دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

خواندن متن صیغه محرمیت بین دختر و پسر برای دوستی

صیغه موقت

صیغه محرمیت بین دوست دختر و پسر

سوال:

آیا دختر و پسر بدون اذن پدر، می توانند خودشان متن صیغه محرمیت را برای مدتی بخوانند؟ و همچنین متن عربی صیغه محرمیت را از حضورتان میخواستم. متشکرم

پاسخ: 

در صورتی که دختر باکره باشد، به احتیاط واجب اذن پدر دختر شرط می باشد. بدون اذن پدر دختر عقد به احتیاط واجب باطل است.(۱)

۲- متن صیغه عقد موقت :

اگر خود زن و مرد عقد را بخوانند، اول زن بگوید: «زَوَّجْتُکَ نَفْسىِ فِى الْمُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُوم» یعنی خودم را به همسر غیر دائمی شما به مدت و مهر معلوم در آوردم، بعد بدون فاصله مرد بگوید: «قَبِلْتُ لِنَفْسى هکذا »، یعنی قبول کردم ، صحیح است.
اگر زن مرد را وکیل بگیرد که از طرف او ایجاب را در عقد بخواند، مرد باید اول وکالتا از طرف زن بگوید:
«زَوَّجْتُ مُوَکِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم،(به جای کلمه فلانا اسم زن را بگوید) ” یعنی به ازدواج و همسری موقت وکیل گیرنده خود را برای خودم با مهر معلوم در آوردم، بعد بلا فاصله از طرف خود بگوید: قَبِلْتُ التَّزوِیجَ لِنَفْسى فِى المُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم، یا بگوید قَبِلْتُ لِنَفْسى هکَذَا ” قبول کردم “.

شرایط خواندن صیغه محرمیت

خواندن عقد ،چه دائم ، چه موقت شرایط دارد، از جمله:

 1. عقد ازدواج به عربى صحیح خوانده شود. اگر خود مرد و زن می توانند صیغه را به عربى صحیح بخوانند، بنابر احتیاط واجب باید به عربی صحیح بخوانند . اگر نمی توانند ،چنانچه عقد را به فارسی یا با هر زبان دیگری بخوانند ،باید لفظى بگویند که معناى زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ را بفهماند. اگر در عقد یک حرف اشتباه خوانده شود که معنا را عوض کند، عقد باطل می شود. (۲)
 2. کسی که صیغه را می خواند، قصد انشا داشته باشد؛ یعنى اگر خود مرد و زن صیغه را می‌خوانند، زن به گفتن «زَوَّجْتُکَ نَفْسِى» قصدش این باشد که خود را زن او قرار دهد. اگر مرد وکیل می شود، باید با گفتن «زَوَّجْتُ مُوَکِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّهِ الْمَعْلُومَهِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم »قصدش این باشد که او را همسر خود قرار داده است. با گفتن قبلت قصدش پذیرش این ازدواج باشد. (۳)
 3. کسى که صیغه عقد را می‌خواند ، باید مفهوم لفظى را که مى گوید دقیقاً بداند. اگر به عربی بخواند، در صورتی که هر کلمه را صحیح بخواند و معنای هر کلمه را جداگانه بداند ،صحیح است.(۴)
 4. در عقد موقت باید مهریه و مدت تعیین شود. بدون تعیین مهریه و مدت عقد، عقد موقت صحیح نیست.
 5. اگر دختر باکره باشد، بنا بر احتیاط واجب باید پدر دختر اجازه بدهد.(۵)

