سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

آخرین اخبار طرح جایگزینی خودروهای فرسوده ۱۴۰۲

خبر جدید وزارت صمت در مورد دارندگان خودروهای فرسوده

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، دارندگان خودروهای فرسوده که در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در مرحله دوم فروش یکپارچه قرار دارد، در صف انتظار خودروهای طرح عادی قرار نمی‌گیرند و با متقاضیان عادی قرعه‌کشی نوبت‌دهی نمی‌شوند، بنابراین در زمان کوتاه‌تری می‌توانند محصول خود را دریافت کنند.

در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، طرح جایگزینی خودروهای فرسوده هم به دو طرح ویژه متقاضیان عادی و طرح جوانی جمعیت (ویژه مادران) اضافه شده است.

در این طرح که همه شرایط عمومی و اختصاصی همچون داشتن گواهینامه رانندگی معتبر، عدم خرید یا تحویل خودرو از خودروسازان داخلی در ۴۸ ماه گذشته، هر کدملی یک دستگاه و… لحاظ می‌شود و طبق تاکید مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودروها، تعریف حساب وکالتی و مسدود کردن ۱۰۰ میلیون تومان در این حساب هم پیش‌شرط اصلی است.

متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در یک گروه( جدا از متقاضیان عادی) قرار خواهند گرفت و قرعه کشی نوبت دهی میانشان انجام و اولویت بندی می‌شوند.

تنها تفاوت آن با دو طرح دیگر (عادی و مادران) این است، طبیعتا شرط پلاک انتظامی فعال به‌نام متقاضی، محدودیت نیست؛ اما باید در نظر داشت که متقاضیانی می‌توانند در این طرح شرکت کنند که خودروی فرسوده آن‌ها مدل ۱۳۸۵ یا قبل از آن باشد و بایستی پلاک و سند خودرو فرسوده به نام خود متقاضی باشد.

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

­دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور گفت: به برندگان طرح جایگزینی خودرو فرسوده مهلت ۲ ماهه برای نام نویسی در سامانه نوسازی (nnhk.ir) داده شده است.
سیدامیر احمدی گفت: بعد از تصویب قانون ساماندهی صنعت خودرو، از تاریخ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ سامانه ستاد حمل و نقل سوخت کشور مسدود شد و روند کار برندگان طرح جایگزینی خودرو فرسوده با مشکلاتی مواجه شدند.

وی ادامه داد: متاسفانه انتقال ستاد حمل و نقل سوخت از وزارت راه به وزارت صمت، در زمانی انجام شد که برندگانی در سامانه قدیم ثبت نام شده بودند و روند کار آن‌ها در مراحل اولیه یا پایانی انجام نشده بود؛ با توجه به اینکه حدود ۳ ماه سامانه ستاد حمل و نقل سوخت مسدود شده بود، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ سامانه جدید زیر نظر وزارت صمت آغاز به کار کرد و برندگان طرح جایگزینی خودرو فرسوده به این سامانه هدایت شدند، اما روند کار به کندی انجام می‌شد.

دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور گفت: تا هفته گذشته ثبت نام اولیه این افراد انجام شد؛ در حال حاضر مالکان خودرو فرسوده که در طرح جایگزینی برنده شدند، پیامکی دریافت کردند که مهلت ۲ ماهه مجدد به آن‌ها داده شده تا روند کاری خود را انجام دهند.

احمدی اضافه کرد: از سازمان گسترش درخواست داریم سامانه جدیدی که راه اندازی شده، قابلیت این را داشته باشد تا مالکانی که قصد شرکت در طرح فروش نقدی را دارند، بتوانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند؛ خودرو‌هایی که ستاره‌دار هستند یا با حروف بزرگ یا کوچک در برگ سبز ثبت شده است، حتی قابلیت ثبت ندارند و مالکین طرح جایگزینی نگران این موضوع هستند.

