سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

بهترین روش پیشگیری از بارداری کدامست؟

 کاندوم , پیشگیری از بارداری , جلوگیری از بارداری , قرص های ضد بارداری , راه های پیشگیری از بارداری , روش های پیشگیری از بارداری ,, راه های جلوگیری از بارداری , وازکتومی , بستن لوله رحم , آی یو دی , IUD ,

راه های پیشگیری از بارداری : کدام راه بهتر است؟

 

با توجه به تعداد بالای روش های مختلف پیشگیری از بارداری و همچنین با توجه به عوامل مختلفی که باید در نظر گرفته شوند، انتخاب بهترین روش پیشگیری از بارداری دشوار است. ممکن است بعد از پرسیدن سوالات زیر از خودتان، برای انتخاب بهترین روش پیشگیری از بارداری تردید کمتری داشته باشید:

 

آیا شما می خواهید در آینده باردار و بچه دار شوید یا خیر؟

یکی از ملاحظاتی که باید در انتخاب روش پیشگیری از بارداری در نظر داشته باشید این است که آیا می خواهید پیشگیری از بارداری در شما دائمی باشد یا موقتی. به عبارت دیگر شما باید تصمیم بگیرید که آیا در آینده بچه می خواهید یا خیر؟ این تصمیم می تواند بقیه زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. لذا قبل از هر اقدامی حتما در این زمینه به خوبی فکر کنید.

اگر شما نمی خواهید در آینده بچه داشته باشید، شاید بستن لوله های رحمی برای زنان و وازکتومی برای مردان بهترین راه برای پیشگیری از بارداری باشد.

اگر شما در مورد بچه دار شدن در آینده مطمئن نیستید بهتر است از روش های پیشگیری از بارداری موقت استفاده کنید. اگر شما جوان هستید و یا بچه ندارید، استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری دائمی تنها به این دلیل که همسرتان از شما خواسته است و یا اینکه روش کم دردسر تر و کم خرج تری است منطقی نبوده و احتمال آنکه در آینده با پشیمانی مواجه شوید وجود دارد.

 

بارداری ناخواسته چگونه بر روی زندگی من تاثیر می گذارد؟

اگر یک بارداری ناخواسته می تواند برنامه زندگی شما را به هم بریزد بهتر است از یک روش بارداری موثرتر استفاده کنید. اما اگر شما به لحاظ مالی مشکلی نداشته و رابطه شما با همسرتان پایدار و بدون مشکل است و همچنین اگر برنامه خاصی برای آینده ندارید که وجود یک نوزاد بتواند در آن خللی ایجاد کند و خودتان نیز نسبت به داشتن بچه احساس خوبی دارید، می توانید از روشهای پیشگیری از بارداری ساده تر و راحت تری استفاده کنید.

 

انواع مختلف روش های پیشگیری از بارداری تا چه اندازه موثر هستند؟

ابتدا باید در نظر بگیرید که جلوگیری از بارداری برای شما چقدر مهم است، سپس با توجه به این نکته می توانید انتخاب بهتر و مناسب تری را انجام دهید. روش های هورمونی و آی یو دی (IUD) ها روش های خوبی هستند و به خوبی کار می کنند. کاندوم، دیافراگم و اسپرم کش ها کمتر مؤثر هستند.

قبل از انتخاب روش بارداری، از کارهایی که باید انجام دهید به خوبی آگاه باشید و با خودتان صادق باشید. اگر می بینید که نمی توانید این مراحل و کارها را انجام دهید، حتما روش دیگری را انتخاب کنید. به عنوان مثال قرص های ضد بارداری برای اینکه موثر باشند باید هر روزه مصرف شوند. در برخی از روش های اولیه ی پیشگیری از بارداری شما باید در روزهایی که امکان باردار شدن را دارید از برقراری رابطه خودداری کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که با کدام یک از روش های پیشگیری از بارداری احساس راحتی بیشتری می کنید. اگر شما با یک روش پیشگیری از بارداری راحت نیستید و ممکن است آن را به درستی انجام ندهید، این روش دیگر یک روش قابل اعتماد نخواهد بود و بهتر است از آن استفاده نکنید.

