چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱
 • تاریخ انتشار: 15:52 - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
 • دسته : اخبار اقتصادی
 • کد خبر : 234584
 • خبرنگار : 50001

لیست خودرو‌های وارداتی طبق آئین‌نامه واردات خودرو

رضا فاطمی امین، وزیر صمت گفت بازرگانان مشخص می‌کنند واردات خودرو از کدام کشور باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته سخنگوی وزارت صمت جزئیات آئین‌نامه واردات خودرو به زودی اعلام می‌شود.

به نقل از تسنیم، وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اینکه آیا ورود خودرو به بازار بورس مشکل ایجاد نمی‌کند، گفت: سه سازوکار برای بحث خودرو وجود دارد که یکی قرعه‌کشی است. یک سری خودرو هم خارج از قرعه‌کشی عرضه می‌شود چون تولیدشان بالا رفته است.

رضا فاطمی‌امین افزود: یک سازوکار دیگر خودرو، بورس کالا است که قیمت پایه دارد و وارد بازار رقابت می‌شود که در این رقابت، قیمت واقعی، کاملا شفاف و مشخص است.

فاطمی‌امین درباره چرایی انباشت برخی تجهیزات در گمرک گفت: برخی افراد تجهیزاتی را بدون ثبت سفارش، وارد می‌کنند و این کالا در گمرک وجود ندارد و در بندر است. به دلیل اینکه ثبت سفارش انجام نشده در بندر می‌ماند و به گمرک ربطی ندارد.

وی ادامه داد: انباشتی که قبل از گمرک می‌بینیم مربوط به تاجری است که مالش را انبار کرده و ممکن است ببرد، لذا واردات حساب نمی‌شود.

چرا قرعه‌کشی خودرو برداشته نمی‌شود؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره اینکه چرا قرعه‌کشی خودرو که قرار بود ۱۴۰۱ برداشته شود هنوز برقرار است، اظهار کرد: گفته بودم در سال ۱۴۰۱ قرعه‌کشی حذف می‌شود اما این‌طور برداشت شد که از آغاز سال قرعه‌کشی حذف می‌شود و این برداشت صحیح نیست. قرار بر این است که قرعه‌کشی خودرو در طول سال به تدریج حذف شود که در حال انجام است.

رضا فاطمی‌امین درباره آئین‌نامه واردات خودرو تصریح کرد: آئین‌نامه واردات خودرو نهایی شد و به جای خوبی رسید.

فاطمی‌امین افزود: چند قید در این آئین‌نامه لحاظ شده است. یکی اینکه وقتی خودرویی وارد می‌شود باید خدمات بعد از فروش داشته باشد. همچنین وقتی خودرویی وارد می‌شود باید انتقال فناوری صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: هر کس این شرایط را ایجاد کند می‌تواند خودرو وارد کند و این منحصر به خودروسازان نیست.

وزیر صمت با بیان اینکه قرار نیست خودروهای لوکس وارد شود، ادامه داد: واردات خودروهای دست دوم هم طبق قانون ممنوع است.

فاطمی‌امین درباره اینکه آیا مشخص است که واردات خودروها از چه کشورهایی انجام می‌شود، گفت: بازرگانان مشخص می‌کنند که خودرو از چه کشوری وارد شود و قیدی در این خصوص وجود ندارد.

کدام خودروهای وارداتی به ایران می‌آیند؟

اقتصادنیوز گزارش داد، سخنگوی وزارت صمت با بیان این که واردات کالاهایی که تولید بالا دارند و رقابت‌پذیر هستند، مثل لوازم خانگی، باید آزاد شود و این موضوع در دست بررسی است، گفت: بر اساس آئین‌نامه واردات خودرو که جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود، سقف قیمت خودروهای وارداتی ۲۰هزار دلار است.

امید قالیباف اظهار کرد: جزئیات آئین‌نامه اجرایی واردات خودرو به‌زودی یعنی ظرف یک هفته آینده رسانه‌ای می‌شود. وی گفت: هدف‌گذاری واردات خودرو برای دهک‌های پایین است و تا ۲۰هزار دلار برنامه‌ریزی شده است. به‌ گفته قالیباف، برای واردات با خودروساز‌هایی همچون تویوتای ژاپن و همچنین شرکت‌های خودروساز آلمانی، چینی و هندی مذاکراتی شده است.

با قطعی شدن سقف ۲۰هزار دلار برای خودروهای وارداتی هم اینک می‌توان دامنه جست‌وجو برای این خودروها را بازتر کرد. البته باید توجه داشت که قیمت خودروها در بازارهای مختلف دنیا بر حسب شرایطی نظیر برخی تعرفه‌ها، ذائقه مشتریان و به خصوص کم و زیاد شدن آپشن‌ها می‌تواند متغیر باشد.

