پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

طرز تهیه شله زرد مجلسی (۶ نفره) برای محرم و ماه رمضان

شله زرد یکی از دسرهای سنتی و اصیل ایرانیست که خیلی طرفدار دارد و معمولا در رمضان و عزاداری ها طبخ می شود و به دلیل وجود زعفران، رنگ زرد و زیبایی دارد. با آموزش تصویری پخت شله زرد و ائده های تزئین شله زرد با ما همراه باشید.

 

طرز تهیه شله زرد

مواد لازم برای تهیه شله زرد مجلسی و حرفه ای

برنج۲ لیوان
شکر۳ لیوان
کره۵۰ گرم
گلابنصف لیوان
زعفرانبه مقدار لازم
دارچینبه مقدار لازم
خلال بادامبه مقدار لازم
آماده سازی:
زمان پخت:
مجموع زمان پخت:

طرز تهیه شله زرد نذری ساده برای محرم :

برنج ها را داخل آب خیس کنید…. هر چی مقدار آبی که برنج رو توش خیس می کنید بیش تر باشه بهتره…. مثل دم کردن برنج نیست که اندازه بگیرید یه لیوان بیش تر از برنج باشه یا هر چی دیگه…. این کار رو باید حدود ۵-۶ ساعت قبل از شروع به پخت شله زرد انجام بدیم….. که برنج خوب خودش رو باز کنه…. اگه این امکان براتون فراهم نیست از برنج هایی که خورده دارن استفاده کنید…. خرده برنج که زود بپزه…. این عکس برنجی که خیس کردیم:

"آموزش

خب در کنار این که برنج رو می ذارید روی شعله، حتما یه کتری آب بذارید بجوشه…. چون احتمال داره آب کم بیاد و مجبور شید توش آب بریزید… هیچ وقت آب سرد تو غذا نریزید که مزه اش رو خراب می کنه…. به خاطر همین همیشه آب جوش کنار دست داشته باشید، ضمن این که زعفران رو هم روی کتری دم می کنیم:

خب برای این مقدار برنج، سه لیوان شکر کافیه:

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

برنج رو می ذاریم روی شعله تا قل بزنه و جوش بیاد، از وقتی جوش میاد باید مدام هم بزنیم تا برنج خودش رو باز کنه… اگر تو ظرف جنس روی دارید شله زرد رو می پزید از ملاقه یا قاشق روی استفاده نکنید برای هم زدنش چون به هم می خورن و روی باعث میشه شله زرد سیاه بشه…. به خاطر همینه که این جا ما از قاشق چوبی استفاده کردیم.

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

و بعد از جوش اومدن آب، زعفران رو می ذاریم دم بکشه:

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

خب تو این مرحله که می بینید برنج خودش رو باز کرده، ولی نه کاملا…

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

با توجه به این که می خوایم شکر رو توش بریزیم…. باید یه کمی آب روش بریزیم که سفت نشه…. البته اگه از همون اول به اندازه کافی جا داشت قابلمه تون که آب زیاد توش بریزید دیگه این جا لازم نیست آب بریزید…. ولی اگه آب جوش بریزید مشکلی نداره و تو مزه تاثیر نمی ذاره… آب سرد نریزیدا!!!

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

خب حالا (یعنی بعد از ده دقیقه که برنج کامل باز شد، یعنی آخر کار) باید زعفران دم کرده رو بهش اضافه کنیم:

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

که بعد از هم زدن این شکلی میشه، برنجش باید تا این حد باز شده باشه:

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

بعدش یه کره (مثلا کره پنجاه گرمی) بهش اضافه می کنیم که خیلی خوشمزه اش می کنه….

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

حالا شکر رو بهش اضافه می کنیم:

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

آخرش هم باید یا عرق هل یا گلاب بهش اضافه کنیم (در حد نصف لیوان) …. عرق هل خوشمزه ترش می کنه…. و مقداری هم خلال بادام داخل شله زرد بریزید.

