پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

علت نفخ و راه های مبارزه با آن

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

نفخ ، باد گلو و باد معده می توانند باعث خجالت و معذب شدن فرد شوند. در این مبحث به دلایل ایجاد این مشکلات و راه های پیشگیری از آن ها می پردازیم.

 

نفخ چیست ؟

نفخ ، یکی از علائم سوء‌هاضمه است که بر وجود مشکلی در سیستم گوارش دلالت می‌کند. معمولا فردی که دچار این مشکل شده باشد، از احساس نامطبوع پری شکم یا سنگینی و سوزش سر دل شکایت می‌کند. درواقع جمع شدن گاز درون شکم باعث به وجود آمدن نفخ و ناراحتی‌های ثانویه آن می‌شود. این گاز از نظر تجزیه شیمیایی هیچ تفاوتی با هوا ندارد. فقط تجمع آن جایی در دستگاه گوارش عملکرد طبیعی بدن را مختل می‌کند و فرد را آزار می‌دهد.

باد معده، گلو و نفخ جز امور طبیعی بدن هستند و معمولا از گردش هوا یا تجزیه مواد غذایی مصرف شده در هنگام هضم به وجود می آیند. شما نیز ممکن است گاز معده یا دل پیچه ناشی از آن را یک بار و یا حتی چندین بار در روز تجربه کرده باشید.

هنگامی که گاز تولید شده از طریق بادگلو یا باد شکم عبور نمی کند، در نتیجه  در معده و روده تجمع یافته و منجر به نفخ می شود. همچنین با نفخ، شما ممکن است درد شکمی که می تواند از کم و کسل کننده به تیز و شدید تبدیل گردد احساس کنید. دفع گاز یا اجابت مزاج ممکن است درد را کاهش دهد.

هنگامی که باد معده و دل پیچه کار های روزمره شما را مختل می کند ممکن است برای شما ایجاد مشکل کنند که در اینصورت باید علت را یافت و آنرا بر طرف کرد و یا از پزشک کمک گرفت.

 

علل ایجاد نفخ :

چهار دلیل عمده نفخ را می توان بلعیدن هوا، رشد بیش از اندازه باکتری‌ها در بدن، پوشیدن لباس‌های تنگ، اضطراب ذکر کرد .

نفخ: تولید گاز در معده و روده شما
۱-خوردن غذاهای چرب، می تواند باعث تاخیردر تخلیه معده شده و شما کاملا احساس ناراحتی کنید.

۲-نوشیدن نوشابه های گازدار و غذاهای گازدار.

۳-خوردن بیش از حد و با سرعت خوردن غذا، نوشیدن از طریق نی، آدامس یا مکیدن آب نبات، و در نتیجه بلع هوا

۴-استرس یا اضطراب

۵-سیگار کشیدن

۶-عفونت های دستگاه گوارش، انسداد یا وجود بیماری در آن ها.

۷-سندرم روده تحریک پذیر، یک بیماری است که با درد شکمی و پیچش شکم و تغییرات در عملکرد روده همراه است.

۸-شرایطی از قبیل بیماری سلیاک یا عدم تحمل لاکتوز که در آن روده قادر به هضم و جذب اجزای خاصی از مواد غذایی نمی باشد.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

آروغ زدن: گرفتن هوای اضافی و خلاص شدن از شر آن

آروغ زدن راه حل  بدن برای خروج هوای بیش از حد از معده است. این یک رفلکس طبیعی ناشی از بلع هوا است. اگر شما بیش از حد سریع می خورید یا می نوشید احتمالا ممکن است هوای اضافی بلعیده باشید، صحبت کردن هنگام خوردن و یا جویدن آدامس یا مکیدن زیاد آب نبات، نوشیدن نوشابه های گازدار، یا دود نیز باعث تجمع هوا در معده می شود.

همچنین بازگشت اسید معده و یا بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)  نیز می تواند همان اثر را داشته باشد. اگر اسید معده به پشت مری برگردد، شما ممکن است بارها و بارها آن را فرو ببرد و این خود می تواند به بلع هوا و آروغ زدن بیشتر منجر شود.

در برخی از افراد بلع هوا به عنوان یک عادت عصبی است می باشد، حتی زمانی که آنها در حال خوردن و یا نوشیدن هستند. در موارد دیگر، آروغ زدن مزمن ممکن است به علت هایی مانند التهاب پوشش معده(التهاب معده) و یا عفونت با هلیکوباکتر پیلوری، باکتری مسئول برخی زخم های معده ارتباط داشته باشد.

