دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

تفاوت رنگ هارد دیسک های شرکت Western Digital

تفاوت رنگ هارد دیسک های WD

 تفاوت رنگ هارد دیسک های شرکت Western Digital

 

یکی از سوالات عمومی در زمینه انتخاب HDDها تفاوت بین خصوصیات هارد دیسک های مختلف است. در این زمینه شرکت Western Digital یا همان WD کار را کمی برای مشتریان دشوار کرده است و با انتخاب رنگ های متنوعی برای محصولات خود، خصوصیات هر محصول را بر حسب رنگ به نمایش گذاشته است.

 

در این مطلب به بررسی توانایی های و تفاوت های آنها خواهیم پرداخت.
رنگ های متنوعی برای هارد دیسک های شرکت Western Digital وجود دارد مانند Green , Blue , Black , Red , Purple و … که هر کدام کاربری و قابلیت های خاصی دارند. از این میان بجز رنگ بندیهای مطرح شده نام هایی چون RE , SSHD , NV , Ae , Re+ و … وجود دارد که هر کدام نشانه خاصی برای یک ویژگی در هارد دیسک می باشد. پس اجازه دهید به بررسی هر کدام و کاربردهای هرکدام بپردازیم.
قبل از هر چیز اجازه دهید با چند فاکتور کلیدی در انتخاب یک هارد دیسک مناسب آشنا شویم. در صورتی که فاکتور قیمت را در نظر نداشته باشیم عوامل اصلی در انتخاب یک هارد دیسک مناسب به سه فاکتور اصلی URE , SS و ERC در رفتار و چند فاکتور در کارکرد خلاصه می شوند.
URE یا به صورت دقیق ویژگی URE Rate به خصوصیت unrecoverable Read Error اشاره دارد. URE یک رویدادی است که در دیسک های ذخیره سازی الکترومکانیکالی به صورت منظم اتفاق می افتد که در آن یک بحش از سکتور هارد دیسک قادر به بازیابی اطلاعات نمی شود. این یک اتفاق در تمامی هارد دیسک ها است که اصولا یک بلوک از حافظه در هر ۱۲ ترابایت ( به صورت حدودی) دارای خطاست و این خطا مشخص نمیشود مگر زمانی که قصد خواندن (Read) اطلاعات از آن بخش از حافظه را داشته باشید.

برای نمایش عکس در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید
تفاوت رنگ هارد دیسک ، آنچه هنگام خرید هارد باید بدانید

همانطور که مشاهده میکنید URE Rate در هارد دیسک های WD Green نشان داده شده است. در این جا هر چه خطا کمتر باشد به عنوان مزیت برتر در نظر گرفته می شود. در این جدول مشاهده میکنید که HDD WD Green دارای کمتر از ۱ بلوک در هر ۱۰ به توان ۱۴ بلوک از حافظه می باشد.
پارامتر بعدی در انتخاب یک هارد دیسک مناسب گزینه SS یا Spindle Speed میباشد.این پارامتر به نام های Rotational Speed نیز شناخته شده و در اصطلاح عموم به “دور هارد دیسک ” معروف است یکی از مهمترین فاکتورها در خرید یک هارد دیسک می باشد. هر چه دیسک های موجود در HDD سریعتر بچرخند، سرعت دستیابی به اطلاعات و نوشتن اطلاعات در بخش های مختلف دیسک ها سریعتر خواهد بود. به عنوان مثال هارد دیسک سری هارد دیسک های قدیمی با سرعت ۵۴۰۰ دور بر دقیقه کار میکردند. این پارامتر با RPM یا دور در دقیقه سنجیده می شود. در هارد دیسک های جدید اصولا این دور ۷۲۰۰RPM می باشد و در هارد های تخصصی ۱۰۰۰۰ دور و ۱۵۰۰۰ دور خواهد بود.
بدون شک و شبه ، هر چه سرعت چرخش دیسک ها بالاتر باشد، انتخاب مناسبتری خواهید داشت. در اینجا فقط یک مشکل برای برخی از کاربران بوجود خواهد آمد که امکان خنک کردن HDD را ندارند. سرعت بالاتر، حرارت بیشتری تولید خواهد کرد. و این حرارت در صورتی که توسط کولر مناسب یا جریان باد مناسب دفع نشود، باعت کاهش عمر مفید هارد دیسک و در برخی موارد از کار افتادن و خطاهای متعدد خواهد شد. البته در کیس های جدید همیشه محل قرارگیری هارد دیسک به گونه ای است که در جلوی آن یک یا دو عدد فن قرار میگیرد.

