چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

روش های دفع پشه ها در تابستان و دانستنی هایی درباره این حشرات موزی

19735_rly9ZU2Z

دانستنی هایی درباره پشه ها

تقریبا همه ما متفق القول پشه را به عنوان مزاحم ریزنقشی می شناسیم که نیش میزند، نیش زدگیش باعث خارش میشود و برای دفع کردنش اغلب باید بوی بد حشره کش را تحمل کرد؛ و بدتر از آن ویروسهایی مانند تب زرد،مالاریا وغیره است که این شکارچیان می توانند انتقال دهند.

شاید دانسته های ما در مورد پشه صحیح یا کامل نباشد. و مواردی هست که شاید دانستنشان در جلوگیری از گزیدگی به ما کمک کند.

نکته اول: همه گونه های پشه انسان را نیش میزنند؟

حدود ۳۵۰۰گونه پشه وجود دارد. بعضی از شهد گیاهان تغذیه می کنند، بعضی از خزندگان، پرنده ها و سایر حیوانات؛ اما تنها پشه های ماده هستند که به خون انسان تشنه هستند، در واقع برای تخم گذاری به پروتئین موجود در خون احتیاج دارند.

برای گونهء آدس وکسانز، پستانداران در بالای منوی غذایی جا دارند.

نکته دوم: پشه ها به سمت غذاها، رنگها و گروه های خونی خاصی جذب میشوند؟

ممکن است شنیده باشید که بعضی از غذاها مانند موز یا سیر میتواند باعث جذب یا دفع این موجود شود، اما از نظر محققان رژیم غذایی تاثیر چندانی در این روند ندارد. حتی از نظر افرادی رنگهای تیره توجه کمتری جلب می کنند، و همچنین فرضیه خوشمزه تر بودن گروه خونی”O” رد شده است.

اما از نظرهری ساویج، سرپرست تیم تحقیقاتی حشره شناسی، دی اکسید کربن و حرارت عوامل موثری در جذب پشه هستند. بوی بدن انسانها از فاکتورهای جذاب بودن یا نبودنشان است. ترکیبات عرق بدن و سایر ترشحات پوستی که غالباَ ژنتیکی هستند میتواند اشخاص را کاندید گزیده شدن کنند.

شواهدی وجود دارد که مردان بیشتر از زنان و افراد چاق بیشتر از لاغر ها گزیده میشوند به دلیل اینکه بدن افراد چاق حرارت و دی اکسید کربن بیشتری دارد.

نکته سوم: حاملگی دلیلی برای گزیده شدن.

خانم های باردار برای پشه ها شبیه آهنربا هستند. اما این نکته هنوز در حد نظریه است.


چگونه از شر پشه ها در تابستان خلاص شویم

سنبل هندی و شمع میتواند محافظ شما باشد

از آنجایی که سنبل هندی قدرت دفع کنندگی پایینی دارد، روشن کردن شمع با این رایحه مناسب تر است. وزش نسیم یا عوض کردن جهت جریان هوا در محیط نیز تاثیرگذار است.

در نهایت محققان بر این عقیده اند که هنوز نمی توان محیطی عاری از پشه داشت؛ و همچنین اعتقادی به استفاده از تولیدات کاملا گیاهی ندارند چرا ما که منبع پروتین این شکارچی هستیم.


برای از بین بردن پشه های خانگی از اسپری رنجبیل استفاده کنید.
رایحه قوی زنجبیل برای پشه ها آزاردهنده است. برای دفع پشه ها اسپری ساخته شده با زنجبیل و آب تاثیر قابل قبولی داشت. زمانی که پشه ها در تماس با اسپری زنجبیل قرار گرفته، یا در نزدیکی اماکنی که در آن اسپری شده اند در حال پرواز هستند، آزرده می شوند و به دنبال محیط جدید و مناسب برای پرورش خود می گردند. این آزمایش ابتدا در مکان های نگه داری گاوها انجام شد، زیرا دشوارترین مکان برای خلاص شدن از شر حیوانات بود.

چگونه آن را درست کنیم؟

۴ فنجان پودر زنجبیل را با آب خوب مخلوط کنید داخل آب پاش بریزید و  اطراف منزل ، سقف و سطل زباله و …  اسپری کنید. در فضا های باز می توانید روی گیاهان برای خلاص شدن از شر پشه نیز استفاده نمایید.


استفاده از اسپری گیاه ریحان برای از بین بردن پشه های خانگی
بوی ریحان برای انسان ها بسیار لذت بخش ولی کاملا برعکس  برای مگس ها و پشه ها آزار دهنده است زیرا تنفس را برایشان بسیار دشوار می کند بوی ریحان باعث دفع حشرات میوه و پشه های خانگی شما خواهد  شد

چگونه اسپری ریحان بسازید؟

مخلوط آب و یک مشت ریحان تازه (در صورت استفاده از ریحان خشک نصف این مقدار کفایت می کند) را  به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید و پس از خنک شدن به کمک یک بطری اسپری در مناطق پشه خیز از محلول استفاده کنید.


استفاده از تله uv:
نور با طول موج کوتاه پشه ها را به خود جذب می کنند و این همان ویژگی است که در تله UV مورد استفاده قرار می گیرد. این تله ها در ارتفاع حدود ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی متر بالاتر از سطح زمین به دور از پنجره ها بایستی نصب شوند، زیر باعث جذب پشه های بیرون از خانه نیز خواهد شد.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 13, میانگین امتیاز: 4,23 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×