پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

مهمترین علایم سرطان در مردان

مهمترین علایم سرطان در مردان, نشانه های سرطان در مردان  

مهمترین علایم سرطان در مردان که نباید به آن بی توجه بود

 

برخی از علایم سرطان در مردان اختصاصی هستند. این علائم بخش‌های معین بدن را در برمی‌گیرند و ممکن است به طور مستقیم به امکان وجود سرطان اشاره کنند.

 

برخی از علایم سرطان در مردان اختصاصی هستند. این علائم بخش‌های معین بدن را در برمی‌گیرند و ممکن است به طور مستقیم به امکان وجود سرطان اشاره کنند. برخی دیگر از علائم مبهم‌تر هستند. برای مثال دردی که در بخشی از بدن احساس می‌شود، ممکن است علل گوناگونی داشته باشد. اما حتی در مورد این علائم نباید بدون مراجعه به دکتر احتمال سرطان را مد نظر قرار ندهید.

بیماری‌هایی مانند سرطان قابل‌درمان‌اند اما هرچه از مراحل آن بگذرد شانس درمان فرد کمتر می‌شود. اگر هریک از نشانه‌های زیر را داشتید از رفتن نزد پزشک کوتاهی نکنید، شاید زندگی شما را نجات دهد.

مهمترین علایم سرطان در مردان که نباید به آن بی توجه بود.

 

مشکلات ادراری

ادرار مکرر یا سختی دفع ادرار پرچم‌های قرمزی هستند که می‌توانند نشانه‌ی آغاز سرطان پروستات باشند. مشکلات ادرار با افزایش سن در بین مردان رایج‌تر می‌شود اما هرگونه تغییری همیشه باید بررسی شود.

با افزایش سن مردان، دچار شدن به مشکلات ادراری شیوع بیشتری پیدا می‌کند. مردان ممکن است تکرر ادرار، احساس فوریت برای ادرار کردن و احساس باقی‌ماندن ادرار در مثانه و تخلیه نشدن کامل آن شکایت داشته باشند. هر مردی با افزایش سن ممکن است به این مشکلات دچار شود. اما توجه داشته باشید که این علائم ممکن است به علت سرطان نیز بروز کند، به خصوص اگر این علائم روز به روز بدتر شوند.

پزشک برای بررسی اندازه پروستات معاینه انگشتی از راه مقعد انجام خواهد داد. پروستات با افزایش سن مردان بزرگ می‌شود. این بزرگ شدن به علت یک عارضه خوش‌خیم و غیرسرطانی به نام “هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات” یا BPH است.

پزشک شما ممکن است آزمایش خون برای اندازه‌گیری آنتی‌ژن اختصاصی پروستات یا PSA را تجویز کند. PSA پروتئینی است که بوسیله غده پروستات تولید می‌شود. این آزمایش برای کمک به تعیین امکان وجود سرطان پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر دکترتان در معاینه متوجه ناهنجاری‌های پروستات شود یا اگر میزان PSA از حد طبیعی بالاتر باشد، شما را به یک متخصص مجاری ادراری- تناسلی (اورولوژیست) ارجاع می‌دهد و ممکن است نمونه‌برداری بافتی از پروستات را تجویز کند.

تغییرات در بیضه‌ها

وجود یک غده و یا تورم در بیضه که با درد همراه نباشد می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد. بیضه‌ها مرتباً در حال تغییرند بنابراین ممکن است چیز مهمی نباشد اما باید حتماً نزد پزشک بروید.

سرطان بیضه اغلب در مردان در سنین ۲۰ تا ۳۹ رخ می‌دهد. انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند بیضه مردان به عنوان بخشی روتین از چکاپ سرطان بوسیله پزشک معاینه شود. و برخی از پزشکان معاینه ماهانه بیضه بوسیله خود فرد را توصیه می‌کنند.
هر تغییری در اندازه بیضه چه بزرگ شدن و چه تحلیل‌رفتن و کوچک شدن باید مورد بررسی قرار گیرد. همچنین تورم یا وجود توده در بیضه را نباید نادیده گرفت. و بالاخره احساس سنگینی در کیسه بیضه (اسکروتوم) باید مورد توجه قرار گیرد. برخی از سرطان‌های بیضه بسیار سریع رشد می‌‌کنند.

