دوشنبه , 2 بهمن , 1396
آرین موتور
آرین موتور

 

چگونه عوارض یائسگی را به تاخیر بیندازیم؟

 

یائسگی یک روند طبیعی زندگی بوده و با تغییراتی در بدن همراه است. شما می توانید با آگاهی از این تغییرات و رعایت توصیه هایی از مشکلات و عوارض یائسگی بکاهید.

 

کاهش عوارض یائسگی

 

يائسگي يا منوپوز(Menopause)، مرحله يي از زندگي زنان است که طي آن چرخه عملکرد تخمدان ها به پايان مي رسد و هورمون هاي استروژن و پروژسترون که توسط تخمدان ها ترشح مي شود، به شدت کاهش مي يابد. لازم به ذکر است که حتي پس از يائسگي نيز مقداري استروژن توسط غده هاي آدرنال و ذخاير چربي بدن ترشح مي شوند و همچنين مقداري از آندروژن هاي غدد فوق کليوي نيز به استروژن تبديل مي شوند.

با آگاهي از ويژگي هاي خاص اين دوران است که مي توان با منطقي ترين شيوه ها با مسائل و مشکلات اين دوره به مقابله برخاست. بيشتر خانم ها قادرند اين تغييرات را به آساني و بدون ابتلا به بحران خاصي طي کنند. شروع يائسگي در زنان، به دليل بهبود وضعيت تغذيه، زندگي سالم تر و پيشرفت هاي علم پزشکي چند سالي به تعويق افتاده است و آثار آن حدوداً بين سنين 45 تا 55 سال و طي سه مرحله ظاهر مي شود.

هر چند علایم و نشانه های فیزیکی و جسمانی ناشی از یائسگی می توانند خواب تان را مختل نموده و انرژی تان را تحلیل ببرند و در نهایت به صورت غیر مستقیم احساس ناراحتی و اندوه را در شما تقویت نماید ولی این یک روند طبیعی زندگی است که شما می توانید با رعایت توصیه هایی، از عوارض آن بکاهید.

خانم‌ها در اواسط زندگي‌شان معمولا تغييراتي را احساس مي‌كنند كه به دليل پايين بودن سطح استروژن اتفاق مي‌افتد با آگاهی از این تغییرات می‌توان عوارض این مرحله از زندگی را کاهش داد.

 

موهاي‌تان مي‌ريزد

تغييراتي مانند رشد موهاي زائد صورت يا حتي كچلي در اين دوره به احتمال زياد اتفاق مي‌افتد. اما اغلب از دست دادن موهاي سر، ساق پا، ناحيه تناسلي و ريزش موي زير بغل گزارش شده است. معمولا رشد موهاي زائد روي صورت بيشتر از هر جاي ديگري است و همين تناقض گاهي خانم‌ها را حسابي گيج مي‌كند.

چه كار كنيد؟

هورمون درماني خوراكي در كنترل رشد موهاي صورت مي‌تواند موثر باشد. استفاده از كرم‌ها و روش‌هايي براي از بين بردن موها از جمله ليزردرماني و داروهاي ضدتستوسترون مي‌تواند مفید باشد. درباره آلوپسي پوست سر هم می‌توان به صورت موضعي از ماينوكسيديل براي درمان استفاده شود.

 

خواب مختل مي‌شود

هنگامي كه گرگرفتگي و تعريق شبانه بروز مي‌كند، خواب شبانه هم مختل شده، سبب بيدار شدن فرد از خواب مي‌شود. به هم خوردن ميزان طبيعي خواب باعث مي‌شود فرد روز بعد احساس ضعف و خستگي كند و كلافه باشد.

چه كار كنيد؟

هورمون‌درماني دوره يائسگي در كاهش مشكلات خواب موثر است. حواس‌تان باشد اختلال خواب در خانم‌هاي يائسه را نبايد به عنوان يك پديده طبيعي اين دوره تلقي كرد و حتما لازم است در صورت بروز آن به پزشك متخصص مراجعه شود.

 

پوست‌تان نازك مي‌شود

يكي از مهم‌ترين علائم كمبود استروژن در يائسگي خشكي پوست و از دست دادن خاصيت ارتجاعي آن است. قرار گرفتن در معرض نور خورشيد و البته استعمال دخانيات در افزايش چين و چروك بسيار موثر است. به همين دليل بايد تا جای ممکن از قرار گرفتن در معرض آفتاب و البته مصرف سيگار اجتناب كرد.

