سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

نحوه محاسبه حقوق معلمان در طرح رتبه‌بندی فرهنگیان + نحوه اعتراض

شیوه‌نامه رتبه‌بندی معلمان

اعلام شیوه‌نامه رتبه‌بندی معلمان و نحوه اعتراض به نتایج رتبه بندی فرهنگیان

معلمانی که پس از ارزیابی نخست حداقل امتیاز لازم برای احراز رتبه آموزشیار معلم را کسب نکنند از تاریخ عدم احراز رتبه و با اعلام هیئت ممیزه ذی‌ربط برای مدت یک سال از فوق‌العاده رتبه آموزشیار معلمی برخوردار خواهند شد.

به گزارش تصویر زندگی؛ رتبه‌بندی معلمان وارد فاز عملیاتی و اجرایی شد و با پیگیری مرکز فناوری وزارت آموزش و پرورش، سامانه رتبه‌بندی معلمان به‌آدرس rtb.medu.ir نیز فعال شد.

معلمان با توجه به زمان‌بندی اعلام‌شده باید اطلاعات خود را در سامانه رتبه‌بندی به‌آدرس rtb.medu.ir بارگذاری کنند.

محسن زارعی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش درباره روند ارزیابی معلمان در فرآیند رتبه‌بندی به تسنیم گفت: آموزش ارزیابان با همکاری مرکز آموزش مدیریت دولتی انجام می‌شود، این آموزش به‌صورت خودخوان، حضوری و غیرحضوری است و هم‌اکنون ثبت‌نام و اعلام فرایند مرحله خودخوان در حال انجام است.

آموزش حضوری ارزیابان برای رتبه بندی معلمان

به‌گفته او؛ از ۵ شهریورماه آموزش حضوری ارزیابان آغاز می‌شود و پس از تکمیل فرایند آموزش، افرادی که گواهینامه دریافت می‌کنند به‌عنوان ارزیاب معرفی می‌شوند و بررسی معلمان را انجام می‌دهند. ارزیابان از بین معلمان انتخاب شده‌اند و این مرکز وظیفه آموزش آنها را به‌عهده دارد. کارنامه‌ای بر اساس ارزشیابی‌ها در قالب یک داشبورد در اختیار معلمان قرار می‌گیرد تا از نقاط قوت، ضعف و شایستگی‌ها مطلع شوند و توصیه‌هایی در مسیر رشد به آنها ارائه می‌شود تا برای پیشبرد و توسعه شایستگی‌ها برنامه‌هایی داشته باشند.

نحوه اعتراض به رتبه بندی معلمان

زارعی متذکر شد: معلمان هر استان توسط ارزیابان آن استان بررسی می‌شوند، بررسی شایستگی‌ها توسط ارزیابان انجام می‌شود و تعیین و رتبه به‌عهده هیئت‌های ممیزه شهرستان و استان و در رتبه‌های بالاتر ستاد است؛ اگر معلم به رتبه تعیین‌شده اعتراض داشت سازوکار اعتراض در سامانه تعیین شده است و واحد ارزیابی عملکرد وزارت آموزش و پرورش براساس مستندات ارائه‌شده رسیدگی به اعتراض را انجام می‌دهد.

✅ دانلود شیوه‌نامه رتبه‌بندی معلمان را از اینجا دریافت کنید.

 

همچنین در شیوه‌نامه اجرایی نظام رتبه‌بندی معلمان آمده است:

 • ۱. رتبه‌بندی معلمان مطابق ضوابط مقرر در قانون اجرایی می‌شود.
 • ۲. این شیوه‌نامه ناظر برمرحله استقرار نظام رتبه‌بندی معلمان بوده و مرحله ارتقای رتبه معلمان با رعایت ماده ۲۱ آیین‌نامه عملیاتی خواهدشد.

