چهارشنبه , ۲۵ مرداد , ۱۳۹۶

کاربردهای سرکه سیب در زندگی : سرکه سیب یکی از شناخته شده ترین مواد طبیعی است که در تمام دنیا طرفداران فراوانی دارد. برخی از آن به عنوان ضدعفونی کننده مسواک و دندان ها استفاده می کنند و بسیاری نیز برای کاهش وزن آن را میل کنند. در طب سنتی و نخستین بار توسط بقراط برای کاهش درد گلو مورد استفاده قرار گرفت و امروزه نیز کاربرد خود را حفظ کرده است.

از کاربردهای سرکه سیب در زندگی چه می دانید؟

کاربردهای سرکه سیب

مهمترین کاربردهای سرکه سیب 

در ادامه به بررسی اجمالی مهم ترین کاربردهای سرکه سیب خواهیم پرداخت. در بخش بهداشت و سلامتی عمومی با ما همراه باشید.

 

کاربرد سرکه سیب برای افراد مبتلا به دیابت

کاربردهای سرکه سیب در درمان دیابت

از کاربردهای سرکه سیب کاهش قند خون است

 

یکی از مهم ترین گروه هایی که بهتر است مصرف سرکه را در دستور خوراکی های روزانه خود قرار دهند، دیابتی ها هستند. دکتر «کارول جانسون» رئیس مرکز تغذیه دانشگاه ایالتی «آریزونا»، تاثیر «اسید استیک» موجود در سرکه سیب را از حدود ۱۳۳ سال پیش مورد بررسی قرار داد و نتایج آن را در ۶۶ پژوهش ارائه کرد.

مطالعات وی نشان می دهد این ماده قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع دوم را کاهش می دهد. همچنین در میان افرادی که مستعد ابتلا به این نوع دیابت هستند و یا حتی افراد سالم نیز موثر است.

وی توصیه می کند که در سالاد و غذاهای مدیترانه ای می توان از آن استفاده کرد. همچنین می توانید آن را با آب رقیق کرده و میل کنید. وی توضیح می دهد: “اسید استیک مانع جذب نشاسته می شود و میزان گلوکز را کاهش می دهد اما اگر آن را با شکر همراه کنید، بی فایده خواهد بود.”

دکتر «لیزا داریر» می گوید برای مصرف سرکه سیب حتما با پزشک تان مشورت کنید چرا که با برخی از داروهای دیابت تداخل پیدا می کند. وی به این موضوع اشاره می کند که تحقیقات فراوان انجام پذیرفته شده پیشرفت های خوبی را با مصرف سرکه سیب و در ارتباط با بیماری دیابت نشان داده.

کاربرد سرکه سیب در کاهش وزن

2 99 بهترین کاربرد های سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیرید

مطالعات نشان داده اند که سرکه سیب می تواند بر کاهش وزن موثر باشد اگرچه این میزان تنها چند گرم در طول یک هفته و حدود ۱ تا ۲ کیلو در طول ۳۳ ماه است. دکتر درایر به رضایت افرادی که در رژیم های ۱۲ هفته ای خود از سرکه استفاده کردند اشاره می کند.

وی بر این باور است اگر در رژیم غذایی خود سرکه سیب را تعبیه کنید، غذاهای سالم مصرف کرده وورزش نیز کنید، به کاهش وزن تان کمک خواهید کرد. وی سرکه بالزامیک و ترکیب آن با روغن های مفید را برای سالاد، مرغ یا ماهی مناسب می داند.

اضافه کردن مقادیری از آن به آب نیز مفید است چرا که خود آب نیز به تنهایی احساس سیری را در افراد به وجود می آورد.

 

 تمیز و سفید کردن دندان ها با سرکه سیب

10 52 بهترین کاربرد های سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیرید

بر سر استفاده از سرکه برای دندان ها مناقشاتی وجود دارد. برخی از پزشکان همچون دکتر بوقاسیان، بر این باورند که استفاده از سرکه برای تمیز و سفید کردن دندان ها، گزینه های مناسبی نیستند و بهتر است به جای آسیب زدن به مینای دندان و از بین بردن آن از خمیر دندان های سفیدکننده استفاده شود.

