سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

آموزش خواندن نماز حاجت ساده برای رفع گرفتاری

همه ما در زندگی گرفتار مشکلات کوچک و بزرگی می شویم که گاهی با وجود تلاش بسیار از عهده رفع آنها برنمی آییم. در این موارد نماز حاجت بجا آورده و به قادر بی همتا پناه می بریم. در این مطلب مجموعه ای از بهترین نمازها برای برآورده شدن حاجات را گردآوری کرده ایم تا مسیری باشد برای بیان خواسته هایتان به پروردگار بزرگ.

نماز حاجت ساده چگونه خوانده می شود؟

نماز حاجت

گلچین مهمترین نماز حاجت 

پیامبر و امام نمازهای حاجت فراوانی معرفی نموده اند که شاید تنوع آنها به دلیل نوع تاثیرشان، حالات و روحیات فرد، کم و زیادی فرصت و فراغت در افراد مختلف و تفاوت سلیقه و ذائقه معنوی آنها باشد. آن چه در این میان مهم است اصل ارتباط با خداوند و تضرع و خضوع در برابر عظمت او است.

نکات مهم در خواندن نمازهای حاجت

هنگام خواندن نماز باید حضور قلبی واقعی داشته باشید.

در طول هفته نحوه خواندن نماز را تمرین و تکرار کنید تا بتوانید سرموقع بدون هیچ ایرادی به جا آورید.

برنامه ریزی کنید تا هنگام خواندن نماز حاجت احساس خستگی و کسالت نداشته و بدون اشتباه آن را بخوانید.

در تعداد سوره ها دقت کافی داشته باشید و کم و زیاد نخوانید.

دو رکعت نماز حاجت ساده را چگونه بخوانیم؟

به جهت هر مطلب و هر حاجت دو رکعت نماز بجای آورید.

بعد از حمد ۳ مرتبه این آیه شریفه را بخوانید (اللَّهُ لَطِیفٌ بِعِبَادِهِ یَرْزُقُ مَن یَشَاء وَهُوَ الْقَوِیُّ العَزِیزُ).

چون سلام دادید بایستید و ۱۲۹ مرتبه بگویید: (یا لطیف).

بعد به سجده روید و حاجت بخواهید.

انشاءالله به اجابت مقرون است و تا سه روز صبر کنید، اگر تاخیر در حاجت شد باز دو رکعت نماز به همان طریق بخوانید و اسم مذکور را ۹۰۳ مرتبه بخوانید.

نماز حاجت در روز پنجشنبه

از پیامبر گرامی اسلام روایت است که هر کس این نماز را در روز پنجشنبه بخواند و در آخر نماز در حالی که به سجده رفته است حاجت خود را از خداوند بخواهد، حاجتش حتی اگر جابجا شدن کوهها یا نزول باران هم باشد برآورده خواهد شد.

