بعدی سطح ۶۱ درصد فیبوناچی، یعنی حوالی یک میلیون و ۴۷۰ هزار واحد، است.

اما زمزمه‌هایی از بین اهالی بازار شنیده می‌شود که بازار برای صعود نیاز به یک استراحت دارد و این رشدهای سریع ممکن است برای بازار خطرناک باشد و در مقابل ممکن است افت‌های سنگین هم داشته باشد. اهل فن آهسته و پیوسته بودن مسیر حرکتی را بیشتر می‌پسندند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد هنوز تصمیم مشخصی برای نرخ خوراک پتروشیمی ها گرفته نشده است و بانک مرکزی هم قرار است در روزهای آینده ابزار جدیدی برای مدیریت بازار ارائه کند. رئیس کل بانک مرکزی گفته که جزئییات این ابزار در روزهای آینده اعلام می‌شود.

به هر حال آن چیزی که از منظر تکنیکالی مهم است وجود روندهای درست بازار است روندهایی که کف و سقف‌های حمایتی مناسبی داشته باشد. بازار در این روزها نیز برای ادامه دار بودن روند صعودی خود نیاز دارد تا کف‌های مناسبی را ادامه مسیر ایجاد کند و قرار نیست با یک قدم تمام پله‌های یک نردبان را طی کرد.

 


امروز (۱۷ آبان) بورس تهران در نیمه دوم بازار با عرضه های سنگینی مواجه شد تا نمادها نه تنها در صف خرید قرار نگیرند بلکه حتی تعدادی از نمادها با منفی به کار خود پایان دهند. شاخص بورس تهران پس از اینکه در نیمه اول بیش از ۲۲ هزار واحدی مثبت شده بود در نهایت با ۱۷ هزار و ۹۸۷ واحد مثبت خود را روی عدد یک میلیون و ۴۰۷ هزار و ۷۴۱ واحدی دید.

ارزش بازار نیز به رقم ۵ هزار و ۲۰۹ همتی رسید. اما همانطور که انتظار می‌رفت بازار پس از رشدهای خوبی که در طی روزهای اخیر داشته امروز را کمی عقب نشست تا از هیجان خرید فاصله بگیرد و برای خریدهای خود کمی منطقی‌تر رفتار کند.

این اصلاح یا استراحت در صورتی که سنگین و ادامه دار نباشد برای اهالی بازار می تواند فرصت خوب خرید باشد. چرا که این فرصت در یک روند صعودی ایجاد شده است. اما اندیکاتور RSI  وارد هیجان خرید بیش از اندازه شده است و از استاندارد ۷۰ واحدی خود فراتر رفته و در محدوده ۷۳ واحدی قرار گرفته است. با توجه به اینکه فردا آخرین روز کاری هفته است و تعطیلات پایان هفته را نیز در پی داریم ممکن است تعدادی از نوسان‌گیران بخواهند با ذخیره سود (سیو سود) در بازار حداقل بازدهی چند درصدی ایجاد شده برای این روزها را در حساب خود نگه دارند.

شاخص بورس تهران توان رسیدن به مقاومت بعدی که به عنوان یک هدف صعودی مد نظر بود را نداشت و باید دید در صورت شروع افت در روز کاری بعد تا چه میزان افت را تجربه می‌کند و خریداران چقدر از این قیمت‌ها استقبال می‌کنند.

در خبرها مطرح شده که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از رونمایی بسته جدید تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در جلسه مشترک دولت و مجلس در هفته آتی خبر داده است. موضوعی که ممکن است خریداران را برای خرید مردد کند تا خبرها و تصمیمات این جلسه منتشر شود و با خیال آسوده تری به چیدن پرتفوی خود اقدام کنند. اما در صورتی که مانند سال قبل از این جلسات خبرهای خوبی منتشر نشود نباید انتظار رسیدن شاخص به اهداف بالاتر را داشت.

از منظر تکنیکالی تنها ورود اندیکاتور RSI  به محدوده اشباع خرید می‌تواند به عنوان یکی از سیگنال‌های فروش محسوب شود و باقی موارد همچون مفروضات قبلی است.