 

روش های کاهش آروغ زدن:

• به آرامی بخورید و بنوشید، با توجه کردن به مدت زمان خوردن و آشامیدن شما می توانید به بلع کمتر هوا کمک کنید.
• اجتناب از نوشیدنی های گازدار و آبجو که  گاز دی اکسید کربن را آزاد می کنند.
• کاهش مصرف آدامس و آب نبات، وقتی شما آدامس می جوید یا آب نبات می مکید، دفعات بلع شما بیشتر از حد طبیعی است. پس بخشی از آنچه را که شما می بلعید هوا است.
• سیگار نکشید، هنگامی که شما دود استنشاق می کنید، شما هوا بلعیده اید.
• بررسی دندان مصنوعی خود، پروتز ضعیف میتواند باعث شود شما هنگام غذا خوردن و نوشیدن هوای اضافی ببلعید.
• درمان سوزش سر دل، در برخی موارد برای سوزش سردل خفیف ضد آنتی اسیدها ی قوی و راه حل های دیگر ممکن است مفید باشد.

 

نفخ شکم: تجمع گاز در روده بزرگ

گاز روده که معمولا شامل تخمیر مواد غذایی هضم نشده مانند فیبر های گیاهی، در روده بزرگ است ایجاد می شود این. گازهمچنین می تواند به مدت زمانی که دردستگاه گوارش شما به طور کامل به اجزای خاص غذایی تجزیه می شود بستگی داشته باشد، مانند گلوتن و یا قند موجود در محصولات لبنی و میوه.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده
منابع دیگر از گاز روده ممکن است شامل:

بقایای مواد غذایی در روده بزرگ شما
تغییر در باکتری های روده به دلیل آنتی بیوتیک ها یا داروهای دیگر
جذب کم از کربوهیدرات ها، که می تواند تعادل باکتری های مفید در دستگاه گوارش شما را دچار مشکل سازد
هوا بلعیده شده به روده بزرگ شما حرکت کند
یبوست، هرچه باقیمانده های مواد غذایی در روده بزرگ شما بیشترباقی بماند، زمان بیشتری تخمیر می شود و این خود منجر به افزایش گاز بیشتر می کند.
گاهی اوقات، وجود گاز روده نشان می دهد که یک اختلال گوارشی مثل سندرم روده تحریک پذیر و یا عدم تحمل لاکتوز وجود دارد.

 

راهکارهایی برای کاهش گاز روده :

اجتناب از غذاهایی که شما را تحت تاثیر قرار می دهد. شایعترین این مواد شامل لوبیا، نخود فرنگی، عدس، کلم، پیاز، کلم بروکلی، گل کلم، نان کامل گندم، قارچ، و آبجو و دیگر نوشیدنی های گازدارهستند، در مورد محصولات لبنی کسانی که مشکل هضم لاکتوز دارند سعی کنند از محصولات کم لاکتوز و یا انواع بدون لاکتوز آن مصرف کنند.
خوردن غذاهای کم چرب. چربی سرعت هضم غذا را کند می کند، دادن زمان به هضم شدن مواد غذایی باعث تخمیر بهتر می شود.

مصرف غذاهای با فیبر بالا را موقتا قطع کنید یا کاهش دهید. فیبر به هضم کمک می کند اما بسیاری از غذاها با فیبر بالا نیز تولید کنندگان بزرگ گازهستند. پس از یک استراحت، به آرامی فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
آهسته غذا بخورید، سعی کنید زمان مصرف وعده های غذایی آن ها را آرام بجوید. غذا خوردن هنگامی که شما عجله  دارید می تواند با هضم و جذب غذا تداخل ایجاد  کند
حرکت کنید، یک پیاده روی کوتاه پس از غذا خوردن می تواند کمک کننده باشد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود :

نفخ بیش از حد، آروغ زدن و گاز اغلب خود به خود برطرف می شون، اگر نشانه های شما با تغییر در عادات غذا خوردن بهبود نمی یابد و یا متوجه شوید که علائم زیر را دارید باید به پزشک مراجعه کنید:
• اسهال
• درد مداوم یا شدید در ناحیه شکم
• مدفوع خونی
• تغییر در رنگ یا دفعات دفع مدفوع
• کاهش وزن ناخواسته
• درد قفسه سینه
این علائم می تواند نشانه ی یک بیماری گوارشی باشد هرچند علائم روده می تواند برای افراد خجالت آور باشد اما اجازه ندهید که شما از خجالت آن به دنبال درمان این مشکل نرفته و از متخصصان در دسترس کمک نگیرید.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

