دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری به کجا رسید

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده

آنچه دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ برای حقوق کارکنان پیش‌بینی کرده، نشان می‌دهد که افزایش پلکانی حقوق در دستور کار قرار دارد و متوسط ۲۰ درصد است؛ به طوری که برای طبقات پایین‌تر از این رقم بیشتر افزایش پیدا خواهد کرد.

در تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ آمده است که ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر به میزان متوسط ۲۰ درصد براساس آخرین حکم کارگزینی به گونه‌ای افزایش یابد که مجموع حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین (مشخص) و کارکنان طرح خدم پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد از ۷۰ میلیون ریال (هفت میلیون تومان) کمتر نباشد.

افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟

همچنین در بند دو همین تبصره آمده است که حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان متوسط ۲۰ درصد افزایش می‌یابد؛ به نحوی که پس از اعمال این افزایش، حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، از ۶۳ میلیون ریال کمتر نباشد.

بند سوم تبصره ۱۲ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به حق عائله‌مندی و اولاد اشاره کرده است که به ترتیب ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت. در این بند آمده است: « در اجرای ماده (۱۶) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، امتیاز کمک هزینه عائله‌مندی و حق اولاد، موضوع بند (۴) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری شاغلین و بازنشستگان به ترتیب ۲۲۸۰ و ۱۰۵۰ و معادل ریالی امتیاز مذکور برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت تعیین می‌گردد»


زمان قطعی پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان اعلام شد

(۱۴۰۱/۰۸/۱۷) معاون سرمایه انسانی سازمان اداری استخدامی اعلام کرد که از ماه آینده حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان پرداخت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عرب اسدی، معاون سرمایه انسانی سازمان اداری استخدامی درباره لایحه متناسب سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان لشکری و کشور گفت: با توجه به ضرورت ترمیم حقوق و مزایای کارکنان نظام اداری و استخدامی که وجود داشت و با توجه به بهبود وضعیت معیشت کارکنان، دولت اقدام به تهیه لایحه به ویژه برای بازنشستگان کرد.
به گفته معاون سرمایه انسانی سازمان اداری استخدامی این لایحه توسط رئیس جمهور ابلاغ شده و از ماه آتی تمامی حقوق و مزایا پرداخت می شود. وی افزود: این لایحه اداری و استخدامی شامل مشمولان هماهنگی نظام بازنشستگان لشکری و کشوری و اعضای هئیت علمی می شود.


افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان از آبان ماه

درپی تایید مصوبه متناسب سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان، کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری از آبان ماه حقوق افزایش یافته دریافت می کنند و معوقه این افزایش قیمت برای مهر ماه نیز به حساب شان واریز می شود.

سخنگوی شورای نگهبان – اعلام کرد که مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری در شورای نگهبان تایید شده است.

بر این اساس، کارمندان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری به ترتیب یک میلیون تومان و ۹۰۰ هزار تومان به حقوق‌شان اضافه خواهد شد که به غیر از آن از دیگر مفاد این مصوبه شامل افزایش‌های دیگر از جمله افزایش حق عائله‌مندی و اولاد نیز خواهد بود.

البته براساس این قانون، کارکنان در پایان ماه جاری نه تنها حقوق‌های جدیدی را دریافت خواهند کرد، بلکه معوقه مهرماه را نیز می‌گیرند، چراکه قرار است این افزایش حقوق از مهر ماه اعمال شود.

افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی

وی تصریح کرد: ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع برای افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نظر گرفته شده و در کنار آن تلاش بر این است تا افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی نیز اعمال شود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: جانبازان و ایثارگران زیر ۲۵ درصد نیز که از رقم پایین درآمدی رنج می‌بردند، با افزایش حقوق و مزایا روبه‌رو خواهند شد.

اسماعیلی افزود: با توجه به شرایط بررسی این لایحه و ضرورت تصویب آن در شورای نگهبان، به نظر می‌رسد در ماه جاری امکان اصلاح احکام کارکنان و بازنشستگان به وجود نیاید و از آذرماه افزایش حقوق به همراه پرداخت معوقات مهر و آبان به حساب کارکنان و بازنشستگان انجام شود.