تمام مراحل رتبه‌بندی معلمان به‌صورت الکترونیکی خواهد بود

 • ۳. معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به‌منظور اجرای فرآیند رتبه‌بندی معلمان برای طراحی و استقرار سامانه رتبه‌بندی توسط مرکز توسعه آموزش مجازی، فناوری و امنیت اطلاعات اقدام کرده به‌نحوی که تمام فرایندهای دریافت مدارک و مستندات مشمولان، ارزیابی و سنجش معلمان، اعمال امتیاز ازسوی هیئت ممیزه ذی‌ربط و دریافت اعتراضات و رسیدگی به آن به‌صورت الکترونیک و از طریق این سامانه انجام می‌شود.
 • ۴. مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با توجه به نقش و مسئولیت ارزیابان حرفه‌ای در فرایند سنجش و ارزیابی مشمولان حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این شیوه‌نامه با ارسال اطلاعیه‌ای نسبت به شناسایی و معرفی افراد صاحب‌نظر جهت آموزش به مرکز آموزش مدیریت دولتی اقدام و در صورت طی کردن دوره آموزشی و دریافت گواهی‌نامه ارزیابی آنها را ساماندهی و بر عملکردشان نظارت کند.
 • ۵. با توجه به ضرورت تشکیل هیئت‌های ممیزه، احکام اعضای هیئت ممیزه مرکزی و رؤسای هیئت ممیزه استانی از سوی وزیر آموزش و پرورش صادر می‌شود. احکام اعضای هیئت‌های ممیزه استانی و رؤسای هیئت‌های ممیزه شهرستان توسط مدیرکل آموزش و پرورش استان و رئیس آموزش و پرورش صادر می‌شود.

روند پاسخگویی به اعتراضات معلمان به نتیجه رتبه بندی

کارگروه تخصصی نظارت و رسیدگی به اعتراضات با مسئولیت مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و با عضویت نمایندگان دفتر حقوقی و هماهنگی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری و نیز متناظر با آنها صرفاً در سطح استان تحت‌نظر هیئت ممیزه ذی‌ربط تشکیل می‌شود.

 • ۶. فرایند جمع‌آوری، بررسی اسناد و مستندات مشمولان، امتیازدهی و نهایتاً تأیید رتبه آنها از طریق سامانه رتبه‌بندی انجام می‌شود.
 • ۷. هیئت‌های ممیزه ذی‌ربط با کمک سایر مراجع ارزیابی‌کننده می‌توانند صحت و اعتبار مدارک و مستندات ارائه‌شده توسط مشمولان را به‌نحو مقتضی و با استعلام از مراجع ذی‌صلاح و قبل از تأیید نهایی رتبه استحقاقی معلم احراز کنند.
 • ۸. مشمولان با در نظر گرفتن مفاد جداول ماده ۴ آیین‌نامه اجرایی و متناسب‌سازی با امتیازات کسب‌شده مندرج در جداول زیر با تأیید هیئت ممیزه ذی‌ربط در یکی از از رتبه‌های ۵گانه قرار خواهند گرفت.
 • ۹. حداقل امتیاز موردنیاز برای احراز هر یک از رتبه‌های مشمولین براساس سهم امتیازات کسب‌شده در جدول شماره ۵ است.