روش های پیشگیری و کاهش نفخ :

هورت نکشید

بلعیدن هوا یکی از علت‌های اصلی به وجود آمدن نفخ است. شاید قدری عجیب به نظر بیاید که چطور ممکن است کسی هوا را ببلعد؟ اما اگر در طول روز روی نحوه آشامیدن مایعات دقیق‌تر شوید به پاسخ سوال دست خواهید یافت. وقتی بسیار تشنه هستید و به آب می‌رسید، جرعه‌های پیاپی می‌نوشید. حین تنفس مقداری هوا هم همراه آب بلعیده می‌شود. مورد دیگر به عادت شایع نحوه نوشیدن چای برمی‌گردد. در آداب معاشرت، هورت کشیدن عمل زشتی است، اما این تنها دلیل پرهیز از آن نیست؛ وقتی هورت می‌کشید آشکارا مقداری هوا با چای وارد بدن شما می‌شود که می‌تواند بعدا رنج نفخ را به دنبال بیاورد.

چه باید کرد؟

اگر می‌خواهید از شر نفخ خلاص شوید یا دچار نفخ ناشی از بلعیدن هوا نشوید، سبک نوشیدن مایعات را اصلاح کنید؛ آب را جرعه‌جرعه بنوشید و هرگز آن را سر نکشید. سر سفره آب نگذارید. نیم ساعت قبل و نیم ساعت بعد از غذا اصلا آب ننوشید. چای را هورت نکشید، بگذارید سرد شود بعد بنوشید. علاوه بر این فقط به چای، آب و آب میوه اکتفا نکنید؛ در نوشیدن دیگر انواع مایعات مثل سوپ و غذاهای آبکی هم این قاعده را رعایت کنید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید.

 

آنتی‌باکتریال شوید

باکتری‌ها در بدن انسان زندگی می‌کنند ولی باید بدانید همه باکتری‌ها مضر نیستند و یک سری باکتری‌های مفید برای سلامتی هم وجود دارند ازجمله باکتری‌هایی که در روده هستند. چیزی حدود ۱۰ به توان ۱۲باکتری در روده زندگی می‌کنند که یک عدد طبیعی محسوب می‌شوند. مشکل زمانی آغاز می‌شود که تعداد باکتری‌ها از این مقدار بیشتر شوند. رشد بیش از حد باکتری منجر به تولید گاز می‌شود و فرد را به نفخ دچار می‌کند.

چه باید کرد؟

برخی از کسانی که نفخ دارند همه نوع شربت و ضد نفخی را امتحان کرده‌اند ولی هیچ کدام روی مشکل اثری نگذاشته است، اما همین افراد تعریف می‌کنند که مثلا برای کشیدن دندان دارویی دریافت کرده‌اند که نفخ‌شان را از بین برده است.

دلیل این اتفاق به ظاهر بی‌ربط این است که بعضی داروها باعث توقف رشد بیش از حد باکتری‌های روده می‌شوند و درنتیجه نفخ را از بین می‌برند، اما علم به اینکه چه داروهایی این ویژگی را دارند و دوز مصرف؛ در دست پزشک متخصص است. به او مراجعه کرده و با یک درمان دارویی ساده خودتان را از چنگال نفخ خلاص کنید.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

ضدنفخ بپزید

شایع‌ترین علت نفخ، خوردن غذاهای نفاخ است. بعضی از غذاهایی که روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث تشکیل گاز در دستگاه گوارش و نفخ می‌شوند.

مواد غذایی مانند شیر، کشک، تخم مرغ، حبوبات، خیار، تره، ترب، پیاز، کنگر، کلم بروکلی، موسیر، نخود فرنگی، سیب، آلو، هلو، گلابی، سیب‌زمینی، انار، زردآلو، پسته خام و… موادی هستند که موجب بروز نفخ می‌شوند.