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

و دیگه شله زرد آماده است که بکشید توی ظرف…

آموزش تصویری طرز تهیه شله زرد + نکات ریز و ترفند ها

نکات مهم و فوت و فن پخت شله زرد حرفه ای :

 1.  از برنج مرغوب و ایرانی برای طبخ شله زرد استفاده کنید 
 2. اگر برنج خرده داشته باشد مهم نیست فقط باید بوی خوبی داشته باشد و کاملا تمیز شده باشد 
 3. برنج رو با آب ولرم کالا بشویید 
 4. برنج شله زرد رو حتما چند ساعت قبل از طبخ بدون نمک خیس کنید 
 5. اضافه کردن یک پر نمک باعث می شود مزه شکر بهتر حس شود و شله زرد خوشمزه تر شود 
 6. اضافه کردن آب بستگی به نوع برنج دارد 
 7. مقدار شکر بستگی به ذائقه می توان کم و زیاد کرد 
 8. قبل از مغز پخت شدن برنج و لعاب دادن آن نباید شکر رو اضافه کنید چون بعد از اضافه کردن شکر دیگر برنج مغز پخت نمی شود 
 9. خلال پسته و خلال بادام حتما باید تازه باشد و نباید بوی نم یا بوی ماندگی بدهد چون در مزه شله زرد تاثیر می گذارد 
 10. مقدار زعفران را می توان کم و زیاد کرد 
 11. اگر شکر شله زرد کم بود چون بعضی شکرها شیرینی کمتری دارند وقتی شکر دوم رو اضافه کردید حتما باید شله زرد ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اضافه بجوشد تا آب نیاندازد 
 12. سفت بودن شله زرد رو با مقدار مناسب آب جوش می توان درست کرد ولی بعد از ریختن آبجوش حتما باید شله زرد بجوشد 
 13. می توان روی در قابلمه شله زرد دم کنی گذاشت در این حالت زیر اون رو کم کنید تا شله زرد جا بیافتد 
 14. زمانی می توانیم بگوییم شله زرد جا افتاده که نرم و روان باشد سفت نباشد یا آب از برنج جدا نباشد 
 15. شله زرد باید داغ در ظرف کشیده شود تا در ظرف خنک شود در غیر اینصورت شله زرد آب میاندازد 
 16. اگر گلاب غلیظ بود می توانید از مقدار کمتری استفاده کنید.
 17. شعله اجاق باید متوسط باشه که نه از قل بیافته و نه اینکه زود آب برنج تموم بشه. باید در حین جوش، مراقب آب ظرف باشین که خیلی کم نشه. اگه کم شد باز آب بریزین تا بجوشه.
 18. کمی از بادام را برای تزیین کنار میذاریم و بقیه رو داخل شله زرد میریزیم .
 19.  شله زرد و شیر برنج مدام باید هم زده بشه .
 20. برای اینکه بدونین شکر شله زرد کافیه، نباید داغش رو تست کنین. باید کمی بکشین و بذارین که خنک بشه تا بتونین میزان شکرش رو متوجه بشین. در حین داغی متوجه نمیشین. شاید فکر کنین که شکر کافیه ولی وقتی سرد بشه شیرینی کمتر میشه .

 

نکات مربوط به ارزش غذایی و مضرات شعله زرد برای افراد مختلف:

