دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

روش های تازه نگهداشتن کاهو ، کرفس و سبزیجات برگ دار

کاهو یکی از سبزیجات پرطرفدار و یک ماده مغذی سرشار از فیبر است. اما می‌تواند به سادگی طراوت و تازگی خود را از دست داده و بی‌مزه و خراب شود. در این مطلب به نکاتی برای شستشو و تازه نگهداشتن کاهو خواهیم پرداخت.

حتما شما هم زرد، پژمرده شدن یا آب آوردن برگ‌های کاهو بعد از شسته شدن را تجربه کرده‌اید. کاهوی زرد و پژمرده، گزینه مناسبی برای تهیه انواع سالاد و دورچین غذاها نیست. علاوه بر ظاهر کاهو، رطوبت یخچال و یا دمای نامناسب، سبب فاسد شدن کاهو در مدت کوتاه‌تری می‌شود. پس اگر سلامتی و ظاهر میز شام برای‌تان اهمیت دارد، کمی زمان بگذارید و با مطالعه این مطلب، کاهو را برای مدت بیشتری تازه نگهداری کنید.

روش تازه نگهداشتن کاهو

ترفندهای تازه نگهداشتن کاهو

کاهوی تازه را درست قبل از سرو آماده کنید. کاهوی تازه می‌تواند با رنگ و طراوت خاصی که دارد طعم لذت بخش خوبی داشته باشد.

در هر فنجان، برگ کاهو تنها هفت کالری وجود دارد که می‌توانید آن را بدون نگرانی از وجود کالری، چربی و یا کلسترول مصرف کنید.

 

روش شستشوی کاهو

یک نکته‌ی ضعیفی که ممکن است شما نتوانید پیش بینی کنید این است که ممکن است برگ‌های کاهو را پوششی از ماسه و سنگ ریزه در بر گرفته باشد که شما باید قبل از برش زدن در هنگام شستشو به این مسئله توجه کنید تا بتوانید یک سالاد لذیذ تهیه نمایید.

برگ‌های کاهو را از یکدیگر جدا کنید. هر دو تا برگ به راحتی از قسمت سر جدا می‌شود. هر برگی را که جدا کرده‌اید در داخل صافی بگذارید.

در ابتدا یک بار کاهو را برای رفع گل و لای و کاهش آلودگی از باکتری‌ها بشویید.

سپس ۱ فنجان سرکه سفید را با ۲ فنجان آب سرد در یک کاسه بزرگ ترکیب کنید. اجازه دهید کاهو به مدت ۱۰ دقیقه در محلول سرکه خیس بخورد و سپس به آرامی آن‌ها را به صافی منتقل کنید.

روش تازه نگهداشتن کاهو

خشک کردن کاهوی شسته شده

کاهوی شسته شده و خشک شده را در کیسه های پلاستیکی محفوظ از هوا، بسته‌بندی کرده و در یخچال به مدت یک هفته نگهداری کنید.

برگ‌های کاهو را با آب سرد بشویید. آن‌ها را مرتباً تکان دهید و آب را با فشار بر روی آن‌ها اسپری کنید. برگ‌ها را درون صافی خوب تکان دهید تا آب اضافی آن‌ها خارج شود.

دو لایه حوله‌ی کاغذی روی میز آشپزخانه پهن کنید. اکنون برگ‌های کاهو را به حوله کاغذی منتقل کنید. آن‌ها را به صورت لایه های جداگانه قرار دهید.

روی برگ‌ها را نیز با حوله‌ی کاغذی دیگری بپوشانید تا به آرامی آب آن گرفته و تا جایی که ممکن است خشک شود.

حالا برگ‌های شسته شده و خشک شده‌ی کاهو را با قیچی آشپزخانه ببرید. قسمت‌های قهوه‌ای شده را ببرید و دور بریزید. برگ‌های باقیمانده را برش‌های کوچک زده و درون ظرف مورد نظر بریزید و سالادتان را درست کنید.

 

تازه نگداستن کاهو شسته شده

اکثر مردم می‌بینند پس از این که کاهو را شستند و ذخیره کردند، کاهو شل شده و رنگ آن قهوه‌ای می‌شود. شما می‌توانید با چند راه ساده از ایجاد چنین امری پیشگیری کنید:

حمل و نقل مناسب و ذخیره سازی برگ کاهو به حفظ تازگی و طراوت آن و جلوگیری از آلودگی‌های میکروبی کمک می‌کند.

کاهو را تازه بخرید. شما می‌توانید کاهوی تازه را از فروشگاه یا مغازه‌های که محصولات مرغوب دارند، تهیه کنید.

بسته بندی مناسب انتخاب کنید. کاهو را پس از خرید به سادگی در یک حوله کاغذی مرطوب بپیچید و آن را در کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید و سپس برای ذخیره سازی آن را در کشوی یخچال بگذارید.

هنگامی که کاهو را آماده می‌سازید حتماً آن را با آب خیلی سرد بشویید. این کار به ماندگاری بیشتر آن کمک می‌کند.