چه كار كنيد؟

از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید. اگر هم خواستيد دوش بگيريد بايد آب را ولرم كنيد و تا زماني كه پوست‌تان هنوز خشك نشده كرم مرطوب‌كننده به پوست‌تان بزنيد.

 

کاهش عوارض یائسگی

 

استخوان‌ها محكم نيست

درد مفاصل و عضلات از علائم مهم و قابل توجه دوران يائسگي است. واقعيت اين است به همين دليل خطر بروز شكستگي‌هايي در زنان يائسه زياد مي‌شود.

چه كار كنيد؟

ورزش احتمال پوكي استخوان را كاهش داده و موجب حفظ توده استخواني مي‌شود. محققان توصيه مي‌كنند زنان در سنين قبل از يائسگي و پس از آن به‌طور منظم و حداقل سه تا چهار روز در هفته ورزش كنند.

 

دندان‌ها سفت نيست

يائسگي بر بخش‌هاي مختلفي از بدن از جمله دهان و دندان اثر مي‌گذارد. التهاب لثه و خشكي دهان از جمله شايع‌ترين مشكلات است ضمن آنكه بزاق هم كاهش پيدا مي‌كند و حتي احتمال خونريزي لثه‌ها هم زيادتر است.

چه كار كنيد؟

براي حل اين مشكل بايد از مسواك‌هاي «خيلي نرم» استفاده شود و خمير دندان مورد استفاده نيز نبايد تركيبات سفيدكننده داشته باشد. دهان‌شويه‌ها نيز نبايد الكل داشته باشند يا اينكه الكل خيلي كمي داشته باشند. به نظر مي‌رسد هورمون‌درماني مي‌تواند بر استخوان‌ها تاثیر بگذارد و مانع از دست دادن دندان‌ها و متعاقب آن استفاده از دندان مصنوعي شود. هورمون درماني همچنين در كاهش خونريزي لثه‌ها و تحليل استخوان‌ها و البته بهبود جريان بزاق موثر است.

 

از ظاهرتان خوش‌تان نمي‌آيد

بسياري از خانم‌ها يائسگي را مترادف با اتمام دوران زنانگي‌شان مي‌دانند. تعداد زيادي از خانم‌ها احساس مي‌كنند بعد از يائسگي جذابيت خود را از دست داده‌اند. براساس آمارها، جراحي‌هاي پلاستيك بين زنان 51 تا 64 ساله 47 درصد بيشتر گزارش شده است.

چه كار كنيد؟

اولين كار اين است كه به پيام‌هاي منفي‌ای كه درباره يائسگي هر جا مي‌شنويد، گوش نكنيد. شما خيلي راحت مي‌توانيد بين ذهن و بدن‌تان براي اين تغيير صلح برقرار كنيد. پيشنهاد ما به شما انجام حركات كششي همراه آرام كردن ذهن است.

 

کاهش عوارض یائسگی

 

چاقي‌ سيبي پيدا مي‌كنيد

در دوران پيش از يائسگي به‌طور متوسط يك تا سه كيلوگرم به وزن افراد اضافه مي‌شود كه اين چاقي بيشتر در ناحيه پايين شكم است. مهم‌ترين دليل آن هم اين است كه ميزان هورمون استروژن در بدن كاهش مي‌يابد. سلول‌هاي چربي در ناحيه لگن، ران و باسن‌گيرنده‌هاي استروژن دارند. با بالا رفتن سن سطح استروژن شروع به كاهش مي‌كند. در زنان يائسه چاقي به صورت چاقي شكمي (سيبي شكل) خواهد بود.

چه كار كنيد؟

بعد از يائسگي، فرم بدن زنان (به‌جز كساني كه مراقب رژيم غذايي خود هستند.) به دليل عدم ترشح هورمون استروژن دستخوش تغيير مي‌شود. براي پيشگيري از اين موضوع كافي است روزانه 100 تا 200 كالري از ميزان دريافت كالري‌تان را كاهش دهيد بنابراين بهتر است تعداد وعده‌هاي غذايي را زيادتر و حجم غذاي مصرفي را كم کنید.

