جمعه , 27 مهر , 1397

در بخش بیوگرافی زندگینامه حسین علیزاده ردیف‌دان، آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌تار ایرانی را می خوانید. وی نامزد دریافت ۳ جایزه گرمی است و وی از چهره‌های تحسین‌شده موسیقی فیلم در ایران به شمار می‌آید.

زندگینامه حسین علیزاده

عکس های جدید و زندگینامه حسین علیزاده 

زندگینامه حسین علیزاده : حسین علیزاده اول شهریور ماه سال 1330 در منطقه سید نصر الدین بازار تهران متولد شد. وی نوازنده سازهای تار، سه‌تار، تنبور، شورانگیز، سلانه، دیوان، بربط و رباب است.

 

علیزاده بر خلاف بسیاری دیگر از هنرمندان که فقط به اجرای موسیقی به شکل کاملاً سنتی آن می پردازند، نوآوری هایی داشته است. ابداع مقام داد و بیداد (گوشه داد از ماهور و بیداد از همایون، آلبوم های راز نو با همکاری گروه هم آوایان و زمستان است با صدای استادشجریان) همچنین اجرای پلی فونیک آواز ایرانی (رازنو، آوای مهر و …) از این نمونه ها به شمار می آید.

 

زندگینامه حسین علیزاده : تحصیلات 

حسین علیزاده به واسطه آشنایی با استاد هوشنگ ظریف که در یکی از مدارس تهران به دانش آموزان موسیقی درس می داد، با موسیقی آشنا شد و در همان برخورد هوشنگ ظریف که متوجه استعداد او در موسیقی شده بود او را به هنرستان موسیقی معرفی کرد.

پس از پایان تحصیلات در هنرستان موسیقی در سال 1349 به گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران راه یافت و از اساتید برجسته موسیقی آن زمان بهره برد و در دو رشته نوازندگی و آهنگسازی فارغ التحصیل شد.

همزمان با تحصیل در دانشگاه نزد اساتید موسیقی ایران به آموزش موسیقی مشغول بود.

اساتیدش هوشنگ ظریف، حبیب‌الله صالحی، علی اکبر شهنازی، احمد عبادی، نورعلی برومند، محمود کریمی، عبد اله دوامی، یوسف فروتن و سعید هرمزی بودند.

 

زندگینامه حسین علیزاده : فعالیت های هنری

در این زمان در ارکستر ایرانی تالار رودکی و ارکستر ملی ایران به رهبری حسین دهلوی به عنوان نوازنده تار عضویت داشت. سال 1351 و 52 نیز با گروه های مرکز حفظ و اشاعه موسیقی از جمله شیدا و چاووش در جشن هنر شیراز به اجرای برنامه پرداخت.

 

زندگینامه حسین علیزاده

زندگینامه حسین علیزاده + عکس جدید

 

علیزاده از سال‌های ابتدایی دهه پنجاه به تدریس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت و همزمان شکل دهی گروه مرکز حفظ واشاعه و شیدا و عارف و گروه سازهای ملی و حضور در برنامه‌های موسیقی جشن و هنر شیراز را دنبال کرد که حاصل آن تدوین و اجرای دستگاه ماهور توسط گروه مرکز حفظ و اشاعه (جشن هنر شیراز1354) و  کنسرت نوا با خوانندگی پریسا (فاطمه واعظی) در سال 1355 همین جشن بود.

در سال 1355 به اتفاق پرویز مشکاتیان گروه عارف را تشکیل داد و برنامه های متعددی را در داخل و خارج از کشور به اجرا درآورد.

 

زندگینامه حسین علیزاده پس از انقلاب

این نوازنده برجسته پس از انقلاب به منظور تحصیل و تدریس به آلمان رفت و به عنوان تز دوره آهنگسازی قطعه عصیان را ساخت. با برگشت به ایران در سال شصت و هفت به اجرای شورانگیز و ترکمن پرداخت که دریچه ای جدید به روی موسیقی ایران گشود.

تکنوازی ها و همنوازی های او با ارشد تهماسبی، سخنرانی و اجراهای متعدد در ایران و خارج از ایران، ضبط آثار، اجرای ردیف میرزاعبداله فراهانی، تدوین کتاب های ده قطعه برای تار که آثارش را ارائه کرده، کتاب های آموزشی، کاست های آموزشی، تدریس تار و سه تار، کار بر روی مقام ابداعی و اجرای کنسرت های داد و بیداد، ساخت موسیقی فیلم و … از جمله فعالیت های او در سال های پس از انقلاب است.

