سه شنبه , 3 بهمن , 1396
آرین موتور
آرین موتور

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

نفخ ، باد گلو و باد معده می توانند باعث خجالت و معذب شدن فرد شوند. در این مبحث به دلایل ایجاد این مشکلات و راه های پیشگیری از آن ها می پردازیم.

 

نفخ چیست ؟

نفخ ، يكي از علائم سوء‌هاضمه است كه بر وجود مشكلي در سيستم گوارش دلالت مي‌كند. معمولا فردي كه دچار اين مشكل شده باشد، از احساس نامطبوع پري شكم يا سنگيني و سوزش سر دل شكايت مي‌كند. درواقع جمع شدن گاز درون شكم باعث به وجود آمدن نفخ و ناراحتي‌هاي ثانويه آن مي‌شود. اين گاز از نظر تجزيه شيميايي هيچ تفاوتي با هوا ندارد. فقط تجمع آن جايي در دستگاه گوارش عملكرد طبيعي بدن را مختل مي‌كند و فرد را آزار مي‌دهد.

باد معده، گلو و نفخ جز امور طبیعی بدن هستند و معمولا از گردش هوا یا تجزیه مواد غذایی مصرف شده در هنگام هضم به وجود می آیند. شما نیز ممکن است گاز معده یا دل پیچه ناشی از آن را یک بار و یا حتی چندین بار در روز تجربه کرده باشید.

هنگامی که گاز تولید شده از طریق بادگلو یا باد شکم عبور نمی کند، در نتیجه  در معده و روده تجمع یافته و منجر به نفخ می شود. همچنین با نفخ، شما ممکن است درد شکمی که می تواند از کم و کسل کننده به تیز و شدید تبدیل گردد احساس کنید. دفع گاز یا اجابت مزاج ممکن است درد را کاهش دهد.

هنگامی که باد معده و دل پیچه کار های روزمره شما را مختل می کند ممکن است برای شما ایجاد مشکل کنند که در اینصورت باید علت را یافت و آنرا بر طرف کرد و یا از پزشک کمک گرفت.

 

علل ایجاد نفخ :

چهار دليل عمده نفخ را می توان بلعيدن هوا، رشد بيش از اندازه باكتري‌ها در بدن، پوشيدن لباس‌هاي تنگ، اضطراب ذکر کرد .

نفخ: تولید گاز در معده و روده شما
1-خوردن غذاهای چرب، می تواند باعث تاخیردر تخلیه معده شده و شما کاملا احساس ناراحتی کنید.

2-نوشیدن نوشابه های گازدار و غذاهای گازدار.

3-خوردن بیش از حد و با سرعت خوردن غذا، نوشیدن از طریق نی، آدامس یا مکیدن آب نبات، و در نتیجه بلع هوا

4-استرس یا اضطراب

5-سیگار کشیدن

6-عفونت های دستگاه گوارش، انسداد یا وجود بیماری در آن ها.

7-سندرم روده تحریک پذیر، یک بیماری است که با درد شکمی و پیچش شکم و تغییرات در عملکرد روده همراه است.

8-شرایطی از قبیل بیماری سلیاک یا عدم تحمل لاکتوز که در آن روده قادر به هضم و جذب اجزای خاصی از مواد غذایی نمی باشد.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

آروغ زدن: گرفتن هوای اضافی و خلاص شدن از شر آن

آروغ زدن راه حل  بدن برای خروج هوای بیش از حد از معده است. این یک رفلکس طبیعی ناشی از بلع هوا است. اگر شما بیش از حد سریع می خورید یا می نوشید احتمالا ممکن است هوای اضافی بلعیده باشید، صحبت کردن هنگام خوردن و یا جویدن آدامس یا مکیدن زیاد آب نبات، نوشیدن نوشابه های گازدار، یا دود نیز باعث تجمع هوا در معده می شود.

همچنین بازگشت اسید معده و یا بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)  نیز می تواند همان اثر را داشته باشد. اگر اسید معده به پشت مری برگردد، شما ممکن است بارها و بارها آن را فرو ببرد و این خود می تواند به بلع هوا و آروغ زدن بیشتر منجر شود.