برخی از مطالعات دیگر نیز نشان می دهند که شستن و آب کشیدن دندان ها با سرکه می تواند خوب باشد. همچنین می تواند دندان های مصنوعی را نیز در داخل محلول غلیظ شده آن نگه داشت.

بوقاسیان می گوید «پ هاش» خنثی ۷ است و کمتر از آن فضای اسیدی را به وجود می آورد. «پ هاش» بیشتر سرکه های سیب بین ۲ تا ۳۳ و اسیدی است و تقریبا همانند «پ هاش» معده است. وی بر این باور که برای استفاده از سرکه سیب برای دندان، حتما با پزشک تان مشورت کنید.

کاربرد سرکه سیب در سلامت و زیبایی پوست، مو و ناخن

6 86 بهترین کاربرد های سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیرید

از کاربردهای سرکه سیب درمان جوش های صورت است

 

سرکه سیب می تواند در درمان شپش و شوره موثر باشد و به عنوان درمان ضد پیری نیز کاربرد دارد. دکتر «ماری جین»، سنخنگوی انجمن متخصصان پوست آمریکا می گوید: “سرکه باعث خشک شدن جوش صورت می شود اما راهکاری برای دیرتر پیر شدن پوست تلقی نمی شود. می تواند لکه های تیره صورت را از بین ببرد و اگر با آب ترکیب شود می توان از آن به عنوان تونر استفاده کرد.”

همچنین برای گزش هایی چون پشه کاربرد دارد. دکتر جین می گوید می توانید چند قطره از آن را با دو فنجان آب ترکیب کرده و روی محل پشه گزیدگی بمالید.

7 85 بهترین کاربرد های سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیرید

همچنین به دلیل خاصیت اسیدی و ضدقارچی که دارد به از بین بردن شوره نیز می انجامد. در ارتباط با شپش در بزرگسالان تنها «ژله پترولیوم» موثر است و برخی از مطالعات نشان داده که سرکه به از بین رفتن شپش سر بزرگسالان نخواهید انجامید.

دکتر جین از تاثیر فراوان سرکه سیب بر ناخن ها می گوید و اشاره می کند یک چهارم فنجان از آن را با سه چهارم فنجان آب ترکیب کرده و ناخن ها را در داخل آن بگذارید.

جین می گوید از آنجایی که زگیل ها عمدتا ویروسی هستند، برای آنها درمانی وجود ندارد. زمانی که با اندکی از سرکه سیب روی آن ضربه وارد می کنید، پوست های مرده خشک می شوند و از بین می روند. درست همان کاری که ما در مطب با بریدن و سوزاندن آن محل با نیتروژن مایع انجام می دهیم که البته سرعت کاری که در مطب انجام می دهیم بیشتر است.

یکی دیگر از سخنگویان انجمن پوست آمریکا به نام دکتر «مایکل لین» درمان خانگی را برای از بین بردن زگیل ها مناسب نمی داند چرا که برخی از بیمارانش که با سرکه اقدام به درمان خانگی کرده بودند، با پوست های سوخته و خشک به مطب او مراجعه کردند. لین سرکه سفید که تنها ۵۵ درصد اسیدی است را فرمول مناسب تری می داند.

 

تمیز کردن وسایل با سرکه سیب

12 35 بهترین کاربرد های سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیرید

به دلیل دارا بودن خاصیت ضدمیکروب سرکه سیب برای تمیز کردن وسایل خانه پیشنهاد می شود. اسید با کپک مبارزه می کند. نمک، لیموترش، پروکسید هیدروژن، روغن درخت چای و جوش شیرین نیز در این کار نقش آفرینی می کنند که برخی بوی بهتری نیز در مقایسه با سرکه دارند.

مطالعات متعدد انجام شده در مورد سرکه سیب نشان داده اند می تواند در از بین بردن برخی از باکتری هایی که در آب رشد می کنند موثر باشد. هرگز برای مصرف خانگی آن را با سفید کننده ها و یا آمونیاک ترکیب نکنید چرا که با این کار ایجاد گازهای اسیدی خواهید کرد.