شرط برقراری فوق‌العاده رتبه‌بندی فرهنگیان

 • ۱۰. برقراری فوق‌العاده رتبه‌بندی برای هر یک از رتبه‌ها و همچنین شرایط احراز هریک از آنها منوط به کسب حداقل امتیاز مربوط به شایستگی‌های عمومی همان رتبه خواهد بود.
 • ۱۱. آن دسته از مشمولانی که پس از ارزیابی نخست حداقل امتیاز لازم برای احراز رتبه آموزشیار معلم را کسب نکنند از تاریخ عدم احراز رتبه و با اعلام هیئت ممیزه ذی‌ربط برای مدت یک سال از فوق‌العاده رتبه آموزشیار معلمی برخوردار خواهند شد این معلمان می‌توانند در فرصت یک‌ساله با کسب امتیاز لازم و شرکت در ارزیابی مجدد و با تأیید هیئت ممیزه ذی‌ربط در رتبه استحقاقی قرار گیرند در صورت عدم کسب امتیاز لازم در فرصت اعطایی یک‌ساله، فوق‌العاده رتبه آموزشیار معلمی در پایان یک سال قطع خواهد شد.
 • ۱۲. نحوه صدور حکم کارگزینی افراد مشمول بعد از طی مراحل قانونی، تعیین و تأیید توسط هیئت ممیزه از سوی امور اداری انجام می‌شود و به ذی‌نفع و واحد آموزشی وی اعلام می‌شود.
 • ۱۳. رسیدگی به اعتراضات احتمالی مشمولین در زمینه نحوه رسیدگی، ارزیابی و تعیین رتبه آنها توسط هیئت ممیزه و با استفاده از ظرفیت کارگروه تخصصی نظارت و رسیدگی به اعتراضات انجام می‌شود.
 • ۱۴. مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش موظف است پس از اجرای دوره ارزیابی برای هر یک از شرکت‌کنندگان کارنامه احراز شایستگی با محتوای نقاط ضعف و قوت صادر و همراه با الزامات و توصیه‌های آموزشی و برنامه‌های توانمندسازی در قالب «سامانه رتبه‌بندی و مسیر رشد معلم» به آنها ارائه کند، شرکت در ارزیابی دوره‌های بعدی «ارتقای رتبه» منوط به طی موفقیت‌آمیز الزامات مندرج در این شیوه‌نامه از سوی ارزیابی‌شوندگان است.

حقوق معلمان در طرح رتبه‌بندی چگونه محاسبه می شود

قانون رتبه‌بندی معلمان این روزها روند اجرایی به خود گرفته است؛ وزارت آموزش و پرورش سامانه رتبه‌بندی معلمان را طراحی کرده است و از معلمان خواسته است که بر اساس کد ملی وارد سامانه شده و اطلاعات خود را بارگذاری کنند.

در اجرای ماده ۷ آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، به منظور اجرای فرایند رتبه‌بندی معلمان برای طراحی و استقرار سامانه رتبه‌بندی توسط مرکز توسعه آموزش مجازی، فناوری و امنیت اطلاعات وزارتخانه اقدام کرده است، به نحوی که تمام فرایندهای دریافت مدارک و مستندات مشمولین، ارزیابی و سنجش معلمان، اعمال امتیاز از سوی هیأت ممیزه ذیربط و دریافت اعتراضات و رسیدگی به آن به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه مزبور انجام شود.

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش نیز با توجه به نقش و مسؤولیت ارزیابان حرفه‌ای در فرآیند سنجش و ارزیابی مشمولان باید نسبت به شناسایی و معرفی افراد صاحب نظر جهت آموزش به مرکز آموزش مدیریت دولتی معرفی و در صورت طی کردن دوره آموزشی و دریافت گواهینامه ارزیابی، آنها را ساماندهی و بر عملکرد ایشان به نحو مقتضی نظارت کند.

احکام اعضای هیأت ممیزه هم اواخر خرداد امسال از سوی وزیر آموزش و پرورش صادر شد. احکام اعضای هیأت‌های ممیزه استانی و رؤسای هیأت‌های ممیزه شهرستان/ منطقه/ ناحیه توسط مدیرکل آموزش و پرورش استان و احکام اعضای هیأت ممیزه شهرستان/ منطقه/ ناحیه توسط مدیر، رئیس آموزش و پرورش شهرستان/ منطقه/ ناحیه صادر شده است.

نحوه اختصاص رتبه معلمان

معلمان باید امتیازات لازم را در شایستگی‌های عمومی، شایستگی‌های تخصصی، شایستگی‌های حرفه‌ای و تجربه به دست آورند.