برای نمایش عکس در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

تفاوت رنگ هارد دیسک ، آنچه هنگام خرید هارد باید بدانید
فاکتور دیگری که در انتخاب هارد دیسک ها بسیار موثر است به نام ERC یا Error Recovery Control شناخته می شود. این فاکتور در برخی موارد به نام TLER یا Time Limited Error Recovery نیز معروف است. این پارامتر بویژه در زمانی که میخواهید از چیدمان RAID استفاده نمایید بشدت مورد استفاده قرار میگیرد. ERC یک قابلیت از Firmware محصول شماست که اجازه میدهد خطاهای Read / Write در هارد دیسک در زمان محدودی مدیریت و قابل تنظیم باشد. در HDD هایی که ERC ندارند امکان خطا و بروز اشکالات بیشتر خواهد بود و این موضوع در حالتی که از RAID Array استفاده میکنید بشدت آزاردهنده و نا امن است.
فاکتور دیگری نیز وجود دارند که نیازی به تشریح نخواهند داشت . به عنوان مثال Cache Size که میزان حافظه کش خواندن و نوشتن در هارد دیسک را مشخص میکند که هر چه بیشتر باشد سرعت بیشتری در زمان استفاده از داده ها خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که میزان کش در صورت استفاده از Raid Array تاثیر خاصی در سرعت نخواهد داشت و فقط در صورت استفاده مستقل از هارد دیسک به کمک خواهد آمد.
فاکتور بعدی در انتخاب HDD، رابط اتصال آن به مادربورد و سرعت انتقال دیتا (Data Transfer) است. امروزه دیگر تمام هارد دیسک ها از رابط SATA III 6GB/s استفاده میکنند که این نهایت سرعت در اتصال به مادربورد را نشان میدهد. هر چه سرعت اتصال بالاتر باشد نتیجه بهتری از ارتباط با هارد دیسک خواهید داشت.
Loud/Unload Cycle Count فاکتور دیگری است که در آن تعداد بارگذاری وبرگشت به منطقه اولیه (محل اولیه هد در هارد دیسک) را نشان میدهد. به عنوان مثال در WD RED این عدد بروی ۶۰۰۰۰۰ و در WD BLACK بروی ۳۰۰۰۰۰ می باشد.

برای نمایش عکس در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

تفاوت رنگ هارد دیسک ، آنچه هنگام خرید هارد باید بدانید
پارامترهای دیگری نیز وجود دارد که نیازی به توضیح نداشته و میتوانید با مطالعه آنها به راحتی انتخاب درستی داشته باشید. اما به سراغ هارد دیسک های WD و رنگ های آنها میرویم.
WD طبقه بندی مشخصی برای رنگ بندی کالاهای خود دارد.
۱- محصولات Desktop در رنگ های Green,Blue, Black
۲- محصولات Data Center در مدلهای RE , SE , RE+ , Ae
۳- محصولات NAS در رنگ های RED , RED Pro , RE
۴- محصولات Surveillance در رنگ های Purple , Purple NC , RE
۵- محصولات Workstation در مدل Velociraptor
۶- محصولات Mobile در رنگ های Green , Blue , Black
اجازه دهید ابتدا به سراغ محصولات Desktop و رنگ های سبز و آبی و مشکی برویم.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری ابی blue وسترن دیجیتال

تفاوت رنگ هارد دیسک : سری Blue  (آبی)