بهتر است چند تکه یخ و کمی نمک در آب ریخته و کاهو را مدتی در آن خیس کنید و سپس آب بکشید.

کاهوی شسته شده و خشک شده را در کیسه های پلاستیکی محفوظ از هوا، بسته‌بندی کرده و در یخچال به مدت یک هفته نگهداری کنید.

روش تازه نگهداشتن کاهو

توصیه

اگر شما نمی‌خواهید در حال حاضر از کاهوها استفاده کنید، بهتر است که برگ‌ها را برش نزنید زیرا برش زدن و پاره کردن لبه‌ی برگ‌هایی که بریده شده، سریع‌تر از بقیه قسمت‌ها قهوه‌ای می‌شود.

در آخر توصیه می‌شود که برگ‌های کاهو را درست قبل از سرو کردن ببرید تا از تغییر رنگ و کاهش ویتامین‌های آن جلوگیری شود.

 

چند ترفند ساده برای تازه نگهداشتن کاهو در یخچال

کاهوی سالادی بخصوص اگر شسته و خرد شده باشد معمولاً به سرعت در یخچال پژمرده می شود. برای تازه نگهداشتن کاهو یا سبزی خوردن بهتر است به جای کیسه های پلاستیکی، آنها را در پارچه در یخچال نگهداری کنید.

با این روش از پژمرده شدن کاهو و سبزی خوردن در یخچال جلوگیری کنید:

یکی از مواردی که سبب پژمردگی زودهنگام کاهو در یخچال می‌شود، رطوبت است. پس بهتر است پیش از بسته‌بندی کاهو و نگهداری آن در یخچال از خشک شدن کامل برگ‌های آن اطمینان پیدا کنید. برای این کار، بدون آنکه مجبور باشید مدت زیادی کاهو را در فضای بیرون از یخچال نگه دارید، می‌توانید چند ساعت آن را در کیسه‌های پلاستیکی معروف به زیپ‌کیپ در یخچال نگهداری کنید، بدون آنکه در آن را بسته باشید.

شیوه بهتر این است که پس از شستن کاهو و بعد از اینکه آب آن‌ها گرفته شد، کاهو را در یک دستمال حوله‌ای خشک بپیچید. بعد آن را در کیسه پلاستیکی بگذارید. با این شیوه طراوت و تردی کاهو برای مدت زمان بیشتری حفظ خواهد شد.

روش تازه نگهداشتن کاهو

راه دیگر، این است که تا پیش از فرارسیدن زمان مصرف کاهو، از شستن آن اجتناب کنید. اما بازهم بهتر است کاهو را در کیسه پلاستیکی معمولی که خریداری کرده‌اید، در یخچال نگذارید. بلکه بعد از پیچیدن آن در دستمال حوله‌ای، آن را در کیسه‌های زیپ‌کیپ بگذارید و در آن را کاملا ببندید. با این شیوه می‌توانید چهار تا پنج روز، کاهوی شسته نشده را در یخچال نگهداری کنید.

یکی دیگر از مواردی که سبب از بین رفتن تازگی کاهو می‌شود، دمای بیش از حد سرد یا بیش از حد گرم یخچال است. یخ زدن برگ‌های کاهو، می‌تواند ظرف چند ساعت، کاهوی تازه شما را به کاهوی زرد و غیرقابل خوردن تبدیل کند. پس بهتر است چه کاهو را شسته باشید و چه نشسته در یخچال قرار داده باشید، آن را در قسمت‌های میانی یخچال یا کشوهای مخصوص میوه نگهداری کنید و از قراردادن آن در بخش‌های بالایی یخچال، که معمولا برای نوشیدنی‌ها در نظر گرفته شده است، خودداری کنید.

روش تازه نگهداشتن کاهو

تازه نگهداشتن کاهو با حوله حمام

اما شاید تابحال حوله ی حمام را برای تازه نگهداشتن کاهو امتحان نکرده باشید. کاهو و حتی کاهوی خرد شده داخل حوله بسیار تازه تر در یخچال دوام می آورد.

برای اینکار ابتدا برگ های کاهو خرد کرده و سپس آنها را خوب بشویید. کاهو را در سبد بریزید و به خوبی تکان دهید تا آب اضافه ی آن گرفته شود. سپس یک حوله ی تمیز را پهن کنید و کاهوهای خرد شده را بر روی حوله کاملاً پخش کنید و اجازه دهید به مدت یک ساعت آب آنها بخوبی گرفته شود.

روش تازه نگهداشتن کاهو

حال حوله کمی نم دار شده و آب کاهو یا سبزی خوردن گرفته شده است؛ از گوشه ی حوله شروع به رول کردن آن کنید. برای آنکه کاهوهای خورد شده از لای حوله بیرون نریزند به کمک دو عدد کش بالا و پایین حوله را ببندید. به خاطر داشته باشید که کاهو یا سبزی پیچیده شده در حوله باید در طبقه ی پایین یخچال نگهداری شوند. به این ترتیب کاهوهای خرد شده برای چندین روز تر و تازه داخل یخچال دوام می آورند.