در برخی از افراد بلع هوا به عنوان یک عادت عصبی است می باشد، حتی زمانی که آنها در حال خوردن و یا نوشیدن هستند. در موارد دیگر، آروغ زدن مزمن ممکن است به علت هایی مانند التهاب پوشش معده(التهاب معده) و یا عفونت با هلیکوباکتر پیلوری، باکتری مسئول برخی زخم های معده ارتباط داشته باشد.

 

روش های کاهش آروغ زدن:

• به آرامی بخورید و بنوشید، با توجه کردن به مدت زمان خوردن و آشامیدن شما می توانید به بلع کمتر هوا کمک کنید.
• اجتناب از نوشیدنی های گازدار و آبجو که  گاز دی اکسید کربن را آزاد می کنند.
• کاهش مصرف آدامس و آب نبات، وقتی شما آدامس می جوید یا آب نبات می مکید، دفعات بلع شما بیشتر از حد طبیعی است. پس بخشی از آنچه را که شما می بلعید هوا است.
• سیگار نکشید، هنگامی که شما دود استنشاق می کنید، شما هوا بلعیده اید.
• بررسی دندان مصنوعی خود، پروتز ضعیف میتواند باعث شود شما هنگام غذا خوردن و نوشیدن هوای اضافی ببلعید.
• درمان سوزش سر دل، در برخی موارد برای سوزش سردل خفیف ضد آنتی اسیدها ی قوی و راه حل های دیگر ممکن است مفید باشد.

 

نفخ شکم: تجمع گاز در روده بزرگ

گاز روده که معمولا شامل تخمیر مواد غذایی هضم نشده مانند فیبر های گیاهی، در روده بزرگ است ایجاد می شود این. گازهمچنین می تواند به مدت زمانی که دردستگاه گوارش شما به طور کامل به اجزای خاص غذایی تجزیه می شود بستگی داشته باشد، مانند گلوتن و یا قند موجود در محصولات لبنی و میوه.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده
منابع دیگر از گاز روده ممکن است شامل:

بقایای مواد غذایی در روده بزرگ شما
تغییر در باکتری های روده به دلیل آنتی بیوتیک ها یا داروهای دیگر
جذب کم از کربوهیدرات ها، که می تواند تعادل باکتری های مفید در دستگاه گوارش شما را دچار مشکل سازد
هوا بلعیده شده به روده بزرگ شما حرکت کند
یبوست، هرچه باقیمانده های مواد غذایی در روده بزرگ شما بیشترباقی بماند، زمان بیشتری تخمیر می شود و این خود منجر به افزایش گاز بیشتر می کند.
گاهی اوقات، وجود گاز روده نشان می دهد که یک اختلال گوارشی مثل سندرم روده تحریک پذیر و یا عدم تحمل لاکتوز وجود دارد.

 

راهکارهایی برای کاهش گاز روده :

اجتناب از غذاهایی که شما را تحت تاثیر قرار می دهد. شایعترین این مواد شامل لوبیا، نخود فرنگی، عدس، کلم، پیاز، کلم بروکلی، گل کلم، نان کامل گندم، قارچ، و آبجو و دیگر نوشیدنی های گازدارهستند، در مورد محصولات لبنی کسانی که مشکل هضم لاکتوز دارند سعی کنند از محصولات کم لاکتوز و یا انواع بدون لاکتوز آن مصرف کنند.
خوردن غذاهای کم چرب. چربی سرعت هضم غذا را کند می کند، دادن زمان به هضم شدن مواد غذایی باعث تخمیر بهتر می شود.