WDدر این طبقه سری Blue را برای کاربری عمومی با بازده کاری مناسب معرفی کرده است و عنوان میکند که هارددیسک هایی با رنگ آبی دارای Performance مناسب برای تمامی کارها می باشند. این دسته از هارد دیسک ها دارای حافظه Cache 16 مگابایت تا ۶۴ مگابایت ( بر حسب نوع آنها ) می باشند. با توجه به قیمت میانه آنها این هارد دیسک میتواند بهترین انتخاب برای تمامی کاربران چه گرافیست ها و چه کاربران بازیهای رایانه ای و … باشد. سرعت انتقال داده در سری آبی رنگ WD بروی رابط SATA III 6GB/s از ۱۲۶ مگابایت در ثانیه تا حداکثر ۱۵۰ مگابایت در ثانیه خواهد بود و در سری جدید این محصولات تمامی HDD Blue ها دارای حافظه کش ۶۴ مگابایتی هستند. سرعت چرخش دیسک در این مدل حداکثر ۷۲۰۰ دور در دقیقه است. حرارت عادی این سری از هارد دیسک ها در زمان کار از ۰ تا ۶۰ درجه خواهند بود و افزایش دمای بیش از این باید توسط فن و … کنترل شود. Loud/unload Cycle در این سری ۳۰۰۰۰۰ بوده و بهترین گزینه ممکن برای کاربری روزمره و عادی می باشد. کسانی که از SSD ها در سیستم های خود استفاده میکنند میتوانید با خرید WD Blue در هزینه خود صرفه جویی مناسبی کنند.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری ابی blue sshd وسترن دیجیتال
WD به تازگی مدل هایبریدی از سری Blue را با نام SSHD Blue معرفی کرده است که ترکیبی از یک هارد دیسک و یک SSD می باشد. این مدل دارای ۶۴ مگابایت حافظه کش ، ۸ گیگابایت NAND از نوع MLC (SSD) وسرعت انتقال داده حداکثر ۱۵۰ مگابایت در ثانیه می باشند. قرار است که این مدل Performance بالاتری از سری Blue داشته باشد ولی در کل در همان رده قرار خواهند داشت و انتظار حرکتی طوفانی از این مدل را نداشته باشید. نکته مهم وجود ۸ GB حافظه SSD است که در کل به صورت کش در اختیار HDD قرار دارد.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری سبز green وسترن دیجیتال

تفاوت رنگ هارد دیسک : سری Green  (سبز)

در سری Green، WD تمرکز را بر ذخیره سازی قرار داده است. یک هارد دیسک کاملا معمولی، بدون صدا با حجم بالا به منظور تهیه آرشیو و ذخیره سازی اطلاعات. اگر بدنبال یک هارد برای آرشیو اطلاعات هستید و نیازی به استفاده مداوم از داده های آن ندارید میتوانید به عنوان یک انتخاب مناسب از هارد دیسک های رنگ سبز استفاده کنید. این هارد دیسک ها برای استفاده مداوم داده ها مناسب نیستند چون Performance کمتری در انتقال و خواندن و نوشتن اطلاعات دارند. به عنوان مثال اگر کار شما تدوین و افکت گذاری بروی تصاویر ویدیویی است، نباید تصاویر rush خود را بروی هارد های Green ذخیره و استفاده کنید. زیرا سرعت خواندن و نوشتن پایین آنها باعث می شود که در برنامه های تدوین و جلوه های ویژه کندی قابل ملاحظه ای داشته باشید. در عوض هارد دیسک های Green به دلیل قیمت مناسب و حجم بالا گزینه خوبی در آرشیو تصاویر ویدیویی می باشند. سرعت انتقال داده در سری سبز رنگ WD بروی رابط SATA III 6GB/s از ۱۳۵ مگابایت در ثانیه تا حداکثر ۱۷۰ مگابایت در ثانیه خواهد بود و در سری جدید این محصولات تمامی HDD Blue ها دارای حافظه کش ۶۴ مگابایتی و در برخی مدلها ۸ مگابایتی هستند. سرعت چرخش دیسک در این مدل حداکثر ۵۴۰۰ دور در دقیقه است ( نه در همه زمان ها) که توسط کنترل intelliPower کنترل می شود. حرارت عادی این سری از هارد دیسک ها در زمان کار از ۰ تا ۶۰ درجه خواهند بود و افزایش دمای بیش از این باید توسط فن و … کنترل شود. این مدل نیز دارای loau/unload cycle 300000 می باشد.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری مشکی black وسترن دیجیتال

 

تفاوت رنگ هارد دیسک : سری black  (مشکی)