در کنار اینها نوشیدن نوشابه‌های گازدار و خوردن فست‌فود هم نفخ زیادی خواهد داشت. بی‌نظمی در غذا خوردن یکی دیگر از عوامل مهم و رایج نفخ است که امروزه عده کثیری به سبب مشغله‌های روزمره دچارش شده‌اند.

چه باید کرد؟

برای کاهش نفخ گاه باید میزان مصرف غذاهای مولد گاز را کاهش داده و یا قطع کنید. بسیاری از کربوهیدرات باعث تولید گاز می شوند. موارد زیر شایعترین آنها هستند که عبارتند از:

-لوبیا
– کلم بروکلی
– کلم بروکسل
– کلم
– نوشیدنی های گازدار
– گل کلم
– آدامس
– میوه ها مانند سیب، هلو و گلابی
– آبنبات
– سالاد
– شیر و محصولات ان
– پیاز
– قند موجود در غذاهای بدون قند (سوربیتول، مانیتول و زایلیتول)
– غذاهای با دانه های گندم

نکته بعدی که در زندگی‌های روزمره چندان جدی گرفته نمی‌شود، سر وقت غذا خوردن است. یادتان باشد هر روز سر یک وقت معین صبحانه، ناهار و شام صرف کنید، مثلا اگر هر روز ساعت دو ناهار می‌خورید، روز بعد ساعت ۱۲ ناهار نخورید. بعضی‌ها ممکن است دو روز اصلا ناهار نخورند، ولی باقی ایام هفته سر برنامه باشند؛ این هم غلط است و اساسا منظور از نظم در غذا خوردن همین است که تحت هر شرایطی طبق برنامه باشید.

 

سراغ روانپزشک بروید

این روزها زیاد می‌شنویم که استرس باعث و بانی بسیاری از ناراحتی‌های جسمانی است. بعضی وقت‌ها به ظاهر بیماری و استرس هیچ ربطی به هم ندارند و ارتباط‌شان تعجب برانگیز می‌شود. در مورد نفخ واقعیت این است که خود استرس به‌تنهایی عامل ایجاد‌کننده نفخ نیست، ولی اگر دستگاه گوارش کسی کمترین ضعفی داشته باشد، مستعد اختلال می‌شود و استرس، ضعف را تشدید می‌کند و نفخ را به وجود می‌آورد. با این حال اضطراب را در این زمینه باید جدی گرفت و فکری به حال درمانش کرد.

 

استرس - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

چه باید کرد؟

داشتن یک سبک زندگی سالم کار دشواری به نظر می‌رسد، ولی شاید این تنها یک مانع ذهنی باشد که در اثر تلقین و تکرار در گفتن و شنیدن حاصل شده است. تن و روان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و مستقیما روی هم تاثیر می‌گذارند. به‌عنوان مثال اگر شما غذاهای مضر نخورید، درست غذا بخورید و هر روز ورزش کنید نیمی از راه را رفته‌اید چراکه سلامت و شادابی را به دست می‌آورید و زمینه بروز بسیاری از بیماری‌ها را از بین می‌برید.

برای نابود کردن استرس‌ها هر روز ورزش کنید. هر ورزشی را که دوست دارید انتخاب کنید ولی به برنامه روزانه‌تان وفادار باشید. بعد از چند بار تکرار خودتان نتایج مثبت و غیر قابل انکاری از ورزش کردن خواهید دید، ضمن اینکه متوجه می‌شوید دیگر نفخ ندارید.

 

لباس گشاد بپوشید

نوع لباسی که می‌پوشید روی میزان سلامت‌تان تاثیر می‌گذارد. با پوشیدن لباس تنگ، عملکرد طبیعی دستگاه گوارش مختل می‌شود؛ به این شکل که عمل دفع به آسانی انجام نمی‌شود و تجمع گازها صورت می‌گیرد و به فرد احساس نامطبوعی دست می‌دهد که همان نفخ است.

چه باید کرد؟

کسانی که عادت دارند لباس‌های تنگ بپوشند، باید در انتخاب نوع پوشش‌شان تجدیدنظر کنند، چون اگر دچار نفخ هستند، باعث تشدید آن می‌شود و اگر نفخ ندارند، ممکن است با این روش خودشان را در معرض ابتلا به نفخ قرار دهند. کسانی که مدام گن می‌پوشند و زمان طولانی این نوع لباس‌ها را بر تن دارند، این کار را کنار بگذارند و لباس‌های مناسب غیرچسبان بپوشند. حتی به آقایانی که کمربندشان را سفت می‌بندند، توصیه می‌شود آن را شل کنند یا در عوض از ساسبند استفاده کنند.