بنابراین کشف زودرس آنها حیاتی است. اگر توده سختی در بیضه‌تان احساس کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.پزشک شما معاینه بیضه انجام خواهد داد و وضع کلی سلامتی‌تان را ارزیابی خواهد کرد. اگر پزشک مشکوک به سرطان باشد، ممکن است آزمایش‌های خونی تجویز کند. همچنین بررسی بیضه با سونوگرافی ممکن است انجام شود. در نهایت ممکن است پزشک تصمیم بگیرد از نمونه‌ای از بافت بیضه را بردارد تا از لحاظ وجود سرطان مورد آزمایش میکروسکوپی قرار گیرد.

 

ظهور خون در جاهای غیرمعمول

اگر در بخشی از بدن‌تان که به طور معمول خونریزی نمی‌کند، خون مشاهده کنید، باید به پزشک‌تان مراجعه کنید. اگر شروع به سرفه کردن و بالا آوردن خلط خونی کنید، خون در مدفوع‌تان ظاهر شود یا ادرارتان خونی باشد، مراجعه به پزشک لازم است.

 

مهمترین علایم سرطان در مردان, نشانه های سرطان در مردان

خونریزی در ادرار یا مدفوع از نشانه های سرطان در مردان است

 

توجه داشته باشید که نسبت دادن وجود خون در مدفوع به بواسیر (هموروئید) اشتباه است، این خونریزی ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد.

پزشک شما در مورد علائم‌تان سوال خواهد کرد. ممکن است آزمایش‌هایی مانند کولونوسکوپی (آندوسکوپی روده بزرگی با استفاده از یک لوله انعطاف‌پذیر که بر سر آن دوربینی نصب شده است) را توصیه کند. هدف کولونوسکوپی یافتن نشانه‌های سرطان یا ضایعات پیش‌سرطانی (که ممکن است بعدها به سرطان تبدیل شوند) و نیز هر ضایعه دیگری باشد که باعث خونریزی شده است.

شاید علت آن یک عفونت یا هموروئید ساده باشد اما تغییر در ظاهر ادرار نشانه‌ی وجود یک مشکل است و باید حتماً معاینه شوید.

 

تغییرات پوستی

یکی از نشانه‌های اولیه‌ی سرطان پوست تغییرات ناگهانی در پوست است. بنابراین به هر چیز غیرعادی‌ای نباید بی‌توجه باشید. خصوصاً به خال‌های پوستی باید توجه خاص داشت.

شما نه تنها باید از تغییرات در خال‌های‌تان آگاه باشید (که نشانه شناخته‌شده سرطان پوست بالقوه است) بلکه هر تغییر در رنگ پوست را باید مورد توجه قرار دهید.

همچنین ایجاد زخم و خونریزی ناگهانی از پوست هم و پوسته‌ریزی شدید هم باید بوسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد. مشکل است

گفت تا چه مدت باید صبر کرد و به مشاهده تغییرات پوست ادامه داد و سپس به پزشک مراجعه کرد، اما اغلب کارشناسان می‌گویند بیشتر از چند هفته نباید منتظر بمانید.

پزشک از شما شرح حال دقیقی خواهد گرفت و معاینه جسمی دقیقی انجام خواهد داد. همچنین ممکن است برای رد کردن احتمال سرطان نمونه‌برداری بافتی از پوست را تجویز کند.

تغییرات غدد لنفاوی

غدد لنفاوی غده‌های لوبیا شکل کوچکی هستند که در گردن و زیربغل قرار دارند. اگر متوجه توده یا تورمی در گره‌های لنفاوی زیر بغل یا گردن- یا هر جای دیگر بدن‌تان شدید- باید به آن توجه کنید.
در صورتی که گره لنفاوی به طور پیشرونده‌ای بزرگتر شود، و بزرگی آن بیش از یک ماه ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید.
پزشک به معاینه شما خواهد پرداخت و بیماری‌هایی را که می‌توانند باعث بزرگی گره لنفاوی شوند،‌از جمله عفونت‌ها را بررسی خواهد کرد. اگر عفونتی یافت نشود، معمولا پزشک دستور نمونه‌برداری از گره لنفاوی را می‌دهد.