 

علیزاده عضو هیئت موسس و اولین مدیر عامل خانه موسیقی بوده و هم اکنون نیز سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی است.

 

در این سالها علیزاده با ساخت و اجرای  قطعاتی چون سواران دشت امید و حصار فرمی تازه را به موسیقی ایرانی اضافه  کرد که نبوغ وی دراین زمینه را نشان داد.

ساخت کنسرتوی نی و  ارکستر با عنوان نینوا در سالهای ابتدایی دهه شصت نام علیزاده را بیش از گذشته بر زبان ها جاری ساخت.

این قطعه که با نی جمشیدعندلیبی به عنوان تکنواز نی اجرا شد، از جمله شاخص ترین قطعات تاریخ موسیقی ایران به شمار می رود که علیزاده آن را با الهام از تحولات سالهای ابتدایی دهه شصت تصنیف کرد.

پس از تعطیلی و توقف موسسه چاووش، علیزاده برای ادامه تحصیل موسیقی به دانشگاه آزاد برلین رفت و در سال‌های میانی دهه شصت به ایران بازگشت و گروه شیدا و عارف را بازسازی کرد که حاصل آن کنسرت شور انگیز با صدای شهرام ناظری، صدیف تعریف و بیژن کامکار در تالار وحدت بود.

این کنسرت بعدها با صدای شهرام ناظری در آلبومی به همین نام انتشار عمومی یافت.

پس از آن علیزاده به تجربه در ساخت انواع موسیقی پرداخت که در زمینه موسیقی ایرانی در قالب تکنوازی می توان به آثاری چون ترکمن، پایکوبی، همایون(با سه تار) و ماهور، هجرانی، همنوایی، نوا (تار) در زمینه گروه نوازی آلبوم های راز ونیاز (با صدای علیرضا افتخاری) صبحگاهی (با صدای محسن کرامتی) و آثاری به صورت گروه نوازی (آوای مهر،راز نو، به تماشای آبهای سپید، نی نوا، عصیان و واریاسیون کردی) اشاره کرد.

 

زندگینامه حسین علیزاده

زندگینامه حسین علیزاده + آلبوم ها

 

موسیقی فیلم

علیزاده در زمینه موسیقی فیلم هم تجربه‌های موفقی داشت که از جمله آنها می‌توان به موسیقی فیلم‌های چوپانان کویر (حسین محجوب)، دل شدگان (علی حاتمی)، گبه (محسن مخملباف)، عشق طاهر (محمد علی نجفی)، ایران سرای من است (پرویز کیمیاوی)، زمانی برای مستی اسب‌ها (بهمن قبادی)، ابر و ‌آفتاب (محمود کلاری)، میراث کهن (سید محمد میر سلطانی)، زشت و زیبا (احمد رضا معتمدی)، لاک پشت‌ها هم پرواز می‌کنند (بهمن قبادی)، نیومانگ (بهمن قبادی) و موسیقی متن سریال تلویزیونی زیر تیغ اشاره کرد.

 

انتشار کتاب

حسین علیزاده در زمینه انتشار کتاب و آلبوم‌های آموزشی تجربه‌های موفقی داشت که انتشار ده قطعه برای تار (در 4 جلد) ردیف میرزا عبدالله (اجرا باتار و سه تار)، دستور تار و سه تار دوره متوسطه تا پیشرفته (کتاب ونوار) بوسه‌های باران (مجموعه تصانیف) و پارتیتور قطعه نوا از جمله کارهای وی در این زمینه است.

حسین علیزاده از سال‌های پایانی دهه 70 همکاری خود را با محمد رضا شجریان و کیهان کلهر و همایون شجریان آغاز کرد که حاصل آن اجرای کنسرت‌های مختلف در اروپا وآمریکا و کنسرت همنوا بابم در تهران (تالار کشور) بود. حاصل همکاری شجریان و علیزاده آلبوم‌های فریاد، همنوا بابم، داد و بیداد، زمستان و نوا بود

علیزاده در سال 83 با ژیوان گاسپاریان همکاری مشترکی داشت که حاصل آن کنسرتی در کاخ نیاوران بود که بعدها این کنسرت در قالب آلبومی به نام به تماشای آبهای سپید انتشار عمومی یافت و تا مرحله نهایی جایزه گرمی برای بخش موسیقی جهانی پیش رفت.

حسین علیزاده در کمک به ساخت سازهای تازه  تجریه‌های موفقی داشت که از آن میان می‌توان به ابداع سازهای سلانه و شور انگیز اشاره کرد که هم اینک نیز در کنسرت‌هایش از آن بهره می‌گیرد. همچنانکه در معرفی سازندگان سازها نیز پیشگام بود و درکنسرت‌های خود از سازندگان سازهایی که خود با آنها تکنوازی می کرد در بروشور کنسرت یاد کرده است.

