دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

زمان حذف یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی فرا رسید؟

آغاز پرداخت کوپن از مهرماه/ حذف یارانه قطعی شد؟

به گزارش تصویر زندگی، این خبری است که معاون اقتصادی وزارت اقتصاد اعلام کرده است. هادی سبحانیان در گفتگو با تسنیم از توزیع کالابرگ از ماه آینده خبر داده است.

این مقام مسئول گفته است این امکان وجود دارد که از اول مهرماه طرح کالابرگ به صورت آزمایشی اجرایی شود. اما این گفته مقام مسئول هم قطعی نیست و تنها یک گمانه است.

چراکه سبحانیان اعلام کرده که توزیع کالابرگ، یک موضوع و مساله قانونی است و دولت می‌خواهد زیرساخت‌های آن را فراهم کند. این موضوع با مسئولیت مستقیم وزارت رفاه دنبال می‌شود.

پیش از این هم وزیر اقتصاد و دیگر مقامات دولتی گفته بودند که دولت در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های توزیع کوپن الکترونیک است و به محض آماده شدن آن، پرداخت یارانه نقدی قطع و توزیع کوپن آغاز می‌شود.

حالا معاون وزارت اقتصاد اعلام کرده که زیر ساخت‌های فنی آماده و امکان اجرای آزمایشی آن برای برخی اقشار فراهم شده است.

در صورتی که طرح اجرایی در دولت به تصویب برسد، از تاریخ یک مهر ماه این امکان وجود دارد که طرح به صورت آزمایشی اجرایی شود.

اما در این خبر هم نه مشخص است که یارانه نقدی تا چه زمان پرداخت می‌شود و نه مشخص است که منظور از اجرای آزمایشی کالابرگ چیست.

سرگیجه در اجرای طرح یارانه‌ها

چهار ماه از آغاز پرداخت یارانه نقدی و یک سال از آغاز به کار دولت گذشته است. پرداخت یارانه نقدی یکی از اولین و مهم‌ترین وعده‌های دولت رئیسی بود اما همچنان این وعده به هیچ نتیجه‌ای نرسیده و اظهارات پراکنده و رد و تایید پرداخت یارانه نشان از ناهماهنگی در بدنه دولت دارد. یا به عبارتی نشان می‌دهد دولت حتی برای شیوه حمایتی خود از مردم هنوز به جمع‌بندی نرسیده است.

پرداخت یارانه نقدی یا توزیع کالابرگ موضوعی است که به تازگی به تنش میان دولت و مجلس هم تبدیل شده است. نمایندگان مجلس می‌گویند دولت بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ باید پرداخت یارانه نقدی را متوقف کند و به مردم کالابرگ بدهد. اما در همان قانون تاکید شده که دولت باید کالاهای اساسی را با قیمت شهریور ۱۴۰۰ به مردم پرداخت کند. اما کمی بعد دولت در نامه‌ای اعلام کرد امکان این وجود ندارد که کالاهای اساسی را به نرخ شهریور پارسال به مردم عرضه کند.

همین مساله نشان می‌دهد که فعلا ماجرای پرداخت یارانه‌ها و نحوه آن به زودی به نتیجه نمی‌رسد مگر اینکه دولت مجددا شتابزده عمل کند.


به نظر می‌رسد اقتصاد ایران به دوران حذف یارانه‌ های نقدی و تولد دوباره کوپن نزدیک می‌شود. از اظهارات مقامات می‌توان برداشت کرد، احتمالا طراح کالابرگ الکترونیکی شهریورماه تعیین تکلیف خواهد شد. به نظر می‌رسد دولت بیشتر تحت فشار مجلس به این سمت کشیده شده است و همچنان ترجیح به پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی دارد.

به گزارش تصویر زندگی به نقل از خبرآنلاین، براساس آنچه بهارستان‌نشینان بر آن اصرار دارند، دولت باید پرداخت یارانه نقدی را متوقف و به جای آن برای چهار قلم محدود کالای اساسی کالابرگ الکترونیک توزیع کند که قیمت این کالاها نیز باید براساس شهریور سال گذشته باشد.

برهمین اساس طی هفته‌های اخیر دولت و مجلس برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع درحال برگزاری جلسات مختلف در سطوح کارشناسی و مسئولان هستند. این در شرایطی است که نظرات مردمی نشان می‌دهد آنها یارانه نقدی را بر کالابرگ ترجیح می‌دهند.

فشار مجلس به دولت

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس بیست و سوم مردادماه امسال در جلسه علنی مجلس در پاسخ به سوال نایب رئیس کمیسیون اقتصادی که تاکید کرده بود افزایش قیمت‌ها به صورت لجام گسیخته روزانه افزایش می‌یابد، این در حالیست که کالاهای اساسی باید بر اساس قیمت‌های شهریور ۱۴۰۰ به دست دهک های پایین جامعه برسد، تاکید کرده بود: موضع مجلس همان حفظ قیمت سبد خانوارها از طریق کالا برگ مطابق با شهریور سال گذشته است. رییس مجلس همچنین از عدم تصویب هر گونه تصمیمی در سران قوا برای لغو این مصوبه خبر داده بود.

