چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

آموزش نماز خواندن + تصاویر

تکبیره الاحرام
“نماز” با گفتن “الله اکبر” آغاز می شود، گفتن “الله اکبر” در آغاز نماز به معنای جدایی از غیر خدا و پیوستن به اوست. اعلام بزرگی پروردگار و دوری جستن از تمام قدرتهای دروغین است.

آموزش نماز به کودکان,آموزش نماز

آموزش نماز خواندن

 

با این تکبیر به حریم نماز وارد می شویم و برخی کارها بر ما حرام می شود.هنگامی که نماز را شروع می کنیم باید متوجه باشیم که چه نمازی را می خوانیم؛ مثلا نماز ظهر است یا عصر و آن را تنها برای اطاعت فرمان خداوند بجا آوریم که این همان “نیت” است و از اجزای اصلی نماز به شمار می آید.

هنگام گفتن “الله اکبر” مستحب است، دستها را تا مقابل گوشها بالا ببریم.پس از گفتن “الله اکبر” سوره حمد را می خوانیم:

آموزش نماز با تصویر,آموزش نماز با عکسآ

آموزش نماز خواندن همراه با تصویر

 

بسم الله الرحمن الرحیم
(الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ  الرَّحْمـنِ الرَّحِیمِ  مَالِکِ یَوْمِ الدِّینِ إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ)

پس از سوره حمد، یک سوره دیگر از قرآن را می خوانیم به عنوان نمونه، می توان سوره توحید را خواند:

آموزش نماز به کودکان,آموزش نماز

آموزش نماز  به کودکان

 

سوره توحید
 بسم الله الرحمن الرحیم
(قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ وَلَمْ یَکُن لَّهُ کُفُوًا أَحَدٌ )

پسرها و مردها باید در نماز صبح ، نماز مغرب و نماز عشا، حمد و سوره را (در رکعت اول و دوم) بلند بخوانند ولی دخترها وبانوان، اگر نامحرم صدای آنان را نشنوند می توانند بلند بخوانند و در نماز ظهر و نمازعصر همه باید حمد وسوره را آهسته بخوانند.

انسان باید نماز را یاد بگیرد که غلط نخواند و کسی که اصلا نمی تواند صحیح آن را یاد بگیرد، باید هر طور که می تواند بخواند و بهتر آن است که نماز را به جماعت بجا آورد.

آموزش نماز به کودکان,آموزش نماز

آموزش نماز خواندن با تصویر

 

  رکوع نماز
رکوع نماز-پس از تمام شدن حمد وسوره سر به رکوع خم می کنیم و دستها را به زانوها می گذاریم و می گوییم:

“سبحان ربی العظیم وبحمده”
و یا می گوییم: “سبحان الله، سبحان الله، سبحان الله”

سجده نماز
سپس سر از رکوع برداشته (می ایستیم) و آنگاه به سجده می رویم و هفت عضو بدن؛ یعنی پیشانی، کف دو دست، سر زانوها و نوک انگشتان بزرگ پا را بر زمین گذاشته و می گوییم:

“سبحان ربی الاعلی وبحمده”
یا “سبحان الله” را سه مرتبه تکرار می کنیم.

در سجده نماز، باید پیشانی را روی خاک یا سنگ یا چیزهای دیگری از زمین بگذاریم.هنگام نماز خواندن سجده بر چیزهایی که از زمین می روید و برای خوراک و پوشاک انسان مصرف نمی شود نیز صحیح است.مهر نماز که بیشتر در بین ما معمول است، در حقیقت قطعه خاک پاکیزه ای است که نمازگزار همراه خود دارد تا برای سجده، پیشانی را روی آن بگذارد.

 سجده دوم نماز
پس از سجده اول ، می نشینیم و بار دیگر به سجده رفته و سجده دوم را مانند سجده اول بجا می آوریم.با تمام شدن سجده دوم، یک رکعت نماز به پایان می رسد؛ یعنی تا بدینجا، رکعت اول نماز را خوانده ایم، بنابراین بطور خلاصه، رکعت اول نماز عبارت است از:

تکبیره الاحرام (گفتن “الله اکبر” در آغاز نماز)
قرائت (خواندن حمد و سوره)
رکوع و ذکر آن
دو سجده و ذکر آنها

آموزش نماز به کودکان,آموزش نماز

تصاویر آموزش نماز خواندن

   رکعت دوم نماز
پس از تمام شدن رکعت اول نماز، بدون آن که صورت نماز به هم بخورد و یا فاصله ای ایجاد شود، از جا برخاسته، بار دیگر می ایستیم و حمد و سوره را به همان ترتیبی که در رکعت اول نماز گفته شد، می خوانیم.

