جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

اجرای طرح پلاک سوم از بهمن ماه؛ خداحافظی با تعویض پلاک خودرو در ایران

طرح پلاک سوم

شنیده‌ها حاکی از این است که طرح پلاک سوم به زودی اجرایی می‌شود. مزایای این پلاک اضافی و ضعف‌های فعلی آن چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

در سال ۱۳۸۴ بود که پلیس راهور آئین نامه پلاک سوم را تصویب کرد و مقرر شد از آن زمان به بعد علاوه بر دو پلاکی که در جلو و عقب خودرو نصب می‌شود، پلاک سومی نیز به صورت برچسب روی شیشه قرار داده شود. بالاخره بعد از گذشت ۱۷ سال از تصویب این قانون، هم‌اکنون روند اجرایی شدن آن در بهمن‌ماه سال جاری اعلام شده است.

طرح پلاک سوم چیست؟

اردیبهشت‌ماه سال جاری گفتیم که قانون پلاک سوم اجرا می‌شود. مطابق ماده ۱۳ آئین نامه راهور، می‌بایست همراه با زوج پلاک، یک پلاک سوم نیز به صورت برچسب از سوی راهنمایی و رانندگی یا اشخاص مورد تأیید راهنمایی و رانندگی صادر و روی شیشه عقب یا جلو وسیله نقلیه نصب شود. از جمله اطلاعاتی که روی این برچسب درج شده می‌توان به اطلاعات شماره پلاک، تاریخ سپری شدن اعتبار پلاک، کد واحد شماره گذاری و شماره اشاره کرد.

باخبر شوید: آخرین اخبار خودرو در ۲۴ ساعت گذشته

گفتنی است که این پلاک سوم در قالب دو چیپ روی پلاک و زیر شیشه جلو و زیر آینه باید نصب شود. پس از آن اطلاعات VIN و دیگر اطلاعات مورد نیاز تا ۳۰ الی ۹۰ کیلوبایت در چیپ گنجانده می‌شوند. سازوکار این اطلاعات بدین نحو است که فایل در قالب RFID در اختیار پلیس راهور قرار خواهد گرفت.

ماموران راهور قادرند با وسایل و تجهیزاتی که در اختیار دارند، اطلاعات روی این چیپ‌ها را بخوانند و هویت و اطلاعات اصلی مالک را شناسایی کنند. از جمله مهم‌ترین مزایای پلاک سوم، یافتن خودروهای سرقتی است. در حال حاضر ملاک یافتن خودروهای سرقتی، پلاک خودرو است و در صورتی که طرح جدید اجرایی شود، پلیس می‌تواند سرقتی بودن یا نبودن را از روی اطلاعات هویتی دریابد.

اوایل سال جاری بود که سردار سیدکمال هادیانفر پیرامون طرح پلاک سوم توضیح داد که این پلاک همان پلاک الکترونیکی است که در اصل مانند یک چیپ بوده و با برچسب می‌توان روی بدنه خودرو نصب کرد. هادیانفر همچنین بیان داشت:

تخلفاتی مانند خودروهای سرقتی و خودروهای تحت تعقیب با نصب پلاک سوم به سرعت شناسایی می‌شوند و همچنین می‌توان به راحتی اصالت خودرو را بررسی کرد.

زمان اجرایی شدن طرح پلاک سوم

هم‌اکنون نزدیک به ۶ ماه است که از صحبت‌های رئیس پلیس راهور می‌گذرد و به تازگی او خاطرنشان کرده که از بهمن‌ماه امسال، طرح مذکور اجرایی خواهد شد. به گفته وی بخش زیادی از نرم افزارهای مربوط به تولید پلاک سوم آماده شده و بخشی از چیپ‌های مربوط به آن هم ثبت سفارش شده است. در حال حاضر تنها بحثی که پیرامون این طرح مطرح می‌شود، ریدر است. به گفته سردار هادیانفر، هم‌اکنون پلیس راهور نیاز به قطعه‌ای دارد که بتواند به واسطه آن کدها را بخواند. وی می‌گوید:

