چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

گیاهان دارویی مفید برای زنان

گیاهان دارویی مفید برای زنان

گیاهان دارویی مفید برای زنان

گباهان دارویی که زنان باید بشناسند , معرفی گیاهان دارویی معجزه آسا که کمتر می شناسید.

یک زن، در هر نقشی که باشد، مادر، خواهر، همسر یا مادربزرگ، برای کل خانواده بسیار پراهمیت و تأثیرگذار است. هنگامی که مادری برای یک روز بیمار است، همه چیز بهم می ریزد و خانه پر آرامش تبدیل به خانه ای پر هرج و مرج می شود. شما احتمالاً از این امر خوشحال خواهید شد: گیاهان دارویی وجود دارند که می توانند زنان را در برابر مشکلات خاص زنان محافظت کنند.

در گذشته‌ها، زنان آموخته بودند که چگونه با استفاده از گیاهان دارویی و مکمل‌های گیاهی مشکلات مربوط به سلامت و بهداشت زنانه را درمان کنند. در سال‌های اخیر، بسیاری از تحقیقات علمی این درمان‌ها را تایید کرده‌اند. بسیاری از گیاهان می‌توانند همچون دارو عمل کرده و مشکلات بهداشتی و نگرانی‌های خانم‌ها نسبت به فقدان میل جنسی، یائسگی، ناباروری و بسیاری از مشکلات زنانه دیگر را درمان کنند.
گیاهان دارویی که زنان باید بشناسند تا بتوانند گوهر سلامتی و شادابی خود را در بین این همه هیاهوی زندگی حفظ کنند متاسفانه کمتر شناخته شده اند.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که گرچه استفاده از گیاهان دارویی جزو سالم‌ترین و کم عوارض ترین شیوه های درمان می باشد؛ اما لازم است که درست و به میزان مناسب مصرف شوند. قبل از استفاده از هر نوع گیاه دارویی، کاملا در مورد آن تحقیق کنید و در مورد فواید و تاثیرات جانبی آن با پزشک مشورت نمایید.
در ادامه گیاهان دارویی مفید برای زنان را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

 

گیاهان دارویی مفید برای زنان

 

ریشه شیرین بیان 

این گیاه (با نام علمی Glycyrrhiza glabra ) به طور عمده نوسانات هورمونی را برطرف می‌کند و با بهبود غده آدرنال، انرژی را افزایش و استرس را کاهش می‌دهد. در ضمن به هضم غذا کمک می‌کند و یک ملین است.

گیاه شیرین بیان دارای قابلیت متعادل نمودن استروژن خون است. این گیاه همچنین میزان پروژسترون را با بازداری از تخریبِ آن افزایش می دهد. این امر می تواند از باد کردن و یا پف کردن جلوگیری کند. این گیاه به کم شدن استروژن در بدن شما کمک می کند. هنگامی که سطح استروژن در بدن شما بالا است، می تواند موجب مشکلات قاعدگی شود. چون شیرین بیان سطح استروژن را در بدن شما کاهش می دهد، درد و مشکلات دیگری را که در نتیجه قاعدگی به وجود می آیند را کاهش می دهد.

 

گیاه خاراگوش
این گیاه حس بسیار لذت بخشی برای زنان فراهم می‌آورد ، زیرا درمان بسیار سریعی برای دردها و مشکلات زنانه است. قطع شدن قاعدگی می تواند به طور مؤثری توسط این گیاه درمان شود. این گیاه قاعدگی های مبحوس را راه اندازی کرده و از تومور و سرطان رحم جلوگیری می کند. چای خاراگوش دردهای قاعدگی را درمان می کند. استفاده از این گیاه همچنین یک وضع حمل بدون مشکل را تضمین می کند.

 

تخم شوید
روغنِ حاصل از دانه هایِ شوید حاوی فلاونوئید هستند. فلاونوئید ها ماهیتاً تحریک کننده هستند و ترشح طبیعی هورمون های اساسی را که به داشتن چرخه های منظم و طبیعی قاعدگی کمک می کنند، تحریک می‌کند. این گیاه شیردهی را در مادران افزایش می‌دهد.

 

خارخاسک
خارخاسک، یکی از گیاهانی است که نه تنها برای افزایش میل جنسی در خانم‌ها، بلکه برای آقایان نیز تجویز می‌شود. این گیاه تولید هورمون(LH) را افزایش داده و مقدار تستوسترون را بیشتر می‌کند. معمولا زنانی که میل جنسی آنها کم است، مقدار کمی هورمون تستوسترون در بدن دارند که با افزایش این هورمون، میل جنسی آنها افزایش می‌یابد.

