پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ تا کی ادامه دارد؟

وزارت ارتباطات فاتحه اینستاگرام را خواند؟

مدیرعامل شرکت پست گفت: لیائی در ادامه با اشاره به بازدید خود از مناطقی در استان مازندران توضیح داد: «متوجه شدم که حتی در مناطق روستایی فروش محصولات از طریق اینستاگرام صورت می‌گرفته است. در حین بازدید مردم با دیدن من نسبت به شرایط اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام ابراز شکایت کردند که من به آنها گفتم شما خودتان از قبل به این فکر بودید که احیاناً اگر روزی اینستاگرام بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خودتان باید به فکر می‌بودید و از ابتدا از ابزاری نظیر اینستاگرام استفاده نمی‌کردید.»
انتخاب: صبح امروز، بیست و چهارم مهرماه همایش روز ملی تجارت الکترونیک با حضور تعدادی از مسئولان، نماینده‌های کسب‌وکارها و اهالی رسانه برگزار شد.

این همایش در حالی برگزار شد که تعداد زیادی از فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال کشور روزهاست نسبت به عواقب بسیار مخرب قطعی هرروزه اینترنت و فیلترینگ پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام هشدار می‌دهند.

بعد از سخنان وزیر ارتباطات در خصوص اینکه کسب‌وکارها باید خسارات وارده را از معترضان بگیرند، امروز محمود لیائی، معاون وزیر ارتباطات که یکی از افراد حاضر در این جلسه بود در انتهای سخنان خود خطاب به روستاییانی که از پلتفرم‌های خارجی برای فروش محصولات خود استفاده می‌کردند، گفت که باید از قبل به فکر چنین روزی و محدودشدن اینستاگرام می‌بودند و به هشدار مسئولان برای کوچ به پلتفرم‌های داخلی توجه می‌کردند.

لیائی با اشاره به فشار رسانه‌ای به دلیل اظهارنظر درخصوص کاهش درآمد پست به خاطر شرایط کنونی اینترنت کشور و فیلترینگ اینستاگرام توضیح داد: «چند سالی است مسئولان تأکید می‌کنند که کسب‌وکارها به‌جای استفاده از ابزاری خارجی نظیر اینستاگرام از پلتفرم‌های رسمی که حاکمیت آماده کرده استفاده کنند و آنجا را رونق دهند.»

لیائی با بیان اینکه متأسفانه مردم عادی به این صحبت‌ها توجهی نداشتند و کسب‌وکار خود را در پلتفرم‌های حاکمیتی توسعه ندادند، توضیح داد: «الان به دلیل شرایط کشور اینستاگرام فیلتر شده و همه مردم نمی‌توانند دسترسی داشته باشند. اگر اینستاگرام خودش ایرانی‌ها را محدود می‌کرد چه جوابی می‌خواستند بدهند؟»

مدیرعامل شرکت ملی پست عنوان کرد: «الان نوک تیز پیکان انتقادات به سمت مسئولان است، اما دلیل آن بی‌توجهی کسب‌وکارها به صحبت‌های مسئولان درخصوص استفاده از پلتفرم‌های داخلی است.»

لیائی توضیح داد: «متوجه شدم که حتی در مناطق روستایی فروش محصولات از طریق اینستاگرام صورت می‌گرفته است. در حین بازدید مردم با دیدن من نسبت به شرایط اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام ابراز شکایت کردند که من به آنها گفتم شما خودتان از قبل به این فکر بودید که احیاناً اگر روزی اینستاگرام بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خودتان باید به فکر می‌بودید و از ابتدا از ابزاری نظیر اینستاگرام استفاده نمی‌کردید.»