 

مشکل در بلع غذا

دشوار بودن بلع غذا و گلودرد اغلب با سرماخوردگی در ارتباط‌اند اما اگر این نشانه‌ها بی‌دلیل هستند و یا اینکه بعد از مدتی برطرف نشدند می‌توانند نشانه‌ای از سرطان شکم یا گلو باشند.

 

مهمترین علایم سرطان در مردان, نشانه های سرطان در مردان

دشوار بودن بلع غذا می تواند از علایم سرطان در مردان باشد

 

برخی از مردان از اشکال در بلع شکایت می‌کنند. آنها در طول زمان ممکن است با تغییردادن رژیم غذایی‌شان و مصرف مواد غذایی نرم‌تر و مایع سعی کنند بر این مشکل غلبه کنند مثلا سوپ بخورند. اما اشکال در بلع می‌تواند نشانه سرطان‌های گوارش از جمله سرطان مری باشد.

اگر در بلعیدن غذا مشکل دارید، به پزشک‌تان اطلاع بدهید. پزشک پس از گرفتن شرح حال و سابقه پزشکی شما ممکن است رادیوگرافی قفسه سینه تجویز کند. پزشک‌تان همچنین ممکن است شما را به متخصص گوارش ارجاع دهد تا با آندوسکوپی فوقانی مری و بخش بالایی دستگاه گوارش‌تان مورد بررسی قرار گیرد.

 

کاهش وزن بی‌دلیل

اگر بدون تغییر در عادات غذایی یا سبک ورزش خود کاهش وزن شدیدی داشته‌اید شاید دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد. کاهش وزن ناگهانی نشانه‌ای از سرطان است. البته می‌تواند علامت بیماری‌هایی دیگری نیز باشد اما به‌هرحال باید نزد پزشک بروید.

کاهش وزن غیرمنتظره و بی‌دلیل باید مورد توجه قرار گیرد. اغلب ما به سادگی وزن کم نمی‌کنیم. البته وقتی از کاهش وزن به عنوان نشانه سرطان صحبت می‌کنیم، منظومان چند کیلو کاهش وزن به علت افزایش فعالیت جسمی یا کم غذا خوردن به علت گرفتاری‌های شغلی نیست. اگر مردی بیش از ۱۰ درصد وزن بدنش را در مدت کوتاهی در حد چند هفته از دست بدهد، زمان مراجعه به دکتر فرا رسیده است.
پزشک شما معاینه جسمی عمومی از شما انجام خواهد، پرسش‌هایی در مورد رژیم غذایی و برنامه ورزشی‌تان و نیز وجود سایر علائم خواهد کرد. پزشک بر اساس اطلاعات به دست آمده آزمایش‌های لازم را تجویز خواهد کرد.

 

تب

بدن شما زمانی تب می‌کند که در تلاش برای مبارزه با عفونت است و اغلب تب با سرماخوردگی یا آنفولانزا ارتباط دارد. اگر برای بیشتر از یک هفته تب داشتید شاید نشانه‌ی یک بیماری جدی باشد.

اگر تبی دارید که علت آن مشخص نیست، ممکن است سرطان عامل آن باشد. تب همچنین علامت ذات‌الریه یا برخی از بیماری‌های دیگر هم می‌تواند باشد که نیاز به درمان دارند.
اغلب سرطان‌ها در زمانی در سیر خود باعث ایجاد تب می‌شود. اغلب تب در سرطان هنگامی رخ می‌دهد که سرطان از محل اصلی خود انتشار پیدا کرده و به بخش دیگری از بدن تهاجم کرده است. اما تب همچنین ممکن است نشانه اولیه سرطان‌های خونی مانند لنفوم و لوسمی باشد.
بهترین کار این است که تبی را که علت آن مشخص نیست را نادیده نگیرید و به پزشک مراجعه کنید. پزشک با معاینه و تجویز آزمایش‌ها علت تب را خواهد یافت و درمان‌های لازم را انجام خواهد داد.