از سوی دیگر واردات خودرو به کشور ما تابع هزینه‌هایی از قبیل تعرفه واردات یا مالیات بر ارزش افزوده است که برای اطلاع از جزئیات آن باید منتظر آئین‌نامه اجرایی واردات خودرو باشیم. به عنوان مثال، منطقی معاون وزیر صمت ۲۳ مرداد گفته بود که تعرفه واردات خودروهای اقتصادی تا ۲۰درصد کاهش می‌یابد. این موارد نیز به قیمت خودروها نسبت به قیمت‌های جهانی خواهد افزود.

با این اوصاف، نگاهی به وب سایت رسمی برخی خودروسازان جهانی و قیمت مدل ۲۰۲۲ خودروها در بازارهای بزرگی نظیر آمریکا نشان می‌دهد که خودروهای قابل قبولی در محدوده قیمتی زیر ۲۰هزار دلار وجود دارند. بر این اساس جدول زیر نام و قیمت برخی از خودروهای در حدود ۲۰هزار دلار و کمتر را نشان می‌دهد. بدیهی است این جدول صرفا از نظر قیمت، خودروهایی را که امکان واردات دارند معرفی کرده و ممکن است برخی از این خودروها از جنبه‌های دیگر مثل حجم موتور، شرایط واردات را نداشته باشند که برای اطلاع از جزئیات آن باید منتظر اعلام جزئیات آئین‌نامه واردات خودرو بود.

لیست خودروهای وارداتی احتمالی با قیمت زیر ۲۰ هزار دلار

نام خودروقیمت حداقلی خودرو به دلار
تویوتا کرولا هیبرید۲۰/۴۲۵
نیسان ورسا۱۵/۵۸۰
نیسان سنترا۱۹/۹۵۰
کیاسول۱۹/۷۹۰
کیاریو۱۶/۴۵۰
کیاریو ۵ در۱۷/۳۹۰
کیافورته۱۹/۴۹۰
میتسوبیشی میراژ  SEG4۱۹/۲۵۰
میتسوبیشی میراژ  G4 BlackEdition۱۸/۵۹۵
هیوندای اکسنت SE۱۷/۹۳۵
نیسان ورسا S۱۸/۸۸۰
کیاریو S۱۸/۳۴۰
سوبارو ایمپرزا کانونینس فو دور۱۹/۹۰۰
سوزوکی جیمنی جی LET ۲۰۱۹۱۹/۹۹۰
کیا فورت ۲۰۲۳۱۹/۹۹۰
تویوتا کورولا LE ۲۰۱۸۱۹/۹۶۰
تویوتا کورولا سدان ۲۰۲۱۱۹/۹۲۰
تویوتا یاریس ۱/۵ ال SE پلاس TRD اسپورت پک۱۹/۹۱۰
سوبارو ایمپرزا کانونینس فو دور ۲۰۱۹۱۹/۹۰۰
سوزوکی جیمنی جی LET ۲۰۱۹۱۹/۹۰۰
کیا سول ال ایکس IVT ۲۰۲۰۱۹/۹۰۰
کیا سلتوس ۱٫۵ HTX IVT ۲۰۱۹۱۹/۹۰۰
هیوندای ولوستر اتوماتیک ۲۰۲۱۱۹/۹۰۰
هیوندای آلکازار پرستیژ اگزکوتیو ۷ سیتر ۲۰۲۰۱۹/۸۹۰
سوبارو ایمپرزا ۱٫۶۱۹/۸۷۰
نیسان کیکس S ۲۰۲۲۱۹/۸۷۰
هیوندای آلکازار ۲۰۲۲۱۹/۸۶۰
تویوتا کورولا IMC VTI۱۹/۸۵۰
هیوندای النترا ۲۰۲۲ SE۱۹/۸۵۰
هیوندای النترا SDF WD ۲۰۲۲۱۹/۸۵۰
تویوتا کورولا ۲۰۲۱۱۹/۸۲۰
تویوتا هیلوکس GL۱۹/۸۰۰
سوزوکی ویتارا GL پلاس IT ۲۰۱۹۱۹/۸۰۰
نیسان سنترا ۲۰۲۲۱۹/۷۵۰
کیا سول ۲۰۲۳۱۹/۷۹۰
تویوتا کورولا SE پلاس۱۹/۷۰۰
فیات فیات ۵۰۰۱۹/۶۰۰
هوندا سیویک سدان DX ۲۰۱۹۱۹/۶۰۰
تویوتا یاریس هاچبک SE اتوماتیک ۲۰۱۹۱۹/۶۰۰
تویوتا کورولا IM ۲۰۱۸۱۹/۵۹۰
کیا فورته ۲۰۲۲ LXS۱۹/۵۹۰

هر ماشین‌ وارداتی ۴۰۰ میلیون تا یک‌ میلیارد آب می‌خورد

گرچه آیین‌نامه واردات خودرو از سوی دولت ابلاغ ‌شده، اما این آیین‌نامه یک مورد مهم اما مبهم را در خود دارد. این شاخص مهم، تعرفه‌های واردات خودرو است.

