سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

۲۰ تغییر مهم در کنکور سال ۱۴۰۲ را بدانید

تغییر مهم در کنکور سال ۱۴۰۲

با ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رئیس جمهور، کنکور ۱۴۰۲ نسبت به سال‌های گذشته تغییراتی خواهد داشت. در این مطلب به مهمترین تغییرات کنکور سال ۱۴۰۲ و بعد از آن پرداخته‌ایم.

 1. در کنکور سال ۱۴۰۲، معدل امتحانات نهایی پایه دوازدهم ۴۰ درصد تاثیر قطعی خواهد داشت.
 2. کنکور در سال ۱۴۰۲ سهم ۶۰ درصدی داشته و صرفاً از دروس تخصصی و دو بار برگزار خواهد شد و داوطلب می‌تواند به اختیار خود در یک یا هر دو آزمون شرکت کند.
 3. نوبت نخست برگزاری کنکور ۱۴۰۲، پنج‌شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ۱۴۰۱ و نوبت دوم، چهارشنبه و پنج‌شنبه ۱۴ و ۱۵ تیر ۱۴۰۲ است.
 4. کارنامه صادر شده برای نمره کل داوطلب تا دو سال معتبر و برای انتخاب رشته و پذیرش در دانشگاه قابل استفاده خواهد بود.
 5. دروس عمومی در کنکور وجود ندارد و به جای آن نمرات دروس عمومی به صورت تشریحی در معدل امتحانات نهایی وزن مشخص خواهد داشت.
 6. ضرایب دروس در هر گروه آزمایشی ثابت بوده و زیرگروه‌های آزمایشی حذف شده‌اند.
 7. امکان پذیرش در آن دسته از رشته محل‌ها که پرمتقاضی نیستند در بعضی از دانشگاه‌ها به‌صورت مستقیم صرفاً با بررسی سابقه تحصیلی و بدون نیاز به کنکور فراهم است.
 8. سهم سابقه تحصیلی در کنکور سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ بر اساس معدل نمرات پایه دوازدهم، کنکور سال ۱۴۰۴ نمرات پایه یازدهم و دوازدهم و از سال ۱۴۰۵ به بعد نمرات پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم خواهد بود.
 9. درباره داوطلبان فارغ‌التحصیل نظام قدیم آموزشی، از سال ۱۴۰۲ سابقه تحصیلی شامل نمرات تراز شده دیپلم و پیش‌دانشگاهی ایجاد و ملاک عمل خواهد بود.
 10. کنکور از میان دروس تخصصی رشته‌های تحصیلی در سه سال آخر دوره متوسطه توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود و هر سال ۲ بار برگزار و نتیجه آن تا دو سال برای انتخاب رشته معتبر است، کنکور درسال ۱۴۰۲، ۶۰ درصد، درسال ۱۴۰۳، ۵۰ درصد و از سال ۱۴۰۴ به بعد ۴۰ درصد در نمره کل داوطلب سهم خواهد داشت.
 11. درباره نحوه تأثیر معدل دوره متوسطه در فرایند پذیرش دانشگاه‌ها و نسبت میان سوابق تحصیلی و کنکور برای ورود به دانشگاه باید گفت که معدل امتحانات نهایی برای هر داوطلب با تاثیر ۴۰ و ۵۰ درصدی به ترتیب در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ و ۶۰ درصدی برای ۱۴۰۴ و بعد از آن و میانگین وزنی نمرات دروس عمومی و تخصصی است.
 12. سهم نمره سابقه تحصیلی برای پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها در رشته‌های پرمتقاضی به صورت زیر محاسبه می‌شود.
 13. در آزمون سال ۱۴۰۲، نمره کل سابقه تحصیلی فقط بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش‌آموزان محاسبه شده و به میزان ۴۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
 14. در کنکور سال ۱۴۰۳ نمره کل سابقه تحصیلی فقط بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم محاسبه شده و به میزان ۵۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
 15. در کنکور سال ۱۴۰۴، نمره کل سابقه تحصیلی فقط براساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه‌های یازدهم و دوازدهم محاسبه شده و به میزان ۶۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
 16. در کنکور سال ۱۴۰۵ و بعد از آن، نمره کل سابقه تحصیلی براساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دانش‌آموزان محاسبه شده و به میزان ۶۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
 17. برای داوطلبان فارغ التحصیل نظام قدیم از سال ۱۴۰۲ نمره کل سابقه تحصیلی براساس نمرات تراز شده دروس عمومی و تخصصی دیپلم و پیش دانشگاهی محاسبه می‌شود و به نسبت گفته شده در هر سال تاثیر قطعی خواهد داشت.
 18. برای داوطلبان فارغ التحصیل سال ۱۴۰۱ و قبل از آن که معدل دوره متوسطه کم تأثیر بوده و بنابراین مورد توجه نبوده است، وزارت آموزش وپرورش ضمن ترازیابی نمرات و محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی و ایجاد سابقه تحصیلی برای همه فارغ التحصیلان، امکان ترمیم سابقه تحصیلی را یک بار یا به دفعات مشخص بنابر دستورالعملی که اعلام خواهد کرد فراهم می‌کند.
 19. عناوین و ضرایب دروس کنکور که توسط دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش پیشنهاد می‌شود و سابقه تحصیلی که توسط وزارت آموزش وپرورش پیشنهاد می‌شود در هر یک از گروه‌های آزمایشی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و تا قبل از شروع سال تحصیلی (پایان شهریور) اطلاع رسانی می‌شود، این ضرایب هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود.
 20. ضرایب دروس آزمون اختصاصی در هر گروه آزمایشی ثابت است.