مصرف غذاهای با فیبر بالا را موقتا قطع کنید یا کاهش دهید. فیبر به هضم کمک می کند اما بسیاری از غذاها با فیبر بالا نیز تولید کنندگان بزرگ گازهستند. پس از یک استراحت، به آرامی فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
آهسته غذا بخورید، سعی کنید زمان مصرف وعده های غذایی آن ها را آرام بجوید. غذا خوردن هنگامی که شما عجله  دارید می تواند با هضم و جذب غذا تداخل ایجاد  کند
حرکت کنید، یک پیاده روی کوتاه پس از غذا خوردن می تواند کمک کننده باشد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود :

نفخ بیش از حد، آروغ زدن و گاز اغلب خود به خود برطرف می شون، اگر نشانه های شما با تغییر در عادات غذا خوردن بهبود نمی یابد و یا متوجه شوید که علائم زیر را دارید باید به پزشک مراجعه کنید:
• اسهال
• درد مداوم یا شدید در ناحیه شکم
• مدفوع خونی
• تغییر در رنگ یا دفعات دفع مدفوع
• کاهش وزن ناخواسته
• درد قفسه سینه
این علائم می تواند نشانه ی یک بیماری گوارشی باشد هرچند علائم روده می تواند برای افراد خجالت آور باشد اما اجازه ندهید که شما از خجالت آن به دنبال درمان این مشکل نرفته و از متخصصان در دسترس کمک نگیرید.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

روش های پیشگیری و کاهش نفخ :

هورت نكشيد

بلعيدن هوا يكي از علت‌هاي اصلي به وجود آمدن نفخ است. شايد قدري عجيب به نظر بيايد كه چطور ممكن است كسي هوا را ببلعد؟ اما اگر در طول روز روي نحوه آشاميدن مايعات دقيق‌تر شويد به پاسخ سوال دست خواهيد يافت. وقتي بسيار تشنه هستيد و به آب مي‌رسيد، جرعه‌هاي پياپي مي‌نوشيد. حين تنفس مقداري هوا هم همراه آب بلعيده مي‌شود. مورد ديگر به عادت شايع نحوه نوشيدن چاي برمي‌گردد. در آداب معاشرت، هورت كشيدن عمل زشتي است، اما اين تنها دليل پرهيز از آن نيست؛ وقتي هورت مي‌كشيد آشكارا مقداري هوا با چاي وارد بدن شما مي‌شود كه مي‌تواند بعدا رنج نفخ را به دنبال بياورد.

چه بايد كرد؟

اگر مي‌خواهيد از شر نفخ خلاص شويد يا دچار نفخ ناشي از بلعيدن هوا نشويد، سبك نوشيدن مايعات را اصلاح كنيد؛ آب را جرعه‌جرعه بنوشيد و هرگز آن را سر نكشيد. سر سفره آب نگذاريد. نيم ساعت قبل و نيم ساعت بعد از غذا اصلا آب ننوشيد. چاي را هورت نكشيد، بگذاريد سرد شود بعد بنوشيد. علاوه بر اين فقط به چاي، آب و آب ميوه اكتفا نكنيد؛ در نوشيدن ديگر انواع مايعات مثل سوپ و غذاهاي آبكي هم اين قاعده را رعايت كنيد تا مشكلي براي‌تان پيش نيايد.

 

آنتي‌باكتريال شويد

باكتري‌ها در بدن انسان زندگي مي‌كنند ولي بايد بدانيد همه باكتري‌ها مضر نيستند و يك سري باكتري‌هاي مفيد براي سلامتي هم وجود دارند ازجمله باكتري‌هايي كه در روده هستند. چيزي حدود 10 به توان 12باكتري در روده زندگي مي‌كنند كه يك عدد طبيعي محسوب مي‌شوند. مشكل زماني آغاز مي‌شود كه تعداد باكتري‌ها از اين مقدار بيشتر شوند. رشد بيش از حد باكتري منجر به توليد گاز مي‌شود و فرد را به نفخ دچار مي‌كند.

چه بايد كرد؟

برخي از كساني كه نفخ دارند همه نوع شربت و ضد نفخي را امتحان كرده‌اند ولي هيچ كدام روي مشكل اثري نگذاشته است، اما همين افراد تعريف مي‌كنند كه مثلا براي كشيدن دندان دارويي دريافت كرده‌اند كه نفخ‌شان را از بين برده است.

