چهارشنبه , 27 دی , 1396
آرین موتور
آرین موتور

با این حرکات ورزشی صبحگاهی  مانع چاقی شوید

 

در این مطلب حرکات ورزشی صبحگاهی  ای به شما آموزش می دهیم که كمك می‌كند روز پرنشاطی را آغاز کنید و از چاقی و بی‌حوصلگی دور بمانید.

 

حرکات ورزشی صبحگاهی برای لاغری و نشاط

 

اگر شاغل یا دانشجو هستید و وقت كافی برای ورزش ندارید پیشنهاد می‌كنیم صبح‌ها قبل از اینكه از خانه خارج شوید حدود نیم ساعت را به ورزش اختصاص دهید. كافی است با یك برنامه‌ریزی شب‌ها كمی زودتر به تختخواب بروید و صبح‌ها نیم ساعت زودتر بیدار شوید.

در این صورت فرصت كافی برای تحرك و سوزاندن كالری‌های اضافه در اختیار دارید و می‌توانید با انجام چند تمرین ساده با رخوت و غم پاییزی راحت‌تر كنار بیایید و از ابتدای روز نشاط و انرژی بیشتری برای انجام فعالیت‌های روزانه داشته باشید. سپیده زاهدی، مربی تناسب اندام از گلد جیم آمریكا و مدرس دوره‌های تیف استرالیا، حرکات ورزشی صبحگاهی  ای را به شما آموزش می‌دهد و می‌توانید با كمك وسایل ورزشی متنوع تمرینات ساده و مفیدی انجام دهید.

 

مزایای انجام حرکات ورزشی صبحگاهی

– افرادی كه سر كار می‌روند ممكن است فقط عصر‌ها برای رفتن به باشگاه فرصت داشته باشند و به دلیل اینكه وقت كافی ندارند ورزش را پشت گوش بیندازند. شاید هم بعدازظهرها و شب‌ها بعد از كلی كار و دوندگی روزانه رمقی برای ورزش كردن برای‌شان نمانده باشد. به این افراد توصیه می‌کنیم ورزش صبحگاهی را در برنامه روزانه‌شان بگنجانند و از مزایای آن برای سلامتی و كاهش وزن بهره‌مند شوند.

– كمی بعد از شروع ورزش، اندروفین كه به هورمون شادی معروف است در بدن ترشح می‌شود. این هورمون شما را شاداب و سرزنده‌تر می‌كند و به این ترتیب می‌توانید یك روز كاری را با انرژی و شادی بیشتری شروع كنید.

– ورزش صبحگاهی سوخت و ساز بدن را تا چندین ساعت افزایش می‌دهد و سبب می‌شود كالری بیشتری بسوزانید. از این رو حتی اگر از رژیم غذایی خاصی پیروی نمی‌كنید ورزش صبحگاهی شما را از چاقی دور نگه می‌دارد.

– وقتی عصرها و شب‌ها ورزش می‌كنید ضربان قلب شما افزایش می‌یابد و متابولیسم‌تان بالا می‌رود؛درنتیجه ممكن است نتوانید زود به تختخواب برویدو بی‌خواب شوید. درصورتی‌كه اگر تمرینات ورزشی را صبح‌ها انجام دهید این برنامه روند خواب شما را بهبود می‌بخشد و به آرامش و آسایش شبانه كمك می‌كند.

– وقتی صبح‌ها ورزش می‌كنید چربی‌سوزی بدن شما تا چندین ساعت ادامه دارد چون سطح قند خون پایین است و بدن برای سوخت و ساز سراغ چربی‌ها می‌رود اما هنگامی که شب‌ها ورزش می‌كنید از آنجا كه در طول روز قند دریافت كرده‌اید هنگام ورزش ابتدا قند‌ها سوخته می‌شود و شاید فرصت چربی‌سوزی وجود نداشته باشد.

– تمرینات صبحگاهی سبب كاهش استرس و فشار‌های عصبی می‌شود و در مورد محصلان و دانشجویان افزایش تمركز را به همراه دارد و قدرت یادگیری را بالا می‌برد.

 

آدم های چاق پیش از ورزش چه بخورند ؟

درصورتی‌كه اضافه وزن دارید و دل‌تان می‌خواهد به كمك ورزش صبحگاهی اندام متناسب‌تری داشته باشید، توصیه می‌شود قبل از ورزش وعده غذایی سبكی مانند یك لیوان شیر كم‌چرب به همراه یك عدد نان تست سبوس‌دار یا نان جو میل كنید. وقتی از خواب بیدار می‌شوید بدن شما حدود 10 تا 12 ساعت بدون سوخت مانده و ذخیره گلیكوژن بسیار پایین می‌آید و هرقدر سطح كلیگوژن كمتر باشد با ورزش سریع‌تر چربی می‌سوزانید.

پس سعی كنید در وعده صبحانه قبل از شروع تمرینات مواد قندی كمتری مصرف كنید تا سطح گلیكوژن بدن‌تان همچنان پایین باقی بماند. اگر بدن شما به ورزش كردن عادت دارد، می‌توانید صبح ناشتا تمرینات خود را انجام دهید تا مستقیما وارد فاز چربی‌سوزی شوید ولی این روش برای افراد مبتدی و میانسال اصلا توصیه نمی‌شود چون ممكن است دچار افت شدید قند شوند.