 

نگه دارنده غذاها

11 43 بهترین کاربرد های سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیرید

از گذشته های دور تا هم اکنون، سرکه به عنوان نگهداری کننده خوراکی ها به کار برده می شود. در تهیه خیار شور و ترشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از خیار شورهای خانگی از سرکه سفید استفاده می شود تا رنگ میوه را تغییر ندهد. اما رنگ بسیاری از میوه ها را تیره می کند. همچنین برای شستن میوه و سبزیجات نیز کاربرد دارد چرا که باکتری های سطحی آنها را از بین می برد. سرکه به همراه لیمو ترش جزء مواد ارزانی است که برای تمیز کردن وسایل خانه می توانند استفاده شوند.

 

کاربرد سرکه سیب در درمان سرفه و گلو درد

9 67 بهترین کاربرد های سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیرید

استفاده از سرکه با پدر پزشکی مدرن یعنی بقراط آغاز شد. او برای درمان سرفه آن را با عسل ترکیب می کرد که این راهکار تا امروز نیز ادامه پیدا کرده و بسیاری از والدین آن را روش مناسب برای درمان خانگی گلو درد می دانند.

البته پزشکان بر این باورند که سرکه به تنهایی سبب افزایش گلودرد می شود اما ترکیب آن با آب و نمک می تواند موثر باشد. برخی از محققان دانشگاه آریزونا سرکه را به دلیل استشمام کردن بوی آن برای ریه ها مناسب نمی دادند.

دکتر «اندرو فریمن» از سوزش مری با مصرف آن خبر می دهد و اگر فردی مستعد به انواع رفلکس، زخم و یا مشکلات معده باشید، با مصرف سرکه آن را تسریع خواهید کرد.

 

مشکلات قلبی و سرطان

111 1 بهترین کاربرد های سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیرید

از کاربردهای سرکه سیب کاهش فشار و چربی خون است

 

اگر نگران وضعیت قلب تان هستید بهتر است در خریدهای روزانه خود سرکه را نیز قرار دهید چرا که باعث کاهش فشار، تری گلیسیرید و کلسترول می شود که البته برخی دیگر از مطالعات چنین نتیجه ای را در انسان ها نشان نمی دهند.

دکتر «فریمن» از انجمن پیشگیری از بیماری های قلبی می گوید، خاصیت آنتی اکسیدان سرکه مانند میوه و سبزیجاتی چون بروکلی و بلوبری است. هنوز دقیقا دانسته نشده که آیا سرکه برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی مناسب است یا خیر. پزشکان رژیم غذایی سالم و کم چرب با پایه گیاهی را مناسب تر می دادند. فریمن مصرف اندکی از سرکه روی سالاد را پیشنهاد می کند.

در مورد سرطان ، دانشمندان ژاپنی سرکه سیب را در پیشرفت سرطان خون موثر دانسته اند. با افزودن اندکی سرکه برنج به آب و غذای موش های مبتلا به تومور، از پیشرفت تومور در آنها ممانعت به وجود آمد که البته در مورد انسان نیاز به پژوهش های بیشتری وجود دارد.

با تمام آنچه برشمرده شده، بر سر مصرف سرکه مناقشاتی فراوانی وجود دارد و نیازمند پژوهش های علمی بیشتری برای رسیدن به نتایج قطعی است.

بهترین کاربردهای سرکه سیب در زندگی که باید یاد بگیریداین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

در این رابطه بیشتر بخوانید
مطالب قبلی این بخش
 • درمان سریع عفونت دندان

    از بین بردن عفونت دندان با یک معجون جادویی   از بین بردن عفونت دندان یا همان آبسه از راه طبیعی و با درمان های خانگی گاها بسیار بهتر از مصرف انتی بیوتیک ها …

 • سه نکته برای کاهش وزن

  چگونه لاغر شویم؟ سه راه ساده برای کاهش وزن   آیا شما هم آرزو دارید که به همان وزن دوران دبیرستان و یا قبل از ازدواجتان برگردید؟ اگر این آرزو به معنای کم کردن مقدار …

 • سفید کردن دندان سفید کردن دندان با ۶ روش خانگی و بدون مواد شیمیایی

    پیداکردن زمان برای مراجعه به دندانپزشک برای سفید کردن دندان ، همیشه ممکن نیست و گاهی اوقات شما نمی‌خواهید که برای کمی‌روشن تر کردن دندانهایتان، مقدار زیادی مواد شیمیایی روی آنها بمالید. خوشبختانه، مجبور نیستید …

