شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

افراد با این گروه خونی مستعد سکته مغزی هستند

رابطه گروه خونی و سکته مغزی

دانشمندان با مطالعات گسترده دریافتند که نوع گروه خونی افراد می‌تواند در بروز سکته مغزی موثر باشد.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، دانشمندان با مطالعات گسترده و پراکنده خود دریافتند که نوع گروه خونی افراد می‌تواند در بروز سکته مغزی موثر باشد.

با توجه به تحقیقات جدید، افراد با گروه خونی «A» ممکن است بیشتر در معرض خطر باشند. نقش موثر گروه‌های خونی برای تقسیم خون‌ها با وجود یا عدم وجود آنتی‌ژن، موروثی است. همچنین گروه‌های خونی، نمایشی از تنوع مواد شیمیایی روی سطح گلبول‌های قرمز خون را توصیف می‌کنند.

محققان در مطالعات گذشته خود، اطلاعات مربوط به ۴۸ مطالعه ژنتیکی را جمع‌آوری کرده که تقریبا ۱۷ هزار فرد مبتلا به سکته مغزی و ۶۰۰ هزار فرد سالم بودند. سن شرکت‌کنندگان در این مطالعه بین ۱۸ تا ۶۰ سال در نظر گرفته شد. حال در مطالعه جدید، داده‌های مطالعات پیشین بررسی شده است.

گروه محققان بر اساس نتیجه آزمایش‌ها دریافتند که افراد با گروه خونی «A»، نسبت به سایر گروه‌های خونی ۱۶ درصد بیشتر دچار سکته مغزی شده و همچنین افراد با گروه خونی «O»، نسبت به سایرین ۱۲ درصد کم‌تر دچار سکته مغزی می‌شوند.

«استیون کیتنر»، نویسنده ارشد و متخصص مغز و اعصاب عروقی از دانشگاه مریلند معتقد است که «ما هنوز علت خطر برخی از گروه‌های خونی را نمی‌دانیم.» اما دانشمندان تخمین می‌زنند رگ‌های خونی توسط پلاکت‌ها و سلول‌ها دچار گرفتگی می‌شود و عواملی مانند انعقاد خون در بروز سکته مغزی نقش دارد. همچنین سایر پروتئین‌هایی که در خون جریان داشته، در ایجاد لخته‌های خون موثر هستند. سکته مغزی در افراد جوان به دلیل تجمع رسوب‌های چربی در شریان‌های خون و عوامل مرتبط با تشکیل لخته خون ایجاد می‌شود.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 3, میانگین امتیاز: 5,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×