مثبت شدن بی رمق روز چهارشنبه، شاید یک خبر بد برای روز شنبه باشد و بازار را تحت تأثیر قرار بدهد. در کنار این موضوع مسائل داخلی را نیز باید در نظر گرفت و هرکسی از ظن خود به اخبار و حواشی بازار سرمایه وزن می‌دهد، به این خاطر است که در هر لحظه از بازار یک فروشنده و یک خریدار وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از اکوایران، بورس تهران در روز چهارشنبه با وجود اینکه مثبت شد اما همچنان با خروج پول های حقیقی ها مواجه بود. شاخص بورس تهران نیمه اول روز چهارشنبه را در محدوده صفر تابلویی آغاز کرد و کمی نیز  منفی شد اما با کشف قیمت دلار در بازار و سقف شکنی این نرخ ارز در بازار آزاد، شاخص صعودی شد و ۳ هزار واحد بالا آمد تا همچون سنت دیرنه خود با افزایش قیمت دلار واکنش مثبتی را در شاخص ببینیم.

تحلیل تکنیکالی بورس برای فردا

از منظر تکنیکالی با این تغییر ناچیز در نمودار باید گفت که همچنان ما بر مفروضات پیشین استوار هستیم و تغییر خاصی دیده نمی‌شود. اما از عمده خبرهایی که در روزهای پایانی هفته به گوش رسید می‌توان به رفتن میثم فدایی از شرکت فرابورس ایران اشاره کرد. محمدعلی شیرازی به عنوان مدیریت جدید منصوب شد.

مجید عشقی نیز اعلام کرده است که امکان خرید اوراق تبعی برای افراد حقیقی که پرتفوی زیر ۱۰۰ میلیون تومانی دارند از روز شنبه فعال می‌شود و طی اطلاعیه‌ای جزئیات آن به اطلاع عموم می‌رسد.

اما شاید مهمترین خبر انتهای هفته را باید به خبر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو امریکا اختصاص داد. جایی که بانک مرکزی امریکا نرخ بهره را به ۴ درصد رساند. که بیشترین نرخ در ۱۵ ساله اخیر برای امریکا بوده است. البته در طول اعلام این خبر، روی قیمت کامودیتی‌ها تغییر محسوسی وجود نداشت و فعالان بازارهای جهانی اعلام کرده بودند که این خبر از قبل اصطلاحاً پیش خور شده است.
به هر حال از آخرین باری که نرخ بهره در  امریکا تغییر کرد، که مربوط به مهر ماه سال جاری است شاخص بورس تهران در اولین روز کاری خود بعد از اعلام این نرخ به واسطه تغییرات ایجاد شده در قیمت کامودیتی ها بیش از ۲۷ هزار واحد افت کرد.

مثبت شدن بی رمق روز چهارشنبه، شاید یک خبر بد برای روز شنبه باشد و بازار را تحت تأثیر قرار بدهد. در کنار این موضوع مسائل داخلی را نیز باید در نظر گرفت و هرکسی از ظن خود به اخبار و حواشی بازار سرمایه وزن می‌دهد، به این خاطر است که در هر لحظه از بازار یک فروشنده و یک خریدار وجود دارد.

اما در ماه‌های اخیر شاهد واگرایی شاخص بورس و نرخ دلار بازار آزاد بوده‌ایم. شاخص بورس تهران تا اردیبهشت ماه سال جاری همچون سنت دیرینه خود با تغییر نرخ دلار همسو بود اما از اردیبهشت ماه تا به امروز راه نزولی را در پیش گرفته است در حالی که دلار مسیر صعود و رکورد شکنی های جدید را طی کرده است. علاوه بر این خیلی از صاحب نظران قیمت های خیلی بالاتری را برای دلار اعلام می‌کنند که این موضوع فاصله شاخص و دلار را افزایش می دهد و چرایی عدم رشد شاخص با تغییرات قیمتی دلار را باید در چیزی دیگری جست‌وجو کرد.

شاخص بورس تهران از اردیبهشت ماه سال جاری با افت بیش از ۲۰ درصدی همراه شده است و این در حالی است که دلار در همین فاصله با رشد بیش از ۱۶ درصدی همراه شده است.

 


پیش بینی روزهای گذشته⇓


اکوایران: شاخص کل امروز (۱۰ آبان) هم ۱۰ هزار واحد مثبت شد و می‌تواند این هفته را با رنگ سبز به انتها برساند. شاخص با رشد امروز خود را یک قدم دیگر به محدوده حمایتی یکمیلیون ۳۰۰ هزار واحدی که دیگر به یک سطح مقاومتی تبدیل شده نزدیک می‌کند.

