چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

تغییر فرمت فایل های یک پوشه بطور همزمان

 

تغییر فرمت فایل های یک پوشه بطور همزمان

آموزش تغییر فرمت فایل های یک پوشه با فرمت یکسان

 

آموزش تغییر فرمت کلیه فایل های موجود در یک پوشه با فرمت یکسان درویندوز

حتما میدانید که جهت تغییر فرمت فایل به فرمتی دیگر در محیط ویندوز، کافی است نام فایل را ویرایش کرده و در انتهای نام آن فرمت قبلی را پاک نموده و فرمت جدید را وارد نمایید. به عنوان مثال برای تبدیل SarzaminDownload.jpg به SarzaminDownload.gif کافی است آن را Rename نموده و این تغییر نام را صورت دهیم (البته به شرط فعال نبودن Hide extensions for known file types در Tools > Folders Options > View).

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که اگر در فولدری تعداد زیادی فایل داشته باشیم برای تغییر فرمت فایل ها به فرمت دیگر چه باید کنیم؟ در این ترفند قصد داریم نحوه این کار یعنی تغییر فرمت فایل های موجود در یک فولدر با فرمتی خاص به فرمتی دیگر را به روشی جالب و متفاوت برای شما بازگو نماییم.

ابتدا همانطور که ذکر شد دقت نمایید قابلیت مشاهده فرمت فایل ها در ویندوز فعال باشد. بدین منظور از منوی Tools وارد Folder Options شوید. سپس به تب View رفته و تیک گزینه Hide extensions for known file types را بردارید و OK کنید.

حال My Computer را باز نمایید.
به محلی که فایل های مورد نظر شما موجودند مراجعه کنید.

سپس بر روی فضای خالی از صفحه راست کلیک کرده و از New گزینه New Text Document را انتخاب کنید.
نام فایل را به دلخواه و با فرمت bat. انتخاب نمایید. به عنوان مثال نام آن را SarzaminDownload.bat بگذارید.
سپس بر روی فایل ساخته شده راست کلیک کرده و Edit را انتخاب نمایید.
خواهید دید که فایل با Notepad باز میشود.

اکنون کد زیر را در درون Notepad عینا Copy و Paste نمایید:

ren *.FirstFormat *.SecondFormat
در کد بالا، منظور از FirstFormat، فرمت اولیه و حال حاضر فایلها و منظور از SecondFormat فرمتی که قصد تبدیل به آن را دارید است. این دو را بسته به فرمتهای مورد نظر خودتان تغییر نام دهید.
اکنون  از منوی File بر روی Save کلیک کنید تا فایل ذخیره شود.
حال اگر بر روی فایل خود دوبار کلیک نمایید، بلافاصله کلیه فایل های موجود در فولدر که فرمت آنها را به جای FirstFormat وارد نموده اید به فرمت جایگزین SecondFormat تبدیل میشوند.

 

 tarfandestan.com

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 18, میانگین امتیاز: 3,56 از 5)
Loading...

۲ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
  1. میثم گفت:

    سلام. بنده دبیر ریاضی هستم. برای تصحیح برگه های بچه ها، قبلا با نسخه کروم و مایکروسافت ادج، نرم افزارهای نامبرده شده بصورت اتوماتیک فایل های تصویری را بهدهمراه پسوندشان ذخیره می کردند، ولی چند ماهی هست که نمی دانم چه مشکلی پیش آمده، مرورگر های نامبرده فایل ها را بدون نام ذخیره می کنند. به همین خاطر لازم می شد که رفته و پسوند تک تک عکس های امتحان بچه ها را ویرایش کرده و پسوند مورد نظرم را اضافه کنم. ابتدا بفکر یک نرم افزار تغییر پسوند افتادم. اما چون دوست ندارم نرم افزار زیادی روی سیستم داشته باشم، ترفند شما را چک کردم. ترفند بسیار جالب و خوبی بود و مشکل را بنده بخوبی حل کرد. فقط این نکته را اضافه کنم که از دستور ren * *.jpg برای تغییر پسوند فایل های بدون پسوند استفاده کردم. باز هم از شما تشکر می کنم.

    موافقم ۱
  2. Ebrahim گفت:

    سلام. تنها با تغییر پسوند فایل، نوع آن تغییر نمی کند. بلکه تنها شکل آیکن آن فایل تغییر کرده و شما فکر می کنید نوع آن تغییر کرده.

    موافقم ۲

ارسال دیدگاه شما

×