پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

اثر ورزش بر زایمان

pregnancy

اثر ورزش بر زایمان

این مبارزه زنانه!
آیا ورزش ، زایمان را آسان می‌کند؟

«برای اینکه یک بانو بتواند زایمان طبیعی داشته باشد، به توان، قدرت بدنی بالا و اعتماد به نفس کافی نیاز دارد. اما متاسفانه در سال‌های اخیر، اعتماد به نفس خانم‌های ایران در زمینه این نوع زایمان کاهش پیدا کرده و خیلی‌ها تصور می‌کنند قدرت انجام زایمان به شکل طبیعی را ندارند.» این جملات را زهرا پورامین، جودوکار به زبان می‌آورد. او معتقد است خیلی از بانوان به‌دلیل ترسی که از زایمان طبیعی دارند، تن به جراحی و سزارین می‌دهند.

 

اعتماد به نفس

قدرتی که ورزش به انسان می‌بخشد، فقط با جسم او در ارتباط نیست. زهرا پورامین که سال‌هاست در ورزش حرفه‌ای فعالیت می‌کند، در این باره توضیح می‌دهد: «این درست است که ورزش قوای جسمی انسان را افزایش می‌دهد، اما بخشی از ماجرا هم به روحیه افراد برمی‌گردد. وقتی فردی به طور حرفه‌ای ورزش می‌کند، یک تجربه گروهی دارد و حضورش در جمع برای رسیدن به یک هدف مشترک، او را به خودباوری می‌رساند. این خودباوری در تمامی مراحل زندگی به ویژه نقاط حساس، خود را نشان می‌دهد. به نظر من زایمان هم چنین مرحله حساسی است و فردی که ورزش بخش مهمی از زندگی‌اش را تشکیل می‌دهد، می‌تواند با اعتماد به نفس کامل و خودباوری این مرحله را هم بگذراند.»

 

عضلات آماده

این‌طور که زهرا پورامین می‌گوید، خیلی از بانوان ورزشکار، زایمان طبیعی را به سزارین ترجیح می‌دهند، چون بدن‌های آماده‌تری دارند: « یادم می‌آید یکی از دوستانم که ورزشکار حرفه‌ای بود، در معاینه‌های اولیه بارداری، زایمان طبیعی را انتخاب کرد، البته پزشک هم به او این اطمینان را داده بود که بدن ورزشکاران عضلات آماده‌تری برای زایمان دارد. حجم مناسب و ضخامت عضلات شکم هم جنین را در دوران بارداری حفظ می‌کند و هم مادر به مدد عضلات آماده زایمان راحت‌تری خواهد داشت.»

 

مثل یک تیم

زهرا پورامین معتقد است زایمان طبیعی مثل یک مبارزه زنانه است؛ مبارزه‌ای تیمی که زن مثل مهره‌ای از یک تیم باید برای پیروزی بجنگد: «یک خانم باردار باید بداند که او هم مثل میلیون‌ها زن که موفق شدند فرزند خود را با زایمان طبیعی به دنیا بیاورند، می‌تواند کودکی را متولد کند. به نظر من زایمان به مسابقه‌ای تیمی می‌ماند، قبول ندارم که انفرادی است. هنگام زایمان طبیعی تیم پزشکی در کنار فرد هستند و مادر در آن لحظه حساس باید با گوش فرادادن به توصیه‌های افراد تیم، پیروزی را از آن خود کند.»

 

ورزش سبک

افرادی که به‌طور غیرحرفه‌ای هم ورزش می‌کنند، می‌توانند با ورزش زایمان طبیعی خوبی داشته باشند. نرمش‌های دوران بارداری، گردش خون و اکسیژن‌گیری را سرعت می‌بخشد و بدن را در وضعیتی قرار می‌دهد که قادر باشد جنین را با خستگی کمتری حمل کند. همچنین با ورزش، ماهیچه‌هایی که هنگام زایمان نقش اصلی را ایفا می‌کنند، نیرومند می‌شوند. نرم شدن مفصل‌های باسن، بدن را برای زایمان سریع‌ و راحت‌تر آماده می‌کند.

 

بدون نیاز به مسکن

مادری‌ که در دوران بارداری به‌طور مرتب نرمش می‌کند، به داروی مسکن کمتری هنگام تولد نوزادش نیاز دارد، چون بدن با ورزش، از حالت بی‌تحرکی خارج شده و سختی‌های تمرین را از سر گذرانده است.

 

شکل طبیعی بدن

با ورزش، قسمت‌های مختلف بدن امکان این را پیدا می‌کنند که پس از زایمان زودتر شکل طبیعی و عادی خود را بازیابند، شکم دوباره به جای سابق خود برمی‌گردد، بدن لاغر می‌شود و سینه‌ها از شکل نمی‌افتند.

 

بدون دردسر

تمریناتی که در مدت بارداری به خانم‌ها توصیه می‌شوند، سه دسته‌اند: تمرینات تنفسی، تمرینات ماهیچه‌ای و تمرینات آرام‌بخش. ورزش و تحرک سبب فعال شدن بهتر دستگاه تنفس، گوارش و رفع مشکل یبوست و تسریع گردش خون در تمام قسمت‌های بدن به‌خصوص در ناحیه پاها خواهد شد. این موارد به غیر از ایجاد سهولت در زایمان، دوران بارداری را هم برای بانوان بدون دردسر می‌کند.

 

مجله سیب سبز

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 2, میانگین امتیاز: 3,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×