نماینده مردم گرمی در مجلس تاکید نمایندگان مجلس را بر اجرایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان یادآور شد و خاطرنشان کرد: وزیر آموزش و پرورش قول مساعد داده تا از آبان ماه شرایط اجرایی شدن لایحه رتبه‌بندی را فراهم کند تا افزایش حقوق و جایگاه معلمان را در ابعاد مادی و معنوی شاهد باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: دولت به جای اعمال ۲۰ درصد افزایش حقوق، رقم ثابت یک میلیون تومان را در نظر گرفت و در کنار آن قرار است مبلغ عائله‌مندی و حق اولاد نیز افزایش پیدا کند.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری تعیین شد

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در نشست امروز کمیسیون مقرر شد علاوه بر رشد ۹۰۰ هزار تومانی حقوق بازنشستگان، ۵ درصد نیز به حقوقشان افزوده شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، محسن زنگنه در تشریح نشست امروز (یکشنبه ۲۴ مهر ماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: دستورکار امروز کمیسیون بودجه بررسی جزئیات لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری بود که مقرر شد علاوه بر رشد ۹۰۰ هزار تومان حقوق بازنشستگان، ۵ درصد نیز به حقوقشان افزوده شود.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حق عائله‌مندی و حق اولاد به ترتیب ۵۰ درصد و ۱۰۰ درصد افزایش یافت، اظهار داشت: حقوق جانبازان و رزمندگان معسر فاقد شغل و درآمد به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار افزایش یافت و همچنین حقوق افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.


لایحه دولت برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل  از تسنیم، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت امروز ۱۲ مهر در گفت‌وگو با خبر ۱۴ سیما، درباره لایحه دولت برای افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان اظهار داشت: این لایحه به‌منظور متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری در جلسه ۶ مهرماه جاری به تصویب دولت رسیده و با دو فوریت به مجلس تقدیم شده است.

وی افزود: پیشنهاد ما این است چون در قانون بودجه ۱۴۰۱ سقفی برای افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری در نظر گرفته شده بود، مجوزی برای میزان افزایش حقوق در اختیار دولت باشد که از ابتدای شهریورماه و یا زمانی که مجلس تعیین کند، انجام بگیرد؛ که البته پیشنهاد ما افزایش از شهریورماه بوده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این لایحه هفت بند دارد و به حوزه‌های مختلفی پرداخته است، تصریح کرد: میزان این افزایش برای کارکنان دولت، به صورت پلکانی است و برای حقوق‌بگیرانِ پایین از ۲۰ درصد است و هرچه بالاتر برود، این درصد کاهش می‌یابد تا به سمت عدالت در پرداخت‌ها حرکت کنیم. همچنین در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت درباره حق عائله‌مندی و کمک‌هزینه اولاد نیز پیشنهاد شده تا افزایش یابد.

بهادری جهرمی گفت: لایحه‌ی دولت و پیشنهاد ما این است که این افزایش‌ها از ابتدای شهریورماه انجام بگیرد ولی باید دید مجلس شورای اسلامی با کلیات یا جزئیات آن موافقت می‌کند یا نه؟ و اینکه مورد تأیید شورای نگهبان قرار می‌گیرد یا نه؟ ولی اگر پیشنهاد دولت مصوب شود از ابتدای شهریورماه اعمال خواهد شد.


احتمال افزایش ۹۰۰ هزار تومانی حقوق بازنشستگان

معاون مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان برنامه و بودجه گفت: لایحه متناسب‌سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان بعد از تصویب در هیئت دولت با قید دوفوریت به مجلس ارسال شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بابک افقهی با اشاره به دغدغه‌های رئیس‌جمهور برای کمک به معیشت کارمندان و بازنشستگان، افزود: بر اساس پیشنهاد دولت افزایش‌های جدید در صورت تصویب مجلس از اول شهریور ۱۴۰۱ اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس این لایحه (۳۰۰۰) امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و معادل ریالی امتیاز مذکور برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت ـ مصوب ۱۳۷۰ ـ و سایر مشمولین جزء (۱) بند (الف) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور (به‌استثنای مشمولان قانون کار) و (۲۱۰) امتیاز برای اعضای هیئت‌ علمی و قضات، ‌با عنوان متناسب‌‌سازی حقوق، به‌صورت ثابت در احکام کارگزینی و قراردادهای آنان درج می‌شود.

معاون مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه مبلغ ناشی از اعمال این افزایش مشمول کسور بازنشستگی است، گفت: حقوق مشمولین جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۳) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، ‌مبلغ نه میلیون (۹/۰۰۰/۰۰۰) ریال افزایش پیدا خواهد کرد.

افقهی با تأکید بر اهمیت قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت افزود: در اجرای ماده (۱۶) این قانون کمک‌هزینه اولاد و حق عائله‌مندی تمامی گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر در دستگاه‌های مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه توسعه ششم پنج‌ساله ششم و همچنین نیروهای مسلح، ‌وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ایران (به‌استثنای مشمولان قانون کار) از قبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت‌ علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات و بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، در صورت تصویب مجلس به‌ترتیب به‌میزان صددرصد (۱۰۰%) و پنجاه‌درصد (۵۰%) افزایش می‌یابد.

