سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

طرز تهیه شربت خاکشیر خانگی و روش شستن خاکشیر

شربت خاکشیر یکی از نوشیدنی های سنتی و اصیل ایرانیه که هم خوشمزه و مفیده و هم خیلی آسون درست میشه. من همیشه توی تابستون درست میکنم و توی یخچال میذارم. قبلا درباره خواص خاکشیر و طریقه مصرف آن صحبت کردیم و امروز می خواهیم برای عزیزانی که برای اولین بار می خوان از دانه های خاکشی استفاده کنن روش شستن خاکشیر را شرح بدیم.

روش شستن خاکشیر - تهیه شربت خاکشیر

مواد لازم برای تهیه شربت خاکشیر

عرق بیدمشک و یا گلابیک چهارم پیمانه
خاکشیر شسته شدهدو قاشق غذاخوری
پودر زعفرانبه اندازه نوک قاشق چایخوری
تخم شربتییک قاشق غذاخوری
آبنصف پیمانه
شکرنصف پیمانه
آماده سازی:
زمان پخت:
مجموع زمان پخت:

روش تهیه شربت خاکشیر خانگی زعفرانی :

شستن خاکشیر:

مقداری خاکشیر را داخل کاسه بزرگی ریخته و آب اضافه می کنیم. اگر خاکشیر ها گلوله شدند با قاشق یا چنگال روی گلوله های خاکشیر میزنیم تا ته نشین شوند. کم کم و به مرور، حجم خاکشیر روی آب کم می شود. اگر خاکشیر شما تمیز است که هیچ وگرنه برای مدتی داخل آب بمونه تا اگه برگ و خس و خاشاک داشت روی آب بیاد. حالا آرام آب رو خالی کنید تا آشغال های جمع شده خاکشیر روی آب بیرون بریزد.
دوباره داخل کاسه خاکشیر آب بریزید و کنار بگذارید تا اگر باز هم چیزی روی آب ماند آرام خالی کنید، تا جایی این کار را تکرار می کنیم که آب روی خاکشیر زلال و تمیز شود.
روش شستن خاکشیر و تهیه شربت خاکشیر
حال ظرف جادار دیگری کنار دستتون داشته باشید. آب و خاکشیر رو آرام هم بزنید (خیلی از ته هم نزنید) و داخل ظرف به آرامی خالی کنید تا اگر  خاکشیر شن داشته ته ظرف باقی بماند. شن ها را خالی کنید و ظرف رو آب بکشید و دوباره خاکشیر را از آن یکی ظرف منتقل کنید به ظرف اول ( به همان حالتی که گفتم). چندبار این کار رو تکرار کنید تا اینکه دیگر شنی کف ظرف باقی نماند.

حال نصف پیمانه آب را بجوشانید و نصف پیمانه شکر را بعد از اینکه آب قل‌قل کرد به آن اضافه کنید (شکر را هم نزنید اجازه بدهید خودش داخل آب جوش حل شود) بعد از اینکه شکر به طور کامل داخل آب حل شد آن را هم بزنید سپس یک چهارم پیمانه گلاب یا عرق بیدمشک را به آن اضافه کنید و به مدت ۶ دقیقه هم بزنید. پودر زعفران را اضافه کنید و هم بزنید تا شربت شما غلیظ شود، بعد از اینکه شربت شما به غلظت کافی رسید ظرف را از روی حرارت بردارید و اجازه بدهید شربت خنک شود.  شربت زعفرانی خود را روی خاکشیر و تخم شربتی ریخته و آب و یخ  به آن اضافه کنید و هم بزنید . نوش جان.

می توانید شربت خاکشیر و تخم شربتی را در حجم زیاد درست کنید و داخل شیشه دردار در یخچال نگه داری کنید و هر بار موقع استفاده بعد از تکان دادن نوش جان کنید. می توانید شربت را داخل قالب یخ بریزید تا یخ بزند.

تهیه شربت خاکشیر - قالب های یخ از شربت خاک شیر

تهیه شربت خاکشیر خانگی

می توانید باهاش ژله خاکشیر درست کنید.

طرز تهیه ژله خاکشیر

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 60, میانگین امتیاز: 4,30 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×