دليل اين اتفاق به ظاهر بي‌ربط اين است كه بعضي داروها باعث توقف رشد بيش از حد باكتري‌هاي روده مي‌شوند و درنتيجه نفخ را از بين مي‌برند، اما علم به اينكه چه داروهايي اين ويژگي را دارند و دوز مصرف؛ در دست پزشك متخصص است. به او مراجعه كرده و با يك درمان دارويي ساده خودتان را از چنگال نفخ خلاص كنيد.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

ضدنفخ بپزيد

شايع‌ترين علت نفخ، خوردن غذاهاي نفاخ است. بعضي از غذاهايي كه روزانه مورد استفاده قرار مي‌گيرند باعث تشكيل گاز در دستگاه گوارش و نفخ مي‌شوند.

مواد غذايي مانند شير، كشك، تخم مرغ، حبوبات، خيار، تره، ترب، پياز، كنگر، كلم بروكلي، موسير، نخود فرنگي، سيب، آلو، هلو، گلابي، سيب‌زميني، انار، زردآلو، پسته خام و… موادي هستند كه موجب بروز نفخ مي‌شوند.

در كنار اينها نوشيدن نوشابه‌هاي گازدار و خوردن فست‌فود هم نفخ زيادي خواهد داشت. بي‌نظمي در غذا خوردن يكي ديگر از عوامل مهم و رايج نفخ است كه امروزه عده كثيري به سبب مشغله‌هاي روزمره دچارش شده‌اند.

چه بايد كرد؟

برای کاهش نفخ گاه باید میزان مصرف غذاهای مولد گاز را کاهش داده و یا قطع کنید. بسیاری از کربوهیدرات باعث تولید گاز می شوند. موارد زیر شایعترین آنها هستند که عبارتند از:

-لوبیا
– کلم بروکلی
– کلم بروکسل
– کلم
– نوشیدنی های گازدار
– گل کلم
– آدامس
– میوه ها مانند سیب، هلو و گلابی
– آبنبات
– سالاد
– شیر و محصولات ان
– پیاز
– قند موجود در غذاهای بدون قند (سوربیتول، مانیتول و زایلیتول)
– غذاهای با دانه های گندم

نكته بعدي كه در زندگي‌هاي روزمره چندان جدي گرفته نمي‌شود، سر وقت غذا خوردن است. يادتان باشد هر روز سر يك وقت معين صبحانه، ناهار و شام صرف كنيد، مثلا اگر هر روز ساعت دو ناهار مي‌خوريد، روز بعد ساعت 12 ناهار نخوريد. بعضي‌ها ممكن است دو روز اصلا ناهار نخورند، ولي باقي ايام هفته سر برنامه باشند؛ اين هم غلط است و اساسا منظور از نظم در غذا خوردن همين است كه تحت هر شرايطي طبق برنامه باشيد.

 

سراغ روانپزشك برويد

اين روزها زياد مي‌شنويم كه استرس باعث و باني بسياري از ناراحتي‌هاي جسماني است. بعضي وقت‌ها به ظاهر بيماري و استرس هيچ ربطي به هم ندارند و ارتباط‌شان تعجب برانگيز مي‌شود. در مورد نفخ واقعيت اين است كه خود استرس به‌تنهايي عامل ايجاد‌كننده نفخ نيست، ولي اگر دستگاه گوارش كسي كمترين ضعفي داشته باشد، مستعد اختلال مي‌شود و استرس، ضعف را تشديد مي‌كند و نفخ را به وجود مي‌آورد. با اين حال اضطراب را در اين زمينه بايد جدي گرفت و فكري به حال درمانش كرد.

 

استرس - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

چه بايد كرد؟

داشتن يك سبك زندگي سالم كار دشواري به نظر مي‌رسد، ولي شايد اين تنها يك مانع ذهني باشد كه در اثر تلقين و تكرار در گفتن و شنيدن حاصل شده است. تن و روان ارتباط تنگاتنگي با يكديگر دارند و مستقيما روي هم تاثير مي‌گذارند. به‌عنوان مثال اگر شما غذاهاي مضر نخوريد، درست غذا بخوريد و هر روز ورزش كنيد نيمي از راه را رفته‌ايد چراكه سلامت و شادابي را به دست مي‌آوريد و زمينه بروز بسياري از بيماري‌ها را از بين مي‌بريد.