به‌گفته وی براساس لایحه پیشنهادی دولت مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور با میزان ده درصد (۱۰%) و مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور که در دهک‌های درآمدی (۱) و (۲) و (۳) هستند به‌میزان پنج درصد بیشتر افزایش می‌یابد.

افقهی با یادآوری اینکه سازمان برنامه و بودجه در یک سال گذشته برای تأمین هزینه‌های کشور به‌سراغ استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول نرفته است؛ تصریح کرد: دولت برای تأمین منابع این لایحه هم به‌سراغ شیوه‌های تورم‌زا نخواهد رفت.


یک کارشناس حوزه کار، اجرای نظام پرداخت هماهنگ حقوق برای همه شاغلین و بازنشستگان در کشور را خواستار شد و تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و وضع معیشت آحاد جامعه و به منظور پرهیز از تبعیض در پرداخت حقوق‌ها شایسته است که تمهیدات لازم در خصوص بازنگری در افزایش حقوق کارمندان و کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشگری همچون بازنشستگان تامین اجتماعی صورت گیرد.

حمید نجف در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اظهار کرد: دولت در خصوص بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش ۳۸ درصد به علاوه ۵۱۵ هزار تومان ثابت را لحاظ کرد که احکام آن از شهریور ماه صادر شد ولی در مورد بازنشستگان کشوری و لشگری همچنان ۱۰ درصد افزایش حقوق لحاظ می شود که این امر نیاز به بازنگری دارد.

وی افزود: بازنشستگان کشوری و لشگری چشم انتظار تصمیم دولت هستند که آیا برای آنها نیز این افزایش منظور خواهد شد یا نه؟

این کارشناس حوزه کار متذکر شد: وقتی از تورم صحبت می کنیم این تورم همه افراد و گروه‌ها را شامل می شود و کارمند و کارگر و بازنشسته را در برمی گیرد. در حال حاضر با مشکلات و نارسایی های ناشی از تورم روبه رو هستیم ولی دولتها همه ساله تلاش می کنند بر اساس تورم حقوق ها را افزایش دهند البته امسال اتفاقی که رخ داد این بود که بر خلاف سنوات قبل ناهماهنگی در افزایش حقوق و پرداختی ها را شاهد بودیم.

نجف تصریح کرد: در سالهای گذشته تفاوت در پرداختها شاید در حد دو سه درصد بود ولی امسال در حوزه بازنشستگان سایر سطوح تامین اجتماعی افزایش ۳۸ درصدی را در نظر نگرفتند و مثل شاغلین دولت و بازنشستگان کشوری و لشگری، افزایش ۱۰ درصد تعیین شد. این مساله برخی نگرانی ها در جامعه بازنشستگان را ایجاد کرد اما در نهایت خواسته به حق آنها محقق شد.

وی با این اعتقاد که افزایش ۱۰ درصدی حقوق شاغلین و بازنشستگان دولت با توجه به نرخ تورم منصفانه نیست، افزود: قرار بود در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و شاغلین دولت نیز تصمیماتی گرفته شود که هنوز خبری نیست و تکلیفشان روشن نشده است.

این کارشناس حوزه کار در پایان بر ضرورت اجرای نظام پرداخت هماهنگ حقوق برای همه شاغلین و بازنشستگان تاکید کرد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و تورمی و وضعیت معیشت آحاد جامعه لازم است که نسبت به افزایش حقوق کارمندان و کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشگری نیز همچون بازنشستگان تامین اجتماعی تمهیدات شایسته و لازم هرچه سریع‌تر پیش بینی شود.


افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱ به کجا رسید؟

موضوع افزایش دوباره حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱ مدتی است که مطرح شده است و دولت این افزایش حقوق را بررسی کرده و سنایورهای مختلفی برای آن مطرح کرده است.

به گزارش به نقل از اکوایران، پس از افزایش ۳۸درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی انتظار می‌رود حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته دولتی نیز افزایش داشته باشد.

انتظار می‌رود حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته نیز افزایش داشته باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از شروع بررسی افزایش مجدد حقوق‌ها در دولت خبر داد. به گفته او در یک سناریو ممکن است حقوق‌ها برای هفت ماه افزایش یابد. در سناریو دیگر امکان دارد افزایش حقوق‌ها فقط نیمه دوم را در بر بگیرد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه هم خبر داد برای افزایش حقوق‌ها دو سناریو افزایش یک رقم ثابت یا کالابرگ مطرح شده است.

حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱ افزایش می یابد؟

بیست و سوم مرداد اعلام شد سازمان‌های امور اداری و استخدامی و برنامه و بودجه در پیشنهادی مشترک، افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری را جهت بررسی و اتخاذ تصمیم به دولت ارائه کرده‌اند. در توجیه این پیشنهاد گفته شد: هدف بهبود و کمک به معیشت کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری و ارتقای قدرت خرید آنها است. قرار است مجددا حقوق افراد مشمول، افزایش یابد.