در مقام و حکمت این نماز هر چقدر بگوییم کم گفته‌ایم و برای درک بهتر مقام این نماز در نزد خدواند متعال، به این روایت از پیامبر اکرم اکتفا می‌کنیم که فرموده‌اند: هر کس این نماز را بخواند و چیزی از خدا نخواهد رواست که خداوند بر او غضب کند. نحوه خواندن نماز: این نماز، از دو نماز ۲ رکعتی، و اعمال بعد از نماز تشکیل شده است.
نیت نماز: نماز حاجت روز پنجشنبه قربهً الی الله. بهتر است بین دو نماز و همچنین بین نماز دوم و اعمال بعد از نماز فاصله نیفتد و از سخن و عمل اضافی خودداری کنید
نماز اول: در رکعت اول بعد از نیت یکبار سوره‌ی حمد را بخوانید و ۱۱ مرتبه سوره‌ی توحیدو در رکعت دوم یکبار سوره‌ی حمد را بخوانید و ۲۱ مرتبه سوره‌ی توحید و بعد از آن قنوت نمازهای معمولی را بخوانید نماز دوم: در رکعت اول بعد از نیت یکبار سوره‌ی حمد را بخوانید و ۳۱ مرتبه سوره‌ی توحیدو در رکعت دوم یکبار سوره‌ی حمد را بخوانید و ۴۱ مرتبه سوره‌ی توحید را تلاوت کنید و سپس قنوت بخوانید د و نماز را تمام کنید. بعد از دو نماز: بعد از سلام نماز دوم اعمال زیر را به جا آورید: در حالت نشسته ۵۱ مرتبه سوره توحید را تلاوت کنید و بعد از آن ۵۱ صلوات بفرستید و سپس به سجده رفته و در حالت سجده ۱۰۰ مرتبه یا الله بگویید و بعد از آن در همان حالت سجده، حاجت خود را خداوند متعال بخواهید.
سه چیز از خدا بخواهید شما در سجده آخر هر چه دوست دارید می‌توانید از خدا بخواهید اما بهتر آنست که حاجات خود را به ترتیب زیر از خداوند طلب کنید و اطمینان قلبی داشته باشید که حاجات شما برآورده خواهد شد:
اول: تعجیل در ظهور آقا امام زمان (عج) از از خداوند طلب کنید(چرا که این نماز در بعدازظهر پنجشنبه خوانده می‌شود).
دوم: در حق دیگران و هر آنکه محتاج دعای شماست دعایی کنید(چرا که دعای افراد در حق یکدیگر زودتر مستجاب می‌شود)
سوم: هرآنچه برای خود می‌خواهید از خداوند طلب کنید ضمن اینکه یادتان باشد بهترین دعا عاقبت به خیر شدن است.

نماز حاجت امام رضا (ع) به مقاتل بن مقاتل 

اگر از خداوند حاجت مهمی درخواست داشته باشی غسل کن و تمیزترین لباسهایت را بپوش و مقداری بوی خوش استعمال کن.

آن گاه زیر آسمان رفته و دو رکعت نماز به این صورت به جای آور :

در هر رکعت حمد را بخوان و ۱۵ مرتبه سوره قل هو الله احد ( سوره توحید ) در رکوع و پس از آن در سجده و بین دو سجده و در سجده دوم و پس از آن هم هر کدام ۱۵ مرتبه ( همانند نماز جعفر طیار الا این که تعداد سوره ها ۱۵ مرتبه می باشد ) و در رکعت دوم نیز به همین صورت و نماز را تمام کن.

پس از سلام ۱۵ مرتبه دیگر بخوان توحید را آنگاه به سجده برو و بگو : اللَّهُمَ إِنَ کُلَ مَعْبُودٍ مِنْ لَدُنْ عَرْشِکَ إِلَی قَرَارِ أَرْضِکَ فَهُوَ بَاطِلٌ سِوَاکَ فَإِنَّکَ أَنْتَ اللَّهُ الْحَقُّ الْمُبِینُ اقْضِ لِی حَاجَهَ کَذَا وَ کَذَا السَّاعَهَ السَّاعَه و در خواسته ات اصرار زیاد کن

(منبع : بحارالانوار ج ۹۱ ص ۳۵۳)

نماز حاجت هدیه به مادر امام زمان

دو رکعت نماز حاجت بخوانید بعد ۳۱۳ مرتبه صلوات بفرستید و یک بار سوره مبارکه انا فتحنا را قرائت کنید.

ثواب آن را به حضرت نرجس خاتون مادر گرامی حضرت امام زمان (عج) هدیه کنید انشا الله حاجتتان روا می شود.

نماز گرفتن حاجت در شب جمعه

شب جمعه دو رکعت نماز حاجت بخواند ( مانند نماز صبح با نیت نماز حاجت ).

سپس ۸۰۰ مرتبه بگوید : سَلَامٌ قَوْلًا مِن رَّبٍّ رَّحِیمٍ سپس به سجده رفته حاجت خویش را طلب کند مجرب است.

نماز حاجت قوی و بسیار مجرب

فیض کاشانی فرموده است اگر کسی حاجتی بسیار دشوار دارد که دیگر برای او امید فرجی از هیچ جایی نباشد در نیمه شب یا ثلث اخر شب(با طهارت) واگر ثلث سوم جمعه باشد بهتر است دو رکعت نماز حاجت بخواند(همچون نماز صبح).