● بادام و پسته، دوستان قلب
در طول تاریخ، بادام سمبل شگون و خوشبختی بوده است. در روم باستان، رومیان بادام شیرین شده را به اشخاص مهم پیشکش می‌کردند اما از ارزش غذایی آنها نباید گذشت. عموما مغزهایی نظیر بادام منبع خوبی از پروتیین هستند؛ به طوری که ۲ قاشق غذاخوری سرصاف از بادام ۱۲درصد نیاز ما به پروتیین را تامین می‌کند. ولی آیا می‌دانستید که بادام و پسته در عین حال که چربی بالایی دارند برای قلب نیز مفیدند؟ اگرچه مقدار چربی موجود در آنها بالاست ولی نوع چربی‌شان از نوع چربی‌های مفید است که برای سلامتی ضروری هستند. بادام و پسته منبع ‏بسیار خوبی از اسیدهای چرب غیر اشباع منو است که به افزایش سطح لیپوپروتیین با دانسیته بالا ‏یا کلسترول خوب، بدون افزایش لیپوپروتیین‌های با دانسیته کم یا کلسترول بد کمک می‌کنند ولی به هرحال زیاده روی در مصرف این چربی‌های مفید نیز می‌تواند چاقی را به دنبال داشته باشد.
توجه کنید که مغز دانه‌ها به علت چربی‌های غیراشباع بالا در معرض اکسیداسیون قرار دارند زیرا ترکیب شدن چربی‌ها با اکسیژن هوا باعث تند شدن آنها و فسادشان می‌شود. بنابراین، توصیه می‌شود که در خرید خلال بادام و پسته دقت کنید و به مقدار مصرف از آنها بخرید. در ضمن، از آنجا که خلال آنها بیشتر در معرض اکسیداسیون قرار دارد، بهتر است بادام خام تهیه کرده و خود آن را خلال کنید.

● برنج، غله پروتیینی
اصلی ترین جزء شله‌زرد، برنج یا همان قوت غالب ما ایرانیان است. برنج غذای اصلی دو سوم مردم جهان را تشکیل می‌دهد. شاید باور نکنید اما پروتیین برنج در قیاس با دیگرغلات کیفیت مناسب‌تری دارد زیرا از ? اسید آمینه ضروری بدن، ۸ عدد را داراست و از این رو، ترکیب آن با منابع غذایی پروتیینی گیاهی مانند انواع مغزها افزایش ارزش غذایی و تکمیل پروتیین مورد نیاز بدن را به همراه خواهد داشت. در ضمن، این غله منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B است. جالب است بدانید مقدار این مواد مغذی در اثر شستشوی برنج کاهش چشم‌گیری می‌یابد و بنابراین، برنج را بیش از ۱ تا ۲ بار نباید شست.

● دارچین, ادویه لوکس
دارچین در تاریخ کهن جزو مواد لوکس و بسیار گران‌بها بوده است ولی امروزه با قیمت مناسب در دسترس همگان است. محققان در طی مطالعات به اثرات مفید دارچین بر سلامتی پی برده‌اند و این خواص شفابخش را عمدتا به وجود سه ترکیب فعال به نام‌های سینامالدیید، سینامیل استات و سینامون الکلی و طیف گسترده‌ای از مواد فرار موجود در آن نسبت می‌دهند. آنها دریافته‌اند، سینامالدیید موجود در دارچین اثرات بسیار مفیدی در جلوگیری از ایجاد لخته‌های خونی غیرطبیعی دارد و به این ترتیب در درازمدت خطر سکته‌های قلبی و مغزی را می‌کاهد.

● زعفران، طلای سرخ
زعفران که به علت ارزش بالایش به آن طلای سرخ می‌گویند در اصل از کلمه زرپران گرفته شده و از دیرباز به علت خواص درمانی‌ای که به آن نسبت می‌دهند، مورد توجه بوده است، اگرچه زیاده روی در مصرف آن نیز اثرات سمی‌ و خطرناکی به دنبال دارد. با این همه، در مطالعات متعددی دیده شده است که مصرف آن به کاهش روند سرطان مثانه کمک می‌کند اما میزان مصرف افراد از این ادویه آن قدر کم است که آن را تنها می‌توان یک رنگ دهنده طبیعی غذا دانست که البته استفاده از آن در مقایسه با رنگ‌دهنده‌های شیمیایی یک عادت مناسب است.