 

مکمل های دردسرساز

خیلی‌ها معتقدند این مکمل‌ها تبلیغ‌شان روی دیوار‌های داروخانه هم نفاخ است و گاز شکم‌شان را زیاد می‌کند. آیا این مکمل‌ها واقعا نفاخ هستند؟

مکمل‌های غذایی نفاخ هستند؟

زیاده‌روی در مصرف هر چیزی دردسرساز است، در مورد مکمل‌ها هم همین‌طور است. مصرف بیش از حد آنها می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. اما با این پرسش روبه‌رو هستیم که اساسا مصرف مکمل‌ها در این اندازه لزومی دارد یا خیر؟ قطعا خیر. بدن انسان روزانه به مقدار معینی از مواد غذایی مختلف احتیاج دارد که اگر بیش از حد لزوم دریافت کند، مشکل‌ساز می‌شود.

مکمل‌های غذایی رایجی نظیر آهن و روی که مصرف‌کنندگان زیادی دارد، به‌طور طبیعی در رژیم‌های غذایی سالم وجود دارند بنابراین یک فرد عادی و سالم نیازی به مصرف خودسرانه آنها ندارد. جز در موارد خاص (بیماران خاص، افراد سالمند و بیمار) آن هم به تشخیص پزشک مصرف مکمل‌های غذایی توصیه نمی‌شوند چون اگر تندرست باشید، هر قدر از این مکمل‌ها بخورید، فایده‌ای به حال‌تان نخواهد داشت، بنابراین خود را در معرض نفخ و سایر مشکلات قرار ندهید.

 

بادکُشی به سبک بوعلی

طب سنتی برای پیشگیری از نفخ اصول ساده‌ای را توصیه می‌کند که با رعایت‌شان می‌توانید سلامت دستگاه گوارش‌تان را هم تضمین کنید.

دردی که بعد از غذا در ناحیه شکم و اطراف ناف‌تان احساس می‌شود از کجا آمده؟ طب سنتی می‌گوید اگر اصول درست غذا خوردن را رعایت نکنید، در دستگاه گوارش‌تان دچار تجمع اخلاط و مواد نامناسب شده باشید یا اینکه حد و اندازه شکم‌تان را ندانید و پرخوری کنید، نفخ سراغ‌تان می‌آید. دکتر مینا محبی، دستیار طب سنتی این راه‌ها را برای خلاص شدن از نفخ به شما پیشنهاد می‌کند.

 

۱- آداب غذا خوردن

شما نباید تا زمانی که احساس گرسنگی کردید، سراغ غذا بروید و قبل از سیر شدن هم باید دست از غذا خوردن بکشید تا معده فضای کافی برای انجام عمل هضم داشته باشد. اما کنترل زمانی که پای میز غذا صرف می‌کنید به تنهایی نمی‌تواند مشکل شما را حل کند.

مقابل تلویزیون غذا نخورید

وقتی غذا می‌خورید، باید تمام هوش و حواس‌تان معطوف به غذا باشد پس مقابل تلویزیون غذا نخورید و از گفتن خاطرات سر میز غذا هم دست‌ بردارید. یادتان نرود غذایی که با حال خوب و تمرکز میل می‌شود، فایده بیشتری به بدن شما می‌رساند.

 

۲- چی بخوریم؟

اینکه کدام یک از مواد غذایی را با هم میل می‌کنید هم در نفاخ شدن دستگاه گوارش‌تان تاثیر دارد. پس برای سد کردن راه اخلاط به دستگاه گوارش‌تان ساده غذا بخورید و در هر وعده غذایی یک نوع غذا سر سفره بگذارید.

خودتان را بشناسید

درصورتی‌که حین غذا خوردن علائم سردی در گوارش (مثل تاخیر هضم غذا، آروغ زدن و تجمع آب در دهان) می‌شوید، از خوردن غذاهای سرد و مرطوب مثل لبنیات خودداری کنید یا مصلحات آن (مثل ماست با نعناع، گل سرخ و آویشن، شیر گرم، و گلاب، عسل، زنجبیل و دارچین) را فراموش نکنید.