 

گیاهان دارویی مفید برای زنان

خارخاسک یکی از گیاهان دارویی موثر در افزایش میل جنسی زنان و مردان

 

مزایای استفاده از این گیاه در حفظ و تنظیم ترشح هورمون تستوسترون(TH) در بدن است که همین امر و تعادل این هورمون در بدن، از ویژگی‌‌های ثانویه مردانه جلوگیری می‌کند. از آنجایی که یکی از علل گُر گرفتگی در زنان یائسه، ترشح هورمون LH است و عدم تنظیم این هورمون، گر‌گرفتگی را در دوران یائسگی افزایش می‌دهد.

 

مارچوبه Racemosus یا همان Shatavari
این گیاه در جنگل‌های انبوه هند رشد کرده و همچون یک تقویت کننده عمل می‌کند. مارچوبه استرس را نیز از بین می‌برد. پژوهشگران بر این باورند که یکی از دلایل کاهش میل جنسی، استرس است. به علاوه، این گیاه در تولید شیر در طی شیردهی و درمان ناباروری نیز موثر واقع می‌شود.

 

دانه رازیانه، ریشه قاصدک، شاهی آبی، کوهوش سیاه ، شنبلیله

استفاده از تخمِ رازیانه راهکار پیشنهادی مادربزرگان برایِ رهایی از درد شدید قاعدگی است. مقداری تخم رازیانه بردارید (تخمِ آسیاب شده) و با مقداری آب بخورید و خواب آرامی داشته باشید. این گیاه در شما را در مدت زمانی کمتر از نیم ساعت پس از استفاده از آن، بهبود می‌بخشد. این گیاه همچنین بدنتان را خنک کرده و گرمای ناشی از قاعدگی را کاهش می دهد.

توصیه مشاور: برای افزایش شیردهی هم میتوان از رازیانه استفاده نمود. سوپ جو هم به ازدیاد شیر مادران کمک میکند.

 

کوهوش سیاه

استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند تا حدودی نشانه‌های سندرم قبل از قاعدگی (PMS) را تسکین دهد و نوسانات هورمونی در سیکل ماهانه زنان را تنظیم کند. اصطلاح PMS به معنی انواع نشانه‌هایی است که از دو هفته قبل از عادت ماهانه زنان آغاز می‌شود. گیاهان دارویی موثر در PMS، قبل از عادت ماهانه هورمون‌ها را تسکین می‌دهند و به رفع احساس غم و اندوه فرد در دوره قبل از قاعدگی کمک می‌کنند.

در سال‌های اخیر، کوهوش سیاه به عنوان درمان گیاهی برای PMS و متعادل کننده هورمون‌های بدن مورد استفاده قرار گرفته و بسیار محبوبیت پیدا کرده است. خاصیت ضد اسپاسمودیک این گیاه موجب تسکین گرفتگی‌های عادت ماهانه می‌شود. دلیل اصلی گر گرفتگی، ترشح هورمون (LH) است که کوهوش سیاه ترشح این هورمون را در بدن کاهش می‌دهد و در نتیجه گُر گرفتگی کاهش می‌یابد. در آلمان از این گیاه به وفور برای درمان سردرد، خستگی و درد مفاصل در دوران یائسگی استفاده می‌شود.

گل گاوزبان 
روغن گل گاوزبان به کاهش علایم زنانه مانند، علایم قبل از قاعدگی، نازایی زنان، گرگرفتگی و گرفتگی عضله کمک می کند.
اگر چه روغن گل گاوزبان به اندازه روغن گل پامچال شناخته شده نیست، اما در مقایسه با آن غلظت بالاتری از اسید گامالینولئیک (GLA) دارد.

گل گاوزبان به دلیل داشتن سطح بالای کلسیم و آهن و مواد مغذی نظیر پتاسیم، روی، ویتامین های C و B و بتاکاروتن برای زنانی که اغلب دچار کمبود این مواد ضروری هستند مفید است.

 

گیاهان دارویی مفید برای زنان

 

گل گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان حامله و شیرده مضر است.

مصرف بیش از ۵ روز مداوم این گیاه ممکن است باعث عادت شود؛ بنابراین پس از ۵ روز استفاده از آن در صورت نیاز، ۳ روز فاصله انداخته و سپس دوباره مصرف کنید.