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به خبرنگار راه پرداخت درخصوص موضوع استفاده روستایی‌ها از پلتفرم‌های خارجی توضیح داد: «کسب‌وکارها نباید روی چیزی که ثبات ندارد سرمایه‌گذاری کنند، چه اینستا باشد چه پلتفرم‌های دیگر حتی داخلی. با توجه به شرایط و دشمنی آمریکا با مردم ما، این کشور هر ضربه‌ای که بتواند به اقتصاد ایران می‌زند و با توجه به اینکه آمریکا مالکیت پلتفرم‌های تجارت الکترونیک خارجی که کسب‌وکارهای ایرانی استفاده می‌کرده‌اند را دارد، توصیه ما این بوده که کسب‌وکارها از پلتفرم‌های داخلی استفاده کنند.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا در حال حاضر ظرفیت استفاده از پلتفرم‌های داخلی وجود دارد یا خیر؟ عنوان کرد: «بله. ظرفیت انتقال همه کسب‌وکارها به پلتفرم‌های داخلی وجود دارد و اصلا فلسفه وجودی شبکه ملی اطلاعات، رفع نیازهای داخلی تجارت الکترونیک و پرداختن به همین موضوعات است.»

سلاح‌ورزی با بیان اینکه ایجاد محدودیت در اینترنت دارای اثرات مخرب میان‌مدت و بلندمدت است، توضیح داد: «هرچند تأثیر قطعی اینترنت بر فعالیت کسب‌وکارهای خرد و آنلاین بسیار مهم است و جای بررسی دارد اما واقعیت این است که قطع اینترنت علاوه بر این موضوع، روی میزان تولید ناخالص کشور تأثیرات مخرب دارد، تقاضای مؤثر را کاهش می‌دهد و درنهایت به کوچک‌تر شدن اقتصاد ایران منجر می‌شود.»

به گفته او، در ایران حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی از بخش خدمات است. قطعی اینترنت تولید این بخش را مستقیماً کاهش می‌دهد و این باعث می‌شود تولید ناخالص داخلی به‌اندازه ۰.۷۵ الی یک درصد کاهش یابد. علاوه بر اینها قطعی اینترنت اثرات اعتباری هم دارد؛ به‌عنوان‌مثال، نمی‌توان به یک فعال اقتصادی که با تجار خارجی در ارتباط است گفت که به پلتفرم‌های داخلی کوچ کند و این موضوع قطعاً تأثیر مثبتی بر حوزه تجارت خارجی ایران ندارد.


محدودیت واتساپ و اینستاگرام همیشگی ست؟

از عصر امروز (جمعه ۱۵ مهر) موج جدیدی با محتوای فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ راه افتاده است و استنادشان به سخنان سه روز قبل دادستان کل کشور است. ولی تا این لحظه هیچ تصمیم جدیدی درباره فیلترینگ دائمی گرفته نشده و حتی وزیر ارتباطات به تازگی گفته بود شورای عالی فضای مجازی هیچ جلسه جدیدی نداشته است . همچنین هیچ دادگاهی در قوه قضاییه هم چنین حکمی نداده است
به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی ، اگرچه حجه الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری در مقام دادستان کل کشور انتقادات جدی به این پلتفرم ها داشته و مثل بسیاری از بزرگان و مقامات عالی کشور ، از فضای مجازی انتقاد کرده اما تا امروز هیچ یک از قضات حکم قضایی برای بستن این پلتفرم ها مثل آنچه پیشتر درباره تلگرام رخ داد ، اتفاق نیفتاده است.

فیلترینگ فعلی تصمیم صریح شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور است که تصمیم آنها موقت بوده اما فعلا شرایط را برای برداشتن این محدودیت ها صلاح ندانسته اند. در سوی دیگر یکی از چالش های بزرگ برای تصمیم به فیلترینگ پلتفرمی چون اینستاگرام ، نقش کلیدی این اپلیکیشن بر زندگی جمعیت زیادی دارد. به شکلی که حتی مرتضی آقا تهرانی مرد شماره یک پایداری و طراح و حامی اصلی طرح صیانت هم در جدیدترین گفت و گویش با رد فیلترینگ اعلام کرده این شیوه جوابگو نیست و تاکید داشته فیلترینگ این پلتفرم ها در شرایطی که کسب و کار و زندگی مردم به آنها گره خورده است ، کار درستی نیست.