در شایستگی های عمومی بُعد صفات و ویژگی‌های شخصیتی فرد ۱۸۰ امتیاز دارد که عنوان شایستگی‌های آن «ارتباط و تعامل مؤثر»، «مهارت تفکر و حل مسأله» و «خلاقیت و تحول خواهی» است.

بُعد دیگر این شایستگی، باورها، نگرش‌ها و اعتقادات و رفتار مبتنی بر نظام ارزشی، فرهنگی و اخلاقی جامعه اسلامی و نظام آموزش و پرورش کشور و پایبندی به ارزش‌های اسلامی و انقلاب اسلامی، قوانین و مقررات است که ۱۲۰ امتیاز در نظر گرفته شده است و شایستگی آن هم شامل «باور به ارزش‌های اسلامی، ملی و انقلابی، روحیه جهادی»، «رعایت اخلاق اسلامی» و «قانون گرایی و قانون مداری» است.

اما در شایستگی‌های تخصصی، یک بُعد آن تسلط بر فرایند و برآیند دانش تخصصی(موضوع تدریس)، دانش تربیتی و حوزه‌های دانشی مرتبط با یاددهی و یادگیری است که ۱۲۰ امتیاز دارد و شامل شایستگی‌های «تسلط بر دانش تخصصی موضوعی»، «تسلط بر دانش یاددهی و یادگیری» و «تسلط بر دانش تربیتی» و «تسلط بر اسناد بالادستی» است.

بُعد دیگر دستاوردها و خلاقیت و نوآوری علمی است که ۳۰ امتیاز دارد. توانایی تفکر علمی و انجام پژوهش ۳۰ امتیاز و آخرین مدرک تحصیلی هم ۸۰ امتیاز دارد.

مدرک دکتری ۸۰ امتیاز، کارشناسی ارشد ۶۰ امتیاز، کارشناسی ۴۰ امتیاز، کاردانی ۳۰ امتیاز، دیپلم ۱۰ امتیاز و اخذ مدرک از دانشسرا و مراکز تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ۲۰ امتیاز دارد.

در شایستگی‌های حرفه‌ای، یک بُعد آن «به کارگیری تلفیقی دانش، نگرش و مهارت‌های تخصصی و تربیتی» است که ۱۲۰ امتیاز دارد و شایستگی‌های آن شامل «کاربست مهارت‌های یاددهی ـیادگیری»، «مهارت‌های تربیت در ساحت‌های ششگانه» است.

در بُعد عملکرد رقابتی در موقعیت آموزشی و پرورشی که ۱۲۰ امتیاز دارد شایستگی‌های «مشارکت در شوراها و امور مدرسه و مراکز آموزشی، تربیتی و اداری»، «یادگیری مستمر» و «کسب مقام در مسابقات و رویدادها و جشنواره‌های تابعه وزارت و معتبر ملی» پیش‌بینی شده است.

اما در شایستگی‌های تجربه یک بُعد توانمندی‌های کسب شده در طول سال‌های خدمت در حیطه تعلیم و تربیت و مدیریتی دیده شده که ۲۰۰ امتیاز دارد و شایستگی‌های آن شامل سنوات خدمتی، ارزیابی عملکرد سالانه آموزشی و اداری، گواهی‌های ضمن خدمت، سابقه تدریس به همکاران، دریافت تقدیرنامه مرتبط با آموزش و پرورش است.

* هر رتبه چه امتیازی دارد؟

در مجموع هر معلم برای کسب رتبه آموزشیار معلم باید ۴۶۰ امتیاز، مربی معلم، ۵۳۰ امتیاز، استادیار معلم ۶۰۰ امتیاز، دانشیار معلم ۷۵۰ امتیاز و استاد معلم ۹۰۰ امتیاز کسب کند.

صادقی یکی از دبیران آموزش و پرورش باسابقه ۲۰ ساله به خبرنگار فارس گفت: معتقدم امتیازدهی در سامانه عمدتا سلیقه‌ای است و این موضوع باعث می‌شود که افراد با شرایط برابر، امتیازهای مختلف بگیرند.