جدیدترین اخبار کنکور را اینجا دنبال کنید

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با صدور اطلاعیه‌ای، مهم‌ترین تغییرات سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی، در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع دانش‌آموزان و والدین گرامی می‌رساند بر اساس مصوبات جلسات ۸۴۳، ۸۵۵ و ۸۶۳ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و جلسات ۳۱ و ۳۲ شورای سنجش و پذیرش، مهم‌ترین تغییرات سازوکار ورود به آموزش عالی در رشته محل‌های پر متقاضی به شرح زیر می‌باشد:

۱-پ ذیرش متقاضیان یک‌مرتبه در سال، بر اساس ترکیب نمرات سوابق تحصیلی و آزمون سراسری انجام خواهد شد؛ در این فرایند، سهم سابقه تحصیلی که تاکنون به‌صورت تأثیر مثبت بود، قطعی است.

۲- سابقه تحصیلی شامل نتایج امتحانات نهایی است که به‌صورت استاندارد و هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند؛ سهم این نمرات برای پذیرش در سال تحصیلی آینده (۱۴۰۳-۱۴۰۲) ۴۰ درصد قطعی است.

عناوین و ضرایب سابقه تحصیلی را  پایین ببینید (صرفاً برای ورود به آموزش عالی در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲).

۳- آزمون سراسری دومرتبه در سال برگزار خواهد شد و نتایج آن برای دو سال معتبر است (جزئیات برگزاری این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود).

۴- دروس عمومی از آزمون سراسری حذف و سنجش آن‌ها صرفاً از طریق امتحانات نهایی خواهد بود. لازم به ذکر است نه‌تنها سهم این دروس در نمره کل کاهش نیافته، بلکه در برخی از گروه‌های آزمایشی افزایش داشته است.

۵- پذیرش در رشته محل‌هایی که پرمتقاضی نمی‌باشند، همچون گذشته بر اساس شیوه “صرفاً سوابق تحصیلی” خواهد بود.

 

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 34, میانگین امتیاز: 4,21 از 5)
Loading...

۸ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. عاطی گفت:

  سلام، کسی میدونه آیا با این تغییرات کسی که تجربی خونده می تونه کنکور انسانی بده؟

 2. تهمینه گفت:

  چرا مثل کشورهای دیگه این کنکور سرعتی را حذف نمی کنید دختر من تا ۷۰ یا ۸۰ درصد می تونه بزنه ولی در امتحانهای تستی که سرعت مهم است از نصف کمتر میزند در حالی که اطلاعات خوبی دارد ولی کلا کند است نمی تواند نمره ای که حقش است را بگیرد آیا این بی عدالتی نیست اگه کسی کند باشد در کشورهای پیشرفته قسمت تحقیقات که مهم است می گذارند ولی در ایران این اشخاص حذف می شوند.

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
 3. نگین گفت:

  سلام یک سوال اگر فردی دیپلم دیگری به غیر از نظری داشته باشه، میشه در رشته نظری کنکور بده؟ قبل میشد اما با این تغییرات نمیدونم

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۳
 4. ندا گفت:

  خدا لعنتتون کنه با این مصوبه ظالمانه، خدا ناامیدتون کنه امید ما جوان ها رو ناامید کردین😥

  موافقم ۲۶
  مخالفم ۸
 5. حسین گفت:

  ایا نمرات دروس سلامت و بهداشت و علوم اجتماعی در نهایی دوازدهم، برای کنکور تاثیرگذار خواهد بود؟؟

  موافقم ۹
  مخالفم ۷
 6. احسان گفت:

  معدل را تاثیرش را مثبت کنید نه قطعی دانش آموزی که به دلیل بیماری امتحانات نهایی را خوب نداده چه تقصیری دارد لطفاً تاثیر معدل را مثبت کنید.

  موافقم ۳۶
  مخالفم ۳

ارسال دیدگاه شما

×
/a>