نکته‌ ای که باید متذکر شد این است که معمولاً با گل گاوزبان، سنبل‌الطیب نیز مصرف می‌شود باید بدانید که مصرف زیاد سنبل‌الطیب، در کنار خاصیت آرام بخشی، می‌تواند باعث مسمومیت شود. مقدار زیاد این داروی گیاهی، علائمی مثل خستگی، احساس سبکی سر، گشاد شدن مردمک چشم و مسمومیت کبدی به دنبال دارد و مصرف آن همراه با داروهای سیستم عصبی مرکزی مثل ضد افسردگی‌ها، ضد اضطراب‌ها، آرام‌بخش‌ها، خواب‌آورها و آنتی‌هیستامین‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 

پنج انگشت 
درخت زیبایی با ارتفاع ۵/۱ متر است و به دلیل اینکه برگ‌های آن پنجه‌ای و ۵ عددی است، آن‌را پنج انگشت می‌نامند. این گیاه که گل‌های آن اغلب آبی رنگ هستند، یکی از مشهورترین گیاهان دارویی و درمانی در باروری طبیعی زنان است و غده هیپوفیز را تحریک می‌کند و ترشح استروژن و پروژسترون و تستوسترون را افزایش می‌دهد و فرایند تخمک‌گذاری را سرعت می‌بخشد. به ویژه زمانی که دلیل ناباروری، مقدار کم تولید پروژسترون باشد، این گیاه با افزایش ترشح پروژسترون به استروژن باعث بهبود عملکرد تخمدان می گردد و سیستم تولید مثل را فعال می‌کند.

به طور خاص این گیاه بر روی زنانی که تخمک‌گذاری نامنظم دارند، موثر است و زنانی که مبتلا به فاز لوتئال کوتاه هستند و مدت زمان میان تخمک‌گذاری و پایان چرخه قاعدگی آنها کوتاه است، می‌توانند از این گیاه دارویی با مشورت پزشک استفاده کنند. بعد از قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری، با استفاده از داروی گیاهی می‌توانید تخمک‌گذاری طبیعی داشته باشید.

همچنین این گیاه، یکی از مهم‌ترین گیاهان داروئی در درمان PMS است و از زمان بقراط و ۲۵۰۰ سال پیش برای درمان بسیاری از ناراحتی‌های زنانه تجویز می‌شده و به طور خاص در درمان درد سینه قبل از قاعدگی، ادم، افسردگی، اسهال و یبوست و سردرد PMS مفید است.

مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهند که استفاده از این گیاه بی‌ضرر و در درمان نشانه‌های PMS موثر است. مطالعه‌ای که بر روی ۱۶۰۰ زن با تجربه PMS در آلمان صورت گرفت، نشان داد که بیش از ۹۳ درصد زنان با مصرف این گیاه قطع و یا کاهش علائم داشته‌اند. این گیاه با تحریک غده هیپوفیز، هورمون‌های تخمدان را تنظیم می‌کند.

این گیاه اختلالات پریود را کاهش می دهد. از اختلالات سینه ها حین پریود جلوگیری کرده باعث افزایش ترشح شیر از سینه ها شده و منجر به افزایش سایز سینه ها می شود.

با بهبود ترشحات هورمونی از میزان عوارض حین یائسگی کم می کند و علی الخصوص از گرگرفتگی می کاهد.

 

گل پامچال 

این گیاه از گیاهان دارویی امریکای شمالی و سرشار از اسیدهای چرب ضروری و حاوی اسید لینولئیک گاما (GLA) است که از عملکرد غدد هورمونی حمایت می‌کند، علائم قبل از قاعدگی را تسکین می‌دهد و موجب قوام و شفافیت و چسبناکی ترشحات زنانه و تخمک می‌شود که همین امر باعث می‌شود تخمک‌ها برای مدت طولانی‌تری در دهانه رحم زنده بمانند و تا ده روز بتوانند به راحتی با اسپرم ترکیب شوند. زنانی که مقدار این اسید چرب (GLA) در بدن آنها کم است، حساسیت بیشتری نسبت به هورمون پرولاکتین دارند و همین حساسیت بیشتر منجر به درد و حساسیت سینه‌ها نیز می‌شود. با مصرف این گیاه معمولا طی دو الی سه چرخه علائم به تدریج کاهش می‌یابد.