با این شرایط و بر اساس اخبار منتشره تا این لحظه می توان گفت فعلا تصمیمی بر فیلترینگ دائم اینستاگرام و واتساپ وجود ندارد و امروز حتی اخباری درباره رفع فیلتر گوگل پلی و صفحه جست و جوی گوگل برای تعداد بیشتری از کاربران اینترنت بر روی اپراتورهای مختلف اعلام شده است.


اینترنت اپراتورهای تلفن همراه وصل شد

بر اساس گزارش کاربران، از ساعت ۲۰ ، اینترنت اپراتورهای تلفن همراه در کشور فعال شده است اما واتس‌اپ و اینستاگرام همچنان فیلتر هستند.

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از انتخاب، این در حالی است که در روزهای اخیر اینترنت تلفن همراه در بازه زمانی ساعت ۱۶ الی ۲۴ به طور کامل قطع می‌شد و صرفا دسترسی به سایت های داخلی امکانپذیر بود.

از رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ خبری نیست

با وجود برقراری اینترنت بین الملل، همچنان خبری از دسترسی به اینستاگرام و واتساپ نیست. بسیاری از کاربران و صاحبان کسب کار از ادامه قطعی شبکه های اجتماعی اعلام نارضایتی کرده و خبر از مختل شدن ارتباطات روزمره و آسیب به کسب و کار خود می دهند.

روز گذشته ششم مهر ماه عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات درباره فیلتر اینستاگرام و واتساپ گفته بود: همانطور که قبلاً هم مراجع ذیصلاح گفتند، برخی پلتفرم‌های بعضاً آمریکایی بستری برای اغتشاشات شده بودند که محدودیت‌هایی بر آن‌ها اعمال شده است.

زارع‌پور افزوده بود: تا وقتی این پلتفرم‌ها موجب آسیب به کشور شود، محدودیت آن‌ها ادامه پیدا می‌کند و در صورت صلاحدید مراجع ذیصلاح، مجددا محدودیت آن‌ها برداشته می‌شود و مرجع رسیدگی به این مطلب وزارت ارتباطات نیست.

همچنین مهدی باقری عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای با تاکید بر اینکه درباره استمرار محدودیت‌های اعمالی در دسترسی به اینستاگرام و واتس‌اپ فعلاً تصمیم‌گیری نشده است، گفته بود: از نظر من چنانچه اینستاگرام و واتس‌اپ قرارداد و تفاهم نامه‌ای امضا کنند و شروط جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و متعهد به پذیرش مسئولیت شوند، منعی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه «بارها از اینستاگرام و واتس‌اپ خواسته شده که با ایران همکاری کنند، اما نپذیرفتند»، گفته بود: اگر همکاری می‌کردند قطعاً این فرصت اغتشاشات مهیا نمی‌شد.


نماینده ناظر در کارگروه فیلترینگ: اینستاگرام و واتس‌اپ تنها در صورت پذیرش شروط جمهوری اسلامی اجازه فعالیت دارند. فیلترینگ کنونی به دستور شورای امنیت کشور است نه کمیته فیلترینگ

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای: بازگشت شرایط کشور به حالت عادی و رفع فیلتر شبکه های اجتماعی منوط به این است که دستگاه‌های امنیتی کشور گزارشی بدهند که به صورت کامل اغتشاش‌گران یا بازداشت شدند یا اینکه از کشور متواری شده‌اند. در خصوص اینستاگرام و واتس‌اپ تمامی مسائل وابسته به این است که آیا با ایران همکاری می‌کنند یا نه.


عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه ششم مهر) هیات دولت گفت: همانطور که قبلاً هم مراجع ذیصلاح گفتند، برخی پلتفرم‌های بعضاً آمریکایی بستری برای اغتشاشات شده بودند که محدودیت‌هایی بر آن‌ها اعمال شده است.