سیدامیر احمدی گفت: مالکان خودرو که به تازگی به مراکز اسقاط مراجعه می‌کنند اطلاعات و مدارکشان در سامانه جدید نوسازی ثبت می‌شود و روند کارشان به راحتی انجام می‌شود، اما مالکانی که مدارکشان قبل از سال ۱۴۰۲ در سامانه ستاد حمل و نقل و سوخت ثبت شده متاسفانه اطلاعاتشان در این سامانه جدید وجود ندارد و مراکز اسقاط خودرو به دلیل نبود اطلاعات، قادر به انجام روند کار این افراد نیستند.

وی ادامه داد: با توجه به پیامکی که خودروسازان برای این مالکان ارسال کردند و مهلتی که تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲ برای آن‌ها در نظر گرفته شده دغدغه‌ای برای این مالکان ایجاد شده است.

دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور افزود: از مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست می‌کنیم هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود تا این افراد بتوانند در مهلت قانونی از مزایای طرح جایگزینی خودرو بهره‌مند شوند ضمن اینکه برای رفع نگرانی این افراد در صورت امکان، مجددا پیامکی برای این مالکان ارسال شود.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 62, میانگین امتیاز: 4,13 از 5)
Loading...

۹ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. دهیا گفت:

  چرا باید برای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده هم حساب وکالتی باز کرد؟

  موافقم ۹
  مخالفم ۱
 2. Mohammad گفت:

  برای طرح خودرو فرسوده نیازی به داشتن گواهینامه هست؟

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 3. یاشار گفت:

  سلام من حساب پست بانکم رو وکالتی کردم ولی هنوز حسابم مسدود نشده کسی دلیلش نمیدونه؟

  موافقم ۱
  • Mahnaz Mohammadi گفت:

   در چه تاریخی حساب رو وکالتی کردید؟ مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان رو هم در اون تاریخ مسدود کرده اید

 4. مرضیه گفت:

  من یک پژو مدل ۸۴ دارم همش خرابه ولی همین خراب رو هم تو بازار الان ۱۹۰ میخرن چرا اینقدر ارزون بر میدارند اسقاطی ها، بعد ما پول خودرو دیگه رو چطوری جور کنیم، یک فکری برای قشر پایین جامعه هم بکنین.

  موافقم ۱۷
 5. رضا گفت:

  انصافا یه چیزی بگید که خودتونم بفهمید، مردم را سرگردان کردید، ماشین هائی که اسقاطی هستند مال دزدی که نیستند همشون رو ثبت نام کنید و نوبت بدید بهشون طی چند سال همشون رو از جلو چشم مردم بردارید
  البته می دونم که گوش شنوایی نیست، گویم که دل خویش آرام بگیرد

  موافقم ۵۷
  مخالفم ۱
 6. کارگر گفت:

  سلام من پراید ۷۹ شاسی شکسته و داغون دارم و دیگه حتی نمیشه خرجش کرد دنیا خرجش کردم درست نشد. میترسم حتی سوار شم. چرا کسی به فکر ما نیست من حتی با اینکه ایثارگر هستم‌ نتونستم‌ از سهمیه ام استفاده کنم. حتی مسیر منزل تا محل کار را نمیتونم تردد کنم

  موافقم ۶۴
  مخالفم ۴
 7. مهدی گفت:

  من الان خودم یه آردی دارم که دیگه داغونه و اعصاب واسم نذاشته هر چی ثبت نام میکنم اسمم در نمیاد کسی نیست به این مسئولین بگه که چرا یه سهمیه جداگانه برای خودروهای فرسوده نمیذاری که هم هوا آلوده نشه هم ما خلاص بشیم از این ماشین های کهنه واقعا منطقی نیست که برای تعویض و خرید ماشین‌های آشغال باید این همه دغدغه داشته باشیم.

  موافقم ۷۰
  مخالفم ۱
 8. سعید گفت:

  من یه پراید دارم مدل ۱۳۷۹بخدا دیگه نفس ام رو گرفته اینقدر لوازم یدکی گرون براش خریدم و بازم اسیرم کرد بابا با غیرت ها یکی تون به فکر ما مردم بدبخت باشید

  موافقم ۸۶
  مخالفم ۳

ارسال دیدگاه شما

×