 

لاغرها چگونه ورزش کنند ؟

به افرادی كه لاغر اندام هستند و می‌خواهند كمی وزن‌شان را افزایش دهند و عضله‌سازی داشته باشند، توصیه می‌شود نیم ساعت تا 45 دقیقه قبل از ورزش هیدرات‌های كربن پیچیده مانند نان، سیب‌زمینی یا ماكارونی را به همراه منابعی از پروتئین مانند انواع گوشت، تخم مرغ و شیر در رژیم غذایی‌شان داشته باشند.

درصورتی‌كه صبح‌ها برای تهیه صبحانه وقت كافی در اختیار ندارید بهتر است پیش از شروع تمرینات یك هیدرات كربن ساده مانند موز و خرما مصرف كنید و سپس سراغ ورزش بروید اما بعد از پایان تمرینات حتما باید تركیبی از هیدرات كربن و پروتئین میل كنید. برای چاق‌تر شدن نیازی نیست روغن و قند بخورید اما دقت داشته باشید وعده‌های غذایی‌تان شامل كربوهیدرات، پروتئین، مواد معدنی، ویتامین‌ها و چربی‌های مفید باشد.

 

حرکات ورزشی صبحگاهی : اسكوات با دمبل با حركت جلو بازو

حرکات ورزشی صبحگاهی برای لاغری و نشاط

دمبل‌ها را در دست بگیرید. ابتدا دست‌ها را صاف نگه دارید سپس آهسته بنشینید، به‌طوری‌كه كمر زیاد گود نشود و زانوها از راستای پنجه پا جلوتر نیاید. در حین بلند شدن حركت جلوبازو را انجام دهید. یعنی كف دستان شما به طرف بدن‌تان جمع شود و تقریبا تا زاویه 90درجه بالا بیاید. در این حركت فشار روی عضلات پایین تنه، فیله كمر و جلو بازو بیشتر است.

 

حرکات ورزشی صبحگاهی : اسكوات پا باز با توپ

حرکات ورزشی صبحگاهی برای لاغری و نشاط

توپ را با دستان خود مقابل بدن نگه دارید. پاها را کمی بیشتر ازعرض شانه باز كنید، طوری كه وقتی می‌نشینید زانوها در امتداد پنجه پا باشد و از آن جلو‌تر نرود. با كمری صاف بنشینید و در حین بالا آمدن توپ را نیز تا بالای سر خود بالا بیاورید. در این حركت فشار روی قسمت پایین تنه، فیله كمر و همچنین عضلات پشت سرشانه است.

 

حرکات ورزشی صبحگاهی : پهلو ایستاده با چوب

حرکات ورزشی صبحگاهی برای لاغری و نشاط

با بدنی صاف چوب را بالای سر خود نگه دارید و با نزدیك كردن دست راست و پای راست به یكدیگر حركت را انجام دهید. پس از اتمام یك طرف، سمت مخالف را انجام دهید. در این حركت فشار روی پایین تنه، پهلو‌ها و عضلات پشت سر است.
حرکات ورزشی صبحگاهی :  شنا سوئدی

حرکات ورزشی صبحگاهی برای لاغری و نشاط

با استفاده از كف دست‌های خود به صورت سینه‌خیز روی زمین قرار گرفته و كف دست‌ها را به اندازه عرض شانه باز كنید و پنجه‌ها را روی زمین بگذارید؛ اگر مبتدی هستید زانو‌ها را روی زمین بگذارید. سپس با بدنی كاملا صاف بااستفاده از دست‌های خود با آرنجی كه به سمت بیرون قرار دارد پایین بیایید، طوری كه بالا تنه شما نزدیك به زمین باشد. این حركت را می‌توانید با تعداد پایین شروع كنید و هر چند روز یك بار به تعداد آن بیفزایید. در این حركت فشار اصلی روی عضلات سرشانه، سینه و پشت بازوست.

 

حرکات ورزشی صبحگاهی : پلانك

حرکات ورزشی صبحگاهی برای لاغری و نشاط

آرنج دست‌های‌تان را مانند تصویر روی زمین بگذارید. می‌توانید با كف دست‌ها هم این كار را انجام دهید. بدن‌تان باید كاملا در یك راستا قرار بگیرد؛ كمر گود نشود و پشت گردن گرد نباشد. سعی كنید شكم‌تان را صاف نگه دارید. در ابتدا مدت زمان كوتاه‌تری را در این حالت بمانید و سپس زمان را به‌تدریج افزایش دهید.

 

حرکات ورزشی صبحگاهی : كرانچ شكم

حرکات ورزشی صبحگاهی برای لاغری و نشاط

روی تشك بخوابید. می‌توانید این حركت را با پای خم شروع كنید و پس از مدتی آن را با پاهای صاف انجام دهید. كف پاهای‌تان را روی زمین بگذارید؛ سپس بالا تنه و پاها را به سمت هم جمع كنید تا عضلات شكم منقبض شود. در این حركت فشار روی عضلات شكم است.