سال گذشته علیزاده گروهی به نام ضربانگ را شکل داد که حاصل آن اجرا در چند کشور اروپایی بود.

علیزاده که سالها قبل در فکر تجریه‌های تازه در زمینه موسیقی آوازی بود، با شکل دهی گروهی به نام هم آوایان این تجربه را توسعه داد که آخرین اجرای این گروه در تابستان امسال از گسترش ایده‌‌های تازه وی دراین زمینه خبر می‌دهد.

 

بیوگرافی حسین علیزاده

 

زندگینامه حسین علیزاده : ابتکارها

سلانه سازی است که زیر نظر علیزاده توسط سیامک افشاری ساخته شده‌است و صدایی شبیه عود و تار دارد.

ابداع مقام داد و بیداد که از ترکیب گوشهٔ داد از دستگاه ماهور و گوشهٔ بیداد از دستگاه همایون است، از دیگر ابتکارهای حسین علیزاده است.

 

جوایز حسین علیزاده

حسین علیزاده تا به حال سه بار برای آلبوم‌های فریاد، بی تو به سر نمی‌شود و به تماشای آب‌های سپید نامزد جایزه گرمی در بخش «بهترین آلبوم سنتی جهان» شده‌است.

جوایز گرمی معتبرترین جایزه صنعت ضبط و پخش موسیقی در آمریکا محسوب می‌شوند.

حسین علیزاده چهار بار جایزه بهترین موسیقی فیلم را از جشنواره فیلم فجر برای فیلم‌های گبه، زشت و زیبا، آواز گنجشک‌ها و ملکه بدست آورده است.

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم از جشنواره فجر برای فیلم ملکه، سه بار برای آلبوم‌های فریاد، بی تو به سر نمی‌شود و به تماشای آب‌های سپید نامزد جایزه گرم

دریافت جایزه بهترین موسیقی متن برای فیلم آسمان زرد کم عمق در جشن انجمن منتقدان سینمای ایران در سال 1392.

 

زندگینامه حسین علیزاده

زندگینامه حسین علیزاده + عکس جدید

 

وی در هفتم آذر ۱۳۹۳، در نامه‌ای، بدون ذکر دلیل روشن، از دریافت «نشان شوالیه هنر و ادب فرانسه» اعلام انصراف کرد و نوشت که «خود را بی‌نیاز از دریافت هر نشانی» می‌داند.

علیزاده در عین حال گفته است که «هدیه ملت بافرهنگ فرانسه» را «ارج می‌نهیم». او در نامه خود گفت: «اگر سفیر سیاسی و فرهنگی کشور فرانسه هدیه ملت بافرهنگ فرانسه را به سینه هنرمندان بزرگ ما نصب می‌کند، آن را ارج می‌نهیم و ما نیز ستایش می‌کنیم ستارگان پرافتخار تاریخ خود را.»

علیزاده با این حال با لحنی انتقادآمیز اضافه کرد که «شاید اگر در دیار ما توجه و درک از هنر والای موسیقی نزد مسئولان می‌بود، یک هدیه و عنوان غیرخودی این همه انعکاس نداشت. وقتی در فضای هنری نور کافی نباشد، چراغی کوچک خورشید می‌شود».

او در پایان‌نامه خود نوشت: «ضمن قدردانی از مسئولان کشور و سفارت فرانسه، به احترام مردم هنرپرور و هنردوست ایران، به نام حسین علیزاده قناعت کرده، تا آخر عمر به آن پیشوند یا پسوندی نخواهم افزود.» حسین علیزاده در نامه خود دلیل روشنی برای این اقدام ذکر نکرد.

 