زارع‌پور افزود: تا وقتی این پلتفرم‌ها موجب آسیب به کشور شود، محدودیت آن‌ها ادامه پیدا می‌کند و در صورت صلاحدید مراجع ذیصلاح، مجددا محدودیت آن‌ها برداشته می‌شود و مرجع رسیدگی به این مطلب وزارت ارتباطات نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این وزارتخانه مرجع تصمیم‌گیری فیلترینگ پلتفرم‌ها نیست گفت: تلاش می‌کنیم تا مردم برای ارتباط و کارهای عادی خود کمترین مشکل را داشته باشند.

وی افزود: ما در این ایام تلاش می‌کنیم تا مردم برای کارهای عادی خود کمترین مشکل را داشته باشند.

وزیر ارتباطات گفت: در ایام اخیر محتوایی که در تمام جهان انتشار آن‌ ممنوع است، در این پلتفرم‌ها منتشر شد که طبیعتاً محدودیت‌هایی بر آن‌ها اعمال شد.

وی بیان کرد: من به عنوان یک کارشناس توصیه می کند که مردم کسب و کار خودشان را بر محیطی که پایبند قانون جمهوری اسلامی ایران نیست، برنامه ریزی نکنند.

زارع پور خبر داد: از امروز همکاران ما در وزارت ارتباطات درحال تلاش هستند تا ان‌شاءالله زیرساخت پلتفرم‌های داخلی تقویت شود و مردم در استفاده از این پلتفرم‌ها کمترین مشکل را داشته باشند.


پایگاه خبری تصویر زندگی: گجت نیوز با اشاره به اختلال در دسترسی به شبکه‌های اجتماعی زمان احتمالی رفع فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ را بررسی کرده است.

فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ

چه زمانی فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ برداشته می شود؟

در بخشی از این گزارش آمده:

* از روز گذشته، اختلالات شدیدی در اتصال اینترنت کاربران به وجود آمده و از سوی دیگر، شبکه های اجتماعی اینستاگرام و واتساپ نیز فیلتر شده‌اند. در حال حاضر کاربران ایرانی با استفاده از فیلترشکن در تلاش برای دور زدن فیلترینگ اینستاگرام و دسترسی به این شبکه های اجتماعی را دارند. در واقع اکنون فقط اپلیکیشن های ایرانی در حوزه پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی آزاد هستند و تمام شبکه های اجتماعی خارجی در ایران مسدود شده‌اند. باید منتظر ماند و دید که اینستاگرام و واتساپ هم به سرنوشت تلگرام دچار شده و برای همیشه فیلتر باقی خواهند ماند یا نه؟

چه کسی دستور فیلتر اینستاگرام و واتساپ را داد؟

* به گزارش خبرگزاری‌ها، تصمیم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ از سوی شورای امنیت کشور گرفته شده است. این در حالی است که در اوایل دیروز، اپراتورهای تلفن همراه و وزیر ارتباطات موضوع اعمال محدودیت در اینترنت و شبکه های اجتماعی را تکذیب کرده بودند. عیسی زارع پور گفته بود در برخی نقاط و برخی ساعات محدودیت‌های مقطعی وجود داشته که برطرف شده است و در حال حاضر شبکه ارتباطی هیچ مشکلی از نظر سرعت و کیفیت ندارد.

اینستاگرام و واتساپ کی رفع فیلتر می‌شوند؟

* اما حالا این سوال به وجود آمده که اینستاگرام و واتساپ چه زمانی رفع فیلتر می‌شوند؟ با توجه به این که شورای امنیت به خاطر مسائل امنیتی تصمیم به فیلتر کردن اینستاگرام و واتساپ گرفته و همچنین با توجه به گفته‌های وزیر ارتباطات، این احتمال وجود دارد که فیلترینگ این شبکه های اجتماعی موقتی باشد. خبرگزاری تسنیم هم در گزارشی از موقتی بودن مسدودسازی‌ها خبر داده بود. خبرگزاری برنا هم مدعی شد که مشکل قطعی اینترنت در آخر هفته جاری برطرف می‌شود، اما در خصوص این که محدودیت‌های اینستاگرام، واتساپ و برخی سرویس‌های دیگر چه زمانی مرتفع خواهد شد، توضیحی نداده است.

فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ دائمی است؟

* در هر صورت برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که فیلترینگ Instagram و Whatsapp پس از آرام شدن اوضاع برداشته خواهد شد، اما برخی افراد نیز به خلاف این موضوع اعتقاد دارند. تعدادی از فعالان رسانه‌ای معتقدند که محدودیت و فیلترینگ اینستاگرام ادامه خواهد داشت، اما احتمالا محدودیت‌های سرویس‌های گوگل و واتس اپ در روزهای آینده برطرف می‌شود.

* با این حال قطعا تا آرام شدن اوضاع و فروکش کردن اعتراضات خیابانی، اینستاگرام و واتس اپ همچنان فیلتر باقی خواهند ماند و پس از عادی شدن شرایط باید منتظر بمانیم و ببینیم چه تصمیمی درباره ادامه فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی در ایران می‌گیرند.

* با توجه به گره خوردن این شبکه های اجتماعی با اقتصاد، کسب و کار، زندگی و ارتباطات کاربران عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کند.

اینستاگرام و واتس‌اپ از کافه بازار و مایکت حذف شدند

پس از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران، این دو پلتفرم محبوب از فروشگاه اندرویدی مایکت و کافه بازار حذف شدند. چنین اقدامی شائبه فیلتر دائمی اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران را تقویت می‌کند.

اپلیکیشن اینستاگرام و واتس‌اپ از روی دو فروشگاه اندرویدی مطرح ایرانی حذف شدند. شنیده‌های دیجیاتو حاکی از این است که چنین اقدامی در راستای درخواست مقامات بالادستی صورت گرفته است.

در صورت مراجعه به کافه بازار، جستجوی اینستاگرام و واتس‌اپ نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. در صفحه دانلود این دو اپ نیز نوشته شده است: «متاسفانه در حال حاضر امکان ارائه‌ این اپلیکیشن را نداریم. از اینکه محدودیت‌های ما را درک می‌کنید ممنونیم.»

مایکت نیز در صفحه دانلود این دو اپ ضمن حذف لینک دانلود به محدودیت‌های ایجاد شده اشاره کرده و نوشت: «متاسفانه این اپلیکیشن از حالت انتشار خارج شده است. از اینکه محدودیت‌های ما را درک می‌کنید، سپاس‌گزاریم.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 452, میانگین امتیاز: 4,22 از 5)
Loading...

۱۰۶ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. احمدرضا گفت:

  برادرم بخاطر حقوق ناچیز اینجا، جهت کار به کانادا مهاجرت کرد، الان تو ایران تماس تصویری واتساپ عمل نمیکنه، نه فیلتر شکن هیچی نمیتونه تماس تصویری برقرار کنه، خبری از حالش نداریم و به شدت از این اوضاع عصبیم

  موافقم ۳۰
  مخالفم ۱
 2. مریم گفت:

  حرفهای مردمم رو میخونم جگرم خون میشه خدا ازتون نگذره پسرم یکسالشه دارم فکر میکنم تو همچین کشوری چطور میخواد زندگی کنه ولی دلم روشنه یا با خاک یکسان میشید یا دیگه خودتون نمیزنید به کوری

  موافقم ۵۲
  مخالفم ۵
  • کاربر گفت:

   تکلیف توریست ها و بازیکنای خارجی چی میشه؟ چطور با خانوادشون ارتباط برقرار کنن؟ توریست شاید بخواد از یک پلتفرم برای گذاشتن پستی چیزی استفاده کنه چیکار کنه؟

   • mahnaz گفت:

    اتفاقا بعد از تخصیص اینترنت طبقاتی به اساتید امروز خبر اومد که برای بازیکنان خارجی هم قرار اینترنت بدون فیلتر داده بشه، توریست!!!!! دیگه کسی به این بهشت برین نمیاد :)) خلایق هرچه لایق
    به کره شمالی خوش آمدید

 3. شایان گفت:

  با فیلتر کردن واتس‌اَپ و اینستاگرام و شبکه‌های خارجی ضربه بزرگی به اپراتورهای داخلی میزنید قبل از اینکه کاری انجام دهید به عواقب آن هم فکر کنید. چند نکته خیلی مهمه که اصلا شما به آن توجه نکردید با توجه به تجربه ای که سالیان پیش داشتید و ماهواره جایگزین شبکه های ملی شد و با ریزش شدید مخاطبین مواجه شدید حال به این فکر نکردید که استارلینک جایگزین اینترنت ملی خواهدشد. امیدوارم شورای امنیت ملی تجدید نظر کنه چون عواقب آن خیلی زود نمایان خواهد شد.