بعد از فراغ از نماز با نیت صحیح و اعتقاد صالح و توجه به وجودمقدس خداوند مهربان و توجه به معانی این دعای حاوی اسماء اعظم۷۰مرتبه بگوید: یا اَبْصَرَ النّاظِرینْ یا اَسْرَعَ الْحاسِبینْ یا اَسْمَعَ السّامِعینْ یا اَکْرَمَ الْاَ کْرَمینْ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینْ یا اَحْکَمَ الْحاکِمینْ.

بعد از فراغ از دعا دست سوی اسمان بردارد و حاجت خویش را از حضرت دوست بخواهد که قطعافرجی و گشایشی برای او می شود و به مقصود خویش می رسد.

تجربه شده است هنگام خواندن این دعا به مفاهیم و معانی آن توجه کنید و حواستان باشد با چه کسی صحبت می کنید.

نماز حاجت امام صادق

نماز حاجت که مکرر به تجربه رسیده آن است که از حضرت صادق علیه السلام روایت شده که فرمود: وقتی که امری به تو نازل شود متوسل شو به حضرت رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله و سلم و دو رکعت نماز به جا آور و هدیه کن بر آن بزرگوار.

راوی گوید: عرض کردم چه کنم؟

فرمود: غسل می‌کنی و دو رکعت نماز به جا می‌آوری، ابتدا می‌کنی به آن چه در نماز فریضه ابتدا می‌کنی و مثل تشهّد فریضه به جا می‌آوری و بعد از آن که سلام می‌گویی بگو: اللَّهُمَّ أَنْتَ السَّلامُ وَ مِنْکَ السَّلامُ وَ إِلَیْکَ یَرْجِعُ وَ یَعُودُ السَّلامُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ بَلِّغْ رُوْحَ مُحَمَّدٍ مِنِّی السَّلامَ وَ بَلِّغْ أَرْواحَ الأَئِمَهِ الصَّالِحینَ سَلامِی وَ ارْدُدْ عَلَیَّ مِنْهُمْ السَّلامَ وَ السَّلامُ عَلَیْهِمْ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ اللَّهُمَّ إِنَّ هاتَیْنِ الرَّکْعَتَیْنِ هَدِیَّهٌ مِنِّی إِلی رَسُولِ اللَّهِ فَأَثْبِتْنِی عَلَیْهِما ما أَمَّلْتُ وَ رَجَوْتُ فِیکَ وَ فِی رَسُولِکَ یا وَلِیَّ الْمُؤْمِنینَ بعد از آن برو به سجده و چهل مرتبه بگو: یا حَیُّ یا قَیُّومُ یا حَیَّاً لا یَمُوتُ یا حَیُّ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ یا ذَا الْجَلالِ وَ الإِکْرامِ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمینَ بعد از آن طرف راست صورت را به زمین گذار و چهل مرتبه همین دعا را بگو بعد از آن طرف چپ صورت را به زمین گذار و همان دعا را چهل مرتبه بگو بعد از آن، بلند کن سر خود را و دستها را بلند کن و چهل مرتبه بگو بعد از آن، دست خود را به گردن بینداز و انگشت سبابه‌ی خود را بگیر و آن را چهل مرتبه بگو بعد از آن، ریش خود را به دست چپ بگیر و گریه کن یا خود را به گریه بدار و بگو: یا مُحَمَّدُ یا رَسُولَ اللَّهِ أَشْکُو إِلَی اللَّهِ وَ إِلَیْکَ حاجَتی وَ إِلی أَهْلِ بَیْتِکَ الرَّاشِدینَ حاجَتی وَ بِکُمْ أَتَوَجَّهُ إِلَی اللَّهِ فِی حاجَتی بعد از آن برو به سجده و آن قدر یا اللَّهُ یا اللَّهُ بگو تا نفس تو تمام شود و بگو صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْعَلْ بِی کَذا وَ کَذا وبجای کذا وکذا حاجت خود را ذکر کن حضرت صادق علیه السلام فرمود: من ضامنم بر خدای عز و جل آن که از جای خود حرکت نکند تا حاجت او روا شود.