محاسبات نشان می‌دهد درصورتی‌که تعرفه‌های فعلی اصلاح نشود، مجموع تعرفه و مالیات‌ها قیمت خودروهایی وارداتی را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد. به این رقم ۳۰ تا ۳۵ درصد هم سود واردکننده و سایر هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده که اضافه کنیم، قیمت خودروهای وارداتی از مثلا ۵ و ۱۰ هزار دلار به ۱۰ و ۲۰ هزار دلار می‌رسد.

این اصلاحیه اگر انجام نشود قیمت خودروهای وارداتی بین ۴۰۰ تا یک‌میلیارد تومان خواهد بود.

این درحالی است که وزارت صمت در گزارشی می‌گوید ۵۰درصد از مردم ایران قدرت خرید خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان را نداشته و درمجموع ۸۰ درصد از ایرانی‌ها قدرت خرید خودروی بالای ۴۰۰ میلیون تومان را ندارند.

بررسی‌های «فرهیختگان» از شرایط فنی و کیفی آن دسته از خودروهای خارجی که در محدوده قیمتی کمتر از ۱۰هزار یورو قرار دارند، نشان می‌دهد عمده خودروهای درخور توجه این گروه در مقیاس کوچک طراحی شده‌اند و به استثنای چند خودروی خاص از توان فنی قابل‌توجهی نیز برخوردار نیستند.

چشم‌بادامی‌های چین هرچند در کیفیت حرف چندانی برای گفتن ندارند اما نمی‌توان قیمت پایین محصولات چینی به‌ویژه تولیدات خودرویی این کشور را انکار کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعرفه واردات خودرو در سال ۱۴۰۱ فعلا تغییری نداشته و در آیین‌نامه واردات خودرو مصوب هیات‌وزیران نیز به تعرفه اشاره‌ای نشده است. بنابراین اگر تعرفه‌های قبلی تغییر نکند، تعرفه خودروهای وارداتی براساس حجم موتور در بازه ۴۰‌ درصد تا ۷۵‌ درصد خواهد بود.

آن‌طور که در آیین واردات خودرو ابلاغی دولت آمده است؛ واردات خودرو با قیمت زیر بیست هزار (۲۰.۰۰۰) یورو (فوب) مجاز است؛ اولویت واردات با خودرو‌های زیر ده هزار (۱۰.۰۰۰) یورو (فوب) خواهد بود. مطابق آنچه در جدول آمده است؛ در صورتی که تعرفه‌ها و مالیات‌های واردات خودرو اصلاح نشود، کف تعرفه و مالیات واردات به ۶۰ درصد رسیده و اگر ۳۵ درصد سود واردکننده را نیز به این موارد اضافه کنیم قیمت خودروهای وارداتی افزایش ۹۵ درصدی خواهد یافت. با این حساب، قیمت خودروهای وارداتی به شکل قابل‌توجهی تغییر خواهد یافت.

درصورتی‌که تعرفه‌ها اصلاح نشود، تنها قیمت یک خودروی وارداتی به‌نام کیوکیوآیس‌کریم زیر ۱۰هزار دلار برای ایران تمام خواهد شد و این موضوع برای مشتری ایرانی یعنی خودروهای غیراقتصادی؛ چراکه براساس آمارهایی که وزارت صمت از تقسیم‌بندی دهک‌های بازار خودروی کشور منتشر کرده، حدود ۴۹درصد از مردم ایران قدرت خرید خودروهای بالاتر از ۲۰۰میلیون تومان را ندارند. این دهک‌بندی که براساس قدرت خرید خودرو تنظیم‌ شده، نشان می‌دهد قدرت خرید ۸۸درصد از مردم ایران زیر ۴۰۰میلیون تومان است.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 69, میانگین امتیاز: 4,16 از 5)
Loading...