در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل نیمه اول را خوب شروع کرد اما در نیمه دوم کمی عقب نشست و تنها نظاره‌گر بود. امروز رئیس سازمان بورس اعلام کرد صندوق توسعه ملی برای اولین بار با کد خود اقدام به خرید کرده است و این طور ادامه داد که این صندوق به جای نگهداری دارایی ریالی اقدام به خرید دارایی با نرخ ۱۵ دلاری کرده است این در حالی است که اگر می‌خواست از بازار آزاد دلار تهیه کند باید بیش از ۳۰ هزار تومانی هزینه می‌کرد.

خیلی از اهالی بازار در اولین واکنش این موضوع را سیگنال دهی رئیس سازمان برداشت کردند تا اهالی بازار اقدام به خرید نمادهای دلاری کنند و به مسیر صعودی بودن شاخص کمک کند. امروز وزیر صمت هم در سمت خود ماند و وزیر نفت نیز اعلام کرد که قراردهایی را با شرکت‌های روسی به عنوان سرمایه گذار منعقد شده که پیشرفت فیزیکی این قرارداد ها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است.

تحلیل تکنیکی شاخص کل بورس

از منظر تکنیکالی که شاخص را مورد بررسی قرار می‌دهیم این انتظار از روز قبل وجود داشت که شاخص بتواند امروز نیز مثبت باشد و برای فردا -چهارشنبه- نیز شاخص کماکان در مسیر صعود قرار دارد. البته با وجود این که امروز کمی از سرعت رشدهای روزهای پیشین کاسته شد. سیگنال یا خللی در بازار دیده نشد که بخواهد مسیر شاخص را عوض کند.

اندیکاتور RSI به تازگی از چنگال خط روند نزولی خارج شده است و از محدوده هیجان فروش فاصله گرفته است. با انتشار خبری که امروز رئیس سازمان بورس به بازار داد به نظر می‌رسد که فردا بازار باز هم به صعود ادامه دهد.

تکنیکالیست‌ها به نحوه برخورد کندل با محدوده یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی وزن بیشتری می‌دهند تا ببینند بازار سرمایه با خبر درمانی و وعده‌های مکرر داده شده می‌تواند از این مقاومت عبور کند یا خیر.

نرخ دلار در طول روز جاری به سقف قبلی که در  ماه های اخیر ایجاد کرده است دوباره حمله‌ور شد و خود را بالای ۳۳ هزار تومان می‌بیند که می‌تواند محرک خوبی برای بازاری باشد که حسابی از سایر رقبا عقب افتاده است.

اما نکته‌ای که برای هفته‌های اخیر بازار وجود دارد، این است که بازار فرداهایی را هم که مثبت باشد تازه به ابتدای نیمه های مهر می‌رسد و همه چیز به یک ماه پیش عقبگرد می‌کند منتها با این تفاوت که فعلا دست فروشنده‌ها را بسته‌اند. باید دید که مدیران بورسی چقدر توان نگه داشتن دست بی قرار فروشنده را درند؟

همینطور که در بازار امروز شاهد بودیم حقیقی ها دست به فروش زدند و آمار نشان از خروج پول حقیقی از نمادهایی همچون شپنا و خودرو، شبندر، بپاس و وبملت و… است.

Stock Forecast - پیش‌ بینی بورس فردا

برای بازار فردا (۱۰ آبان‌ماه) پیش‌بینی رشد بین هفت تا ۱۲ هزار واحد را خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بازار از لحاظ تکنیکالی اصلاح زیادی را متحمل شده است، به نظر می‌رسد شاخص بتواند فردا از سطح یک میلیون ۲۷۰ هزار واحد عبور کند و پس از آن مجدد وارد کانالی خواهد شد که از دست رفته است، همچنین با بهبود ارزش و حجم معاملات انتظار می‌رود بتواند تا محدوده یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد نیز حرکت کند، در صورتی که روند ارزش و حجم معاملات به همین صورت افزایشی باشد انتظار برگشت بازار دور از ذهن نیست.

برخی از اقداماتی مانند بیمه سهام و حمایت صندوق تثبیت از بازار سرمایه نیز توانسته مؤثر واقع شود، برای بازار فردا پیش‌بینی رشد بین هفت تا ۱۲ هزار واحد را خواهیم داشت، احتمال تداوم حمایت از سهم‌های بزرگ و شاخص ساز بازار فردا وجود خواهد داشت همچنین به دلیل رشد روزهای اخیر احتمال افزایش عرضه‌ها در نیمه دوم نیز وجود دارد.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 6, میانگین امتیاز: 4,50 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×
/a>