آموزش نماز به کودکان,آموزش نماز

آموزش نماز خواندن

 

قنوت نماز
در رکعت دوم نمازهای روزانه، بعد از تمام شدن حمد و سوره و قبل از رکوع، مستحب است، دستها را روبروی صورت گرفته ودعایی بخوانیم؛ این عمل را “قنوت” گویند.در قنوت نمازمی توان این دعا را خواند:

آموزش نماز به کودکان,آموزش نماز

 آموزش نماز خواندن به کودکان

 

“ربنا آتنا فی الدنیا حسنه وفی الاخره حسن وقنا عذاب النار”

پیامبر خدا (ص) فرمود: “کسی که قنوت نمازش طولانی تر باشد، حسابرسی او در روز قیامت راحت تر است.

پس از قنوت، رکوع وسجده ها را مانند رکعت اول بجا می آوریم.

آموزش نماز,آموزش نماز به کودکان

 آموزش تصویری نماز خواندن

تشهد نماز
در رکعت دوم هر نماز، پس از تمام شدن سجده دوم باید در حالی که رو به قبله نشسته ایم “تشهد” نماز را بخوانیم؛

یعنی بگوییم:
“اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده ورسوله اللهم صل علی محمد وال محمد”

سلام نماز
تا اینجا رکعت دوم نماز هم تمام می شود و اگر نماز دو رکعتی باشد؛ مانند نماز صبح، بعد از تشهد، با گفتن سلام، نماز را تمام می کنیم؛ یعنی می گوییم:

السلام علیک ایها النبی ورحمه الله وبرکاته

السلام علینا وعلی عباد الله الصالحین

السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

اکنون نماز صبح را فرا گرفتیم و چنانچه نمازی که می خوانیم سه رکعتی یا چهار رکعتی باشد، باید در رکعت دوم نماز، بعد از خواندن تشهد، بدون آن که سلام نماز را بگوییم، بایستیم و رکعت سوم نماز را بخوانیم.

آموزش نماز,آموزش نماز به کودکان

آموزش نماز خواندن همراه با تصویر

  رکعت سوم نماز
رکعت سوم نماز هم مانند رکعت دوم است، با این تفاوت که در رکعت دوم نماز باید با حمد و سوره بخوانیم، ولی در رکعت سوم، سوره و قنوت ندارد و فقط “حمد” را می خوانیم و یا به جای حمد، سه مرتبه می گوییم:

“سُبحانَ اللهِ والحَمدُ للهِ وَلا اِلهَ الاّ اللهُ واللهُ اکبرُ”

پس اگز نماز مغرب می خوانیم، باید بعد از سجده دوم (در رکعت سوم) تشهد بخوانیم وبا سلام، نماز را پایان دهیم:

آموزش نماز خواندن ,آموزش نماز به بچه ها

تصاویر آموزش نماز

 

 رکعت چهارم نماز
اگر نمازی که می خوانیم چهار رکعتی باشد؛ یعنی: نماز ظهر یا  نمازعصر یا نماز عشا؛ پس از سجده ها (در رکعت سوم) بدون آن که تشهد یا سلام را بخوانیم، می ایستیم و رکعت چهارم را مانند رکعت سوم انجام می دهیم و در پایان نماز؛ یعنی پس از سجده دوم می نشینیم و تشهد و سلام را می خوانیم و نماز را تمام می کنیم.

آموزش نماز,آموزش نماز به بچه ها

آموزش نماز

آموزش نماز خواندن ,آموزش نماز به بچه ها

 

منبع:banknamaz.mihanblog.com

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصبت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 957, میانگین امتیاز: 4,49 از 5)
Loading...