 

چگونه می توان از انتقال بیماری های مقاربتی پیشگیری کرد؟

تنها در صورتی شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی قرار ندارید که تنها با یک نفر رابطه داشته باشید و شریک جنسی شما نیز تنها با شما رابطه داشته باشد و از سلامت (آلوده نبودن) خود و شریک جنسیتان کاملا مطمئن باشید. اگر اینگونه نیست پس شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی قرار دارید، لذا حتما در هر بار رابطه جنسی از خودتان محافظت کنید. استفاده از کاندوم علاوه بر پیشگیری از بارداری می تواند تا حد زیادی از شما در مقابل ابتلا به بیماری های مقاربتی محافظت کند.

شما می توانید یکی از انواع کاندوم های زنانه یا مردانه را انتخاب کنید. تقریبا تمام انواع مختلف کاندوم، چه زنانه و چه مردانه به یک میزان تاثیر گذار هستند.

 

چه عواملی می توانند در انتخاب روش پیشگیری از بارداری تاثیر بگذارند؟

اگر شما بیماری خاصی داشته باشید و یا در معرض برخی عوامل باشید ممکن است برخی از روش های پیشگیری از بارداری برای شما مناسب نباشد:

سیگار کشیدن: اگر روزانه بیش از ۱۵ نخ سیگار می کشید و بالای ۳۵ سال دارید و یا به بیماری هایی مانند فشار خون بالا، سابقه سکته مغزی، سابقه لخته شدن خون، بیماری های کبدی و یا قلبی دچار هستید ممکن است نتوانید از روشهای هورمونی ترکیبی استفاده کنید.

میگرن: اگر شما به سردرد های میگرنی مبتلا هستید، در مورد مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی ترکیبی با پزشک مشورت کنید.

دیابت: اگر شما دیابت پیشرفته دارید و یا برای مدتی طولانی با این بیماری مواجه هستید، در مورد مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی ترکیبی با پزشک مشورت کنید.

شیردهی: اگر شما در مرحله شیر دهی به نوزادتان هستید، استروژن موجود در برخی از قرص های ضد بارداری باعث کاهش میزان شیر شما می شود. بهتر است از قرص های پروژسترون، آی یو دی و یا سایر روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

برخی محدودیت های دیگری نیز وجود دارد که بسیار نادر بوده (به خصوص برای زنان جوان) و به همین دلیل در اینجا از آنها صرف نظر می کنیم. به هر حال قبل از استفاده از هر روشی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

آیا ملاحظات دیگری برای انتخاب روش پیشگیری از بارداری وجود دارد؟

موارد دیگری نیز در انتخاب روش پیشگیری از بارداری وجود دارند که باید به یاد داشته باشیم:

خواص درمانی و یا مراقبت های سلامتی برخی از روش های پیشگیری از بارداری: به عنوان مثال استفاده از کاندوم خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کم می کند و استفاده از قرص های ضد بارداری برای مدت بیش از یک سال احتمال ابتلا به سرطان تخمدان و رحم را کاهش می دهد.

در دسترس بودن و سهولت استفاده: برخی از روش های پیشگیری نیاز به مراقبت های دائمی دارند و یا استفاده از آنها ممکن است برای شما دشوار باشد و یا محدودیت هایی را برای شما به وجود بیاورد.

هزینه: در طولانی مدت ممکن است هزینه آی یو دی یا عمل عقیم سازی از هزینه روش های دیگری مانند کاندوم و اسپرم کش ها کمتر باشد.

اگر شما می خواهید باردار شوید، بهتر است بعد از قطع روش های پیشگیری به مدت یک دوره کامل قاعدگی صبر کرده و سپس برای بارداری تلاش کنید.

خطرات و عوارض برخی از روش های پیشگیری از بارداری: برخی از روش های بارداری ممکن است باعث بروز برخی خطرات برای سلامتی شوند. برخی از روش های بارداری نیز نسبت به سایر روش ها عوارض جانبی بیشتری دارند. در مورد خطرات و عوارض جانبی روش های پیشگیری از بارداری با پزشک مشورت کنید.

 

قبل از انتخاب روش پیشگیری از بارداری تمام موارد بالا را به یاد داشته باشید و در مورد آنها فکر کنید. به هر حال هر روشی را که انتخاب کردید بهتر است همزمان با آن روش از کاندوم نیز استفاده کنید. کاندوم ضریب اطمینان پیشگیری از بارداری را بالاتر برده و از طرفی از ابتلای شما به بیماری های مقاربتی پیشگیری می کند.

 

شفاجو
این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 3, میانگین امتیاز: 3,33 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×