براي نابود كردن استرس‌ها هر روز ورزش كنيد. هر ورزشي را كه دوست داريد انتخاب كنيد ولي به برنامه روزانه‌تان وفادار باشيد. بعد از چند بار تكرار خودتان نتايج مثبت و غير قابل انكاري از ورزش كردن خواهيد ديد، ضمن اينكه متوجه مي‌شويد ديگر نفخ نداريد.

 

لباس گشاد بپوشيد

نوع لباسي كه مي‌پوشيد روي ميزان سلامت‌تان تاثير مي‌گذارد. با پوشيدن لباس تنگ، عملكرد طبيعي دستگاه گوارش مختل مي‌شود؛ به اين شكل كه عمل دفع به آساني انجام نمي‌شود و تجمع گازها صورت مي‌گيرد و به فرد احساس نامطبوعي دست مي‌دهد كه همان نفخ است.

چه بايد كرد؟

كساني كه عادت دارند لباس‌هاي تنگ بپوشند، بايد در انتخاب نوع پوشش‌شان تجديدنظر كنند، چون اگر دچار نفخ هستند، باعث تشديد آن مي‌شود و اگر نفخ ندارند، ممكن است با اين روش خودشان را در معرض ابتلا به نفخ قرار دهند. كساني كه مدام گن مي‌پوشند و زمان طولاني اين نوع لباس‌ها را بر تن دارند، اين كار را كنار بگذارند و لباس‌هاي مناسب غيرچسبان بپوشند. حتي به آقاياني كه كمربندشان را سفت مي‌بندند، توصيه مي‌شود آن را شل كنند يا در عوض از ساسبند استفاده كنند.

 

مکمل های دردسرساز

خيلي‌ها معتقدند اين مكمل‌ها تبليغ‌شان روی ديوار‌هاي داروخانه هم نفاخ است و گاز شکم‌شان را زياد مي‌كند. آيا اين مكمل‌ها واقعا نفاخ هستند؟

مكمل‌هاي غذايي نفاخ هستند؟

زياده‌روي در مصرف هر چيزي دردسرساز است، در مورد مكمل‌ها هم همين‌طور است. مصرف بيش از حد آنها مي‌تواند مشكلاتي ايجاد كند. اما با اين پرسش روبه‌رو هستيم كه اساسا مصرف مكمل‌ها در اين اندازه لزومي دارد يا خير؟ قطعا خير. بدن انسان روزانه به مقدار معيني از مواد غذايي مختلف احتياج دارد که اگر بيش از حد لزوم دريافت كند، مشكل‌ساز مي‌شود.

مكمل‌هاي غذايي رايجي نظير آهن و روي كه مصرف‌كنندگان زيادي دارد، به‌طور طبيعي در رژيم‌هاي غذايي سالم وجود دارند بنابراين يك فرد عادي و سالم نيازي به مصرف خودسرانه آنها ندارد. جز در موارد خاص (بيماران خاص، افراد سالمند و بيمار) آن هم به تشخيص پزشك مصرف مكمل‌هاي غذايي توصيه نمي‌شوند چون اگر تندرست باشيد، هر قدر از اين مكمل‌ها بخوريد، فايده‌اي به حال‌تان نخواهد داشت، بنابراين خود را در معرض نفخ و ساير مشكلات قرار ندهيد.

 

بادكُشي به سبک بوعلی

طب سنتي براي پيشگيري از نفخ اصول ساده‌اي را توصيه مي‌كند كه با رعايت‌شان مي‌توانيد سلامت دستگاه گوارش‌تان را هم تضمين كنيد.

