یکشنبه , 31 تیر , 1397

 آشنایی با دستگاه تناسلی مردان

آشنایی با دستگاه تناسلی مردان

 

وظیفة نهایی اجزاء مختلف دستگاه تناسلی مردان ، تولید اسپرم است که آنرا به شکل منی تهیه می‌‌کند و هنگام برقراری رابطة جنسی با جنس مخالف وارد دستگاه تناسلی زن می‌کند تا بارداری اتفاق بیفتد. وظیفه دیگر دستگاه تناسلی مرد، تولید هورمون‌های مردانه است که برای بلوغ و ظاهر مردانه لازم است.

 

هدف اندام‌های دستگاه تناسلی مردان چیست؟

هدف اندام‌هاي سيستم تناسلي مردان انجام نقش‌هاي زير است:

• توليد، نگهداري و انتقال اسپرم (سلول تناسلي مردان) و مايعات محافظ (مني)،

• تخليه اسپرم در دستگاه تناسلي مونث در حين رابطه جنسي،

• توليد و ترشح هورمون‌هاي جنسي مردانه موثر براي حفظ دستگاه تناسلی مردان .

 

برخلاف سيستم تناسلي زنانه، بخش اعظم دستگاه تناسلی مردان در خارج از بدن قرار گرفته است. اين ساختارهاي بيروني شامل آلت تناسلي، کيسه بيضه، و بيضه‌ها مي‌شود.

 

• آلت تناسلي: اين همان اندام مذکري است که در رابطه جنسي به کار گرفته مي‌شود. اين اندام سه بخش دارد: ريشه، که به ديواره شکم مي‌چسبد؛ بدنه يا تنه؛ و حشفه، که بخشي مخروطي شکل در انتهاي آلت است. حشفه که سرآلت نيز ناميده مي‌شود، با لايه‌اي پوست نرم پوشيده شده که پوست حشفه (غلفه) ناميده مي‌شود. گاهي اين پوست در جريان روندي به نام ختنه حذف مي‌شود. دهانه مجراي ادرار، يا همان لوله‌اي که مني و ادرار را منتقل مي‌کند، در نوک آلت است. آلت داراي پايانه‌هاي عصبي حساسي نيز هست.

بدنه آلت استوانه شکل بوده و داراي سه فضاي دايره‌اي شکل است. اين فضاها از بافت اسفنجي خاصي ساخته شده‌اند. اين بافت هزاران حفره بزرگ دارد که در هنگام تحريک جنسي مرد با خون انباشته مي‌شوند. هنگامي که آلت پر از خون مي‌شود، سخت و افراشته مي‌شود که در هنگام رابطه جنسي به آن اجازه دخول مي‌دهد. پوست آلت نرم و کشسان است تا با تغييرات اندازه آلت در حين نعوظ انطباق يابد.
زماني که مرد به اوج جنسي (ارضاء) مي‌رسد، مايع مني که حاوي اسپرم (سلول تناسلي) است، از انتهاي آلت تخليه (انزال کردن) مي‌شود. وقتي آلت در حالت نعوظ است، جريان ادرار از مجراي ادرار قطع شده، و در هنگام ارضاء تنها مني امکان خروج مي‌يابد.

• کيسه بيضه: اين کيسه در واقع پوستي کيسه‌مانند است که به کنار و زير آلت چسبيده است. اين کيسه داراي بيضه‌ها، و نيز عصب‌ها و رگ‌هاي خوني فراواني است. کيسه بيضه به عنوان «سيستم کنترل دما» براي بيضه‌ها عمل مي‌کند. براي توليد طبيعي اسپرم، دماي بيضه بايد اندکي سردتر از دماي بدن باشد. عضلات خاصي در ديواره کيسه بيضه به آن امکان انقباض و شل شدن را مي‌دهند، و براي گرمتر شدن بيضه‌ها را به بدن نزديک و براي کاهش دما بيضه‌ها را از بدن دور مي‌کنند.

• بيضه‌ها: بيضه‌ها اندام‌هايي بيضي‌شکل و حدوداً به اندازه يک زيتون بزرگ هستند که در کيسه بيضه قرار داشته و از هر دو سو با ساختاري به نام طناب بيضه‌اي محکم شده‌اند. اغلب مردان دو بيضه دارند. بيضه‌ها مسئول توليد تستوسترون، اصلي‌ترين هورمون جنسي مردان، و توليد اسپرم هستند. در داخل بيضه‌ها توده‌هاي لوله‌هاي مارپيچي وجود دارد که لوله‌هاي مني‌ساز ناميده مي‌شوند. اين لوله‌ها مسئول توليد سلول‌هاي اسپرم هستند.