کالابرگ

آخرین وضعیت کوپن الکترونیکی

در این میان، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در آخرین اظهار نظر درباره آخرین وضعیت ارائه کالابرگ الکترونیک به جای یارانه نقدی به مردم گفته؛ وزارت رفاه وعده داده است که در شهریور ماه پیشنهاد رسمی کالابرگ الکترونیک را به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه می کند.

وی عنوان کرده؛: قرار شده است که با توجه به اجرای آزمایشی و پایلوت در برخی نقاط کشور، ایراد این طرح رفع و سپس برای توسعه آن به کل کشور تصمیم گیری شود.

خاندوزی درباره اینکه ارائه کالابرگ به مردم چه زمانی انجام خواهد شد، متذکر شده؛ به نظر می رسد که نتیجه این موضوع در شهریور مشخص شده و قابل اعلام باشد.

طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز در در واکنش به پرداخت یارانه بعدی نقدی یا کالایی عنوان کرده، تا زمانی که ابلاغ رسمی صورت نگرفته باشد، یارانه‌ها به صورت نقدی پرداخت می‌شود و هنوز هم ابلاغی صورت نگرفته است.

نتایج بررسی بازبینی دهک بندی خانوار در سامانه حمایت

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره قابلیت‌های سامانه جدید درخواست از طریق کارت‌های بانکی خانوار، اطلاعات خودرو و درآمد، اعلام کرد: هموطنانی که قبلاً درخواست بررسی مجدد دهک بندی خانوار خود را ثبت کرده‌اند، می‌توانند ضمن مشاهده نتایج، درخواست بررسی مجدد اطلاعات هرکدام از زیربخش‌ها را ثبت کنند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 19, میانگین امتیاز: 3,37 از 5)
Loading...

۸ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. امید گفت:

  یارانه فقط باید نقدی باید باشد نه به صورت کالابرگ و کوپن و … ما هزینه آب، برق، گاز، تلفن و هزینه کرایه ماشین و…..را نقدی پرداخت می کنیم نه با کالا. ننگ بر شما.

  موافقم ۹
 2. بابک تاروردی زاده گفت:

  با این همه گرانی و تورم هر روزه، مردم بدبخت شده اند و این رو دولت باید درک کنه که تمام اجناس لااقل چهار تا پنج برابر گران شده اند؛ دولت فکر میکنه سه یا چهار قلم از اجناس گران شده که اگر بیاد اونها رو کوپنی بکنه مردم دیگر نگرانی نخواهند داشت ولی به هیچ وجه اینطور نیست، بایستی گفت دولت قبلی هم در دوران خودش آنچنان گرانی و تورمی به راه انداخت که زندگی مردم رو به ذلالت و بدبختی کشاند و دولت فعلی هم از وقتی سرکار اومده آنچنان گرانی و تورمی به راه انداخته که تمامی اجناس هم خوراکی و هم غیر خوراکی بیش از پنج برابر یا حتی بیشتر از پنج برابر شده. طوری که واقعاً معیشت مردم در بدترین وضعیت ممکن هستش حقیقتاً دولت فعلی آنچنان گرانی و تورمی به بار آورد که دیگر مردم در مقابل خانواده هایشان خجالت زده شدند، کوپن به چه درد ما و مردم میخوره با اینکه دولت قبلی و همینطور دولت فعلی معیشت و زندگی مردم رو نابود کرد و حتی سیصد هزار تومان یارانه هم دیگر به دردی نمیخوره ولی با این وجود یارانه نقدی بهتر از کوپن دادن هستش.

  موافقم ۳۱
  مخالفم ۱
 3. شریفی گفت:

  فقط یارانه رو نقدی بدید. ما گرفتاریم کالابرگ لازم نداریم، باهاش قسط و اجاره میدیم آواره میشیم.

  موافقم ۲۹
 4. زهرا ع گفت:

  والله ما همه نظرمون بر یارانه نقدی هست اگر یارانه به صورت کوپن داده بشه به ضرر مردم هست، خواهشاً قید کوپن رو بزنید.

  موافقم ۳۷
  مخالفم ۱
 5. ایرانیم گفت:

  کم با سرنوشت مردم بازی کنید. همه چیز رو گرون کردین. منم با بچه هام از تغذیه درست و نرمال محروم هستیم .با همین یارانه زندگیمون رو میچرخونم من با چهار تا بچه کالابرگ نمیخوام، نه گوشت میخرم، نه برنج، نه روغن…. همین یارانه ی نقدی لازمه‌ی زندگیمونه. کالابرگ نمیخواهیم

  موافقم ۳۵
 6. زهرا گفت:

  خدا کنه هیچ وقت کوپنی نکنند و نقدی بدن و خودمان تصمیم بگیریم چی بخریم

  موافقم ۲۹
 7. زینب کماندو گفت:

  خوب هم کالابرگ بدین هم یارانه نقدی مگه چی میشه؟ این همه خودتون دارید هم از توبره میخورید هم از آخور حالا یه بار هم به این مردم بدبخت برسید.

  موافقم ۴۸
  مخالفم ۱

ارسال دیدگاه شما

×
/a>