 

خستگی

احساس خستگی دائمی اغلب بخشی از زندگی‌های مدرن است اما اگر در تمام طول تعطیلات یا روزهای آخر هفته نیز خسته بودید شاید مشکلی وجود داشته باشد.

 

مهمترین علایم سرطان در مردان, نشانه های سرطان در مردان

خستگی علامت مبهم سرطان در مردان است

 

خستگی یک علامت مبهم دیگر است که ممکن است در مردان به سرطان مربوط باشد. البته بسیاری از مشکلات دیگر هم می‌تواند باعث خستگی شود. خستگی نیز مانند تب هنگامی رخ می‌دهد که سرطان گسترش پیدا کرده باشد. اما در برخی از سرطان‌ها مانند سرطان خون یا لوسمی یا برخی از سرطان‌های معده یا روده بزرگ ممکن است در همان ابتدای بیماری بروز کند.

اگر احساس خستگی شدید دارید و با استراحت بهتر نمی‌شوید، به دکترتان مراجعه کنید. پزشک ضمن معاینه شما وجود سایر علائم را هم جستجو خواهد کرد تا علت خستگی شما پیدا کند و درمان آن را تجویز کند.

 

کمردرد

به دلیل عادات کاری نامناسب و نداشتن تحرک کمردرد یک مشکل رایج است اما ممکن است کمردرد شما نشانه‌ای از سرطان‌هایی مانند روده بزرگ باشد که در حال پیشرفت است.

 

سرفه‌های مداوم و بدون وقفه

بیشتر سرفه‌ها سه هفته طول می‌کشند و بدون هیچ درمان خاصی رفع می‌شوند. اگر مدت‌زمان سرفه کردن شما بیش از این طول کشید شاید نشانه‌ای از سرطان ریه باشد و باید نزد پزشک بروید.

سرفه‌ علامت شایعی در سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آلرژی‌ها است و همچنین سرفه ممکن است عارضه جانبی برخی از داروها باشد. اما هر سرفه‌ طولانی مدتی- یعنی سرفه‌ای که بیش از سه تا چهار هفته طول بکشد- را نباید نادیده گرفت و برای بررسی آن باید به پزشک مراجعه کرد. سرفه طولانی مدت علاوه بر سرطان ممکن است نشانه بیمار‌یهای دیگری مانند برونشیت مزمن یا بازگشت محتویات اسیدی معده به مری (ریفلاکس) باشد.

پزشک شما سابقه پزشکی شما را خواهد گرفت، گلوی شما را معاینه خواهد، کارکرد ریه‌تان را بررسی خواهد کرد و به خصوص اگر سیگاری باشید، ممکن است رادیوگرافی قفسه سینه را هم تجویز کند. هنگامی علت سرفه مشخص شد، پزشک یک طرح درمانی برای شما تعیین خواهد کرد.

 

تنگی نفس

اگر سیگار می‌کشید شاید همیشه کمی تنگی نفس داشته باشید در غیر این صورت اگر تنگی نفس شما با خس‌خس سینه همراه بود می‌تواند جایی برای نگرانی باشد. اگر سیگار نمی‌کشید و باکمی فعالیت بدنی تنگی نفس پیدا می‌کنید باید برای معاینه نزد پزشک بروید.

 

توده در سینه

اگرچه این مشکل در بین زنان بسیار شایع‌تر است اما مردان نیز می‌توانند به سرطان سینه مبتلا شوند. اگر در قفسه‌ی سینه یا زیر بغل خود متوجه یک توده شدید باید حتماً نزد پزشک بروید. شاید این موضع شما را دستپاچه کند اما می‌توانید زندگی خود را نجات دهید.