۳۱ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. ستیلا گفت:

  من الان ۱۸ سالمه تازه میخوام نماز خواندن رو شروع کنم. الانشم یادم رفته چجوری بخونم هر کاری میکنم حفظ نمیشم

  موافقم ۳۹
  مخالفم ۱۴
 2. God Lover گفت:

  در مورد نماز اول وقت مطالعه و تحقیق کنید متوجه میشید چه اثراتی تو زندگیتون میزاره…اولین تاثیرش تو روحیه خودتونه احساس سبکی میکنید و سرزندگی و شادابی و نشاط… متاسفانه مثل خیلی از اعمال عبادی دیگه قداست نماز هم تو جامعه امروز به شدت پایین اومده. اونی که کلا مخالف دین و اینجور کارها هستی یک باز بدون تعصب و داوری بیجا راجع‌به نماز و تاثیرات و تجربیات بقیه افراد رو بشنو راجع‌به نماز اول وقت. متوجه میشی چه فرصتی رو داری رایگان از دست میدی…البته که این باور که هر کس نماز بخونه آدم خوبیه و دیگه گناه نمیکنه، غلطه. به یه سری عوامل پس زمینه ی دیگه هم احتیاجه برا تکامل روح و…نماز کمک میکنه که از یه سری اعمال منفی و گناه ها دورتر بمونی ولی بازهم در آخر این تویی که باید تصمیم بگیری سمت یک گناه بری یا نه.

  موافقم ۴۴
  مخالفم ۱۱
 3. یاسن گفت:

  سلام من زندگیم یجوری بود رفیقای دورم سیگاری و مشروب خور و خانواده ندار بودن. یبار تو باشگاه با یکی هم کلام شدم بهم گفت ارتباطت رو با خدا خوب کن و فلان منم حرفاش روم تاثیر گذاشت
  من خودم آهنگای رضا پیشرو که رپ میخونه رو گوش میدادم و هنوزم گوش میدم فقط من شروع به نماز خواندن کردم و روزه میگیرم و رفیقای دورم همش پاک و خوبن خیلی حس خوبی نسبت به قبل دارم قبلنا احساس می کردم همش تاریکی هست امیدی نیست اما با این اتفاق زندگیم خیلی خوب شده من هنوزم آهنگای رپ گوش میدم هنوزم تیشرت با طرح های گوناگون میپوشم خواستم اینو بگم وقتی شما میخواین مسلمون بشی خیلی راه ها رو میتونی امتحان کنی مسلمون شدن فقط به پیرهن و تسبیح به دست گرفتن نیست تو خودت هر جوری که خودت میتونی مسلمون هستی فقط باید وجدانت بهت بگه که مسلمونی اگه شبا بدون دغدغه میخوابی و تو زندگی هیچ ترسی نداری ینی مسلمونی وقت بخیر

  موافقم ۲۰۷
  مخالفم ۲۱
 4. نرگس گفت:

  نماز ۴ رکعتی رو من اول بلد نبودم بعد دیدن این آموزش نماز خوندن رو یاد گرفتم. ممنون از شما.

  موافقم ۱۰۴
  مخالفم ۱۸
 5. عبدالله رجبی گفت:

  من قبلا نمازم رو اشتباه میخوندم، اینجا آموزش نماز رو خوندم و یاد گرفتم.

  موافقم ۹۱
  مخالفم ۲۰
 6. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید من شنیدم که باید بین همه ی ذکر ها یک الله اکبر بگیم. درسته؟

  موافقم ۱۲۴
  مخالفم ۳۴
 7. هانیه گفت:

  سلام توضیحات عالی بود، ۱۳ سالمه امسال تصمیم گرفتم روزه بگیرم ولی نماز خوندن بلد نبودم و هی غصه میخوردم. با این آموزش، من نماز خوندن رو یاد گرفتم و از این بابت خوشحالم که میتونم با خیال راحت روزه بگیرم.

  موافقم ۱۳۱
  مخالفم ۳۰
 8. امیر گفت:

  سلام مرسی که انقدر خوب و راحت میتونیم یاد بگیریم ازتون، چطوری نماز بخونیم. من خودم ۲۶ سالمه بلد نبودم ولی الان که آموزش دیدم میتونم یاد بگیرم بخونم

  موافقم ۱۲۲
  مخالفم ۲۷
 9. زینب گفت:

  من ۱۱ سالمه، از وقتی به سن تکلیف رسیدم نماز نخوندم یعنی بلد نبودم و خجالت می کشیدم، الان دارم با این آموزش کم کم یاد میگیرم و البته معلمم هم به خوندن نماز تشویقم کرده.

  موافقم ۱۵۷
  مخالفم ۲۷
» نمایش دیدگاه های بیشتر «

ارسال دیدگاه شما

×
/a>