دردي كه بعد از غذا در ناحيه شكم و اطراف ناف‌تان احساس مي‌شود از كجا آمده؟ طب سنتي مي‌گويد اگر اصول درست غذا خوردن را رعايت نكنيد، در دستگاه گوارش‌تان دچار تجمع اخلاط و مواد نامناسب شده باشيد يا اينكه حد و اندازه شكم‌تان را ندانيد و پرخوري كنيد، نفخ سراغ‌تان مي‌آيد. دكتر مينا محبي، دستيار طب سنتي اين راه‌ها را براي خلاص شدن از نفخ به شما پيشنهاد مي‌كند.

 

1- آداب غذا خوردن

شما نبايد تا زماني كه احساس گرسنگي كرديد، سراغ غذا برويد و قبل از سير شدن هم بايد دست از غذا خوردن بكشيد تا معده فضاي كافي براي انجام عمل هضم داشته باشد. اما كنترل زماني كه پاي ميز غذا صرف مي‌كنيد به تنهايي نمي‌تواند مشكل شما را حل كند.

مقابل تلويزيون غذا نخورید

وقتي غذا مي‌خوريد، بايد تمام هوش و حواس‌تان معطوف به غذا باشد پس مقابل تلويزيون غذا نخوريد و از گفتن خاطرات سر ميز غذا هم دست‌ برداريد. يادتان نرود غذايي كه با حال خوب و تمركز ميل مي‌شود، فايده بيشتري به بدن شما مي‌رساند.

 

2- چي بخوريم؟

اينكه كدام يك از مواد غذايي را با هم ميل مي‌كنيد هم در نفاخ شدن دستگاه گوارش‌تان تاثير دارد. پس براي سد كردن راه اخلاط به دستگاه گوارش‌تان ساده غذا بخوريد و در هر وعده غذايي يك نوع غذا سر سفره بگذاريد.

خودتان را بشناسيد

درصورتي‌كه حين غذا خوردن علائم سردي در گوارش (مثل تاخير هضم غذا، آروغ زدن و تجمع آب در دهان) می‌شوید، از خوردن غذاهاي سرد و مرطوب مثل لبنيات خودداري كنيد یا مصلحات آن (مثل ماست با نعناع، گل سرخ و آويشن، شير گرم، و گلاب، عسل، زنجبيل و دارچين) را فراموش نكنيد.

 

3- كدام ميوه‌ وكدام سبزي؟

ميوه‌هاي سرد و مرطوب مثل شليل، هلو، زردآلو، خيار و گوجه حالت نفخ را تشديد مي‌كنند. بهتر است هلو و زردآلو به صورت برگه و خشك‌شده ميل شوند. همچنين در صورت خوردن خيار و گوجه سبز حتما آنها را همراه سبزيجاتي مثل نعناع، زولنگ، اناريچه و نمك ميل كنيد.

 

علت نفخ - درمان نفخ - باد روده - گاز معده

 

بي‌ سبزي هرگز

اگر سبزي خوردن دوست دارید، نعناع، ريحان و پونه بهترين گزينه‌های همراه آن هستند. اما سبزيجاتي مثل سير و پياز خام، ترب و تربچه، شاهي، كلم خام وميوه‌هاي ترش مولد نفخ هستند و بايد كمتر مصرف شوند.

 

4- درمانگر خود باشيد

اگر نفخ، ناشي از پرخوري و ريزه‌خواري باشد هيچ درماني موثر‌تر از كم كردن مقدار غذا و ورزش کردن نيست. گذشته از اين اگر دستگاه گوارشي نفاخ داريد، نبايد غذاهاي غليظ و حجيم مثل آش رشته، ماكاروني و الويه ميل كنيد. در چنين شرايطي لازم است در مصرف غذاهاي بسته‌بندي و كارخانه‌اي محتاط‌تر باشيد و آن را به حداقل برسانيد.

دست‌كم نگيريد

علائمي نظير سوزش و درد معده كه باعث بيدار شدن فرد از خواب مي‌شوند يا مدفوع شل، قيري‌رنگ، بدبو و چسبناك يا كاهش وزن ناگهاني ممكن است دليل وجود يك مشكل جدي در دستگاه گوارش باشند.