 • فواید سحرخیز بودن فواید سحرخیز بودن و اثرات آن بر سلامتی جسم و روح

  سحرخیز بودن فقط به معنای داشتن وقت بیشتر برای انجام کارهای روزانه نیست، بلکه می‌تواند تاثیر همه جانبه‌ای بر سلامت ما داشته باشد. اثرات مثبت سحرخیز بودن بر سلامتی سحرخیز بودن فقط به معنای داشتن …

 • سفیدکننده های طبیعی دندان لبخندی جذاب تر با مواد طبیعی سفید کننده دندان

  در کنار خمیر دندان‌های سفید کننده و کیت‌های دندان‌پزشکی می‌توانید از تأثیر فوق‌العاده برخی مواد طبیعی نیز بهره ببرید. در این مطلب شما را با مواد طبیعی سفید کننده دندان آشنا می کنیم.   مواد …

 • کمردرد شایع ترین مشکل زندگی ماشینی

  نکاتی برای مدیریت کمردرد های ناشی از زندگی های ماشینی   با پیشرفت علم و ماشینی شدن کارخانه ها و صنایع، شغل های فیزیکی کمتر شده اند و بیشتر مشاغل به صورت خدماتی در آمده …

 • افزایش چربی سوزی با روشهای ساده

     پیشنهادهایی برای افزایش چربی سوزی در بدن   با تغییراتی در سبک زندگی بیشتر چربی بسوزانید. در این مقاله ۱۴ ماده ی غذایی مفید را معرفی می کنیم که به افزایش چربی سوزی و …

 • روشهای خانگی درمان پشه گزیدگی

  روشهای خانگی درمان پشه گزیدگی   برای تسکین خارش حاصل از نیش پشه، به جای خرید مواد شیمیایی از داروخانه، می توانید از روشهای خانگی که در این مطلب معرفی می شوند برای درمان پشه …

 • داشتن شکم صاف , کاهش چربی شکمی توصیه هایی برای داشتن شکم صاف و کاهش چربی شکمی

    روش هایی ساده برای داشتن شکم صاف کاهش چربی شکمی و داشتن شکم صاف یک مسئله جداگانه از لاغر شدن عمومی بدن نیست، اما روش‌های موثری وجود دارند که برای آب کردن بافت و …

 • درمان گرفتگی عضلات , شل کننده عضلات درمان گرفتگی عضلات با شل کننده های طبیعی

  درمان گرفتگی عضلات با روش های خانگی  درمان گرفتگی عضلات با هفت شل کننده طبیعی عضلات را در این مطلب بخوانید. با این روش های ساده خانگی درد اسپاسم عضلانی را تسکین دهید. آیا تا …

 • راز سلامتی و افزایش طول عمر

  افزایش طول عمر و راز سلامتی   این روزها نظریه‌های نوینی در سطح دنیا مطرح شده که تمام باورهای ما را درباره تغذیه به چالش می‌کشد.  نظریه«خوب و سیر بخورید تا لاغر شوید» یکی از …

 • این مشکلات چشم را نادیده نگیرید

    از این علائم چشمی، چشم پوشی نکنید  به این مشکلات چشم بی توجه نباشید   بسیاری از مشکلات چشم هستند که اولین علامت آنها به صورت یک تغییر کوچک در چشم ها تشخیص داده …

 • رفع عطش و تشنگی نوشیدنی های عالی برای رفع عطش و تشنگی

  نوشیدنی هایی مفید برای رفع عطش در تابستان یکی از مهمترین روش های درمانی برای رفع عطش و تشنگی ، خوردن شربت های سنتی است. فصل گرما که فرا می ‌رسد مصرف نوشیدنی ‌های خنک نیز …

 • رفع بوی بد دهان , درمان دندان درد رفع بوی بد دهان و درمان دندان درد با گیاهان دارویی

    با روشهای طبیعی دندان درد و بوی بد دهان را درمان کنید رفع بوی بد دهان, دندان درد , درمان دندان درد , علت دندان درد, گیاهان دارویی برای دندان درد , داروهای گیاهی …