 

مجله زندگی ایده آلاین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

بیشتر ببینید
در این رابطه بیشتر بخوانید
مطالب قبلی این بخش
 • بیماری هایی که باعث احساس خستگی می شوند

    ١٠ دلیل پزشکی برای احساس خستگی   بیماریهای جدی ، خصوصا آن دسته از بیماریها که با درد همراه است، باعث خستگی بیمار می شود. برخی از بیماریهای ضعیفتر هم می توانند باعث خستگی …

 • خوراکی‌هایی که به سفیدی دندان کمک می‌کنند

  این چهار خوراکی به سلامت و سفیدی دندان کمک می کنند   شکلات تلخ حاوی تئوبروماین است، یک پودر تلخ که سطح مینای دندان را محکم می کند و به این ترتیب، کمک می کند …

 • آنچه در مورد دیالیز (Dialysis) باید بدانید

  دیالیز (Dialysis) یا تراکافت چیست ؟   دیالیز عملیاتی است که جایگزینی برای بسیاری از وظائف و مسئولیت های طبیعی کلیه ها می باشد. به افراد این امکان را می دهد، با اینکه دیگر کلیه …

 • داشتن شکم صاف , کاهش چربی شکمی توصیه هایی برای داشتن شکم صاف و کاهش چربی شکمی

    روش هایی ساده برای داشتن شکم صاف کاهش چربی شکمی و داشتن شکم صاف یک مسئله جداگانه از لاغر شدن عمومی بدن نیست، اما روش‌های موثری وجود دارند که برای آب کردن بافت و …

 • ساده ترین روش ها برای لاغر شدن

    ارزان ترین و ساده ترین روش ها برای لاغر شدن   وقتی سرمان آن قدر شلوغ است که وقت باشگاه رفتن نداریم. وقتی دو تا بچه کوچک داریم که وقت سر خاراندن هم برای …

 • شکم شش تکه بانوان چگونه شکم شش تکه داشته باشند؟

  تمرینات مناسب بانوان برای داشتن شکم شش تکه تمریناتی برای داشتن سیکس پک یا شکم شش تکه در بانوان راز داشتن سیکس پک یا شکم شش تکه در بانوان یکی از دغدغه هایی که این …

 • پیشگیری از ابتلا به بیماری ابولا

  چطور بیماری ابولا نگیریم در حالی که شیوع بیماری ابولا ادامه دارد، نگرانی از ابتلا به این بیماری رو به افزایش است. کارشناسان اطلاعات بیشتری درباره چگونگی جلوگیری از شیوع این بیماری، که حدود ۷۵۰۰ …

 • تمرینات آموزشی شنا

  تمرینات آموزشی شنا   1- كارآموز شناگر همانند شكل زیر روی لبه  استخربه قراری كه هر دو دست به عقب تكیه داده شده می نشیند. در این حالت ساق هر دو پا آویزان در داخل …

 • تغذیه در دوران شیمی درمانی توصیه های تغذیه ای در دوره شیمی درمانی

       اصول تغذیه در دوران شیمی درمانی با تغذیه صحیح نه تنها از ایجاد سرطان پیشگیری می‌شود، بلکه در طول شیمی درمانی هم برای کاهش عوارض موثر بوده و پس از بهبود نیز احتمال عود را کاهش …

 • خواص تخم پرندگان

  خواص تخم پرندگان تخم‌مرغ بهتر است یا تخم سایر پرندگان؟! خیلی‌ وقت‌ها غذاها تکراری و حوصله‌ سربر می‌شوند؛ خیلی وقت‌ها حوصله آشپزی نداریم و اصلا قید غذا خوردن را می‌زنیم اما وقتی گرسنگی زورش به …

 • بیماری های دهان و دندان ارتباط بیماری های دهان و دندان با سایر بیماریها + عکس

  یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید سلامت لثه ها و دندان ها است. این نکته را بدانید که بیماری های دهان و دندان می توانند باعث بروز بیماری های بزرگتر …

 • حرکات کششی برای حفظ تناسب اندام

      حفظ تناسب اندام با حرکات کششی (+تصاویر)   انجام حرکات کششی باعث افزایش انعطاف پذیری و کاهش خطر آسیب دیدگی میشود. در این مطلب با چند حرکت کششی برای تقویت عضلات آشنا می …

 • این گیاهان می‌توانند جایگزین گوشت شوند

    گیاهانی که می‌توانند جایگزین گوشت شوند   نخوردن گوشت فواید زیادی برای آدم داره: غذاهای بدون گوشت تقریبا همیشه ارزونتر درمیان، میزان کالری کمتری دارن، بیماریهای کمتری تولید میکنه و با محیط زیست سازگارتر …

 • یافته های جدید در مورد خودآزمایی پستان

  یافته های جدید در مورد خودآزمایی پستان بسیاری از پزشکان، خودآزمایی پستان را به عنوان راهی برای کاهش میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان معرفی می کنند. خودآزمایی پستان عبارت است از چک کردن …

به کانال ما در تلگرام بپیوندید