  موافقم ۵۹
  مخالفم ۱
 4. انسانیت گفت:

  حرفی با آدمهای بیسواد ونادان ندارم یاسی خوندن توی گوش خر هست.
  این دود سیه فام که از بام وطن خاست
  از ماست که بر ماست
  وین شعله سوزان که برآمد ز چپ و راست
  از ماست که بر ماست
  جان گر به لب ما رسد، از غیر ننالیم با کس نسگالیم،
  از خویش بنالیم که جان سخن اینجاست
  از ماست که بر ماست

  موافقم ۷۹
  مخالفم ۹
 5. نسترن گفت:

  واقعا چقدر بیشعور و چقدر خدا نشناسید! جیب خودتون پره، خون مردم رو کردید تو شیشه؟ الان تکلیف من و ‌‌خواهرم و همکارانم که کارمون آنلاینه چیه؟ دوست من رو حساب درآمدش گذاشت بچه دار بشه و حالا که بچشو داره کارشو نداره افسرده شده پشیمونمه، چیکار کنیم الان سرمایمون تو‌کارمون بود زدید خرابش کردید لعنت بهتون اگه خدایی وجود داره باید بدجوابی به شماها بده که جیگرمونو خون کردید لعنتتتت بهتون بیاد.

  موافقم ۱۷۶
  مخالفم ۸
 6. تریدر گفت:

  لطفا فقط بگید من جوون که چند سال از عمرم رو گذاشتم و تریدر شدم و تمام درامد و زندگی و آیندم به شغلم ربط داره دقیقا چرا باید پلتفرم های معاملاتی و وبسایت های معاملاتی بسته باشه .
  واقعا کی جواب زحمت های منو میده کی میاد ضرر های ناشی از فیلترینگ بی دلیل بر روی بازار های مالی رو بده، خدا ازتون نگذره با تفکرات احمقانتون. سریع جمع کنید این بساط فیلترینگ رو ، دیگه گند زدین تو این کشور.

  موافقم ۱۳۵
  مخالفم ۹
 7. دانشجوی ارشد گفت:

  سلام، من دانشجوی ارشد هستم.
  من دارم پروژه تحقیقاتیم رو روی پلتفرم های پرطرفدار دنیا در جامعه ایران و مردم ایران انجام میدم. الان قشنگ زندگی منو مختل کردین. نمیشه کار علمی رو رها کرد بخدا اونا پلتفرم های ایرانی رو اصلا نمیشناسن و اگرم بشناسن هیچ علاقه ای ندارن بهش. منطقی فکر کنید منطقی تصمیم بگیرید لطفاً. این پلتفرم ها جهانی هستن ربطی به کشور خاصی نداره. خدایا خودت کمک کن.

  موافقم ۱۳۳
  مخالفم ۶
 8. مرجان گفت:

  لطفاً این کارو با مردم نکنید تمام درآمد ما از اینستاگرامه، چطور میتونید نون مردم و ببرید کوووووو اون دین و ایمانتون؟!!!!!

  موافقم ۱۳۸
  مخالفم ۸
 9. بنده خدا گفت:

  واقعا متأسفم که اصلا هیچ فکری نمی‌کنید یا اصلا براتون مهم نیست که همه ی اقشار جامعه چقدر تحت فشارن با فیلترهای بی دلیل و قرون وسطایی شما، تو قرن ۲۱ با این طرز فکر خیلی از دنیا عقبید خیلی! یه دانشجو برای یادگیری و سرچ کردن و تبادل اطلاعات ساده که داغون ترین کشورای دنیا براشون در دسترسه، همش به بن بست بخوره. این نمونه ی کوچیکی از دریای مشکلات عصر حجری کشور ماست.