در بودجه ۱۴۰۰ حقوق کارمندان دولت ۱۰درصد افزایش یافت.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ درباره دلیل چنین تصمیمی به سایت خانه ملت گفت: در زمان تصویب افزایش حقوق کارمندان سال ۱۴۰۱ در مجلس، نمایندگان برای افزایش حقوق‌های بین ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۵میلیون تومان تلاش‌هایی کردند. حتی در شورای نگهبان نیز این موضوع مورد بررسی قرار گرفت، اما دولت زیر بار نرفت و اعلام کرد اگر حقوق‌ها افزایش یابد به ۴ همت اعتبار نیاز است. دلیل دوم دولتمردان مبنا قرار گرفتن حقوق دولتی برای بخش خصوصی بود و تصور می‌کردند دولت هر چقدر حقوق‌ها را بالا ببرد دستمزد کارگران هم به همان میزان بالا خواهد رفت. به همین دلیل نظر یک افزایش حداقلی داشتند.

حاجی بابایی اشاره کرد: در ادامه با وجود افزایش حداقلی حقوق کارمندان حقوق (کارگران) افزایش بیشتری داشت.

افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱

وی گفت: دولت در لایحه بودجه پیشنهاد افزایش ۲۹درصدی حداقل حقوق را داده بود، اما این موضوع در مجلس ۶۰درصد رشد داشت و حداقل حقوق در مجلس یازدهم ۵میلیون و ۶۰۰هزار تومان شد.

حاجی بابایی تصریح کرد: میزان افزایش حقوق ۱۴۰۱ کارمندان بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نیز، ۱۰درصد تعیین شد که ممکن است ایراداتی به این موضوع وارد باشد. البته در مجلس تلاش شد این ایراد از طریق موضوع مالیات پلکانی معکوس جبران شود. به این معنا که افرادی که از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون تومان دریافت می‌کنند، ۱۰درصد مالیات پرداخت کنند. در واقع براساس مصوبه مجلس فردی که ۱۵میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، حدود ۶درصد مالیات می‌دهد. زیرا تا ۵میلیون و ۶۰۰ تومان معاف از مالیات است حال آنکه در لایحه دولت، این فرد باید ۱۰درصد مالیات پرداخت می‌کرد.

افزایش مجدد حقوق کارمندان حتما باید به تصویب مجلس برسد.

میرکاظمی موضع سازمان برنامه و بودجه را درباره افزایش حقوق اعلام کرد. او گرچه پیشنهاد دهنده مجدد افزایش حقوق عنوان شده از فحوای سخنانش بر می‌آید که دل نگران منابع است.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه در بودجه سال ۱۴۰۱ بندی وجود دارد که براساس آن، شورای عالی حقوق دستمزد اجازه افزایش حقوق در سال جاری را نخواهد داشت. در نتیجه افزایش حقوق‌ها حتما باید به تصویب مجلس برسد.

وی افزود: در لایحه‌ای که دولت پیش از این به مجلس ارسال کرد، علاوه بر بحث ترمیم حقوق، این موضوع مطرح شد که دولت اجازه پیدا کند در مواردی که نیاز وجود دارد ترمیم حقوق انجام بدهد. در نتیجه اگر این لایحه به تصویب برسد دیگر نیازی به لایحه ترمیم حقوق نخواهد بود. متوسط افزایش حقوق‌های در نظر گرفته شده برابر ۱۰درصد است که بحث‌های مربوط به عائله‌مندی و قانون جمعیت نیز در آن موثر خواهند بود.

او در عین حال تاکید کرد با توجه به اینکه افزایش حقوق‌ها به صورت ماهانه ۷ هزار میلیارد تومان برای دولت بار مالی به دنبال دارد امیدوار هستیم به نحوی تامین مالی صورت بگیرد که سبب افزایش نقدینگی نشود. در حقیقت اگر افزایش حقوق‌ها را برای ۶ ماه در نظر بگیریم حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان و اگر برای ۷ ماه در نظر گرفته شود، بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز خواهد بود.

سنایوهای مختلف افزایش مجدد حقوق کارمندان

اما افزایش حقوق‌ها به چه شکلی قرار است انجام شود. حمیدرضا حاجی بابایی گفت: دو سناریو وجود دارد. نخست آنکه مبلغ ثابتی به حقوق‌ها اضافه شود.

به گفته رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ برخی دیگر نیز پیشنهاد می‌دهند به جای افزایش مبلغ ثابتی به حقوق‌ها، این مبلغ در کالابرگ الکترونیک افرادی که دهک‌های پایین هستند، لحاظ شود. شاید این راهکار به عدالت نزدیک‌تر باشد.