 

۳- کدام میوه‌ وکدام سبزی؟

میوه‌های سرد و مرطوب مثل شلیل، هلو، زردآلو، خیار و گوجه حالت نفخ را تشدید می‌کنند. بهتر است هلو و زردآلو به صورت برگه و خشک‌شده میل شوند. همچنین در صورت خوردن خیار و گوجه سبز حتما آنها را همراه سبزیجاتی مثل نعناع، زولنگ، اناریچه و نمک میل کنید.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

بی‌ سبزی هرگز

اگر سبزی خوردن دوست دارید، نعناع، ریحان و پونه بهترین گزینه‌های همراه آن هستند. اما سبزیجاتی مثل سیر و پیاز خام، ترب و تربچه، شاهی، کلم خام ومیوه‌های ترش مولد نفخ هستند و باید کمتر مصرف شوند.

 

۴- درمانگر خود باشید

اگر نفخ، ناشی از پرخوری و ریزه‌خواری باشد هیچ درمانی موثر‌تر از کم کردن مقدار غذا و ورزش کردن نیست. گذشته از این اگر دستگاه گوارشی نفاخ دارید، نباید غذاهای غلیظ و حجیم مثل آش رشته، ماکارونی و الویه میل کنید. در چنین شرایطی لازم است در مصرف غذاهای بسته‌بندی و کارخانه‌ای محتاط‌تر باشید و آن را به حداقل برسانید.

دست‌کم نگیرید

علائمی نظیر سوزش و درد معده که باعث بیدار شدن فرد از خواب می‌شوند یا مدفوع شل، قیری‌رنگ، بدبو و چسبناک یا کاهش وزن ناگهانی ممکن است دلیل وجود یک مشکل جدی در دستگاه گوارش باشند.

 

خودتان دست‌به‌کارشوید

نه‌تنها گیاهان دارویی که ادویه‌ها هم می‌توانند سلاح خوبی برای جنگیدن با نفخ باشند، پس قدرت آنها را دست‌کم نگیرید و با توصیه‌هایی که در ادامه آورده‌ایم، نفخ دستگاه گوارش‌تان را درمان کنید.

– در تهیه و طبخ غذای روزانه می‌توانید از ادویه ضدنفخی مثل آویشن، پونه، رازیانه، زنیان، زیره، شیرین‌بیان و زنجبیل استفاده کنید.

– یک درمان ساده برای نفخ، مصرف زیره و نبات ساییده بعد از صرف غذاست. فقط یادتان باشد مصرف طولانی‌مدت زیره ممکن است باعث زرد شدن پوست‌تان شود.

– بهتر است برنج را به صورت سبزی پلو یا زیره و زعفران پلو طبخ کنید یا روی برنج سفید کمی زنیان بپاشید. چای، قهوه، نسکافه و شکلات کمتری بخورید.

– اگر فردی سفید پوست، چاق یا سرمایی هستید، مصرف پودر زنجبیل با شکر هم نفخ را در شما از بین می‌برد و هم رطوبت اضافی دستگاه گوارش را دفع می‌کند.

– سقز و مصطکی از موادی هستند که هم نفخ را کم می‌کنند، هم موجب تقویت معده و لوله گوارش می‌شوند.

– رب انار شیرین و شربت انارهمراه نعناع به دلیل تقویت معده، نفخ را کاهش می‌دهند.

– اگر نفخ ناشی از یبوست و عدم دفع مدفوع باشد، ملینات ساده مثل گلقند یا خاکشیر با آب داغ یا خیسانده انجیر و آلو بهترین درمان خواهند بود.

– ماساژ شکم با روغن‌های گرم مثل بابونه، کنجد و مصطکی منجر به گرم شدن احشا و کم شدن نفخ می‌شود.

– شما نباید همراه غذا مخلفاتی مثل ماست، سالاد و نوشابه میل کنید یا اینکه بلافاصله بعد از غذا میوه بخورید. دست کم یک تا دو ساعت بعد از غذا میوه مصرف کنید.

– باقلا ازجمله سبزی‌های مولد نفخ است و بهتر است با ادویه‌ای مثل گلپر که ضدنفخ است مصرف شود، غذاهای چرب و سرخ کردنی به‌خصوص فست‌فود هضم طولاتی‌تر و دشوارتری دارند و برای افرادی که نفخ دارند اصلا خوراک خوبی به شمار نمی‌آیند.

 

گردآوری : مجله تصویر زندگی

منابع :  شفاجو / مجله سب سبز

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 5,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×