شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

صیغه محرمیت بین دوست دختر و پسر

صیغه محرمیت دختر و پسر

 

صیغه محرمیت دختر و پسر صیغه محرمیت,دختر و پسر,عقد موقت,دایم,مهریه,باکره,اذن پدر

سوال:

درواقع میخواستم بدانم که آیا میشود که دختر وپسر بدون اذن پدر، خودشان متن صیغه محرمیت را برای مدتی بخوانند؟ و همچنین متن عربی صیغه را از حضورتان مخواستم.متشکرم

پاسخ: 

پرسشگر گرامی با سلام
۱- در صورتی که دختر باکره باشد ، به احتیاط واجب اذن پدر دختر شرط می باشد . بدون اذن پدر دختر عقد به احتیاط واجب باطل است. (۱)
۲- متن صیغه عقد موقت :
اگر خود زن و مرد عقد را بخوانند، اول زن بگوید: «زَوَّجْتُکَ نَفْسىِ فِى الْمُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُوم» یعنی خودم را به همسر غیر دائمی شما به مدت و مهر معلوم در آوردم، بعد بدون فاصله مرد بگوید: «قَبِلْتُ لِنَفْسى هکذا »، یعنی قبول کردم ، صحیح است.
اگر زن مرد را وکیل بگیرد که از طرف او ایجاب را در عقد بخواند، مرد باید اول وکالتا از طرف زن بگوید:
«زَوَّجْتُ مُوَکِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم،(به جای کلمه فلانا اسم زن را بگوید) ” یعنی به ازدواج و همسری موقت وکیل گیرنده خود را برای خودم با مهر معلوم در آوردم، بعد بلا فاصله از طرف خود بگوید: قَبِلْتُ التَّزوِیجَ لِنَفْسى فِى المُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم، یا بگوید قَبِلْتُ لِنَفْسى هکَذَا ” قبول کردم “.
شرایط خواندن عقد
خواندن عقد ،چه دائم ، چه موقت شرایط دارد، از جمله:
ا) عقد ازدواج به عربى صحیح خوانده شود. اگر خود مرد و زن می توانند صیغه را به عربى صحیح بخوانند، بنابر احتیاط واجب باید به عربی صحیح بخوانند . اگر نمی توانند ،چنانچه عقد را به فارسی یا با هر زبان دیگری بخوانند ،باید لفظى بگویند که معناى زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ را بفهماند.
اگر در عقد یک حرف اشتباه خوانده شود که معنا را عوض کند، عقد باطل می شود. (۲)
ب) کسی که صیغه را می خواند، قصد انشا داشته باشد؛ یعنى اگر خود مرد و زن صیغه را مى‏خوانند، زن به گفتن «زَوَّجْتُکَ نَفْسِى» قصدش این باشد که خود را زن او قرار دهد. اگر مرد وکیل می شود، باید با گفتن «زَوَّجْتُ مُوَکِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم »قصدش این باشد که او را همسر خود قرار داده است. با گفتن قبلت قصدش پذیرش این ازدواج باشد. (۳)
ج) کسى که صیغه عقد را می‌خواند ،باید مفهوم لفظى را که مى گوید دقیقاً بداند. اگر به عربی بخواند ، در صورتی که هر کلمه را صحیح بخواند و معنای هر کلمه را جدا گانه بداند ،صحیح است.(۴)
د) در عقد موقت باید مهریه و مدت تعیین شود . بدون تعیین مهریه و مدت عقد، عقد موقت صحیح نیست.
ها) اگر دختر باکره باشد، بنا بر احتیاط واجب باید پدر دختر اجازه بدهد.(۵)
پی نوشت ها:
۱. آیت الله خامنه ای، پاسخ سؤال های مورد ابتلا، سؤال ۵۰ و سؤال از دفتر آیت الله خامنه ای.
۲. امام خمینی، توضیح المسائل ،مسئله۲۳۶۹.در مسائلی که علم به اختلاف فتوا نباشد مقلدان رهبری می توانند به رساله امام خمینی مراجعه نمایند (آیت الله خامنه ای, پاسخ سؤال های مورد ابتلا، سؤال ۱» ).
۳. همان، مسئله ۲۳۷۰.
۴. همان، مسئله ۲۳۷۲.
۵. همان، مسئله۲۳۷۶.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 74, میانگین امتیاز: 4,22 از 5)
Loading...

۶ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. لیلا گفت:

  سلام پدر دختر و جد پدری فوت کرده است. مادر با صیغه شدن دختر باکره رضایت داده. صیغشون باطله یا خیر؟

  موافقم ۳
  مخالفم ۳
  • mahnaz گفت:

   حضرت آیت الله العظمی سیستانی
   پرسش: اگر دختر جوان پدر و جد پدری نداشته باشد برای ازدواج موقت یا دائم باید از کسی اجازه بگیرد ؟
   اگر پدر و جد پدری دختر باکره فوت کرده باشند، در صورتی که رشیده باشد امر ازدواج به دست خودش است ولی بهتر است از برادر بزرگترش اجازه بگیرد. ولی ازدواج موقت برای دختر باکره گزینه مناسبی نیست چون معمولا خالی از عواقب ناخواسته و غیر قابل پیش بینی نیست.

   موافقم ۵
   مخالفم ۱
 2. نازنین گفت:

  سلام اگر دختر باکره باشه و بدون اذن پدر صیغه شود آیا باطل است و دختر ۳۰ ساله باشد.

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۵
  • mahnaz گفت:

   اجازه پدر یا جد پدری برای ازدواج دائم یا موقت دختر باکره لازم است و اگر دختر بدون اذن آنها ازدواج کند عقد وی غیر نافذ است.

   موافقم ۸
   مخالفم ۴
 3. ناشناس گفت:

  سلام…منو و عشقم برای اینکه گناهی بینمون صورت نگیره خواستیم صیغه محرمیت بخونیم و قصد انجام هیچ گناهی هم نداریم فقط برای راحتی بیشتر از نظر شرعی مشکل داره یا خیر؟

  موافقم ۴۲
  مخالفم ۸

ارسال دیدگاه شما

×
/a>