حاجی بابایی ادامه داد: هنوز درباره انتخاب یکی از راهکارها جمع‌بندی نشده است. این موضوع باید بیشتر در شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت: اگر جبران هزینه‌ها به صورت کالابرگ انجام شود مشکل رشد تورم نیز ایجاد نمی‌شود. البته باید به این موضوع نیز توجه شود که هرچند موضوع تورم مطرح است، اما باید به وضع نامناسب بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی، حقوق‌بگیران پایین و افرادی که حقوق دریافت نمی‌کنند نیز رسیدگی شود.


سخنگو و رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت سیزدهم پیش از ظهر امروز در حاشیه سفر به استان مرکزی در اراک گفت: خدا را شاکریم در حوزه بازنشستگان تامین اجتماعی همچنین کارمندانی که حداقل بگیر بودند چه در حوزه کارمندان و چه در حوزه کارگران افزایش ۵۷درصدی اتفاق افتاد که این افزایش حقوق بی‌سابقه بود و بیشتر از میزان تورم بود و به نوعی می‌تواند جبران کننده بخشی از فشاری باشد که تورم در سه الی چهار سال اخیر به مردم وارد کرده است.

بهادری جهرمی اضافه کرد: جبران هزینه‌های زندگی برای سایر سطوح کارمندان کمتر اتفاق افتاده بود که اخیرا سازمان اداری استخدامی و سازمان برنامه و بودجه در خصوص فرمتی به توافق رسیدند به جهت اینکه به میزانی بتوانند تعدیل کنند و افزایش حقوقی را برای کارمندان و بازنشستگان داشته باشند ولی جزئیات این توافق هنوز نهایی نشده و در جلسات هیئت دولت و جلسات ستاد هماهنگی اقتصادی در حال بحث است.

وی خاطرنشان کرد: اصل اینکه  کمکی در سقف منابع شود مورد پذیرش همه دولت مردان است بنابراین افزایش حقوق  صورت می‌گیرد ولی اینکه منابع چگونه تامین شود مشخص نیست و این افزایش حقوق نباید منجر به افزایش تورم شود چون اگر افزایش حقوق داشته باشیم ولی به واسطه خلق پول افزایش داشته باشد مانند سیستم و روال و فرایند معیوب گذشته می‌شود که با خلق پول تورمی ایجاد می‌کنیم که این افزایش حقوق مستهلک می‌شود و عملا افزایش حقوقی ایجاد نشده است.

سخنگو و رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت سیزدهم عنوان کرد: بنابراین باید چکش‌کاری صورت گیرد و میزان افزایش حقوق به گونه‌ای باشد که تورم‌زا نباشد و منابع آن پیش‌بینی شود و در کوتاه مدت بتواند به جمع‌بندی نهایی برسد و خبرخوشی برای  کارمندان و بازنشستگان لشکری و کشوری باشد.


مهر: علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری، تصریح کرد: سازمان امور اداری و استخدامی کشور پیش از این پیشنهادی برای افزایش حقوق این عزیزان ارائه داده بود و با سازمان برنامه و بودجه جلسات مشترکی تشکیل شد و افزایش حقوق کارمندان دولت با تمرکز بر افرادی که دریافتی پایین‌تری دارند پیشنهاد شد.او افزود: باید این پیشنهاد مراحل نهایی خود را طی کند تا امکان اجرایی شدن آن فراهم شود؛ پیش‌بینی ما این است تا پایان ماه آینده این موضوع فراهم شود.

احتمال افزایش حقوق بازنشستگان کشوری بعد از آن تقویت شد که مجلس در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رای به ابطال مصوبه افزایش ۱۰ درصدی غیر حداقلی بگیران داد.

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

هرچند هنوز نحوه افزایش مستمری جدید بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص نیست اما روند تحولات در روزهای گذشته بازنشستگان کشوری به تلاش واداشته است تا شانس خود را برای افزایش حقوقشان بیازمایند.

مطابق قانون، افزایش مستمری کشوری و لشگری قواعدی متفاوت و مستقل از افزایش مستمری تامین اجتماعی دارد اما به استناد برخی مواد قانونی، موضوع تجدید نظر در حقوق کارمندان بازنشسته به نظر امکان پذیر می‌آید.

به صورت مشخص نحوه تعیین حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته دولت در قانون مدیریت خدمات کشوری تصریح شده است، مطابق ماده ۱۲۵ از این قانون ضریب افزایش حقوق این افراد باید متناسب با تورم اعلامی بانک مرکزی باشد.