نماز حاجت در نیمه شب

امام صادق (علیه السلام) فرمود: هرگاه بنده در نیمه شب به پیشگاه خدا بایستد و چهار رکعت نماز در دل تاریک شب بگزارد، سپس سجده شکر به جای آورد و صد مرتبه بگوید: (ما شاء اللّه ما شاء اللّه) خدای بزرگ او را ندا می دهد بنده ام تا چند می گوئی : ما شاء اللّه ما شاء اللّه ؟! منم پروردگار تو و مشیّت به سوی من است همانا بر آورده شدن حاجتت را خواستم ، پس آنچه می خواهی از من درخواست کن

نماز اجابت حاجات

جهت هر حاجت شرعی دو رکعت نماز هدیه به حضرت رسول نموده در هر رکعت بعد از حمدهر سوره که خواهد بخواند ،بعد از سلام ۱۰مرتبه صلوات بفرستد و ۳۰۰ مرتبه بگوید(استغفر الله العظیم واتوب الیه) هرحاجتی که داشته باشد از خدا طلب نماید براورده شود انشاءالله

یا

دو رکعت نماز بخوانید به نیت حاجت و بعد از نماز یک دور تسبیح ذکر “یالطیف” گفته شود و بعد حاجت بخواهید

نمازی برای حاجات مهم و ازدواج

هر کس غم و درد و ناراحتی داشته باشد یا از کسی بترسد یا مشکلی داشته باشد این نماز را بخواند و قدرت خداوند تعالی را مشاهده نماید و در این مورد شک نداشته باشد البته اگر شب جمعه انجام دهد بهتر است و طریقه عمل به شرح زیر میباشد ابتدا غسل حاجت کند و لباس پاک بپوشد و چهار رکعت نماز (دو نماز دو رکعتی) بخواند در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد ۱۰۰ بار بگوید(سوره دیگری نخواند) اُفَـوِّضُ اَمْـری اِلَی الله اِنَّ اللهَ بَـصیـرٌ بِـالْـعِـبادِ و در رکعت دوم بعد از خواندن سوره حمد ۱۰۰ بار بگوید نَصْـرٌمِنَ اللهِ وَ فَـتْـحٌ قَـریبْ و نماز را تمام کند و بلافاصله دو رکعت بعدی را شروع کند و در رکعت اول از نماز دوم بعد از خواندن سوره حمد ۱۰۰ بار بگوید اَلا اِلَی اللهِ تَصیرُ الْاُموُر ودر رکعت آخر بعد از خواندن سوره حمد ۱۰۰ بار بگوید اِنّـا فَتَحْنا لَـکَ فَتـْحـاً مُـبینا و سپس سلام نماز را که گفت ۱۰۰ مرتبه بگوید غُـفْرانَـکَ رَبَّـنا وَ اِلَـیْکَ الْـمَصیرٌ پس سر به سجده بگذارد و دست بردارد و ۱۰۰ بار بگوید اَسْتَغْـفِرُاللهَ وَ اَتوُ بُ اِلَـیْـه انشاءا… حاجتش روا میشود مرحومه علامه نهاوندی فرموده است این نماز در رساندن انسان به مطلوب خود، به تجربه ثابت شدهاست

نماز رسیدن به حاجات به توصیه پیامبر

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به علی علیه السلام و دخترش فاطمه علیهاالسلام گفت: دوست دارم به شما دو نفر چیزی را بیاموزم که خداوند آن را بر من تعلیم فرموده.

پس بر شماست که به آن مداومت داشته محافظت کنید.

پس آن دو عرضه داشتند: ای رسول خدا چنین خواهد بود، پس آن را به ما بیاموز.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر کدام از شما دو رکعت نماز می خوانید و در هر رکعت آن یک بار سوره حمد و سه بار آیه الکرسی و سه بار توحید و سه بار آیات آخر سوره حشر را از آیه (لو انزلنا هذا القرءان علی جبل) می خوانید.

