شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

چطور به عنوان یک کارمند پر مشغله خودمراقبتی را تمرین کنیم؟

خودمراقبتی در محل کار

همه ما روزهای بسیار شلوغی را در زندگی شغلی خود تجربه کرده‌ایم؛ حتی خیلی از ماها هرروز هفته را به این صورت می‌گذرانیم. با این حال، در بین این شلوغی‌ها معمولاً خودمان را فراموش می‌کنیم و بعد از مدتی با صدها درد جسمی و روحی یا حتی فرسودگی شغلی مواجه می‌شویم. اینجاست که خودمراقبتی اهمیت زیادی پیدا می‌کند و باید همیشه آن را در برنامه روزانه خود بگنجانیم.

در این مقاله قصد داریم درباره خودمراقبتی صحبت کنیم و نکاتی را که باید برای مراقبت هرچه بیشتر خود رعایت کنید، شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

چرا تمرین مراقبت از خود در محل کار مهم است؟

تمرین مراقبت از خود در محل کار برای مقابله با احساس استرس یا فرسودگی شغلی ضروری است؛ زیرا هنگامی‌که بتوانید راه‌هایی برای مدیریت سلامت روانی و جسمی خود در محل کار پیدا کنید، بدون شک در طول روز احساس آرامش و تمرکز بیشتری خواهید داشت و دچار فرسودگی شغلی نمی‌شوید.

(مشاهده آگهی‌های استخدام با مدرک لیسانس)

راه‌های خودمراقبتی در محل کار

در ادامه راه‌های خودمراقبتی در محل کار را نام برده و هرکدام را توضیح می‌دهیم.

تغذیه سالم همراه خود داشته باشید

در محل کار به جای اینکه دائماً از بیرون غذا سفارش دهید، از شب قبل یک غذای خوشمزه و سالم برای ناهار و میان وعده خود آماده کنید و آن را همراه خود به محل کار ببرید. سعی کنید مواد غذایی را انتخاب کنید که به شما انرژی می‌دهند.

برای استراحت به بیرون از محل کار بروید

زمانی که به یک استراحت سریع از کار خود نیاز داشتید، برای تنفس هوای تازه و یک پیاده‌روی کوتاه به خارج از محل کار بروید. پیاده‌روی یا ورزش کردن سبک در هوای تازه می‌تواند به کاهش خستگی شما کمک کند. حتی انجام برخی کشش‌ها یا حرکات سبک یوگا می‌تواند خون شما را به جریان بیندازد و کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

آب زیادی بنوشید

نوشیدن آب زیاد در طول روز می‌تواند به شما کمک کند که انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید. اگر برای یادآوری نوشیدن آب به کمک نیاز داشتید، یک بطری آب تهیه کنید و آن را روی میز خود قرار دهید. حتی اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که دائماً به شما یادآوری می‌کنند که نوشیدن آب را فراموش نکنید.

برای خود اهداف تعیین کنید

با تعیین اهداف شخصی و حرفه‌ای برای خود، می‌توانید هرروز با انجام تعدادی هدف مشخص، حس انگیزه بیشتری در محل کار داشته باشید. برای ایجاد این اهداف می‌توانید از تکنیک های SMART استفاده کنید یعنی اهداف شما Specific یا خاص، Measurable یا قابل ‌اندازه‌گیری، attainable یا قابل دستیابی، relevant یا مرتبط و time bound یا محدود به زمان باشند. این چارچوب می‌تواند به شما در ایجاد اهدافی که با موقعیت شغلی و سبک زندگی‌تان هماهنگی بیشتری داشته باشند، کمک کند.

لباس مورد علاقه‌تان را بپوشید

تا زمانی که لباس مورد علاقه شما مطابق با لباسی باشد که می‌توانید در محل کار بپوشید، خیالتان راحت است و می‌توانید روزهای زیادی آن را  بپوشید. این کار حس لذت و اعتماد به نفس بیشتری به شما خواهد داد. همچنین شاید پوشیدن یک لباس خاص حس سرزندگی شما را بیشتر از قبل کند.

وظایف و مسئولیت‌های خود را محدود کنید

در حالی که مهم است  در محل کار عضو مفیدی برای تیم باشید، تعیین حد و مرز برای خود در محل کار نیز مهم است. در حقیقت مهارت«نه» گفتن برای خودمراقبتی بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر لیست وظایفتان از قبل پر شده است و همکارتان از شما می‌خواهد که به او لطفی کنید، و بخشی از کارهای او را انجام دهید، بهتر است این‌طور بگویید که: «دوست دارم کمک کنم، اما امروز خیلی سرم شلوغ است.»

احترام گذاشتن به ظرفیت خودتان برای انجام کار می‌تواند کمک کند تا به وظایف مهم‌ترتان برسید و در عین حال دچار استرس و خستگی بیش‌ازحد نشوید.