بر این منوال می‌بایست برای سال ۱۴۰۱ حقوق کارکنان دولت به اندازه ۴۰ درصد که نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی بود افزایش پیدا می‌کرد اما در زمان تصویب لایحه بودجه برای این افراد ضریبی ۱۰ درصدی تعیین شد.اختلاف مشهود بین ضریب ۱۰ درصدی افزایش مزد و تورم ۴۰ درصدی از یکسو و موفقیت بازنشستگان تامین اجتماعی در واداشتن دولت به تجدید نظر در مصوبه افزایش حقوق مستمری بگیران این سازمان و در عین حال نوسانات تورمی ماه‌های گذشته باعث شده است تا موضوع پیگیری افزایش حقوق بازنشستگان برای کارمندان سابق بیش از پیش اهمیت پیدا کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 63, میانگین امتیاز: 4,03 از 5)
Loading...

۴۲ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. بازنشسته گفت:

  انقلاب کردیم عدالت برقرار بشه، نشد که هیچ روز به روز با بی تدبیری بعضی مسئولان زیر خط فقر و بلاتکلیفی قرار گرفتیم. خدا ازتون نگذره آخه ۹۰۰ تومن تا این حد دنگ و فنگ داره. حقوق نجومی می‌گیرید اختلاس میکنید .مردم شریف ایران را سرکیسه کردید. خدا ازتون نگذره. آقا انقلاب کردیم غلط کردیم کشور رو دو دستی به شما بی سوادهای سود جو دادیم

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
 2. قبادی گفت:

  چطور جنگ ایران عراق بود به ما اون موقع نیاز بود رفتیم دفاع خط مقدم خون دادیم الان همان آدمها جبهه رفتن بازنشسته شدن میخواهید حقوق را همسان سازی کنید انگار از ارث پدرتان میخواهید پرداخت کنید تورم هر روز بیشتر میشه خدا لعنتتون کنه

  موافقم ۹
 3. حسین گفت:

  انقلاب کردیم هشت سال جنگیدیم و حال که ۴۳ سال از عمر انقلاب میگذره، ما بازنشستگان لشکری به این روزا افتادیم، هر بلایی سرمون بیاد حقمونه از کور فکری خودمونه

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۲
 4. علی گفت:

  بابا تو را به خدا این نهصد هزار تومان چیه که مجلس و شورای نگهبان و خدا پیغمبر باید موافقت کنند، بخوره توسرتون یه ذره از دولت قبل یاد نگرفتین هر طوری هم که بود بیشتر از شما به فکر بازنشستگان بود.

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۱
 5. علی گفت:

  مسولین محترم، خودتان بحث افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری راه انداختید و سه ماهه دارید ضرب و تقسیم میکنید که ۹۰۰تومان و ۵% و……. هر کم سوادی میبینه قیمت ها طی یکسال حداقل دوبرابر شد. طبق قانون هم بایستی براساس رشد تورم حقوق افزایش گردد، ۱۰% افزایش جدای از غیرقانونی بودن و پایمال کردن حق الناس است بلکه توهین به شعور ملت است. دشمن ملت قانون شکنان هستند نه کشورهای دیگه. خودتان نارضایتی را ایجاد میکنید. از خدا که نمی‌ترسید چون الله را از خودتان میدانید ولی از غضب مردم بترسید.

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۲
 6. فاطمه‌ گفت:

  سلام، طوری تیتر زدید افزایش حقوق انگار حقوق را همسان با تورم فعلی کشور افزایش داده اید فقر در این سرزمین بیداد می‌کند تنها کشوری که برای نزدیک شدن به خط فقر خوشحال میشه ما ایرانی هستیم خط فقر ۱۸ میلیون و حقوق بازنشسته ها ۵ میلیون نهصد هزار تومان!!! افزایش حقوق ناچیز ده بار تیتر زده اید همان مبلغ را واریز نکرده اید خشم خدا هزاران بار بر شما باد مسئولین بی کفایت به راستی که شما نه انسانید و نه ایرانی.

  موافقم ۴۱
 7. فرهنگی گفت:

  بعضی از مسئولین محترم و دست اندر کار نسبت به وضعیت معیشتی بازنشستگان مخصوصا وضع نامناسب بانیان تعلیم و تربیت حساس هستند و به طرق مختلف تلاش می‌کنند نسبت به ارتقاء و نجات این قشر از فلاکت و شرمندگی اقدام نمایند ولی متاسفانه تعدادی دیگر به عناوین مختلف با بهانه های واهی مخالف سر سخت ارتقا سطح زندگی آبرومندانه این قشر هستند که اگر حقوق این قشر اضافه شود گرانی و تورم بوجود میاد! این افراد هنوز متوجه تورم و گرانی نشده اند. اگر یه افزایش جزئی باعث تورم میشود ایا بهتر نیست این عزیزان بطور داوطلبانه مقداری از حقوق های نجومی خودشان را کاهش دهند تا بلکه پیش بینی ایشان درست از آب دربیاید و مقداری از بار گرانی و تورم کاهش یابد!! فقط یک سوال؟ آیا زمانی که جهت افزایش حقوق خودشان بحث و گفتگو می کردند نیز همین نظر را داشتند که حقوق ما باعث تورم و گرانی می شود و رای مخالف داده و به شدت با افزایش حقوق خودشان مخالفت کنند!!!! حق با شماست. مرگ خوب است ولی برای همسایه…