  موافقم ۱۲۳
  مخالفم ۷
 10. بدبخت گفت:

  واقعا دیگه خسته شدیم چه وضعه زندگیه آخه تواین اوضاع به جای اینکه یه گره از مشکلات مردم باز بکنید بیشتر میزنید کارو خراب میکنین منِ جوون که تنها دلخوشیم تنها درآمدزاییم یا حتی تحصیلم از اینستاگرام و واتساپ بود الان باید چه غلطی کنم چه خاکی تو سرم بریزم تا کی عقب موندگی؟؟؟ فقط میتونم بگم خدا ازتون نگذره گناهه ما فقط این بود که تو این خراب شده در کناره شمایی که حتی ذره ای سواد و انسانیت ندارید متولد شدیم.

  موافقم ۱۶۲
  مخالفم ۱۳
 11. پیمان گفت:

  واقعا توقع دارید اینها به فکر مردم باشند؟!! اینها فقط بلدن گرونی و تورم ایجاد کنند و مردم رو تو هر شرایطی تحت فشار قرار بدن، این آقا هم درکی از مردم نداره چون حقوق و مزایاشو خوب میگیره و فقط بلده این مدلی حرف بزنه، حالا باید بفهمید که اینها مردم و مشکلاتشون واسشون مهم نیست و به دروغ ادعای مردمی دارند، خب اینها دولت مردمی هستن و این هم یک نمونه از اینهاست

  موافقم ۱۱۹
  مخالفم ۵
 12. بدری گفت:

  لطفا اول فکر کنید بعد همه شبکه های اجتماعی رو فیلتر کنید. ما که به صورت آنلاین از ایران ولی در دانشگاه های خارج از کشور درس میخونیم نمیتونیم بریم سر کلاسامون. گفتیم تو کشور خودمون بمونیم آنلاین بخونیم. حالا هزینه بلیط ما رو بدن حداقل بریم حضوری درس مونو ادامه بدیم. هیچ راه ارتباطی هم وجود نداره که اطلاع بدیم نمیتونیم در کلاس شرکت کنیم. به جای فیلتر راه صحیح استفاده از شبکه های اجتماعی و سواد رسانه ای را افزایش بدهید. متشکرم.

  موافقم ۱۰۵
  مخالفم ۸
 13. ناشناس گفت:

  من که گوشیم قدیمی هست و اندروید گوشیم پایینه و نمیشه برنامه های داخلی رو دانلود و نصب کنم تکلیفم چیه؟ باید تو غار بمونم؟!!

  موافقم ۱۲۳
  مخالفم ۸
 14. نیوشا گفت:

  ما هم شما مسئولین بی کفایت رو برای همیشه در همه انتخابات فیلتر میکنیم

  موافقم ۲۳۸
  مخالفم ۱۳
  • 63 گفت:

   انتخاباتی که از قبل نتایج آن معلومه، شرکت کردن یا نکردن فرقی نداره فقط نمایش دموکراسی و به اصطلاح مردم سالاریه!!

   موافقم ۱۶
   مخالفم ۲
 15. حسرت گفت:

  خودتون که برای ما شغلی ایجاد نکردین حالا که خودمون برای خودمون شغلی با سرمایه و کلی زحمت و گذاشتن جوونیمون ایجاد کردیم فیلترش کردین؟؟ از بیرون تحریم شدیم از داخل فیلتر؟ انصاف بود؟ هر چند که براتون هیچی مهم نیست
  من تا دیروز پشت نظام و رهبر و آقای رییسی بودم اما حالا ………

  موافقم ۱۵۳
  مخالفم ۷
 16. زینب گفت:

  صدای ما مردم رو بشنوید، کارد به استخوان رسیده، دیگه ساکت نمی مونیم، حق ما رو بیش از این پایمال نکنید.

  موافقم ۲۶۰
  مخالفم ۲۳
» نمایش دیدگاه های بیشتر «

ارسال دیدگاه شما

×
/a>