وی ادامه داد: در هر صورت رتبه‌بندی ۸۰۰ هزار معلم کار راحتی نیست و وزارت آموزش و پرورش باید طوری برنامه‌ریزی کند که حقی ضایع نشود.

احمدزاده یکی دیگر از معلمان باسابقه به خبرنگار فارس گفت: ما معلمان بیش از آنکه سر رتبه‌بندی حرف داشته باشیم سر نحوه اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش حرف داریم که چرا همه را خبر می‌کنند که می‌خواهند معلمان را رتبه‌بندی کنند و یک مبلغی به آنها بدهند.

یکی دیگر از معلمان اظهار کرد: برای حق و حقوق رتبه بندی ۱۰ ساله فرهنگیان این همه بوروکراسی نیاز نیست. بارگذاری این همه مدارک برای افزایش حقوق، بی ارزش کردن زحمت فرهنگیان است؛ زحماتی که شاید هیچ گواهی برای آن صادر نشده است.

وی افزود: از آنجایی عشق معلمی قابل اندازه گیری نیست باید مدرک تحصیلی، سابقه آموزشی، تشویقی‌های کاری، ساعات ضمن خدمت چهار عامل رتبه بندی قرار گیرد و بس و این روند کاغذ بازی را جمع کرد.

قرار شده است تا اجرای رتبه‌بندی معلمان، مبلغی به عنوان علی‌الحساب به معلمان مشمول پرداخت شود که بخشنامه‌ای در این خصوص به ادارات‌کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شده است و سامانه رتبه‌بندی معلمان هم از ۲۶ مرداد آغاز به کار کرده است و باید دید فرایند کار چگونه پیش می‌رود و آیا آموزش و پرورش موفق به اجرای رتبه‌بندی معلمان خواهد شد؟

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 8, میانگین امتیاز: 4,50 از 5)
Loading...

۵ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. رحیمی گفت:

  منم تایید نهایی را زدم ولی مدارک را بارگذاری نکردم باید چکار کنم؟

 2. معلم گفت:

  سلام من که کد ملی صفر بود چکار کنم منم تایید نهایی زدم آیا امکان ویرایش هست؟ چون قبلا یک سری فرم رو پر کردم و هیچ شد. رفتم اداره گفت باید بخشنامه رسمی بیاد. تازه روزهاش هم پنج شبه و جمعه افتاد نتونستم برم مدرسه مدارک بگیرم.

  موافقم ۸
 3. معلم از زاهدان گفت:

  سلام چرا برای بیشتر معلمین ۱۰میلیون و هشتصد ریختن برا بعضی ۷ میلیون یا ۸ میلیون چرا فرق میزارن بین معلما ؟ اعتراض داریم در سیستان و بلوچستان منطقه محروم ۷ میلیون و ۸ میلیون چی میشه؟ در همین استان ۱۰میلیون ریختن برا بعضیا. خدا رو در نظر بگیر آقای وزیر. رییس جمهور گفت باید حقوق همسان سازی بشه نه اینکه فرق بزارید بین معلمین. معلمی که ماشین داره خودش میره ۱۰میلیون بدی اونی که با ماشین دربست میره سر کلاس ۷ میلیون بدی؟ ما که نمیگذریم از شما

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
  • گودرزی گفت:

   باسلام من با توجه به رقم سمت راست کد ملی که یک بود وارد سامانه شدم مدارکی که داشتم را بارگذاری کردم اما بعضی از مدارک و تاییدیه هایی که مدرسه و اداره باید می داد، مثل عضو شورای مدرسه بودن وغیره را بارگذاری نکردم و اشتباها دکمه ی تایید را زدم حالا باید برای ویرایش چیکار کنم ؟؟؟؟ خواهش میکنم به ما که جزو نفرات اول بودیم و از سامانه اطلاع دقیقی نداشتیم کمک کنید. ممنونم

   موافقم ۹

ارسال دیدگاه شما

×
/a>