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۳
 8. بازنشسته کشوری گفت:

  فقط این رو بگم کسانی که مسئولند الهی خیر نبینند، آخر هر ماه به جای اینکه از واریز حقوق خوشحال بشیم از غصه اینکه به قدر بدهکاریهامون نمیشه دق می کنیم بماند که از سر برج دوباره روز از نو، روزی از نو

  موافقم ۴۵
  مخالفم ۲
 9. بازنشسته کشوری گفت:

  با سلام به پیشگاه حضرت ولیعصر عج طبق روایات و احادیث معتبر نگه داشتن حق مردم گناه کبیره می باشد و خداوند در روز قیامت از حق خود ممکن است بگذرد ولی از حق الناس نمی گذرد . اگر به خدا و قیامت و حساب و کتاب روز قیامت و آخرت اعتقاد دارید بیاید با مردم یک دل باشید و اینقدر حق و حقوق مردم بخصوص بازنشستگان را تضعیف نکنید چرا باید در یک حکومت اسلامی حتما یک قشری برای احقاق حق خود باید به خیابانها بریزند و فریاد حق طلبی را سر بدهند و مسئولین در هیئت دولت و مجلس با زحمت و با دیده حقارت و ترحم بعد از این همه هیاهو و سر و صدا و بگیر و ببند و…..حق مردم را پرداخت کنند کجای دین خدا گفته شده با مردم اینطوری برخورد کنید. شما با این تورم کمر شکن و این حقوق ناچیزی که به امسال بخصوص به بازنشستگان پرداخت کرده اید ۵ روز می توانید زندگی کنید؟! خدا به شما رحم کند کسی که در یک جامعه بخصوص اسلامی که این همه شهید داده است پست و مسئولیت می گیرد ولی به وظایف خود درست نتواند عمل کند، فردای قیامت چگونه می تواند جواب خدا و بندگان مظلوم را بدهد؟

  موافقم ۳۲
  مخالفم ۲
 10. بازنشسته کشوری باگروه۲۰ گفت:

  مسئولین محترم مخصوصاً رئیس جمهور با دین و ایمان وقتی بیرون گود بودند می گفتند اگر حقوق کارکنان و بازنشستگان به اندازه تورم افزایش پیدا نکند این حق الناسه، پس چی شد حق الله؟ تورم دروغی که خودتان اعلام کردید۴۰ درصده، هر ننه قمری می داند که بالای ۳۰۰درصده ولی همان چهل درصدتان در افزایش حقوق شد ده درصد!!!

  موافقم ۳۵
 11. علیزاده گفت:

  آیا مسئولین خدا را در نظر می‌گیرند که یک بازنشسته کشوری با این حقوق اندک و تورم بالا چطور شرمنده خانواده اش نشه و کمرش زیر این بار تورم با حقوق اندک نشکند؟ ای که دستت می رسد کاری بکن. به وضعیت نابسامان زندگی و حقوق بازنشستگان کشوری رسیدگی کنید اینان هم ایرانی اند و هم بندگان خدا که سی سال از بهترین عمر خود را به وطن خدمت کردند سزاوار نیست آنان را با این وضعیت به امان خدا رها کنیم چرا شما همه اش به فکر افزایش حقوق معلمان شاغل و بازنشستگان تامین اجتماعی هستید؟! با سپاس.

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۲
 12. فاطمه گفت:

  نمیدانم مسئولان هم با این حقوق که ما داریم دارند زندگی میکنند یا بیشتر میگیرند من بازنشسته آموزش و پرورش هستم با پایه حقوق هفت میلیون و بدهکاری که دارم اول ماه
  چیزی تو حساب نمی‌ماند باید چشمام درد بگیره تا ماه بعدی برسه یک مقدار عمیق به افزایش حقوق نگاه کنید البته قبلش عینک را بردارید.

  موافقم ۲۹
 13. بازنشسته لشگری گفت:

  مسئولین محترم چرا اول و آخر هی از حقوق بازنشستگان تامین اجتمایی صحبت می‌کنید پس ما بازنشستگان لشگری باید با این گرانی سرسام آور و اندک حقوق بازنشستگی چگونه شکم بچهامون سیر کنیم. تو را به خون شهدا به داد ما بازنشستگان لشگری هم برسید. آقایان خبرنگار تو را به خدا مانند بازنشستگان تامین اجتمایی که تا آخر باهاشان بودین صدای خانواده های ما هم باشید.