 

خودتان دست‌به‌كارشويد

نه‌تنها گياهان دارويي كه ادويه‌ها هم مي‌توانند سلاح خوبي براي جنگيدن با نفخ باشند، پس قدرت آنها را دست‌كم نگيريد و با توصيه‌هايي كه در ادامه آورده‌ايم، نفخ دستگاه گوارش‌تان را درمان كنيد.

– در تهيه و طبخ غذاي روزانه مي‌توانيد از ادويه ضدنفخي مثل آويشن، پونه، رازيانه، زنيان، زيره، شيرين‌بيان و زنجبيل استفاده كنيد.

– يك درمان ساده براي نفخ، مصرف زيره و نبات ساييده بعد از صرف غذاست. فقط يادتان باشد مصرف طولاني‌مدت زيره ممكن است باعث زرد شدن پوست‌تان شود.

– بهتر است برنج را به صورت سبزي پلو يا زيره و زعفران پلو طبخ كنيد يا روي برنج سفيد كمي زنيان بپاشيد. چاي، قهوه، نسكافه و شكلات كمتري بخوريد.

– اگر فردي سفيد پوست، چاق يا سرمايي هستيد، مصرف پودر زنجبيل با شكر هم نفخ را در شما از بين مي‌برد و هم رطوبت اضافي دستگاه گوارش را دفع مي‌كند.

– سقز و مصطكي از موادي هستند كه هم نفخ را كم مي‌كنند، هم موجب تقويت معده و لوله گوارش مي‌شوند.

– رب انار شيرين و شربت انارهمراه نعناع به دليل تقويت معده، نفخ را كاهش مي‌دهند.

– اگر نفخ ناشي از يبوست و عدم دفع مدفوع باشد، ملينات ساده مثل گلقند يا خاكشير با آب داغ يا خيسانده انجير و آلو بهترين درمان خواهند بود.

– ماساژ شكم با روغن‌هاي گرم مثل بابونه، كنجد و مصطكي منجر به گرم شدن احشا و كم شدن نفخ مي‌شود.

– شما نبايد همراه غذا مخلفاتي مثل ماست، سالاد و نوشابه ميل كنيد يا اينكه بلافاصله بعد از غذا ميوه بخوريد. دست كم يك تا دو ساعت بعد از غذا ميوه مصرف كنيد.

– باقلا ازجمله سبزي‌هاي مولد نفخ است و بهتر است با ادويه‌اي مثل گلپر كه ضدنفخ است مصرف شود، غذاهاي چرب و سرخ كردني به‌خصوص فست‌فود هضم طولاتي‌تر و دشوارتري دارند و براي افرادي كه نفخ دارند اصلا خوراك خوبي به شمار نمي‌آيند.

 

گردآوری : مجله تصویر زندگی

منابع :  شفاجو / مجله سب سبزاین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

بیشتر ببینید
در این رابطه بیشتر بخوانید
مطالب قبلی این بخش
 • پیشیگری از سرماخوردگی, ایمن کردن خانه ,ضدعفونی کردن روش های پیشگیری از سرماخوردگی | ایمن کردن خانه در برابر سرماخوردگی

  ترفندهایی برای پیشگیری از سرماخوردگی   توصیه هایی برای پیشگیری از سرماخوردگی , ایمن کردن خانه در برابر سرماخوردگی , ضد عفونی کردن خانه, نکاتی برای ضدعفونی کردن خانه, تکنیک های ضدعفونی کردن خانه, نظافت …

 • کاهش آسیب‌های چهارشنبه سوری

      توصیه هایی برای کاهش آسیب‌های چهارشنبه سوری   هشدارها تکراری است، اما باید باز هم تکرار شود، مثل هر سال . آمارهای اورژانس نشان می ‌دهد بیشترین گروه آسیب‌دیده در حوادث چهارشنبه سوری …

 • داشتن شکم صاف , کاهش چربی شکمی توصیه هایی برای داشتن شکم صاف و کاهش چربی شکمی

    روش هایی ساده برای داشتن شکم صاف کاهش چربی شکمی و داشتن شکم صاف یک مسئله جداگانه از لاغر شدن عمومی بدن نیست، اما روش‌های موثری وجود دارند که برای آب کردن بافت و …