 

بي‌اختياري غلبه مي‌كند

بي‌اختياري ادرار ممكن است همراه با نياز به سريع‌تر رفتن به دستشويي باشد يا اينكه هنگام سرفه، خنده يا بلند كردن اجسام ايجاد شود.

چه كار كنيد؟

استفاده از كرم‌هاي موضعي استروژن‌دار براي واژن در كوتاه‌مدت مي‌تواند بي‌اختياري ادرار را بهبود بخشد اما درمان قطعي براي اين مشكل نيست. بايد توجه داشته باشيد كه هورمون‌درماني ممكن است بي‌اختياري را حتي بدتر كند. روش‌هايي مانند استفاده از فيزيوتراپي و در صورت لزوم عمل جراحي از جمله گزينه‌هاي بعدي براي حل اين مشكل است.

 

دستگاه تناسلي خشك مي‌شود

تغييرات بدن طي دوران گذر يائسگي و بعد از يائسگي ممكن است خشكي واژن را باعث شده و رابطه زناشويي را دردناك كند يا فرد دچار خونريزي بعد از رابطه شود.

چه كار كنيد؟

به هيچ عنوان نبايد از صابون و شامپوي بدن براي شست‌وشوي واژن استفاده كرد جايگزين‌هايي كه مي‌توان براي صابون در نظر گرفت لوسيون‌هاي پاك‌كننده و گليسیرين هستند.

 

مجله سیب سبزاین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

در این رابطه بیشتر بخوانید
 • علائم شروع یائسگی در زن علائم دوره پیش از یائسگی | علائمی که از شروع یائسگی خبر می دهند

  نشانه های دوره پیش از یائسگی در خانم ها دوره پیش یائسگی جایگاه مهمی در زندگی خانم ها دارد   با بالا رفتن سن در خانم ها، فصل تازه ای از زندگی شروع می شود …

 • علایم یائسگی, سن شروع یائسگی علایم یائسگی / آنچه درباره یائسگی باید بدانید

  دانستنی هایی درباره یائسگی یائسگی چیست, شروع یائسگی , علائم یائسگی در زنان, یائسگی زودرس, , یائسگی در زنان, سن یائسگی, درمان یائسگی زودرس, سن یائسگی در زنان, عوارض یائسگی, درمان یائسگی, دوران یائسگی, عوارض یائسگی …

 • کاهش عوارض یائسگی با گیاهان دارویی

    کاهش عوارض یائسگی با گیاهان دارویی   گیاهان دارویی برای کاهش عوارض یائسگی بسیار مفید است. در این مطلب به این گیاهان و خواص دارویی آنها اشاره شده است. برخی از این گیاهان به …

 • علایم یائسگی در مردان چیست ؟

    آیا یائسگی در مردان تصور درستی است یا غلط ؟   گاهی تغییرات هورمونی در مردان به علت بالا رفتن سن را، یائسگی می نامند . اما این دوران با یائسگی در زنان متفاوت …

 • یائسگی مردانه (Menopause) چیست ؟

    همه چیز درباره یائسگی مردانه   مردم یائسگی را واژه ای زنانه و پدیده ای فیزیولوژیک می دانند که در اثر آن ترشح هورمون های زنانه و عادت ماهیانه حول و حوش 50 سالگی …

مطالب قبلی این بخش
 • رابطه جنسی مداوم رابطه جنسی مداوم | ۱۲ دلیل برای اینکه باید هر شب با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید

  سعی کنید  با همسرتان رابطه جنسی مداوم داشته باشید!   استرس دارید؟ برای خوابیدن دچار مشکل هستید؟ به نظر می‌رسد خیلی از مشکلات فقط با داشتن رابطه‌ جنسی منظم برطرف می‌شود. در زیر به ۱۲ …

 • عکس نقطه جی در مردان نقطه جی در مردان کجاست؟ روش پیدا کردن نقطه p (پروستات) مردان برای ماساژ

    در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد: نقطه جی چیست؟آیا مردان هم نقطه جی دارند؟روش های تشخیص نقطه جی(پرینه) در مردان؟چگونگی ماساژ نقطه جی مردان توسط همسر؟ ماساژ نقطه جی و بهبود زود …

 • نکاتی در مورد سلامت جنسی خانم ها

  نکاتی در مورد سلامت جنسی خانم ها   نکاتی که پزشکان در مورد سلامت جنسی و داشتن رابطه جنسی سالم  به شما نمی‌گویند   صحبت کردن درباره‌ی سلامت جنسی و رابطه جنسی برای بسیاری از …

