سه شنبه , ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰
  • تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - 14:04
  • دسته : اخبار اقتصادی
  • کد خبر : 185228
  • خبرنگار : 50001

راهنمای استعلام سوابق چک برگشتی با پیامک

بانک مرکزی، در راستای تکمیل خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک (صیاد) و با هدف ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار از طریق ارائه خدمت استعلام مربوط به سوابق چک برگشتی مشتریان، سامانه استعلام پیامکی صیاد به عنوان خدمت ارزش افزوده قابل بهره‌برداری است.

نحوه استعلام اعتبار چک صیادی

هموطنان می توانند با ارسال شناسه استعلام 16 رقمی مندرج در چک های صیادی به سامانه استعلام پیامکی این بانک با سر شماره 701701 از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی مطلع شوند.

برای این کار باید *1*1 و شناسه 16 رقمی استعلام باید به شماره 701701 ارسال شود؛ در پیامک پاسخ، اطلاع رسانی به صورت رتبه بندی شده بر اساس یکی از رنگ های زیر اعلام می شود:

 

  • وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، همه موارد رفع سوء اثر شده است.
  • وضعیت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  • وضعیت نارنجی:‌ صادرکننده چک دارای 2 تا چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 200 میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  • وضعیت قهوه ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  • وضعیت قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از 10 فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

 

نمونه چک صیادی و شناسه استعلام 16 رقمی مندرج در آن

نمونه دسته چک صیادی به همراه شناسه 16 رقمی جهت استعلام سابقه برگشتی و اعتبار صادر کننده چک

جهت اطلاع از سابقه چک برگشتی کافی است کد 16 رقمی اشاره شده در تصویر  رو به روشی که در بالا ذکر شد به شماره 701701 ارسال کنید. هزینه این خدمت 350 تومان می باشد

 

فیلم نحوه استعلام چک برگشتی از طریق پیامک

 

بانک مرکزی اعلام کرده که هزینه هر استعلام موفق 3500 ریال است و هزینه اخذ شده، ارتباطی با تعداد پیام های پاسخ ارسال شده برای درخواست کننده استعلام ندارد ضمن آنکه لازم است متن ارسالی برای اخذ استعلام بدون هیچگونه کاراکتر اضافی همچون خط فاصله و فقط به صورت عددی در قالب اعلام شده برای سامانه ارسال شود.

طبق اعلام بانک مرکزی، اکنون از هر شماره تلفن همراه فقط چهار استعلام در روز قابل دریافت است و اگر درخواست کننده، پیش از تکمیل عملیات اقدام به ارسال استعلام های متعدد کند، نتیجه ارسال شده مربوط به آخرین شناسه استعلام اخذ ارسال شده خواهد بود.

همچنین در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی ….. قابلیت استعلام ندارد» اطلاع رسانی می شود.

درباره برگ چک های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.
در صورتی که به هر دلیل اعم از بروز رسانی زیرساخت های اطلاعاتی تا مدت زمان 15 دقیقه پاسخی از مرکز صیاد دریافت نشود نتیجه با پیامک «عدم امکان اخذ استعلام» به کاربر اعلام خواهد شد؛ بدیهی است کاربران می توانند در مقاطع زمانی بعدی نسبت به اخذ استعلام اقدام کنند.

همه پیامک های اطلاع رسانی در خصوص استعلام های ارسال شده فقط با سر شماره 701701 به کاربران اطلاع رسانی می شود. براین اساس ضروری است کاربران در کنترل سر شماره پیامک های واصله دقت لازم را داشته باشند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 7, میانگین امتیاز: 5,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما