شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲

پیاده روی علاوه بر کاهش وزن چه فوایدی دارد ؟

فواید پیاده روی

فواید اصلی پیاده روی  

پیاده روی آسان ترین و بهترین روش های ورزش کردن است. پیاده‌روی بسیار ساده است، هیچ نوع آموزش رسمی و تجهیزات و وسایل مخصوص بجز یک جفت کفش مناسب لازم ندارد و می توان آن را در هر زمان و با هر شرایطی انجام داد.

سعی کنید روزانه نیم ساعت پیاده روی تند یا یک ساعت پیاده روی معمولی انجام دهید .

تقریبا همه توانایی انجام پیاده روی را دارند. این ورزش باعث کاهش وزن می‌شود، اما علاوه بر این پیاده‌روی فواید دیگری نیز دارد.

 

فواید اصلی پیاده‌روی عبارتند از:

کاهش چربی خون :

انجام ورزش به صورت منظم حداقل هفته ای سه روز در کنترل وزن و متعادل نگه داشتن چربی های خون اثر واضحی دارد. بهترین ورزش در این رابطه پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا است.

 

افزایش توانایی مغزی:
هرچقدر که سن افزایش می‌یابد انجام پیاده‌روی برای افزایش توانایی‌های مغزی ضروری‌تر می‌شود. پیاده‌روی حتی می‌تواند اثرات افزایش سن را کاهش دهد. مطالعات پیش از این حتی نشان داده که انجام پیاده روی  از بروز آلزایمر در افران مسن جلوگیری می‌کند. پیاده‌روی برعکس و هماهنگ کردن حرکت دست‌ها و پاها می‌تواند فواید بیشتری برای مغز داشته باشد.

 

افزایش قدرت استخوان‌ها:
پیاده روی احتمال پوکی استخوان را نیز کاهش می‌دهد. بررسی‌ها نشان داده زنانی که حداقل ۴ سال در هفته پیاده‌روی می‌کنند، ۴۰ درصد کمتر در معرض پوکی استخوان و شکستگی لگن هستند.

ورزش‌های دیگری همچون دویدن، پرش و وزنه زدن نیز باعث افزایش قدرت استخوان‌ها می‌شوند. افرادی که به دلیل مشکلات در ناحیه مفاصل نمی‌توانند ورزش شدیدتر انجام دهند می‌توانند برای افزایش تراکم استخوان‌ها پیاده‌روی کنند.

 

کاهش استرس و بهبود بخشیدن به روحیه:
بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که ورزش با بهبود بخشیدن به روحیه در ارتباط است و باعث کاهش استرس می‌شود. اگر در طبیعت پیاده‌روی کنید تاثیر آن بر روحیه بیشتر هم می‌شود.

 

افزایش جریان خون:
انجام فعالیت‌های فیزیکی مداوم مانند پیاده‌روی برای قلب مفید است. پیاده‌روی جریان خون را افزایش می‌دهد و باعث کاهش فشار خون و خطر سکته قلبی می‌شود. انجام ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در طول روز برای سلامت قلب کافی است.

فواید پیاده روی

انجام فعالیت‌های فیزیکی مداوم مانند پیاده‌روی برای قلب مفید است

 

کاهش خطر افتادن در زمان پیری:
پیاده‌روی به صورت مداوم از افتادن در زمان پیری جلوگیری می‌کند. کاهش تعادل و ضعیف شدن عضلات باعث افتادن در دوران پیری می‌شود. پیاده روی به صورت مداوم باعث افزایش تعادل و افزایش قدرت پایین تنه می‌شود.

 

تقویت حافظه:
پیاده روی مداوم باعث تقویت هیپوکامپوس می‌شود. هیپوکامپوس بر حافظه و یادگیری تاثیر دارد. بررسی‌ها بر روی زنان ۶۵ سال و بیشتر نشان داده است پیاده روی  از کاهش حافظه بر اثر بالا رفتن سن جلوگیری می‌کند.

 

کاهش درد آرتروز:
پیاده‌روی در طول هفته باعث کاهش درد استخوان‌ها می‌شود. پیاده‌روی کارایی را در افراد مبتلا به آرتروز افزایش می‌دهد.

 

تعادل در میزان گلوکز خون:
پیاده‌روی باعث افزایش میزان گلوکز خون می‌شود. مطالعات انجام شده نشان داده که انجام ۱۵ دقیقه پیاده روی باعث کاهش قند خون می‌شود.

 

افزایش ایمنی بدن:
با پیاده روی می‌توانیم سلامت را افزایش دهیم. پیاده‌روی به بدن کمک می‌کند که بهتر با بیماری‌ها مقابله کند. به خصوص اگر از بی‌خوابی رنج می‌برید، پیاده‌روی می‌توانند برای شما مفید باشد.

 

کاهش وزن:
پیاده‌روی باعث کاهش وزن می‌شود و افراد پس از مدتی پیاده روی مستمر به تاثیرات شگرف آن در کاهش وزن و تعادل جسمی پی می‌برند.

 

 

نکات مهم در پیاده روی سریع

پژوهشگران توصیه می کنند که در پیاده روی سریع باید به چند نکته مهم توجه کرد:

– هنگام راه رفتن باید سر را بالا نگه داشت؛

– سینه را جلو و دست ها را تا حد امکان باز و بسته کرد.

– گام ها باید بلند برداشته شود و سرعت آن باید سریع تر گردد.

– مرکز ثقل کمر باید بر روی گام های بلند باشد.

– هنگام راه رفتن باید از همه عضلات بدن استفاده کرد.

– این راه رفتن برای کاهش دردهای کمر و شانه و بهبود کارایی اعضای داخلی بدن مفید است.

– این پیاده روی باید مستمر باشد و همیشه ادامه یابد.

– با این حال نباید در این زمینه افراط کرد. به ویژه سالخوردگان مبتلا به بیماری های قلبی در پیاده روی باید بر اساس توانایی خود عمل کنند و بیش از حد از نیروی بدنی خود استفاده ننمایند.

 

گردآوری : مجله تصویر زندگی

منابع :/بیتوته / آکاابران/باشگاه خبرنگاران

 

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 5,00 از 5)
Loading...
×