شنبه , ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰

پوکه ساختمانی ؛ موارد استفاده آن در ساخت و ساز

امروزه با گران شدن زمین در شهرهای بزرگ و روی آوردن شهرداری ها به تراکم فروشی برای کسب درآمد بیشتر برای تامین هزینه های جاری و همچنین میل و اقبال عمومی برای زندگی در ساختمان های بلند باعث توجه صاحبان سرمایه به این رشته از صنعت شده است. از شاخصه های مهم فعالیت در بخش ساخت و ساز به شکل ساختمان های بلند استفاده از مصالح سبک می باشد. به همین دلیل و خاصیت ذاتی پوکه های معدنی که سبک، مقاوم و غیر رسانا هستند انواع پوکه های معدنی بنابر کاربرد در جاهای مختلف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند که به پوکه های ساختمانی معروف هستند.

پوکه های ساختمانی در چه بخش هایی از ساختمان کاربرد دارند؟

استفاده از پوکه ساختمانی در ساخت و ساز

از پوکه های ساختمانی به دو شکل در ساختمان ها استفاده می شود. به روش مستقیم و غیر مستقیم. در روش مستقیم پوکه بصورت مستقیم به سر کارهای ساختمانی برده شده و در کف سازی و شیب بندی یا کارهای دیگر بطور مستقیم استفاده می شود.

اما در شیوه غیر مستقیم، با ارسال پوکه مناسب به کارگاه های مختلف تولید انواع بلوک ها و تیغه های سقفی و دیواری ارسال شده و پس از تولید انواع بلوک در اندازه های مختلف و ارسال آن ها به کارگاه ها و استفاده از آن ها برای دیوار چینی و استفاده در سقف های تیرچه بتونی مورد استفاده قرار می گیرند.

 پوکه های معدنی بطور مستقیم بیشتر در چه جاهایی از صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند؟

پوکه ساختمانی

امروزه از انواع پوکه در جاهای مختلف ساختمان ها استفاده می شود. مهمترین بخش های صنعت ساختمان که بطور مستقیم از پوکه در آن ها استفاده می شود می توان به کف سازی طبقات اشاره کرد. به دلیل آنکه در خیلی از موارد شبکه های مختلف گرمایش و سرمایش یا برق رسانی به جاهای مختلف از کف عبور داده می شود برای هم سطح کردن و آماده سازی برای فرش نمودن از پوکه های معدنی استفاده می شود. همچنین برای کف سازی و شیب بندی آشپزخانه ها و سرویس ها هم متقابلاً از پوکه استفاده می شود. با این کار علاوه بر کم شدن وزن سازه این پوکه ها به دلیل نارسا بودن می توانند نقش عایق صوت و حرارتی را داشته باشند و بدین وسیله وزن نهایی ساختمان کاهش پیدا می کند.

همانطور که مستحضر هستید؛ از پوکه های مختلف چه معدنی و چه صنعتی بنا بر سلیقه و یا مزیت و خواص آن ها استفاده های مختلفی می شود. مثلا در فنداسیون  و ستون های ساختمان های بزرگ به صورت استفاده بشکل مخلوط کردن ‌پوکه با بتن برای استفاده در سازه های بتونی، که در این روش از بیشتر از انواع پوکه شنی استفاده می شود. همچنین جهت شیب بندی کف حمام ها، سرویس ها و آشپزخانه ها به دلیل سبکی از پوکه های معدنی مانند پوکه نخودی یا بادامی استفاده می شود تا هم عملیات شیب بندی به نحو مناسب انجام شده باشد هم بر سازه بار زیادی تحمیل نشده باشد.

از دیگر جاهایی که بصورت مستقیم و گسترده از پوکه در آنجا استفاده می شود. پشت بام ساختمان ها می باشد. چون برای شیب بندی و انتقال آب حاصل از بارش نزولات جوی نیاز به پرکردن سطوح شیب بندی شده جز ملزومات کار است که پوکه با وزن سبک و مقاومت بالا از نظر استحکام و به دلیل خاصیت ذاتی آن به عنوان یک سنگ آتشفشانی متخلخل خاصیت نارسایی داشته و می تواند در مقابل سرما، گرما و فشار مقاومت نماید همچنین استفاده از پوکه های معدنی در سازه های ساختمانی به دلیل سبکی وزن و حمل و نقل آسان می تواند باعث سرعت بخشیدن به کارو پیشرفت فیزیکی کار باشد.

