دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

روش های افزایش اعتماد به نفس

84683-253145-1406182326

 

اعتماد به نفس واقعی از شناخت عمیق و همه جانبه ما نسبت به خود ، محیط و دیگران ریشه می گیرد و هر چه این شناخت بیشتر باشد بر روی اعتماد به نفس واقعی ما اثرات مثبت بیشتری می گذارد

عـزت نــفس و اعــتماد بنفس بنیادی ترین بخش شخصیت یـک فرد می بـاشـد که در تمام جوانب زندگی فرد، خود را به نـحـوی متـظـاهــر می سازد. اعتماد به نفس سالم و بالا یک ضرورت حـیـاتی و مـطـلق بـــرای هر فردی می باشد. باید توجه داشته باشید که باشید که ارزش شما به عنوان یک انسان بستگی به داشتن وزن ایده آل، زیرکترین و باهوشترین بودن، مشهوربودن، محبوب ترین بودن، سریع ترین بودن، بالاترین نمره و یا رتبه را داشتن، شوخ طبع ترین بودن، خوش لباس ترین بودن، بهترین خانه و ماشین را داشتن و بهترین دوستها را داشتن نبوده و تنها به خودتان بستگی دارد. اعتماد به نفس واقعی از شناخت عمیق و همه جانبه ما نسبت به خود ، محیط و دیگران ریشه می گیرد و هر چه این شناخت بیشتر باشد بر روی اعتماد به نفس واقعی ما اثرات مثبت بیشتری می گذارد

اعتماد به نفس حسی ذاتی نیست بلکه اکتسابی می باشد؛ بعضی از افراد دارای اعتماد به نفس بالایی هستند که حتی در در سخت ترین شرایط نیز اعتماد به نفس دارند اما بر عکس افراد دیگری هستند که به شدت دچار کمبود اعتماد به نفس هستند و با کوچکترین حرفی دچار احساس پوچی می شوند. اما چرا این احساس مهم است و بر آن تاکید می شود ؟ چطور کمبود این حس را می توان جبران کرد؟

 

چرا اعتماد به نفس مهم است؟
افرادی که خود را باور ندارند، دائما احساس پوچی و بی مقداری دارند. کمبود اعتماد به نفس مانند یک مانع بزرگ در مسیر پیشرفت شما می باشد و دائما شما را به عقب سوق می دهد . این افراد به کارهایی که انجام می دهند اعتقاد ندارند، به همین دلیل تمام کارهایشان با شکست مواجه می شوند. به دلیل نا امیدی شدیدی که بر روح و افکار آنها حکم فرماست ، موقعیت های شان را به سادگی از دست می دهند . این افراد همیشه تصویر نامفهوم و گنگی از خود دارند و شناخت کاملی از خود و استعدادهایشان ندارند؛ به همین دلیل برای پیدا کردن راه صحیح زندگی شان با مشکل روبرو می شوند. حس اعتماد به نفس به شما اجازه می دهد آزاد و مقتدرانه تصمیم بگیرید و روابط بهتری را در زندگی اجتماعی و شخصی تان ایجاد کنید .

life

 

چطور حس اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم ؟
– شما باید به خود بقبولانید که هر شخص دارای شخصیتی متمایز از دیگران است؛ بدین معنا که شما در این دنیا تک هستید . افرادی که دچار کمبود اعتماد به نفس هستند مدام رنگ عوض می کنند. هنگامی که در کنار همسرشان هستند مشخصاتی که او دوست دارد از خود بروز می دهند، در کنار دوستانشان شخصیتی متفاوت از شخصیت قبلی شان هستند و به همین ترتیب در سایر روابطشان . پس شخصیت خود را حفظ کنید ، با تمام سلایق ، علایق و احساسات؛ خود را همان طور که هستید نشان دهید و رفتار کنید .
– تمام استعدادها ، توانایی ها و خصوصیات شخصیتی تان را بر روی یک کاغذ بنویسید. این کار به شما اعتماد به نفس می دهد.
– گاهی اوقات کمبود اعتماد به نفس ریشه در دوره کودکی و نوجوانی دارد و بخاطر توصیفات نادرست و منفی که از سایرین بخصوص نزدیکان خود شنیده اید، ایجاد می شود .