سپس بعد از نشستن تشهد و سلام می گویید و ثنای خداوند و صلوات بر پیامبر او را به جای می آورید و سپس برای مؤمنین دعا می کنید و در پایان این دعا را می خوانید:

( اللهم انی اسئلک بحق کل اسم هو لک یحق علیک فیه اجابه الدعاء اذا دعیت به، و اسئلک بحق کل ذی حق علیک، و اسئلک بحقک علی جمیع ما هو دونک ان تفعل بی کذا و کذا)

خدایا، به حق هر اسمی که تعلق به تو دارد و آنگاه که بدان اسم خوانده شوی اجابت دعا بر تو زیبنده و شایسته می گردد، و به حق هر کسی که حقی بر تو دارد،و نیز به تمام حقی که تو بر بندگان خویش داری تمنا دارم که حاجتها و نیازهای مرا برآورده سازی.

نمازی دیگر از پیامبر

از حضرت‌رسول‌اکرم روایت شده است که هر کس پیش از نماز صبح دو رکعت نماز حاجت بخواند.

در رکعت اول بعد از حمد۷ مرتبه سوره کافرون و در رکعت دوم بعد از حمد ۷ مرتبه سوره توحید را و چون نماز را سلام بدهد ۱۰ مرتبه بگوید: سُبْحانَ اللّهِ وَ الْحَمْدلِلّهِ وَلا اِلاّ اللّهُ وَ‌اللّهُ اَکْبَرُ وَ لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاّ بِاللّهِ الْعَلِیَّ الْعَظیمِ و سپس ۱۰ مرتبه صلوات بفرستد و ۱۰ مرتبه بگوید یا غِیاثَ الْمُسْتَغیثینَ أغِثنی و بعد حاجات خود را بخواهد

نماز حاجت خیلی مجرب

اگر کسی را مشکلی پیش آید یا روزی بر او سخت باشد دو رکعت نماز به جای آورد:

در رکعت اول بعد از حمد سوره اخلاص و آیات ۱ تا ۳ سوره فتح (انا فتحنا …….. تا نصرا عزیزا) بخواند

در رکعت دوم بعد از حمد سوره اخلاص و انشراح را بخواند و نیز تتمه سوره فتح را تا آخر سوره خوانده و نماز را تمام کند

برای او درهای روزی باز خواهد شد انشاء ا…تعالی

نمازی از امام سجاد برای رفع غم وهم

روایت است که حضرت سجاد هنگامی که به واسطه کاری ناراحت می شدند برای طلب حاجت تمیزترین لباس را می پوشیدند و وضو کامل گرفته و بر پشت بام می رفتند و چهار رکعت نماز می خواندند در رکعت اول بعد از حمد اذا زلزلت ( سوره زلزال ) در رکعت دوم بعد از حمد اذا جاء نصر الله (سوره نصر) در رکعت سوم بعد از حمد قل یا ایها الکافرون ( سوره کافرون )در رکعت چهارم بعد از حمد قل هو الله احد ( سوره توحید ) می خواندند . سپس دست ها را بلند کرده ومی گفتند(اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِأَسْمَائِکَ الَّتِی إِذَا دُعِیتَ بِهَا عَلَی مَغَالِقِ أَبْوَابِ السَّمَاءِ لِلْفَتْحِ انْفَتَحَتْ وَ إِذَا دُعِیتَ بِهَا عَلَی مَضَایِقِ الْأَرَضِینَ لِلْفَرَجِ انْفَرَجَتْ وَ أَسْأَلُکَ بِأَسْمَائِکَ الَّتِی إِذَا دُعِیتَ بِهَا عَلَی أَبْوَابِ الْعُسْرِ لِلْیُسْرِ تَیَسَّرَتْ وَ أَسْأَلُکَ بِأَسْمَائِکَ الَّتِی إِذَا دُعِیتَ بِهَا عَلَی الْقُبُورِ لِلنُّشُورِ انْتَشَرَتْ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اقْلِبْنِی بِقَضَاءِ حَاجَتِی) حضرت سجاد فرمود : در این هنگام قسم به خدا که از جای خویش بلند نخواهد شد مگر آنکه حاجتش برآورده می شود