 

شبدر قرمز 

مدت‌ها است که از این گیاه به عنوان یکی از موثرترین گیاهان دارویی باروری به خصوص در درمان زخم‌های لوله‌های فالوپ یا سلول‌های غیر طبیعی اندام تناسلی استفاده می‌شود. شبدر قرمز سرشار از ایزوفلاون است و در بدن همچون استروژن عمل می‌کند. همچنین رحم را تغذیه کرده و با پروتئین و ویتامین‌ها و کلسیم و منیزیم، مواد معدنی مورد نیاز غدد هورمونی، سیستم عصبی را تقویت می‌کند.

 

گزنه

گیاهان دارویی مفید برای زنان

 

با توجه به اینکه این گیاه سرشار از کلروفیل، پروتئین، کلسیم، آهن و ویتامین K است، در باروری و تقویت کلیه و تحریک و تنظیم ‌ترشحات غده آدرنال موثر است. هورمون‌های بدن را تنظیم می‌کند و تخمک‌گذاری و قاعدگی را بهبود می‌بخشد. این گیاه یکی از غنی‌ترین منابع گیاهی و سرشار از اسید فولیک است و به سلامت جنین کمک می‌کند.

 

برگ‌های تمشک قرمز
این گیاه جزو معروف‌ترین درمانی‌های طبیعی ناباروری است. برگ‌های تمشک قرمز حاوی میزان زیادی کلسیم است که به تنظیم هورمون‌ها کمک زیادی می‌کند. مصرف همزمان آن با شبدر چمنی تأثیر بیشتری دارد. برگ‌های این گیاه مشکل اختلالات تخمک‌گذاری را کم می‌کند. اختلالات تخمک‌گذاری بعد از چسبندگی لوله‌های رحم دومین علت ناباروری محسوب می‌شود. برای تقویت ماهیچه‌های رحم و لگن و همچنین کاهش دردهای زایمان چای تهیه‌شده از برگ‌های تمشک قرمز بسیار موثر است. علاوه بر این مصرف آن باعث جلوگیری از سقط‌جنین و کاهش خونریزی زمان زایمان می‌شود. مصرف برگ‌های تمشک قرمز در طول دوره‌ی عادت ماهیانه توصیه می‌شود.

 

زنجبیل

دم کرده زنجبیل هم به بهبود درد قاعدگی کمک میکند . البته در برخی از افراد کهیر و جوش ایجاد می کند.
مریم گلی

کاهش گرگرفتگی و کمک به تنظیم نوسانات خلقی در دوران یائسگی
گیاه دارویی شاهپسند

کاهش استرس ناشی از تغییرات هورمونی و کمک به بازیابی انرژی
زردچوبه

بهترین پیشگیری کننده از سرطان سینه و جلوگیری کننده از گسترش آن به ریه و سایر قسمت های بدن می باشد.برای جلوگیری از سرطان بهتر است روزانه به عنوان ادویه در وعده های غذایی استفاده شود.

 

ریشه شیرین بیان

متعادل کننده ی چرخه ی بدن و کمک به بازیابی انرژی.اگر فشار خون بالا،مشکلات کلیه و یا مشکلات قلبی دارید از مصرف زیاد آن خودداری کنید.
زنجبیل

گیاهان دارویی مفید برای زنان

تسکین دهنده ی درد معده و به طور شگفت انگیزی گرفتگی های قاعدگی و دردهای صبحگاهی را کاهش می دهد.

 

گیاه دارویی گزنه

سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها،تقویت دستگاه تناسلی زنان

 

برگ تمشک

سرشار از مواد معدنی،یک تونیک طبیعی در باروری و حاملگی و به درمان پایین افتادگی رحم کمک می کند.
قره قاط

کاهش التهاب مثانه و عفونت ادراری

 

جو دوسر

تقویت کننده ی غریزه ی جنسی،جلوگیری از پوکی استخوان،سرشار از کلسیم و ویتامین دی و کا

 

سنبل الطیب

 

گیاهان دارویی مفید برای زنان

 

کمک به بهبود کیفیت خواب،آرامش و بازگرداندن تعادل عاطفی

 

گیاه پای شیر 

گیاه کیسه کشیش 

خونریزی زیاد قاعدگی ـ گیاه پای شیر (Alchmilla Vulgaris) برای منظم کردن قاعدگی مناسب است. گیاه کیسه کشیش(Pastoris ـ Capsella Bursa) نیز از خونریزی زیاد جلوگیری می‌کند. بنابراین چای گیاه پای شیر و کیسه کشیش در درمان این عارضه به‌کار می‌رود.