اگر قرار باشد این پلاک‌ها توسط پلیس خوانده شود، احتیاج به یک قطعه داریم؛ در حال تلاش هستیم تا بتوانیم با یک نرم افزار واسط که به آن ریدر می‌گویند، QR کدها را بخوانیم و اطلاعات اصلی را از بانک شماره گذاری کسب کنیم. اگر این نرم افزار اجرا شود، دیگر برای خواندن QR کدها احتیاجی نیست قطعه‌ای برای خواندن پلاک سوم وارد کنیم و کار به اتمام می‌رسد.

خوشبختانه نیازی نیست با نصب پلاک سوم از کشورهای دیگر پلاک فیزیکی وارد کنیم و درآمدهای ارزی صرف واردات چنین چیزهایی نخواهد شد. به عبارت دیگر از زمانی که پلاک سوم روی خودروها نصب شوند، هنگام خرید و فروش نیازی به تغییر پلاک‌های فیزیکی نیست و به این ترتیب وابستگی‌های ارزی از میان خواهد رفت.

در واقع زمان خرید و فروش خودرو تنها پلاک سوم تغییر می‌کند و اطلاعات آن از روی چیپ پاک شده و اطلاعات جدید بارگذاری می‌شود. به اعلام سردار هادیانفر، از ۲۲ بهمن فرآیند نصب پلاک سوم اجرایی خواهد شد و به صورت پایلوت از تهران آغاز می‌شود.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 55, میانگین امتیاز: 3,56 از 5)
Loading...

۱۵ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. حامد گفت:

  یک ساله شکایت گذاشتم رو پلاک ماشینی که فروختم و تعویض پلاک نشده پلیس توان این رو نداره پرونده ای که تکلیفش مشخصه و تمام مشخصات و آدرس طرفم توش هست رو رفع کنه حالا بیاد اینجوری دزد بگیره…

  موافقم ۵
  مخالفم ۳
 2. بهلول گفت:

  کسی به گزینه اعتبار پلاک دقت نکرد چرا ؟!!! خب مشخصه از اونایی هم که ماشین جابجا نمی‌کنند هم قراره تو زمان مشخص به بهانه پایان اعتبار دزدی کنند. قشنگ برای نفس کشیدن هم باید پول بدیم. بهترین کار اینه کسی استقبال نکنه از این طرح های مسخره

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۲
 3. علی گفت:

  فکر شکستن شیشه رو هم کردین؟ اون موقع چیکار باید کرد؟

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۵
 4. امیر گفت:

  از ما امسال دو بار ماشین دزدین. هر دوبار خودم با موتور گشتم ماشین لخت شده را داخل محله های مواد فروشی پیدا کردم!!! پلیس اصلا دنبال ماشین سرقتی نمیگرده با مواد فروش و دزد هم کار نداره. این بازیا جدید هم فقط نون دونی برا دولت هست نه پیدا کردن دزد

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۳
 5. سالار گفت:

  هر روز برنامه جدید به نفع خودتون میذارید، میخواید از توی دوربین قشنگ همه رو جریمه کنید و بس، نون دونی خودتونه، یه فکری یه برنامه ای برای مردم داشته باشید.

  موافقم ۲۳
  مخالفم ۱
 6. ایرانی گفت:

  اگر واقعا به فکر مردم هستید پس این واردات خودرو چی شد؟ چرا راه ها رو ایمن نمی‌کنید،۳۱ هزار نفر سالانه تو تصادفات کشته میشوند (بیش از جنگ ایران و عراق)
  چرا سریع خودرو های فرسوده رو جمع نمیکنید، چرا اتوبوس های جدید و قطار برقی وارد نمی کنید.

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۱
 7. ماسک گفت:

  سلام، نظر تمامی دوستان درست است اینها فقط برای چپاول ملت برنامه ریزی میکنند.