  موافقم ۵۷
  مخالفم ۳
 14. ناشناس گفت:

  عدم‌ افزایش‌ حقوق‌ بازنشستگان‌ کشوری‌ و لشکری‌ و کارمندان‌ غیر‌ قابل‌ دفاع‌ است‌ و افرادی‌ که‌ در دولت‌ با‌ آن محالفت‌ می‌کنند‌ باید‌ برکنار‌ شوند.

  موافقم ۵۷
  مخالفم ۱
 15. علی گفت:

  خدا شاهده هر کی حقوق بازنشسته نیروی مسلح را میبینه دیگه تمایلی به استخدام توی این نیروها را نداره دولتها دارن تیشه به ریشه این نظام میزنند

  موافقم ۵۹
  مخالفم ۲
 16. بازنسشته تامین اجتماعی گفت:

  چرا افزایش حقوق واریز نشده؟؟؟؟؟؟؟ چرا مردم اذیت میکنید آخه با این وضعیت اقتصادی این حقوق انصاف نیست

  موافقم ۴۰
  مخالفم ۳
 17. جهانگیر گفت:

  خود مسئولین بهتر از هر کس دیگری می‌دانند که وضع معیشت پرسنل بازنشسته لشگری و کشوری چگونه است و چطور به سختی امرار معاش می‌کنند و با مشکلات فراوانی برای ادامه زندگی مواجه هستند. چرا در همان سالی که بودجه تعیین تکلیف می شود پیش بینی درستی انجام نمی گیرد. بهتر است در اول سال متناسب با تورم اقدامات لازم بعمل بیاورند و بازنشستگان زحمتکش را به دردسر نیندازند.

  موافقم ۵۱
  مخالفم ۱
 18. عبدالله گفت:

  فقط به دولت مردان میگویم همانطور که پیش خانواده شرمسارمان کردید خداوند پیش رسولش در قیامت شرمسارتان کند.

  موافقم ۷۲
  مخالفم ۶
 19. بازنشسته لشگری گفت:

  ما این ماه منتظر افزایش حقوق بودیم تا جبران بار مالی گوشه ای از هزینه های منزل اجاره ای و دو فرزند دانشجو بشه ولی بازم هیچ……. خدا لعنتتون کنه به خودتون که باشه حقوق و پاداش نجومی به اضافه اختلاس ولی به ما که میرسه ده درصد اونم با کلی منت… داریم دیوونه میشیم

  موافقم ۸۶
  مخالفم ۵
 20. بازنشسته لشگری گفت:

  چقدر بده که که خودمان را بیچاره و بدبخت خطاب میکنیم….حیف حیف که عزتمان را زیر پا گذاشتند…..چه صلابت و قدرت و عشقی به خدمت داشتیم در هر شرایط…در چهار جایگاه خدمت میکردم و افتخارمیکردم که توانایی و قدرت دارم ‌‌‌…صد افسوس با ۳۰ سال خدمت صادقانه و عاشقانه در پایگاهای مختلف جنوب در گرما و سرما….تمام توانمان را برای خدمت گذاشتیم…۱۷ سال است بازنشسته شده ام با تخصص فنی رده ۱….زیر ۱۰ تومن حقوق میگیرم ….ارزشمان همینقدر است؟؟؟؟؟؟؟

  موافقم ۹۳
  مخالفم ۷
  • بازنشسته لشگری گفت:

   با عرض سلام خدمت تمام بازنشستگان تامین اجتمایی و لشگری و کشوری، بنده بازنشسته لشگری هستم در سال ۱۳۵۹ اگر هیچ خرجی از حقوقم نمیکردم با حقوقم میتوانستم سه عدد سکه تمام بهار خریداری کنم، آن زمان بنده تقریبا ۳ سال سابقه داشتم حال در همان زمان کسی که ۲۵ سال سابقه خدمت داشت مثلا سروان تمام بود حداقل میتوانست با حقوق یک ماه خود ۷ عددسکه تمام بهار بخرد یعنی در واقع پولمان ارزش خود را از دست نداده بود حال با رتبه ۱۳ یا همان سروانی بازنشسته شده ام ولی با حقوق یک ماه خود شاید بتوانم نیم سکه خریداری کنم حسابی سرانگشتی کردم که اگر حقوق یک ماه رامیتوانستم ۷ عدد سکه طلای تمام بهار بخرم زندگیم مانند سال ۵۹ یک سروان لشگری بود متاسفانه حقوق را به ریال میگیریم ولی خریدمان به دلار و نوسانات طلا خریداری میکنیم. امیدوارم هیچ کارگری و بازنشسته ای نزد خانواده اش شرمنده نباشد که هر روز بخاطر تورم افسار گسیخته از خداوند برای خود تقاضای مرگ کند.

   موافقم ۴
» نمایش دیدگاه های بیشتر «

ارسال دیدگاه شما

×
/a>