 

پنج راه برای افزایش اعتماد به نفس
۱- قبول کنید که حس خود باوری تان کم است؛ باور کنید که حس اعتماد به نفس تان کم است و برای حل این مشکل تلاش کنید. برای آغاز این کار از فعالیت های روزمره شروع کنید. برای مثال در گفتگو ها و مکالمات روزمره تان تمرین کنید. شخصیت واقعی تان را ابراز کنید؛ اگر کسی شما را به راستی دوست داشته باشد به خاطر حسی که در کنار شما بودن پیدا می کند ، هم چنان به رابطه اش با شما ادامه می دهد؛ اما اگر شخصی تنها شما را به این دلیل دوست داشته باشد که تمام صحبت های او را بدون هیچ چون و چرایی انجام می دهید و در برابر او مانند یک ربات هستید و از خود هیچ گونه اراده ای نشان نمی دهید، مسلما دوستی او واقعی نیست . ابتدا این تمرین را در محیط خانواده خود انجام دهید؛ به هنگام مصاحبت با والدین و خواهر و برادرتان؛ هنگامی که از این تمرین سر بلند بیرون آمدید و آمادگی لازم را پیدا کردید این بار در میان اقوام و دوستانتان ، این کار را انجام دهید.
۲- در تمارینی که انجام می دهید خود را باور کنید و مطمئن باشید که مثمر ثمر واقع می شود؛ در غیر این صورت در همان پله که هستید خواهید ماند . در روابطی که دارید ، شخصیت واقعی تان را نمایش دهید و ماسک خود را کنار بگذارید. تمام این تمارینی که انجام می دهید باعث تقویت اعتماد به نفس شما می شود. پس آنها را با جدیت تمام انجام دهید.
۳- در مرحله بعدی شما باید استفاده از کلمه نه را یاد بگیرید؛ شما قبلا و یا در حال حاضر اصلا از این کلمه استفاده نمی کردید . اما باید به مواردی که مورد علاقه شما نیست جواب منفی بدهید. برای مثال اگردوستتان که به شما پیشنهاد می دهد که برای دیدن فیلم به سینما بروید در حالی که شما اصلا تمایلی ندارید به راحتی عقیده خود را بیان کنید و بگویید «نه».
۴- این جملات مهم را به خاطر بسپارید و مدام آنها را در طول روز تکرار کنید : از صبح که بیدار می شوید تا شب هنگام که برای خواب آماده می شوید این جملات مثبت را تکرار کنید : من می توانم بهترین باشم ، هر شخصی دارای توانایی های مخصوص می باشد ، من توانایی های لازم برای انجام این کار را دارم .شاید این جملات به نظر شما خنده دار و کلیشه ای برسند اما در طولانی مدت اثر فوق العاده آن را درک خواهید کرد؛ اما قبل از اینکه این جملات را تکرار کنید باید احساسات منفی را از خودتان دور کنید و به تغییر اساسی در خود اعتقاد داشته باشید.
۵- به جای اینکه از مشکلات فرار کنید، در برابر آنها ایستادگی کنید و موانع را از مسیر خود بردارید؛ با اجرای تمام این تمارین، گام به گام از حس کمبود اعتماد به نفس فاصله می گیرید و سریعتر به خود باوری دست پیدا خواهید کرد .توجه داشته باشید که این مطالب ذکر شده وقتی کارساز است و جواب می دهد که خودتان تمایل به تغییر داشته باشید و به طور مستمر به آن ها عمل کنید.
باز هم با ما سخن بگویید.

 

منبع : غلامرضا مهرانفر/ مشاوره / پرسمان

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصبت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 3, میانگین امتیاز: 2,33 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×
/a>