خواند صیغه محرمیت بین زن و مرد بدون ثبت رسمی و شاهد

برخلاف ازدواج دائم، ثبت این نوع از پیوند زناشویی الزامی نیست. هر چند دفاتری نیز هستند که برای متعه سند صادر می‌کنند اما صیغه‌ی غیردائم می‌تواند در خلوت میان زن و مرد و توسط خود آن‌ها نیز خوانده شود. به‌طوری که حتی نیاز به شاهد یا سند کتبی نیز ندارند. دفاتر رسمی ازدواجی وجود دارند که پس از خواندن صیغه به شما سندی ارائه می‌دهند که مدت، میزان مهریه و امضای طرفین در آن ثبت شده است. این مدرک دلیلی بسیار خوب و قابل اعتبار برای اثبات وجود پیوند میان یک زن و مرد خواهد بود. ولی اگر طرفین تمایلی به این کار ندارند و ترجیح می‌دهند خودشان صیغه را بخوانند نیز مانعی برای در دست داشتن یک سند کتبی وجود ندارد. در این شرایط زن و مرد می‌توانند یک دست نوشته تنظیم کنند و پای آن را امضا کنند. چنین سندی کتبی‌ای نیز می‌تواند نزد مراجع قانونی قابل استناد باشد.

پی نوشت ها:

۱. آیت الله خامنه ای، پاسخ سؤال های مورد ابتلا، سؤال ۵۰ و سؤال از دفتر آیت الله خامنه ای.
۲. امام خمینی، توضیح المسائل ،مسئله۲۳۶۹.در مسائلی که علم به اختلاف فتوا نباشد مقلدان رهبری می توانند به رساله امام خمینی مراجعه نمایند (آیت الله خامنه ای, پاسخ سؤال های مورد ابتلا، سؤال ۱» ).
۳. همان، مسئله ۲۳۷۰.
۴. همان، مسئله ۲۳۷۲.
۵. همان، مسئله۲۳۷۶.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 98, میانگین امتیاز: 4,11 از 5)
Loading...

۹ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. Whatever you گفت:

  با سلام
  من با یک خانوم مطلقه آشنا شدم و ایشون پدر هم ندارن و باکره هم نیستند. خواستم که با هم محرم بشیم به صورت موقت
  اگر توضیح بفرمایید که چجوری محرم بشیم و آیا خودمون میتونیم بین خودمون صیغه محرمیت بخونیم؟ مدت و مهریه لازم هست ؟
  اگه ممکنه توضیح کاملی بدین
  با تشکر

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۴
 2. لیلا گفت:

  سلام پدر دختر و جد پدری فوت کرده است. مادر با صیغه شدن دختر باکره رضایت داده. صیغشون باطله یا خیر؟

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۸
  • mahnaz گفت:

   حضرت آیت الله العظمی سیستانی
   پرسش: اگر دختر جوان پدر و جد پدری نداشته باشد برای ازدواج موقت یا دائم باید از کسی اجازه بگیرد ؟
   اگر پدر و جد پدری دختر باکره فوت کرده باشند، در صورتی که رشیده باشد امر ازدواج به دست خودش است ولی بهتر است از برادر بزرگترش اجازه بگیرد. ولی ازدواج موقت برای دختر باکره گزینه مناسبی نیست چون معمولا خالی از عواقب ناخواسته و غیر قابل پیش بینی نیست.

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۲
 3. نازنین گفت:

  سلام اگر دختر باکره باشه و بدون اذن پدر صیغه شود آیا باطل است و دختر ۳۰ ساله باشد.

  موافقم ۳۰
  مخالفم ۹
  • mahnaz گفت:

   اجازه پدر یا جد پدری برای ازدواج دائم یا موقت دختر باکره لازم است و اگر دختر بدون اذن آنها ازدواج کند عقد وی غیر نافذ است.

   موافقم ۱۴
   مخالفم ۱۵
 4. ناشناس گفت:

  سلام…منو و عشقم برای اینکه گناهی بینمون صورت نگیره خواستیم صیغه محرمیت بخونیم و قصد انجام هیچ گناهی هم نداریم فقط برای راحتی بیشتر از نظر شرعی مشکل داره یا خیر؟

  موافقم ۷۲
  مخالفم ۲۲

ارسال دیدگاه شما

×