 

سنبل ختایی و گل صدتومانی
سندروم پیش از قاعدگی ـ حفظ آرامش، پرهیز از مواد محرک مانند کافئین و قهوه توصیه می‌شود. مصرف جوشانده سنبل ختایی (Angelica Sinensis) و گل صدتومانی (Paeonia Lactiflora)، برای درمان آشفتگی‌های روحی، زودرنجی، اشتهای زیاد و بی‌نظمی‌های گوارشی این زمان مفید است.

 

تنطور کیالک سیاه 
قاعدگی دردناک ـ انجام ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی در بهبود درد مؤثر است. یکی از بهترین داروهای گیاهی برای کم کردن انقباضات دردناک قاعدگی، تنطور کیالک سیاه (Viburnum Pronifolivm) است.

 

شاه‌پسند طبی و بارهنگ برگ‌پهن

یائسگی ـ گرگرفتگی، تعریق شبانه، تپش قلب، خشکی واژن، درد چشم‌ها و آشفتگی‌های روحی از جمله مشکلات دوران یائسگی است. مصرف ترکیب شاه‌پسند طبی (Verbena Officinalis) و بارهنگ برگ‌پهن (Polygonum Multiflorum) در رفع علائم یائسگی مؤثر است.
گل همیشه‌بهار و درخت کاجی‌بوت

 

گیاهان دارویی مفید برای زنان
عفونت‌های واژن ـ عفونت قارچی واژن شایع‌ترین این بیماری‌هاست. از علائم آن، ترشحات سفید و احساس خارش است. گل همیشه‌بهار (Calendula Officinalis) ضد قارچ است و درخت کاجی‌بوت (Melaaeuca Alternifolia) از مؤثرترین گیاهان ضد عفونی‌کننده موجود است.

 

تنطور بابونه و تنطور زنجبیل
تهوع صبحگاهی دوران بارداری ـ تهوع و استفراغ در ابتدای بارداری شایع است و از هفته سوم یا چهارم شروع می‌شود. این حالت معمولاً سه ماه به‌طول می‌انجامد و به‌ندرت ممکن است در تمام دوران بارداری همراه زن باردار باقی بماند. این تنطورهای ساده‌ در از بین بردن این علائم مؤثر هستند.

 

کاکل ذرت و گل قاصدک
ادم دوران بارداری ـ تورم قوزک پا و پف‌کردن صورت یا انگشتان از مشکلات شایع دوران بارداری است. نوشیدن چای‌های مدر مانند چای کاکل ذرت (Zea Mays) و گل قاصدک (Taraxacum Officinalis) باعث دفع مایعات اضافی از بدن و رفع این عوارض می‌شود.

 

سنبل باتلاقی و گل محمدی
آمادگی برای زایمان ـ از زمان‌های قدیم زنان باردار برای زایمان راحت، کاهش درد و دفع جفت از رحم از گیاهان دارویی استفاده می‌کرده‌اند. در هنگام زایمان، نوشیدن چای سنبل باتلاقی (Stachys Betonica) و گل محمدی (Rosa Galica) مفید است.

 

میوه گیاه فلفل بری
کمبود شیر در دوران شیردهی ـ استفاده از بعضی گیاهان دارویی شیر مادر را افزایش می‌دهد. استفاده از تنطور میوه گیاه فلفل بری Vitex Agnus Castus باعث افزایش جریان شیر می‌شود.
درد و خشکی نوک پستان ـ ترک‌خوردگی و خشکی نوک پستان تغذیه نوزاد با شیر مادر را مختل می‌کند. ناحیه را با کرم گل همیشه‌بهار چرب کنید.

 نکته ۱: مصرف بسیاری از گیاهان دارویی در دوران بارداری ممنوع است. بخصوص در سه‌ ماهه اول بارداری . هیچ‌گونه دارویی حتی گیاهی بدون مشورت پزشک متخصص نباید استفاده شود.
 نکته ۲: ذکر درمان برخی از بیماری‌های شایع زنان با گیاهان دارویی در اینجا به معنای توصیه به استفاده خودسرانه از آنها نیست. مصرف هرگونه دارو در طب گیاهی نیز باید با اطلاع و تجویز پزشک متخصص انجام شود.

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصبت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 4, میانگین امتیاز: 3,50 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×
/a>