در این رده ، بالاترین Performance به هارد دیسک های Black تعلق دارد. کسانی که نیاز به یک دیسک سریع برای استفاده با سرعت بالا و مداوم هستند بهترین گزینه آنها هارد دیسک های Black خواهد بود. سرعت بالای خواندن و نوشتن از ۱۵۰ مگابایت در ثانیه تا ۱۷۱ مگابایت در ثانیه خواهد بود. حداکثر دور چرخش دیسک در مدل Black به ۷۲۰۰ دور در دقیقه می رسد و رابط اتصال آن همان SATA III 6Gb/s و حافظه کش ۶۴ مگابایت می باشد. خوب همانطور که مشخص است این مشخصات به صورت کامل با مدل Blue یکسان است. اما درکل به دلیل تفاوت در متریال این هارد دیسک بازده نسبتا بهتری داشته و این مدل به دلیل وجود کنترل بهتر و سریعتر، در Level بالاتری قرار میگیرد. وجود متریال بهتر و کنترل مجهزتر باعث شده است که دمای این هارد دیسک با توجه به دور بالای چرخش دیسک در آن حداکثر ۵۵ درجه باشد که نشان دهنده تفاوت در ساختار داخلی آن می باشد. این هارد دیسک بهترین گزینه برای دریافت بالاترین بازده کاری از میان هارد ها خواهد بود و ۱۰۰ البته که قیمت بالاتری نیز نسبت به مدل سبز و آبی دارد.
در صورتی که از حافظه ssd استفاده نمیکنید و میخواهید سرعت بالایی در بازی، گرافیک سه بعدی، تدوین و افکت گذاری ویدیو و … و در سیستم های ورک استیشن داشته باشید بدون شک انتخاب شما باید سری Black باشد. اما اگر حافظه SSD در سیستم دارید میتوانید با انتخاب یک WD Blue صرفه جویی مناسبی در هزینه و کارایی داشته باشید.

اما به سراغ طبقه بندی دوم شرکت WD از هارد دیسک ها خواهیم رفت. در این طبقه که جهت سرورها و دیتاسنترها و NAS معرفی شده است هارد دیسک های با عمر بالا و ثبات بیشتر به چشم میخورد.
در بخش NAS یا Network attached storage جهت ذخیره سازی داده ها در شرکت ها و محل های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد که کاربری داخلی دارند. یعنی ذخیره در NAS بیشتر به صورت Local مورد استفاده قرار میگیرد و نه از طریق اینترنت و … .

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری red وسترن دیجیتال
در این نوع ذخیره سازی هم امنیت و هم سرعت به صورت همزمان مورد نظر خواهد بود. به عنوان مثال اگر قصد دارید در شرکت خود یک NAS جهت ذخیره سازی ویدیو و یا texture های مورد نیاز اعضای گروه داشته باشید بهترین انتخاب استفاده از هارد دیسک های سری NAS شرکت وسترن دیجیتال می باشد.

تفاوت رنگ هارد دیسک : سری Red  (قرمز)

در این بخش سه مدل هارددیسک در اختیار کاربران قرار دارد. سری RED , RED Pro و RE .

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری red nas وسترن دیجیتال
هارد دیسک های سری RED برای مصارف ذخیره سازی در اندازه های کوچک مورد استفاده قرار میگیرند. این هارد دیسک ها به منظور استفاده کلی در ذخیره سازی NAS تولید شده و نرم افزار NASware را نیز به جهت کنترل و مدیریت ذخیره سازی پشتیبانی میکنند. با توجه به حجم بالای این نوع هارد دیسک ها، سری قرمز کارایی بسیار خوبی در ذخیره سازی داده های حجیم مانند ویدیو، تصاویر و … خواهد داشت. از آنجایی که این سری برای ذخیره سازی تدارک دیده شده است، مدار و کنترل هارد دیسک دارای قابلیت اعتماد بالایی بوده و میتوانید در محیط های ذخیره سازی عمومی و RAID از آنها بهره ببرید.
سرعت انتقال داده در HDD RED از ۱۴۴ مگابایت تا ۱۷۵ مگابایت خواهد بود که با توجه به حافظه کش ۶۴ مگابایتی و رابط SATAIII 6Gb/s میتواند به عنوان یک ابزار ذخیره سازی مطمئن در سیستم شما قرار گیرد. زمان کار این نوع هارد دیسک ها و توانایی روشن ماندن و کار کردن در طولانی مدت به عنوان یک خصیصه مهم شناخته شده و میتوانید به راحتی بروی آنها حساب باز کنید. توصیه WD این است که در تجهیزات ذخیره سازی NAS تا حداکثر ۸ Bay از این HDD استفاده نمایید. اما چرا گفته می شود که از سری RED در ذخیره سازی های اندازه کوچک و در شرکت ها و خانه ها استفاده شود؟ دلیل این است که سرعت چرخش دیسک در این سری معادل سری Green می باشد و کنترلر Intellipower مسئولیت چرخش دیسک را به عهده دارد. در نتیجه اگر قرار باشد تعداد افراد زیادی به این هارد دسترسی داشته باشند ، نمیتواند به صورت همزمان به دلیل کندی در چرخش دیسک خدمات رسانی مناسبی داشته باشد.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری قرمز red pro وسترن دیجیتال