زمانی را به ارتباط با همکارانتان اختصاص دهید

اگر معاشرت با دیگران برای شما لذت‌بخش است و جزو نیازهای اصلی شما محسوب می‌شود، سعی کنید زمانی را به معاشرت با آن‌ها اختصاص دهید. برای این کار زمان مناسبی را انتخاب کنید که مزاحم کار آن‌ها نشوید. حتی می‌توانید بین کار شوخی یا جوکی را برای آن‌ها مطرح کنید تا فضا شاد‌تر شود. با این معاشرت‌ها حس سرزندگی و انگیزه را هم در خودتان و هم در آن‌ها تقویت خواهید کرد.

بازخورد بخواهید

درک نحوه عملکردتان در محل کار می‌تواند به ایجاد انگیزه و کاهش نگرانی شما کمک زیادی کند. در حقیقت به جای اینکه مدام نگران باشید که مدیرتان چگونه به تلاش‌ها و نحوه انجام وظایف شما نگاه می‌کند، از آن‌ها بخواهید که به شما بازخورد واقعی بدهند. این بازخورد در حقیقت یک فرصت عالی برای یادگیری نقاط قوت و تقویت نقاط ضعفی است که در نهایت باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

از مرخصی‌های خود استفاده کنید

اگر مدتی است که از مرخصی‌هایتان استفاده نکرده‌اید بهتر است چند روزی خودتان را از کار رها کنید و زمانی را به استراحت اختصاص دهید. با این کار مطمئن باشید که احساس بهتری خواهید داشت و با بازدهی بیشتری به محل کار برمی‌گردید. برای گذراندن اوقات فراغت خود در روزهای مرخصی هم چندان سخت نگیرید و هر کاری را که دوست دارید انجام بدهید حتی اگر تمام روز را خواب باشید!

فضای اطرافتان را تزئین کنید

کمی وقت بگذارید تا فضای کاری و میزتان را با چیزهایی تزئین کنید که حس بهتری در شما ایجاد می‌کنند. این وسایل می‌تواند شامل گل و گیاه روی میز یا سایر وسایلی که به آن‌ها علاقه دارید، باشد. حتی می‌توانید برخی از آثار هنری مورد علاقه‌تان را برای نشان دادن سلیقه شخصی خود و افزودن جذابیت بصری به میزتان اضافه کنید.

به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید

اگر در محل کار در حال انجام کار روتینی هستید که گوش دادن به موسیقی آن را مختل نمی‌کند، موزیکی را که به آن علاقه دارید گوش دهید. این کار حس شادی بیشتری به شما می‌دهد و به کاهش خستگی شما نیز کمک می‌کند. در حقیقت موسیقی می‌تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کرده و کار‌های روتین و خسته‌کننده را به کارهای سرگرم‌کننده‌تری تبدیل کند.

اشتباهات خود را بپذیرید

اشتباه کردن بخشی عادی از فرآیند یادگیری است. به جای تمرکز و خودسرزنشی برای اشتباهی که در محل کار مرتکب شده‌اید، آن را به عنوان فرصتی برای رشد و توسعه فردی در نظر بگیرید. هنگامی که مسئولیت کاری را که انجام داده‌اید بر عهده گرفتید، می‌توانید مهارت‌های حل مسئله خود را نیز نشان دهید.

در لحظه حضور داشته باشید

در حین کار، سعی کنید به جای فکر کردن به کارهایی که باید در آینده انجام دهید، تمرکز خود را روی کار فعلی خود بگذارید. در حقیقت هوشیار بودن می‌تواند به شما کمک کند بازدهی بالاتری داشته باشید و دیرتر خسته شوید. همچنین فکر کردن به سایر کارهایی که باید انجام دهید باعث افزایش استرس شما خواهد شد و در این شرایط استرس زا نمی‌توانید تمرکز کافی روی کارتان بگذارید. اگر در حال انجام چند کار با هم هستید، چند لحظه را به تمرین تنفس عمیق اختصاص دهید تا تمرکز خود را بازیابید.

جمع‌بندی

خود مراقبتی در محل کار برای کسانی که روزهای شلوغی دارند و اغلب اوقات دچار خستگی و فرسودگی شغلی می‌شوند، ضروری است. همه ما باید اصول خودمراقبتی را بلد باشیم و بتوانیم از آن‌ها برای افزایش انگیزه و انرژی خود در محل کار استفاده کنیم. اصول خود مراقبتی در محل کار شامل گوش دادن به موسیقی، معاشرت با سایر افراد، اختصاص زمانی برای استراحت، گرفتن مرخصی، حضور در زمان حال، نه گفتن به وظایف بیشتر، گرفتن بازخورد از مدیر، پذیرفتن اشتباهات، تزئین کردن میز کار، تغذیه سالم، نوشیدن زیاد آب و تعیین اهداف می‌شود.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 9, میانگین امتیاز: 4,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×