مهمترین علایم سرطان در مردان, نشانه های سرطان در مردان

خروج مایع از نوک پستان از علایم سرطان در مردان است

سرطان پستان مردان شایع نیست، ولی ممکن است بروز کند. هر توده جدیدی در ناحیه پستان در مرد نیاز به بررسی بوسیله پزشک دارد. این نشانه‌ها نیز که چه در زنان و چه در مردان باید از لحاظ احتمال سرطان پستان مورد توجه قرار گیرد، اشاره کرده است:
*  کشیدگی یا فرورفتگی پوست پستان.
*  به داخل کشیده شدن نوک پستان.
*  قرمزی یا پوسته‌ریزی نوک پستان یا پوست پستان.
*  خروج مایع از نوک پستان.
در صورتی که با این نشانه‌ها پزشک مراجعه کنید، پزشک علاوه بر گرفتن سابقه دقیق و معاینه جسمی، ممکن است برای شما ماموگرافی، نمونه‌برداری بافتی، یا آزمایش‌های دیگر را تجویز کند.

 

تغییر در مدفوع

تغییر در مدفوع، مانند اسهال یا یبوست مداوم می‌تواند نشانه‌ای از سرطان روده‌ی بزرگ باشد.

 

افسردگی

اگر اغلب احساس ناراحتی می‌کنید و دلیلی برای ای موضوع وجود ندارد باید یک تست فیزیکی انجام دهید. خستگی و فشار ناشی از سرطان می‌تواند تأثیر بدی روی احساسات و بدن شما داشته باشد و این می‌تواند یک علامت هشداردهنده باشد.

 

درد

در هر سنی افراد ممکن است به دردهای مبهم یا حاد مبتلا شوند. اما درد حتی دردی مبهم ممکن است نشانه اولیه برخی سرطان‌ها باشد؛ البته در اغلب موارد احساس درد ناشی از سرطان نیست.
هر دردی که طول بکشد باید بوسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد. پزشک با توجه به شرح حال بیمار تصمیم خواهد گرفت که آیا آزمایش‌های بیشتری مورد نیاز است یا نه، و چه نوع آزمایشی لازم است. حتی اگر سرطانی وجود نداشته باشد، شما از رفتن به نزد پزشک سود خواهید برد. پزشک می‌تواند با بررسی شما می‌تواند به شما کمک کند دریابید چه عاملی باعث درد شما شده است و برای تسکین دادن آن چه کار می‌شود کرد.

 

سوء‌هاضمه

بسیاری از مردان، به خصوص با در سنین بالاتر هنگامی که دچار سوء‌هاضمه می‌شوند، به خصوص اگر در خوردن و نوشیدن افراط کرده باشند، فکر می‌کنند دچار “حمله قلبی” شده‌اند. اما سوء‌هاضمه مداوم همچنین ممکن است نشانه سرطان مری،گلو یا معده باشد و باید به پزشک اطلاع داده شود.

 

مهمترین علایم سرطان در مردان, نشانه های سرطان در مردان

سوء‌هاضمه مداوم ممکن است نشانه سرطان در مردان باشد

 

پزشک شما از سوابق پزشکی‌تان سوال خواهد کرد و پرسش‌هایی درباره دوره‌های سوء‌هاضمه خواهد کرد. بر اساس شرح حال شما و پاسخ‌های‌تان به این پرسش‌ها پزشک در مورد آزمایش‌های لازم و نحوه درمان تصمیم خواهد گرفت.

 

تغییرات دهان

اگر سیگار می‌کشید یا توتون می‌جوید، به خصوص باید در مورد بروز لکه‌های سفید درون دهان یا نقاط سفید رنگ روی زبان‌تان هشیار باشید. این تغییر ممکن است بیانگر بروز “لوکوپلاکیا”، یک ضایعه پیش‌سرطانی که ممکن است در نتیجه تحریک شدن مداوم پوشش دهان و زبان رخ دهد- باشد. این عارضه ممکن است در نهایت به سرطان دهان تبدیل شود.

این تغییرات را باید به پزشک یا دندانپزشک‌تان اطلاع دهید. پزشک یا دندانپزشک پس از پرسیدن سوابق پزشکی و معاینه تغییرات، تصمیم خواهد گرفت چه کارهای دیگری لازم است انجام شود.

 

wiki.5040.ir/hamshahrionline.ir

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 3, میانگین امتیاز: 3,67 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×