چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱
 • تاریخ انتشار: 15:52 - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
 • دسته : اخبار اقتصادی
 • کد خبر : 234760
 • خبرنگار : 50001

ابلاغ آئین‌نامه واردات خودرو در سال ۱۴۰۱؛ عرضه فقط در بورس کالا

اخبار واردات خودرو: طبق مصوبه هیات وزیران، خودروهای وارداتی فقط در بورس کالا عرضه خواهند شد. در مصوبه هیات وزیران در خصوص آئین نامه واردات خودرو آمده است: سقف قیمتی خودرو خارجی وارداتی ۲۰ هزار یورو است و اولویت با خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو است. به گفته آقای فاطمی امین وزیر صمت آئین‌نامه واردات خودرو نهایی شده و جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود.

دستورالعمل واردات خودرو در سال ۱۴۰۱

 1. واردات خودرو با قیمت زیر بیست هزار (۲۰/۰۰۰) یورو(فوب) مجاز است. اولویت یا خودروهای زیر ده هزار (۱۰/۰۰۰) یورو(فوب) است.
  تبصره ۱ – تخلیه خودرو بدون ثبت سفارش و تخصیص ارز ممنوع است.
  تبصره ۲- ارزش گمرکی بر اساس ماده (۱۴) قانون امور گمرکی (سیف) محاسبه خواهد شد.
 2. خودرو های وارداتی صرفا در بورس کالا عرضه می شود. کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و عضویت وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی برحسب ارزش(فوب) به گونه ای تامین نماید که مابه‌التفاوت قیمت پایه با قیمت پایانی در بورس کالا معادل سود عادلانه باشد. کارگروه مذکور مجاز به تعیین علی الحساب سود بازرگانی در زمان ترخیص و تعیین سود بازرگانی قطعی در زمان فروش می باشد.
 3. وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با هدف توسعه تولید خودروهای اقتصادی (حداکثر ده هزار – ۱۰/۰۰۰ یورو)، ضمن پیش بینی مشوق های سرمایه گذاری و تولید، اقدامات مورد نیاز برای هدایت بخشی از واردات به سمت تولید و افزایش ساخت داخل را به عمل آورد. برنامه ساخت داخل واردکنندگان موضوع این بند باید به تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت برسند.
 4. واردات خودروهای سواری به صورت سرمایه گذاری خارجی( با تایید سازمان سرمایه گذاری خارجی) برای استفاده در شبکه حمل و نقل عمومی مجاز است. دستور العمل این بند، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت کشور تدوین و ابلاغ می شود.
 5. واردات خودرو برای شماره گذاری در مناطق آزاد تجاری – صنعتی منحصر به خودروهای دو نیرویی (هیبریدی) یا تمام برقی است. سرمایه گذاری و راه اندازی ایستگاه های شارژ برعهده واردکنندگان است.
 6. سقف منابع ارزی مورد نیاز برای واردات خودروهای موضوع این تصویبنامه به غیر از سرمایه گذاری خارجی حداکثر معادل یک میلیارد ( ۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰/۰۰) یورو است.
 7. منابع ارزی مورد نیاز این تصویبنامه از محل ارز حاصل از صادرات، رمزدارایی، سرمایه گذاری خارجی ( با تایید سازمان سرمایه گذاری خارجی) و سایر منابع مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تامین خواهد شد.
 8. وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران(در خصوص مباحث مرتبط با آن بانک) دستورالعمل های اجرایی این تصویب نامه از جمله چگونگی تامین و تخصیص ارز، مشخصات فنی، خدمات پس از فروش، انتقال فناوری و تعیین صلاحیت فنی و حرفه ای واردکنندگان را تدوین و ابلاغ می نماید.
 9. وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است گزارش اجرای این تصویبنامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه دهد.

خب همونطور که در خبر عرضه خودروها داخلی در بورس کالا پیش بینی کرده بودیم، علاوه بر خودروهای داخلی که به مرور در بورس کالا عرضه شده و خواهند شد. خودروهای وارداتی هم ملزم به فروش در بورس کالا شدند. متقاضیان خرید خودرو، راهنمای خرید خودرو از بورس کالا رو مطالعه بفرمایند. تا با فرایند خرید خودرو در بورس کالا آشنا شوند.

با توجه به آیین‌نامه واردات خودرو، لیست خودروهایی که شانس حضور در بازار ایران را دارند را در پست لیست خودرو‌های وارداتی طبق آئین‌نامه واردات خودرو قرار داده ایم.