آثار حسین علیزاده 

نام آلبوم سال انتشار آهنگساز نوازنده خواننده
واریاسون‌های کردی، ارکسترال Yes Yes
عصیان، ارکسترال Yes Yes
سواران دشت امید ۱۳۵۶ Yes Yes بیژن کامکار، شهرام ناظری
حصار ۱۳۵۶ Yes Yes
دستگاه نوا Yes Yes پریسا
ماهور Yes Yes پریسا
کنسرت همایون Yes Yes
راست پنجگاه Yes Yes
نوا Yes Yes
هم‌نوایی Yes Yes
سرودهای آذربایجان Yes Yes
ماهور ۱۳۶۱ Yes Yes
سه‌گاه ۱۳۶۲ Yes Yes
نی‌نوا ۱۳۶۲ Yes Yes
نوروز ۱۳۶۲ Yes Yes شهرام ناظری
ترکمن ۱۳۶۷ Yes Yes
شورانگیز ۱۳۶۷ Yes Yes شهرام ناظری
راز و نیاز ۱۳۶۷ Yes Yes علی‌رضا افتخاری
نوبانگ کهن ۱۳۶۹ Yes Yes
صبحگاهی Yes Yes محسن کرامتی
آوای مهر ۱۳۷۰ Yes Yes
پایکوبی ۱۳۷۲ Yes Yes
پریا و قصهٔ دخترای ننه دریا Yes Yes
راز نو ۱۳۷۵ Yes Yes افسانه رثایی، محسن کرامتی، علی صمدپور
از اعصار (آلبوم) ۱۳۷۸ Yes Yes افسانه رثایی، محسن کرامتی، علی شیرازی
چهارگاه ـ بیات ترک ۱۳۸۰ Yes Yes
هجرانی ۱۳۸۰ Yes Yes
پرنده‌ها Yes Yes هما نیکنام
ساز نو Yes Yes افسانه رثایی
مادران زمین Yes Yes هما نیکنام، افسانه جهانگیری، پروین نمازی
زمستان است ۱۳۸۰ Yes Yes محمدرضا شجریان
بی‌تو بسر نمی‌شود ۱۳۸۱ Yes Yes محمدرضا شجریان
سلانه ۱۳۸۱ Yes Yes
فریاد ۱۳۸۳ Yes Yes محمدرضا شجریان
به تماشای آب‌های سپید ۱۳۸۲ Yes Yes افسانه رثایی
ساز خاموش ۱۳۸۶ Yes Yes محمدرضا شجریان
سرود مهر ۱۳۸۶ Yes Yes محمدرضا شجریان
سرود گل ۱۳۸۶ Yes Yes افسانه رثایی
آن و آن ۱۳۸۷ Yes Yes
ماه و مه ۱۳۸۸ Yes Yes
من اگر پرنده بودم ۱۳۸۸ Yes Yes راحله برزگری (رها)
نوای نور ۱۳۸۸ Yes Yes
باده تویی ۱۳۹۲ Yes Yes
سربداران ۱۳۹۲ فرهاد فخرالدینی Yes بیژن کامکار
کنسرت باده تویی اردیبهشت ۱۳۹۳ Yes Yes
عشقیم گل ۱۳۹۴ تکخوان محمد معتمدی

 

زندگینامه حسین علیزاده

زندگینامه حسین علیزاده + تصاویر

 

موسیقی متن فیلم و سریال

نام فیلم/آلبوم سال آهنگساز نوازنده خواننده ناشر توضیحات
چوپانان کویر ۱۳۵۹ Yes Yes
میراث کهن Yes Yes ماهور
از اعصار Yes Yes ماهور
دلشدگان ۱۳۷۰ Yes Yes محمدرضا شجریان دل آواز
گبه ۱۳۷۴ Yes Yes ماهور برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن جشنواره فیلم فجر
ابر و آفتاب ۱۳۷۵ Yes Yes
مدرسه‌ای که باد برد ۱۳۷۶ Yes Yes
ایران سرای من است ۱۳۷۷ Yes Yes ماهور
زشت و زیبا ۱۳۷۷ Yes Yes ماهور برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن جشنواره فیلم فجر
دختران خورشید ۱۳۷۸ Yes Yes
عشق طاهر ۱۳۷۸ Yes
ابجد ۱۳۸۱ Yes Yes
قلمرو بهشت Yes بخشی از موسیقی متن پادشاهی بهشت، اثر ریدلی اسکات، ۲۰۰۵
لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند ۱۳۸۶ Yes Yes ماهور
سریال تلویزیونی زیر تیغ Yes Yes ماهور
نیوه‌مانگ ۱۳۸۶ Yes Yes
آواز گنجشک‌ها ۱۳۸۷ Yes Yes هرمس برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن جشنواره فیلم فجر
در آن سوی ۱۳۸۸ Yes Yes آوای خورشید موسیقی متن فیلم مستند همه مادران من
ملکه ۱۳۹۰ Yes Yes برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن جشنواره فیلم فجر
در چشم باد ۱۳۹۱ Yes Yes مجموعه تلویزیونی
آسمان زرد کم عمق ۱۳۹۱ Yes Yes

 

منابع:همشهری آنلاین/خانه موسیقی ایران/ویکیپدیا فارسیاین مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده : 3 , میانگین امتیاز : 4٫67 از 5)
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)