۱۱ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. کارگر گفت:

  گیر یه مشت دلال افتادیم که دارن حکمرانی می‌کنند وگرنه هر بیسوادی میدونه معنی ماشین ارزان قیمت چیه و باید بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار باشد. حضرات به نام قشر ضعیف ماشین واسه اطرافیان خودشون وارد می‌کنند. مثل انقلاب مستضعفین ما رو که به انقلاب لابی و اختلاس تبدیل کردند.

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۲
 2. سجاد گفت:

  دقیقا حرف آقای رئیسی شد خودرو وارداتی برای دهک های پایین ۵۰۰ میلیون!!!

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۱
 3. Bab گفت:

  والا خودروهای چینی هم به منظور رعایت حال مشتری و اقشار کم درآمد وارد شد الان مزخرفاش که مفت نمی ارزه بالای۵۰۰ -۶۰۰ میلیون هست و متوسط هاشو ۹۰۰میلیون تا یک میلیارد و۲۰۰ میلیون و بعضی مدلها هم خدا بده برکت از یک میلیارد و۳۰۰ میره تا تیگو ۸ که یک میلیاردی ۸۰۰ قیمتشه حالا آلمانی، کره ای، ژاپنی متوسط هر چی بیاد قطعا روی ۲ میلیارد قیمت میخوره، خوباش از ۲ به بالا و سطح پایین و قشر ضعیف هم قطعا باید یک میلیاردی پول بدن

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۲
 4. سعید گفت:

  بازم برای خودشون کار کردن .اگه فکر مردم بودن که امکان نداره باشند. باید فقط فقط ماشین با قیمت کمتر از ده هزار دلار وارد میکردن اونم بدون گمرک که بازم خیلی ها قدرت خریدش رو ندارن متاسفانه.

  موافقم ۱۸
 5. علی گفت:

  کارگر کجا پانصد میلیون بیاره بخره ما دویست میلیون نمی تونیم جمع کنیم خودروی آشغال ایرانی بخریم!! پانصد میلیون خیلی زیاده

  موافقم ۲۰
 6. رضا گفت:

  اگر واقعا اینا وارد بشه که نمیشه کی دیگه آشغالای وطنی رو می خره الان تو ایران خیلی ها گیربکس دنده اتومات رو بلد نیستند چون بخاطر نداشتن توان مالی قادر به خرید چنین خودروهایی نشدند. واقعاً ظلمه

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۱
  • تورج گفت:

   آقا رضا لطفا شما غصه دنده اتومات واسه مردم رو نخور خودم یه مرکز آموزشی میزنم واسشون خیلی نارحت نباش میترکی 😁

   موافقم ۸
   مخالفم ۵
 7. ناشناس گفت:

  آخه این چه وضعیه؟ پول ماشین بالای ۵۰۰ میلیون مایی که نداریم از کجا بیاریم و بخریم. اون از پراید، ساینا و تیبا بی‌کیفیت که ۲۰۰ میلیون پول باید پاش داد مگه پول علف خرس هست. خودتون ماهی ۱۰۰ میلیون حقوق می‌گیرید فکر کردید ما که ماهی ۵ میلیون حقوق میگیریم چه جوری بخریم؟چه جوری امورات زندگی رو بگذرونیم؟

  موافقم ۳۷
  مخالفم ۱
 8. احمد گفت:

  من راننده اسنپ از کجا بیارم پراید کهنه رو نو کنم اینکه رفت بالای ۵۰۰میلیون که

  موافقم ۲۰
 9. علی گفت:

  چرا خودروهای دست دوم ممنوع هست؟ این خودش معلومه اینجا هم مافیای خودرو در کار هست وگرنه بهترین خودروهای دست دوم با قیمت ۱۰۰ میلیون یا ۱۵۰ میلیون تومان وجود دارد که بدرد ملت ایران میخوره، اگه مافیای خودرو نباشه دلیلی نداره که ممنوع باشه. یه کم به کشورهای پیشرفته حوزه خلیج فارس بکنین با وجود اینکه بهترین خودروهای لوکس وارد میکنند باز هم خودروهای دست دوم وارد می‌کنند، من نمیدانم چرا اینقدر به مردم ظلم می‌کنند؟ واقعا متاسفم برای بعضی از مسئولین که نمیدانم چطور و به چه فکری هستند؟

  موافقم ۵۸
  مخالفم ۲
 10. غلام گفت:

  من فکر نمیکنم دیگه جای کامنتی باقی باشه چون اونچه ما مردم ازش انتظار داریم گم شدن مافیا از این صحنه هست اما بازم بوی تعفن قدمهاشون از دور داره میاد…… به قیف ما دهک پایین ها نمیخوره … مردم همیشه جاشون آخر صف هست و بوده و خواهد بود.

  موافقم ۶۵

ارسال دیدگاه شما

×
/a>