هر ماشین‌ وارداتی ۴۰۰ میلیون تا یک‌ میلیارد آب می‌خورد

گرچه آیین‌نامه واردات خودرو از سوی دولت ابلاغ ‌شده، اما این آیین‌نامه یک مورد مهم اما مبهم را در خود دارد. این شاخص مهم، تعرفه‌های واردات خودرو است.

محاسبات نشان می‌دهد درصورتی‌که تعرفه‌های فعلی اصلاح نشود، مجموع تعرفه و مالیات‌ها قیمت خودروهایی وارداتی را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد. به این رقم ۳۰ تا ۳۵ درصد هم سود واردکننده و سایر هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده که اضافه کنیم، قیمت خودروهای وارداتی از مثلا ۵ و ۱۰ هزار دلار به ۱۰ و ۲۰ هزار دلار می‌رسد.

این اصلاحیه اگر انجام نشود قیمت خودروهای وارداتی بین ۴۰۰ تا یک‌میلیارد تومان خواهد بود.

این درحالی است که وزارت صمت در گزارشی می‌گوید ۵۰درصد از مردم ایران قدرت خرید خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان را نداشته و درمجموع ۸۰ درصد از ایرانی‌ها قدرت خرید خودروی بالای ۴۰۰ میلیون تومان را ندارند.

بررسی‌های «فرهیختگان» از شرایط فنی و کیفی آن دسته از خودروهای خارجی که در محدوده قیمتی کمتر از ۱۰هزار یورو قرار دارند، نشان می‌دهد عمده خودروهای درخور توجه این گروه در مقیاس کوچک طراحی شده‌اند و به استثنای چند خودروی خاص از توان فنی قابل‌توجهی نیز برخوردار نیستند.

چشم‌بادامی‌های چین هرچند در کیفیت حرف چندانی برای گفتن ندارند اما نمی‌توان قیمت پایین محصولات چینی به‌ویژه تولیدات خودرویی این کشور را انکار کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعرفه واردات خودرو در سال ۱۴۰۱ فعلا تغییری نداشته و در آیین‌نامه واردات خودرو مصوب هیات‌وزیران نیز به تعرفه اشاره‌ای نشده است. بنابراین اگر تعرفه‌های قبلی تغییر نکند، تعرفه خودروهای وارداتی براساس حجم موتور در بازه ۴۰‌ درصد تا ۷۵‌ درصد خواهد بود.

آن‌طور که در آیین واردات خودرو ابلاغی دولت آمده است؛ واردات خودرو با قیمت زیر بیست هزار (۲۰.۰۰۰) یورو (فوب) مجاز است؛ اولویت واردات با خودرو‌های زیر ده هزار (۱۰.۰۰۰) یورو (فوب) خواهد بود. مطابق آنچه در جدول آمده است؛ در صورتی که تعرفه‌ها و مالیات‌های واردات خودرو اصلاح نشود، کف تعرفه و مالیات واردات به ۶۰ درصد رسیده و اگر ۳۵ درصد سود واردکننده را نیز به این موارد اضافه کنیم قیمت خودروهای وارداتی افزایش ۹۵ درصدی خواهد یافت. با این حساب، قیمت خودروهای وارداتی به شکل قابل‌توجهی تغییر خواهد یافت.

درصورتی‌که تعرفه‌ها اصلاح نشود، تنها قیمت یک خودروی وارداتی به‌نام کیوکیوآیس‌کریم زیر ۱۰هزار دلار برای ایران تمام خواهد شد و این موضوع برای مشتری ایرانی یعنی خودروهای غیراقتصادی؛ چراکه براساس آمارهایی که وزارت صمت از تقسیم‌بندی دهک‌های بازار خودروی کشور منتشر کرده، حدود ۴۹درصد از مردم ایران قدرت خرید خودروهای بالاتر از ۲۰۰میلیون تومان را ندارند. این دهک‌بندی که براساس قدرت خرید خودرو تنظیم‌ شده، نشان می‌دهد قدرت خرید ۸۸درصد از مردم ایران زیر ۴۰۰میلیون تومان است.

نظر شما در باره محدودیت های واردات خودرو چیست؟ 

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 2, میانگین امتیاز: 3,50 از 5)
Loading...

۱ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. رضا گفت:

  باسلام
  با توجه به گفته های شما و سابقه ای که از دولت مردان خودمون سراغ داریم بعد از واردات این خودروها تغییری در قیمت‌ها دیده نخواهد شد.

ارسال دیدگاه شما

×
/a>