 

آشنایی با دستگاه تناسلی مردان

 

اندام‌هاي داخلي دستگاه تناسلی مردان ، که اندام‌هاي جانبي نيز ناميده مي‌شوند، شامل موارد زير است:

• اپيديديم: اپيديديم لوله‌اي طويل و مارپيچ است که در قسمت پشت هر بيضه قرار دارد. اين لوله سلول‌هاي اسپرم را که در بيضه‌ها توليد شده‌اند منتقل و ذخيره مي‌کند. همچنين به بلوغ رساندن اسپرم وظيفه اپيديديم است زيرا اسپرمي که از بيضه‌ها خارج مي‌شود هنوز نابالغ و در ايجاد باروري ناتوان است. در حين تحريک جنسي، انقباضاتي اسپرم را به سمت مجراي مني هل مي‌دهد.

• مجراي مني: مجراي مني لوله‌اي عضلاني و بلند است که از اپيديديم به حفره لگني و به پشت مثانه مي‌رسد. مجراي مني ضمن نزديک شدن به انزال، اسپرم بالغ را به پيشابراه -لوله‌اي که ادرار يا اسپرم را به خارج از بدن هدايت مي‌کند- منتقل مي‌کند.

• مجاري انزال: اين مجاري از پيوند مجراي مني و کيسه مني تشکيل شده‌اند. مجاري انزال به داخل پيشابراه مي‌ريزند.

• پيشابراه: پيشابراه لوله‌اي است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن هدايت مي‌کند. در مردان، اين لوله وظيفه تخليه مني در هنگام رسيدن مرد به نقطه ارضاء را نيز برعهده دارد. وقتي آلت تناسلي در حين رابطه جنسي تحريک مي‌شود، جريان ادرار از پيشابراه قطع شده، و تنها به مني اجازه خروج در هنگام ارضا را مي‌دهد.

• کيسه مني: کيسه‌هاي مني اندام‌هايي شبيه به کيسه هستند که در نزديک بخش پايين مثانه به مجراي مني متصل شده‌اند. کيسه‌هاي مني مايعي سرشار از قند (فروکتوز) را توليد مي‌کنند که منبع انرژي اسپرم بوده و به حرکت آن کمک مي‌کند. مايع کيسه‌هاي مني بيشترين حجم مايع انزالي مرد را تشکيل مي‌دهد.

• غده پروستات: غده پروستات ساختاري به اندازه يک گردو است که زير مثانه و در مقابل مقعد قرار گرفته است. غده پروستات مايعي را به مايع انزال مي‌افزايد. مايعات پروستات به تغذيه اسپرم نيز کمک مي‌کنند. مجراي ادرار (پيشابراه)، که مايع انزال را براي خروج در هنگام ارضا منتقل مي‌کند، از مرکز غده پروستات مي‌گذرد.

• غدد پيازي‌ پيشابراهي: اين غدد که غدد کوپر نيز ناميده شده‌اند، ساختارهايي به اندازه نخود هستند که در طرفين پيشابراه و درست در زير غده پروستات قرار گرفته‌اند. اين غدد مايعي شفاف و لغزنده توليد مي‌کنند که مستقيماً به داخل پيشابراه تخليه مي‌شود. اين مايع نقش روان‌کننده پيشابراه و خنثي ساختن هرگونه حالت اسيدي احتمالي، در اثر باقي ماندن قطرات ادرار در پيشابراه را دارد.

 

آشنایی با دستگاه تناسلی مردان

 

دستگاه تناسلی مردان چطور عمل مي‌کند؟

تمام عملکرد دستگاه تناسلی مردان به هورمون‌ها وابسته است که موادي شيميايي هستند که فعاليت انواع مختلف سلول‌ها يا اندام‌ها را کنترل مي‌کنند. هورمون‌هاي اصلي در سيستم تناسلي مردان شامل هورمون محرک فوليکول، هورمون محرک لوتئين، و تستوسترون مي‌باشد.
هورمون محرک فوليکول براي توليد اسپرم (اسپرماتوژنز) ضروري است و هورمون محرک لوتئين موجب تحريک توليد تستوسترون مي‌شود، که براي توليد اسپرم مورد نياز است. تستوسترون مسئول پرورش ويژگي‌هاي مردانه، از جمله حجم و توان عضلاني، توزيع چربي،توده استخوان، رشد موهاي صورت، تغييرات صدا و انگيزه جنسي است.

 

منبع: آریا سلامتاین مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده : 19 , میانگین امتیاز : 2٫89 از 5)
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)