● شکر
شکر با نام شیمیایی ساکاروز، معمولا در غذا نقش شیرین کنندگی، قوام دهی و افزایش کالری را بر عهده دارد.
هر گرم آن معادل ۴ کیلوکالری انرژی دارد و نمایه گلیسمی‌اش بالاست یعنی سریع قند خون را بالا می‌برد. از آنجا که، مصرف قندهای ساده مانند قند و شکر بیشتر از ۱۰درصد کل کالری روزانه توصیه نمی‌شود، بهتر است کمتر از شکر استفاده کنید و شله‌زردتان را کم‌شیرین بپزید.

● هل، اکسپکتورانت طبیعی
هل گیاهی است که در مناطق حاره و گرم می‌روید. وطن آن هندوستان است؛ از قدیم در طب سنتی این ادویه مورد توجه بوده و دیده شده است که نوشیدن دم‌کرده داغ آن به تسکین کولیت (التهاب روده)، سوءهاضمه، نفخ، حالت تهوع و بی‌حالی کمک کرده و مانع ترشح زیاد اسید معده می‌شود. دانه‌های هل خاصیتی شبیه اکسپکتورانت دارد و سینوس‌ها و برونش‌ها، بینی و سینه را از خلط و ترشحات اضافی پاک می‌کنند اما در میان ایرانیان تنها یک خوش‌بو کننده و عطر دهنده طبیعی غذا به حساب می‌آید و توصیه می‌شود در پایان پخت به غذا اضافه شود تا عطر آن بر اثر حرارت زیاد در اصطلاح نپرد.

● اگر کودک لاغری دارید
بدانید که به علت مقدار قند بالای شله زرد، این غذا سیری زودرس ایجاد می‌کند و از این رو، بهتر است پس از صرف وعده غذایی اصلی توسط کودکان مصرف شود تا اشتهای آنها را برای صرف غذاهای اصلی از بین نبرد؛ به خصوص اگر فرزند شما با چند لقمه کوچک سیر می‌شود و دست از غذا خوردن می‌کشد.

● اگر اضافه وزن دارید
باید مقدار کمتری شله زرد میل کنید. مقدار شکر را نیز کم کرده و به مقدار دارچین، بادام و پسته آن بیفزایید.
این را در نظر بگیرید که چند قاشق از آن نیز میان‌وعده‌ای بسیار پرکالری است. بنابراین فقط به چند قاشق از آن بسنده کنید. در صورت زیاده روی در خوردن ‌آن باید از مقدار مواد غذایی در وعده‌های بعدی خود کم کنید تا کل انرژی دریافتی روزانه‌تان از حد توصیه شده بالاتر نرود. حتی المقدور شله زرد را در ساعات پایانی روز میل نکنید.

● اگر دیابت دارید
بهتر است ضمن اینکه مقدار مغز پسته و بادام را می‌افزایید شکر را بسیار کم به شله‌زردتان اضافه کنید.اگر چه مکانیسم اینورت کردن شکر در صنعت متفاوت است ولی در منزل اگر شکر را جداگانه در قدری آب روی شعله حرارت دهید تا حدی اینورت می‌شود یعنی تعدادی از مولکول‌های شکر بر اثر حرارت به واحدهای سازنده‌اش تبدیل می‌شود و به این ترتیب، شیرینی محلول شکر افزایش می‌یابد و شما می‌توانید مقدار شکر را کمتر بریزید. با وجود تمام ‌این توصیه‌ها مصرف زیاد شله زرد را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم و باید سعی کنید فقط برای تغییر ذایقه به صرف چند قاشق از آن اکتفا کنید.

● ماندگی و کهنگی
همان‌طور که می‌دانید، شله زرد پس از سرد شدن به سرعت می‌بندد. این غذا را می‌توانید در ظرف مناسب ریخته و به مدت چند روز در یخچال نگهداری کنید. حتما متوجه شده‌اید که وقتی شله‌زرد به مدت چند روز در یخچال نگهداری می‌شود، سریعا آب می‌اندازد. آب انداختن این غذا به علت محتوای بالای قند و نوع نشاسته آن است.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 47, میانگین امتیاز: 4,43 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×