 • عوارض سوراخ کردن گوش

  دكتر مسعود ملکی ، با اشاره به اینکه به طور طبیعی عوارض در مواردی که توسط افراد متخصص انجام شود بسیار کمتر دیده می‌شود، اظهار کرد: شایع‌ترین عارضه سوراخ کردن گوش، عفونت است که از …

 • کاهش وزن , لاغری موفقیت در کاهش وزن با ده استراتژی

    10 استراتژی ساده برای موفقیت در کاهش وزن کاهش وزن موفق نیاز به تلاش و برنامه ریزی دارد. برای موفقیت برنامه ی خود بهتر است نگاهی به راهکارهای زیر بیندازید.   از کم شروع …

 • از بین بردن موی زائد مردان روش درمان و از بین بردن دائمی موهای زائد مردانه

    موهای زائد به موهایی گفته می شود که وجود آنها در نواحی صورت و بدن باعث اختلال در شکل ظاهری فرد شود. کسانی که به عنوان اختلال پرمویی به پزشک متخصص مراجعه می کنند، …

 • بیدار ماندن بدون مصرف کافئین بیدار ماندن بدون مصرف کافئین

  بیدار ماندن بدون مصرف کافئین را تجربه کنید بیدار ماندن خصوصا در این شب های امتحان برایتان سخت است؟ چاره کار فقط مصرف کافئین نیست. اگر می‌خواهید عادت خواب بعدازظهر خود را ترک کنید و …

 • کاهش وزن , لاغری , تناسب اندام راهکار های مفید برای کاهش وزن

  7 راهکار برای کاهش وزن و ازبین بردن چربیهای موضعی   سبزیجات نقش موثری در کاهش میزان گرسنگی افراد در رژیم های کاهش وزن و تناسب اندام خواهند داشت ، در عین حال آنتی اکسیدان های …

 • کاهش وزن سریع, افزایش سوخت و ساز بدن روش های کاهش وزن سریع و افزایش سوخت و ساز بدن | بخورید و لاغر شوید

  بهبود سوخت و ساز بدن و کاهش سریع وزن بدون رژیم سخت حتی قبل از آنکه شروع به ورزش کردن کنید، می توانید با ترفندهای زیادی برای از بین بردن چربی احشایی، بهبود روند سوخت …

 • افراد مسن کم خواب مغزشان سریعتر کوچک می شود

    افراد مسن کم خواب مغزشان سریعتر کوچک می شود   افراد مسني که خواب کمي دارند مغزشان سريعتر کوچک مي شود و زودتر به زوال عقل مبتلا مي شوند.   محققان معتقدند که تاثیرکم …

 • نشانه ها و علایم گرمازدگی چیست ؟

  نشانه ها و علایم گرمازدگی چیست ؟ واژه گرمازدگی با گرمی هوا عجین می‌شود، در واقع گرمای هوا عامل مهمی برای بروز گرمازدگی است، هر چند فقط گرمای محیط علت گرمازدگی نیست. تعدادی از افراد، …

 • بهترین روش کاهش وزن چیست؟

    چگونه با روشی سالم وزن کم کنیم؟ سالمترین و بهترین روش کاهش وزن و تناسب اندام     در این مقاله به سالم ترین روش کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام می پردازیم. …

 • روش های پیشگیری و کنترل چربی خون

    راههایی برای پیشگیری و کنترل چربی خون   مصرف چربی های اشباع ،مستقیما چربی خون را افزایش می دهند چربی خون عبارتست از بالا رفتن مقدارکلسترول و یا تری‌گلیسرید از مقدار طبیعی آنها در …

 • کمک های اولیه هنگام حوادث

  کمک های اولیه هنگام حوادث خانه تکانی   وقتی صحبت از کمک های اولیه به میان می‌آید ناخودآگاه در ذهن‌مان انجام مجموعه‌ای اعمال تخصصی توسط افراد خاص تداعی می‌شود، ولی حقیقت این است که کمک …

به کانال ما در تلگرام بپیوندید