سری RED Pro نیز تقریبا مشابه سری RED بوده اما کنترل و مدار هارد برای فعالیت ها و ذخیره سازی های پیشرفته تر و حجیم تر طراحی شده است. توصیه WD این است که در ابزار ذخیره سازی NAS بیش از ۸ Bay یعنی از ۱ تا ۱۶ Bay از این نوع هارد دیسک استفاده نمایید. همچنین توصیه شده در صورتی که تعداد کاربران زیادی برای اتصال به NAS در نظر گرفته شده است از سری RED Pro استفاده نمایید.
کاملا مشخص است که این سری دارای سرعت انتقال داده بالاتر و چرخش سریعتر دیسک هستند. سرعت انتقال داده در این سری با رابط SATA III 6Gb/s حداکثر ۱۷۱ مگابایت و حداقل ۱۶۴ مگابایت می باشد و سرعت چرخش دیسک در سری RED Pro به ۷۲۰۰ دور در دقیقه خواهد رسید. تمامی این هارد ها دارای ۶۴ مگابایت حافظه کش خواهند بود و کلیه موارد ذکر شده در سری RED برای این سری نیز صادق است. لازم به ذکر است که کنترل این هارد دیسک از سری RED پیشرفته تر و ایمن تر است.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری زرد re وسترن دیجیتال

تفاوت رنگ هارد دیسک : سری Yellow  (زرد)

اما آخرین محصول در سری NAS که با سری Data Center نیز همگروه است هارد دیسک های سری RE می باشند.این محصول حرفه ای ترین نسل ذخیره سازی هارد دیسک های WD می باشد که برای DataCenter ها، سرورها و سیستم های پردازش سریع و محاسباتی ، ذخیره سازی ابری و … مورد استفاده قرار میگیرد.
کارکرد این سری از هارد دیسک ها در بالاترین و امن ترین حالت ممکن بوده و به لطفا کنترل دقیق و دو پردازنده ای این سری میتوان گفت که WD RE یکی از بهترین انتخاب ها برای ذخیره سازی های حرفه ای به حساب میآید. همانطور که در اوایل این مطلب ذکر کردم، یکی از فاکتورهای اصلی برای انتخاب هارد دیسک ها TLER می باشد که ویژه ذخیره سازی به روش آرایه های RAID است. سری RE دارای ویژگی TLER بوده و در نتیجه میتواند به عنوان یک انتخاب اول در زمینه RAID در نظر گرفته شود.
همچنین این مدل از تکنولوژی DUAL actuator و محافظ لرزش برخوردار بوده که همگی در جهت افزایش کارایی و عمر مفید این دیسک به آن اضافه شده است. همچنین دارای دو رابط SAS و SATA هستند که در هر دو مدل سرعت چرخش دیسک ۷۲۰۰ دور در دقیقه بوده و سری SATA دارای ۱۲۸ مگابایت حافظه کش و سرعت انتقال داده ۱۹۴ تا ۲۲۵ مگابایت در ثانیه می باشد. در مدل SAS نیز سرعت انتقال داده از ۱۷۰ تا ۱۸۲ مگابایت در ثانیه و ۳۲ مگابایت حافظه کش در اختیار کاربران قرار خواهد داشت.
در طبقه بعدی از محصولات این شرکت محصولات ذخیره سازی حرفه ای رده دوم قرار دارد که ویژه ذخیره سازی در اندازه های بسیار بزرگ و دیتا سنتر ها می باشد.