در این ترفند، حوله آب اضافه ی کاهو یا سبزی خوردن را در خود حفظ می کند. به این ترتیب محیط نیمه مرطوب و خنک برای سبزیجات برگ دار ایجاد می شود. بعلاوه، سبزیجات در یک لایه ی نازک بر روی حوله پهن شده و بر روی هم قرار نمی گیرند تا دچار گندیدگی شوند. از این روش تازه نگهداشتن کاهو برای نگهداری انواع سبزیجات برگ دار و کرفس خرد شده نیز می توانید استفاده کنید.

 

ترد و تازه نگهداشتن کاهو بسته بندی شده

۱. کاهو را از بسته بندی اصلی خارج کنید. برخی از عرضه کنندگان برای حفظ رطوبت و طراوت کاهو و محافظت از آن در برابر پوسیدگی و خراب شدن، کاهو را بسته بندی می‌کنند. قبل از ذخیره کردن، نیاز است به کاهو طراوت تازه‌ای ببخشیم.

۲. سینک یا یک کاسه بزرگ را با آب سرد (از شیر آب) پر کنید.

۳. برگ‌ها را از مغز و ساقه کاهو جدا کنید. بعد از جدا کردن برگ‌های کاهو از ساقه، آن‌ها را در حمام آب سرد برای ۵ دقیقه قرار دهید. اگر کاهو شل و سست بود، باید آن را دوباره ترد و تازه کنید.

۴. کاهو را برگ برگ کنید. برگ‌های کاهو را یک یکی از هم جدا کرده و برای حذف آب اضافه میان شیارهای برگ کاهو، آن‌ها را تکان دهید.

۵. برگ‌های کاهو را در سالاد اسپینر قرار دهید. در این مرحله نیاز دارید تا برگ‌های کاهو را در سالاد ساز اسپینر قرار دهید، توجه کنید که دسته‌های برگ کاهو را محکم و فشرده در هم نباشد. ممکن است نیاز باشد چند دسته را چند بار در سالاد اسپینر قرار دهید.

روش تازه نگهداشتن کاهو

۶. دسته سالاد اسپینر را بچرخانید. با انجام این کار آب اضافی از برگ‌های کاهو جدا شده و در محفظه پایینی دستگاه جمع خواهد شد.

۷. برگ‌ها روی یک حوله آشپزخانه خشک بگذارید. برگ‌های کاهو رو در یک یا دو ردیف توده و انباشته کنید. آب داخل محفظه پایینی سالاد اسپینر را هم بریزید.

کار را تا زمانی که تمام برگ‌های کاهو خشک شوند تکرار کنید. شما هم‌چنین می‌توانید از حوله کاغذی به جای حوله آشپزخانه استفاده کنید.

۸. برگ کاهو را در حوله بپیچید. برگ‌های کاهو را در یک حوله بپیچید و سپس آن‌ها را داخل یک کیسه فریزر بزرگ قرار داده و سر کیسه را محکم کنید.

۹. بسته بندی را در کشو مخصوص تازه نگه داشتن یخچال قرار دهید. بعد از اینکه برگ‌های کاهو را بسته بندی کردید، آن‌ها را در کشوی مخصوص یخچال که مواد را تازه نگه می‌دارد (گاها با نام کشو میوه و سبزی هم شناخته می‌شود) قرار دهید. می‌توانید به مقدار نیاز برگ کاهو برداشته و با این کار حدود یک تا دو هفته کاهو را تازه نگه دارید.

 

روش تازه نگهداشتن کاهو

نکاتی در خصوص تازه نگهداشتن کاهو
این روش برای تقریبا اکثر مدل‌های کاهو قابل استفاده است. اگر چه بسته بندی محکم کاهو کله روغنی (butter lettuce) و کاهو سردسیری (iceberg lettuce) ممکن است، زمانی که کاهو به صورت دست نخورده و با ساقه‌اش ذخیره می‌شود، بهتر باشد. برخی از فروشگاه‌ها کاهو کله روغنی (کاهوی بوستون) را با ریشه، برای حفظ طراوت و تازگی بیش از چند هفته، عرضه می‌کنند.

اگر می‌خواهید کاهو را پیش از شستشو و در بسته بندی اصلی نگهداری کنید، داخل آن را با حوله کاغذی بپوشانید. اگر ظرف و بسته بندی کاهو بزرگ است، چند حوله کاغذی را در وسط و کناره‌ها بگذارید. سپس بسته بندی را تا جایی که می‌توانید محکم کنید.

در صورتی که به سالاد ساز اسپینر دسترسی ندارید، فقط کافیست کاهو را در سینک یا تشت آب به خوبی شسته و سپس کاهوها را در یک سبد بلند به صورت عمودی برای چند ساعت قرار داده تا به خوبی آب اضافه آن‌ها خارج شود و بعد کاهوها را تکان دهید تا باقیمانده آب نیز از روی آن‌ها ریخته و بعد عمل بسته بندی را مانند آنچه در بالا ذکر شد انجام دهید.

 

منابع:تبیان/مجله دارچین/قطره/تتیس مارکت

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 21, میانگین امتیاز: 3,95 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×