همچنین به صورت محدود تر برای عایق کردن اطراف موتور خانه ها هم از پوکه استفاده می شود تا با قرار گرفتن پوکه بین جداره دیوار ها مانع از نفوذ گرما و سرما به داخل موتور خانه و تاسیسات شود. همچنین از پوکه های خاص برای استفاده در ستون های بتنی و فنداسیون ساختمان های بزرگ استفاده می شود تا علاوه بر سبکی استحکام کار هم افزایش پیدا کند. امروزه با وجود مراکز تولید و عرضه انواع پوکه های ساختمانی می توان با مراجعه حضوری و غیر حضوری نسبت به تهیه پوکه ساختمانی مناسب اقدام نمود.

چطور از قیمت پوکه معدنی با خبر بشویم؟

برای خبر از قیمت پوکه معدنی می توانید به سایت پوکه معظمی یا با شماره های کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

فواید و مزایای استفاده از پوکه های ساختمانی

پوکه های معدنی حاصل فعالیت و فوران کوه های آتشفشانی در سال های گذشته است که پس از فرآوری و آماده شدن به بازارهای مصرف ارائه می شود. پوکه های  به خاطر وضعیت متخلخل و اسفنجی شکل خود بسیار سبک و مقاوم بوده و فشارهای مختلف و فرسایش بر روی کیفیت و کمیت آن ها تاثیری نداشته و می تواند باعث ارتقاء کار شود. همچنین خاصیت نارسا بودن پوکه های معدنی باعث می شود پوکه از خاصیت عایق حرارتی و صوتی برخوردار باشد. همچنین پوکه ها به دلیل آنکه در درجات بالای حرارتی ذوب شده و شکل گرفته اند در مقابل آتش سوزی و حرارت مقاوم هستند.

برای اطلاع از انواع پوکه های ساختمانی می توان با افراد کار آزموده و دارای سابقه کاری در این زمینه مشورت کرد تا بتوان از بهترین پوکه ها بر اساس نیاز موجود استفاده کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد، که استفاده از پوکه ساختمانی علاوه بر وزن کم، سبکی و مقاومت بالا از نظر تخریب و فرسایش مزایای دیگری هم دارد که آن ها را می توان بدین شکل بیان کرد:

  • افزایش مقاومت فشاری
  • تقویت در برابر حمله شیمیایی
  • یکی دیگر از مزیت پوکه معدنی استفاده آن در حیاط خانه برای کاشت نهال گل محمدی است که باعث میشود همیشه مربوط باشند و آب کمی نیاز داشته باشند رشد بی نظیری داشته باشند هم
  • افزایش مقاومت در برابر حمله سولفات
  • مهار و خنثی کردن واکنش قلیایی سیلیسی مخرب( ASR )
  • کاهش حرارت هیدراتاسیون
  • مقاومت در برابر سایش را افزایش داده و باعث استحکام در کار شده و عمر سازه را افزایش می دهد.
  • نفوذ پذیری را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.
  • دوام را بهبود  بخشیده و باعث افزایش عمر سازه می شود.

شرکت پوکه معظمی پیشرو و فعال در زمینه عرضه بهترین پوکه های موجود در  کشور بوده و می تواند رضایت مشتریان خود را از بابت خرید پوکه ساختمانی را به بهترین شکل فراهم نماید.

برای سفارش می توانید با شماره شرکت و یا کارخانه تولید پوکه حاجی حبیب معظمی قروه تماس حاصل نمایید تا کارشناسان فروش شما را راهنمایی کنند.

تلفن های تماس با شرکت ایران پوکه : ۰۹۱۸۶۸۴۵۱۵۵ – 09183729556

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 1,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×