hdd-ssd-wd-green-blue-red-re-ae-black-color-seagate-12
در این بخش محصولات سری RE , RE+ , SE , AE به عنوان بهترین گزینه ها در اختیار سرورها و تجهیزات ذخیره سازی قرار خواهد گرفت. سری RE همان سری معرفی شده در NAS می باشد.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری زرد +re وسترن دیجیتال
اما در سری RE+ علاوه بر تمرکز بر خصوصیات ذخیره سازی ذکر شده در مدل RE کاهش مصرف نیز در نظر گرفته شده است. در این صورت همزمان با افزایش کارایی و قابلیت ذخیره سازی، هزینه نگه داری و توان مصرفی سرورها نیز کاهش خواهد یافت.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری زرد +se وسترن دیجیتال
در سری SE نیز با رعایت موازین ذکر شده در دیگر هارد دیسک های این بخش، محصولی ارزان تر و مقرون به صرفه تر با کنترلی متفاوت عرضه شده است.

تفاوت رنگ هارد دیسک ، هارد دیسک سری Ae وسترن دیجیتال
در سری AE نیز وسترن دیجیتال سعی کرده است که همزمان با در نظر گرفتن خصوصیات ذخیره سازی، محصولی متناسب و کارآمد را برای ابزارهای ذخیره سازی مبتنی بر هارد دیسک تهیه کند. در سری WD AE خبری از TLER نیست که معنای آن عدم اطمینان جهت RAID Array خواهد بود. در عوض شما با محصولی خنک تر، کارآمد تر و بسیار سریع جهت ذخیره سازی حالات غیر RAID طرف خواهید بود. هزینه تمام شده این هارد دیسک نیز بسیار مناسب و قابلیت اعتماد بالایی در ذخیره سازی خواهد داشت.

تفاوت رنگ هارد دیسک وسترن دیجیتال
در طبقه بعدی، محصولات سری Surveillance به چشم میخورند. در این طبقه محصولات جهت مراکز مانیتورینگ و ذخیره سازی تصاویر دوربین های محافظتی و مراقبتی تولید شده و کاربری کاملا متفاوتی نیست به دیگر محصولات WD دارند. این مدل از هارد دیسک ها دارای توان کاری تمام مدت هستند و قادر هستند به صورت ۲۴ ساعته تصاویر را ظبط و نمایش دهند. در این بخش سه سری محصول معرفی شده است. یکی از آنها را در بخش NAS تشریح کردیم که به نام سری WD Re می شناسیم. دو سری جدید با رنگ Purple به نامهای Purple و Purple NV نیز در این بخش قرار دارند که در مدل Purple ویژه مراکز کوچک خانگی، ادارات و سیستم های نظارتی حداکثر تا ۳۲ دوربینه خواهد بود.

تفاوت رنگ هارد دیسک سری بنفش purple وسترن دیجیتال

تفاوت رنگ هارد دیسک : سری Purple  (بنفش)

 

سری Purple NV هم تقریبا معادل همان سری ارغوانی بوده اما برای مراکز مانیتورینگ تحت شبکه مورد استفاده قرار میگیرد وسیستم های Network Video Recorder را تحت پوشش میگیرد. این سری نیز حداکثر تا ۶۴ دوربین را میتوانید پشتیبانی کند. برای مراکزی با تعداد دوربین بیشتر می بایست از سری RE در حالت RAID استفاده نمایید.

تفاوت رنگ هارد دیسک سری veleciraptor وسترن دیجیتال

اما سری محبوب شخص من که متاسفانه بشدت در ایران نیز کمیاب است سری Velociraptor است. این سری ویژه Workstation است و با سرعت ۲۰۰ مگابایت در ثانیه در ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه و ۶۴ مگابایت حافظه کش مناسب فعالیت های گرافیک سه بعدی، ویرایش تصاویر ، ویرایش ویدیو و در کل نرم افزارهای تخصصی ورک استیشن می باشد.
امیدوارم با این توضیحات مختصر بتوانید به راحتی هارد دیسک مناسب خود را انتخاب نمایید و از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری کنید. در انتها نیز یک مقایسه کلی از محصولات در اختیار شما قرار خواهم داد.

برای نمایش عکس در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

 

تفاوت رنگ هارد دیسک سری وسترن دیجیتال

 

منبع:dfmrendering

 

 

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 7, میانگین امتیاز: 4,43 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×