نماز حاجت شب جمعه

ما محسن فیض کاشنی در الئالی المخزونه نقل می نماید اگر کسی را حاجتی به درگاه خداوندباشد ومطلبی را از خداوند بخواهد از حیث ثروت علم وعمل وغیر ذالک یا انکه به بلایی گرفتار باشد از قبیل فقر بدبختی هلاکت –ناخوشی جسمانی یا نا راحتی روحی باید سه شب جمعه بعد از گذشتن دو ثلث از شب جمعه تقریباساعتی قبل از اذان صبح بیدار شودو وضوی کاملی بعمل اورد به نیت قربت وسپس دو رکعت نماز حاجت بخواند به حمد وهر سوره ای که خواست وبعد از ان صد مرتبه صلوات بفرست وهزار ویک مرتبه بگوید ( بسم الله الرحمن الرحیم بحق بسم الله الرحمن الرحیم)وبعد از آن دوباره صد مرتبه صلوات بفرستد ومطلب خودرا از خداوند بخواهد که انشا الله بر اورده است واگر دفعه اول بر اورده نشد شب جمعه دوم انجام دهد واگر نشد شب جمعه سوم انجام دهد که انشاء الله تخلف ندارد

نماز حاجت از امام سجاد

امام سجّادعلیه السلام به مردی که برای برآورده شدن حاجت مادّی به شخص ظالمی روی آورده بود،فـرمود: به مسجدالنبی (ص) برو و دو رکعت نماز به جا آور تا حاجتت را خداوند برطرف نماید
طریقه خواندن نماز حاجت: همانند نماز صبح دو رکعت نماز به جا می آوری سپس بر پیامبر اکرم (ص) صلوات فرست و آخر سوره حشر و شش آیه اول سوره حدید و دو آیه ۱۸ و ۲۶ سوره آل عمران را بخوان

نماز جعفر طیّار

شما چهار جمعه این نماز را بخوانید و در پایان هر مرتبه حاجات خود را ازخداوند طلب کنید.از دعوات راوندی نقل است که حضرت امام زین العابدین علیه السلام گذشتند به مردی که بر در خانه مردی نشسته بود فرمود با وی که برای چه بر در منزل این ستمکار جَبّار نشسته ای گفت به جهت محنت و سختی که مرا عارض شده فرمود برخیز تا من تو را راهنمائی کنم به دری که بهتر از در او است و بسوی ربّی که بهتر است برای تو از او پس گرفت دست او را و آورد او را تا به مسجد پیغمبر صلی الله علیه و آله و فرمود که رو به قبله کن و دو رکعت نماز کن بدرگاه خدا پس ثناگو خدا را و صلوات بفرست بر رسول خدا صلی الله علیه و آله و بخوان آخر سوره حَشْر و شش آیه اوّل سوره حدید و دو آیه که در آل عمران است پس سؤ ال کن حاجت خود را از خدا که خدا عطا می فرماید تو را جناب راوندی فرموده شاید دو آیه آیه قُلِ اللّهُمَّ مالِکَ الْمُلْکِ باشد یعنی تا بِغَیْرِ حِسابٍ علامه مجلسی (ره ) فرموده شاید آیه قُلِ اللّهُمَّ باشد با آیه شَهِدَاللَّه و بدانکه روایت شده از امیرالمؤ منین علیه السلام که فرمود هرگاه یکی از شما اراده حاجتی کند پس صبح پنجشنبه در طَلَب آن بیرون رود و بخواند در وقتی که از منزل بیرون می رود آخر سوره آل عمران و آیه الکرسی و اِنّا اَنْزَلْناهُ فی لَیْلَهِ الْقَدْرِ و سوره حمد زیرا که در اینها است حوائج دنیا و آخرت.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 10, میانگین امتیاز: 4,60 از 5)
Loading...

۱ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
  1. زیلان گفت:

    بخوانیم این دعاها رو اگه حاجت شما در این دنیا قبول نشه تو اون دنیا قبول میشه و دل آدمم آرام میشه، برای هم دعا کنیم 🙏

    موافقم ۱۱
    مخالفم ۲

ارسال دیدگاه شما

×