  موافقم ۲۹
  مخالفم ۲
 8. ناشناس گفت:

  ۴۳ ساله هیچ کار خیری برای مردم انجام نشده و این هم فقط به نفع خودشونه نه مردم. اگه میخواستن دزد بگیرن راحت می گرفتن چون تمام دزدها رو میشناسن!! پس بحث بحثه سرقت نیست فقط و فقط کنترل بیشتر مردم است.

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۱
 9. خدادادی گفت:

  با سلام، ببخشید، مثل زمان سابق، اصلا نیازی به تعویض پلاک نیست، و بعد از قولنامه شدن خودرو، طرفین به دفترخانه ( محضر ) بروند و سند بزنن، دیگه نیازی به این همه دفتر و دستک و بالا پایین کردن مردم نیست، بنظر شما مسئولین، این همه نارضایتی برای چیست؟ دولت بخاطر کسری بودجه همیشه دستش توی جیب مردمه، آقایان بسه، بیایید مثل زمان قبل از انقلاب تمام کارهای اداری و پزشکی و … را مجانی کنید و هزینه های مذکور را از پول نفت ملت و منابع زیر زمینی پرداخت کنید.

  موافقم ۴۷
  مخالفم ۱
 10. جاهد گفت:

  من نمایشگاه خودرو دارم . حرف اصلی پلیس راهور این بود که دفترخانه ها پول زور میگیرند. خوب پس چی شد سه ماه طول نکشید بعد از گرفتن سند خودرو از دفترخانه ها هزینه مالیات و تعویض پلاک دو برابر دفترخانه ها شد. فقط میخواستین بیچاره دفترخانه ها را محو کنین. دفترخانه بغل ما ۸ تا کارمند داشت الان فقط ۳ نفرشون مونده. بخدا همشون و خانواده هاشون دارن باعث و بانیان این خیانت را شب و روز نفرین می کنن. یکی از کارمنداش می گفت زنش هفته گذشته طلاق گرفت و رفت و یه بچه ۵ ساله را ول کرده رفته. حالا پلاک سوم چه کوفتیه بازهم میخواین مردم رو سرکیسه کنین …….!!!!!!

  موافقم ۵۲
  مخالفم ۱۰
 11. مرتضی گفت:

  بجای اینکه اینقدر گند کاری کنید و از ترس اعتراضات اینقدر هزینه کنید اگه یه کم بفکر مردم باشید نیاز نیست شبا از ترس جاتون خیس کنید. فقط کافیه بفهمید باید به مردم ایران احترام بزارید

  موافقم ۴۴
  مخالفم ۱۲
 12. مجید گفت:

  نیازی به این کارها نبست هیچ خودرویی نباید تعویض پلاک شود توی سیستم ها فقط هنگام نقل و انتقال اسم طرف را تعویض کنید با هر پلاکی تو سیستمها اطلاعات مالک و مالکهای قبلی وجود داره با این کارهای ابلهانه فقط قصد سرگرمی ملت و چاپیدن آنها را دارید برید یک کاری بکنید که هم خدا و هم خلق خدا راضی باشند.

  موافقم ۶۷
  مخالفم ۴
 13. ناشناس گفت:

  خدا ازتون نگذره خب این کار رو که سالها پیش هم میتونستند انجام بدهند نیازی به این همه مرکز تعویض پلاک نبود فقط و فقط سیاستهای کثیف بود که سند دفترخانه رو حذف کنه و یه نون دونی برا خودشون درست کنند خدا لعنتتون کنه

  موافقم ۴۱
  مخالفم ۷
 14. ایرج گفت:

  باز هم سیاستی دیگر جهت سرکیسه کردن مردم بدبخت و فلک زده ایران

  موافقم ۴۸
  مخالفم ۵
 15. برهان گفت:

  خیال کردن نمیدونیم برای چی این کارو میکنند😁😁😁😁

  موافقم ۴۹
  مخالفم ۲

ارسال دیدگاه شما

×