 • کاهش عوارض یائسگی با گیاهان دارویی

    کاهش عوارض یائسگی با گیاهان دارویی   گیاهان دارویی برای کاهش عوارض یائسگی بسیار مفید است. در این مطلب به این گیاهان و خواص دارویی آنها اشاره شده است. برخی از این گیاهان به …

 • جذاب ترین اندام مردان از نظر زنان

  جذاب ترین اندام مردان از دید خانم ها چیست ؟   برویم سر اصل مطلب. مهم نیست مانند خدایان یونان باستان باشید، یا یک پسر عوضی! محققان ثابت کرده‌اند که خانم‌ها معمولا افراد جذاب و …

 • تاثیر تلفن همراه بر باروری زنان و مردان تاثیر تلفن همراه بر باروری زنان و مردان

  تاثیر تلفن همراه بر باروری زنان و مردان تحقیقات تاثیر اشعات تلفن همراه را بر باروری مردان اثبات کرده است اما تاثیر آن بر باروری خانم‌ها هنوز مشخص نیست.   این روزها، بیشتر ما زمان …

 • علل خودداری همسر از برقراری رابطه جنسی و زناشویی علل خودداری همسر از رابطه جنسی / زناشویی

  علت جلوگیری همسر از رابطه جنسی | علت فرار همسر از رابطه زناشویی |پس زدن رابطه جنسی توسط همسر     وقتی بر خلاف عادت گذشته، زنی درخواست جنسی شوهرش را و یا شوهری درخواست جنسی زنش را …

 • سرد مزاجی در مردان , کاهش میل جنسی مردان علل سرد مزاجی در مردان / کاهش میل جنسی مردان

  دلایل سرد مزاجی در مردان چیست ؟     سرد مزاجی اصطلاحی است که برای کاهش یا فقدان میل جنسی به کار برده می شود. آن یک اصطلاح غلط است و اصطلاح درست همان «کاهش …

 • افزایش سایز سینه با این خوراکی ها

    افزایش سایز سینه با این مواد غذایی اگر سایز سینه شما کوچک است و می خواهید آن را بزرگ تر از قبل سازید، از مواد غذایی که در اینجا برایتان آورده ایم، مصرف کنید. …

 • بهترین زمان برای رابطه زناشویی

  بهترین زمان برای رابطه زناشویی   مسئول آموزش کلینیک سلامت خانواده دانشگاه شاهد با بیان اینکه «برقراری رابطه جنسی میان زن و شوهر به زمان خاصی از شبانه روز محدود نمی‌شود» گفت:« مکان برقراری رابطه …

 • آنچه نباید قبل از رابطه جنسی انجام داد

  ۱۰ عملی که قبل از برقراری رابطه جنسی باید از آن پرهیز کنید رابطه جنسی یکی از لذت بخش ترین تجربیاتی است که میتوانید با همسرتان داشته باشید. هیچ چیز زیباتر از این نیست که …

 • کاندوم زنانه جدید معرفی کاندوم زنانه جدید VA w.o.w

  کاندوم زنانه جدید برای لذت جنسی بیشتر   این محصول جدید که با دیگر محصولات مشابه خود فرق دارد می تواند کمک شایانی به خانم ها در زمینه پیشگیری از بارداری و رسیدن به ارگاسم …

 • علایم یائسگی, سن شروع یائسگی علایم یائسگی / آنچه درباره یائسگی باید بدانید

  دانستنی هایی درباره یائسگی یائسگی چیست, شروع یائسگی , علائم یائسگی در زنان, یائسگی زودرس, , یائسگی در زنان, سن یائسگی, درمان یائسگی زودرس, سن یائسگی در زنان, عوارض یائسگی, درمان یائسگی, دوران یائسگی, عوارض یائسگی …

 • چرا رابطه زناشویی در دوران قاعدگی حرام است ؟

  چرا رابطه زناشویی در دوران قاعدگی حرام است ؟   رابطه زناشویی در دوران قاعدگی , نزدیکی در زمان قاعدگی ,رابطه زناشویی در عادت ماهانه, پریود, قاعدگی ,عادت ماهیانه ,نزدیکی, رابطه زناشویی,  ایام عادت خانم …

به کانال ما در تلگرام بپیوندید