پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

چرا پروتکل میمبل ویمبل مدعی رقابت با بیت کوین است؟

میمبل ویمبل در رقابت با بیت کوین

Mimblewimble یا MW که در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد، یک پروتکل بلاک چین است که ناشناس بودن کامل را هنگام انجام تراکنش‌ها فراهم می‌کند. برخلاف بیت کوین (BTC) که آدرس فرستنده، مقدار پول ارسال شده و آدرس گیرنده را نشان می‌دهد. پروتکل Mimblewimble توسط دو ارز دیجیتال، گرین (GRIN) و بیم (BEAM) پذیرفته شده است. شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز برای خرید بیت کوین از صرافی ارز دیجیتال والکس اقدام کنید. در ادامه در مورد پروتکل میمبل ویمبل و ادعای آن برای رقابت با بیت کوین بیشتر صحبت می‌کنیم.

میمبل ویمبل چیست؟

در هر تراکنش، بیت کوین آدرس فرستنده، مقدار پول مبادله شده و آدرس گیرنده را نشان می‌دهد. با استفاده از این اطلاعات، هر کسی می‌تواند تأیید کند که مقدار پول ارسالی با مقدار پول دریافتی برابر است. در واقع، تراکنش انجام شده در شبکه بیت کوین بدون این اطلاعات قابل تایید نیست. اینجاست که پروتکل Mimblewimble مورد استفاده قرار می‌گیرد. Mimblewimble نام طلسمی است که در مجموعه هری پاتر برای جلوگیری از افشای اسرار مردم استفاده می‌شود. میمبل ویمبل به کاربران امکان می‌دهد تا به صورت ناشناس پول مبادله کنند. برخلاف پروتکل بیت کوین، Mimblewimble آدرس‌های عمومی را فقط برای دو طرف درگیر در تراکنش نشان می‌دهد. هر کسی که خریدی در بلاک چین انجام می‌دهد می‌تواند تاریخچه صاحبان قبلی ارز را جستجو کند. اما در شبکه Mimblewimble جزئیات تراکنش مبهم است. آدرس فرستنده و گیرنده عمومی نمی‌شود و هیچ کس نمی‌تواند تاریخچه ارزها را ببیند.

تراکنش‌های محرمانه به کاربران این امکان را می‌دهد که مقدار بیت کوین ارسالی خود را با استفاده از عوامل کور کننده رمزگذاری کنند. فاکتور کور کننده مقداری تصادفی است که توسط فرستنده به مقدار پول ارسال شده به منظور رمزگذاری آن اختصاص می‌یابد. در یک تراکنش محرمانه تنها افرادی که سکه‌ها را رد و بدل می‌کنند مبلغ مبادله شده را ببینند. افراد دیگر می‌توانند با اطمینان از یکسان بودن تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها، تراکنش را تأیید کنند. اما مقداری که مبادله می‌شود برای آنها فاش نمی‌شود. شما می‌توانید در صرافی ارز دیجیتال والکس با مشاهده قیمت بیت کوین به صورت لحظه‌ای نسبت به خرید آن یا سایر ارزهای دیجیتال اقدام کنید.

Mimblewimble چه کاری انجام می‌دهد؟

میمبل ویمبل تنها با هدف ارائه ناشناس بودن و بهبود مقیاس پذیری ایجاد شده است. مقیاس پذیری برای شبکه بیت کوین خیلی مهم است. در سال ۲۰۱۷ مقیاس پذیری شبکه بیت کوین منجر به ایجاد بیت کوین کش شد. بلوک‌های استخراج شده در فرآیند استخراج بیت کوین اغلب به محدودیت اندازه بلوک ۱ مگابایت می‌رسد. برای حل مشکل مقیاس پذیری در شبکه بیت کوین، دو فناوری Segregated Witness یا SegWit و شبکه Lightning پیاده سازی شد. با این وجود هنوز راه حل موثری برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین وجود ندارد.

Mimblewimble با استفاده از تکنولوژی cut-through اندازه بلوک را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، مقیاس پذیرتر از بیت کوین است. میمبل ویمبل از فناوری نوآورانه دیگری به نام CoinJoin استفاده می‌کند که توسط گریگوری ماکسول ایجاد شده است. CoinJoin به Mimblewimble اجازه می‌دهد تا ورودی‌ها و خروجی‌ها را جمع آوری کند و یک تراکنش واحد را تشکیل دهد. این فن آوری نه تنها باعث صرفه جویی در فضای بلوک می‌شود، بلکه ردیابی تاریخچه هر تراکنش را برای طرف خارجی غیرممکن می‌کند.  بهترین راه حل برای جلوگیری از مسدود شدن کاربران ایرانی خرید BTC از صرافی‌های ایرانی است. شما می‌توانید از صرافی ارز دیجیتال والکس بیش از ۱۰۰ ارز برتر دیجیتال را خریداری کنید.

چشم انداز Mimblewimble چیست؟

میمبل ویمبل برای بهبود شبکه بیت کوین ایجاد شد. با این حال، نمی‌توان آن را در بیت‌کوین پیاده‌سازی کرد. چون کاهش اندازه بلوک و حذف تاریخچه تراکنش‌ها، برخی از ویژگی‌های بیت‌کوین مانند تراکنش‌های قفل‌شده با زمان و سوآپ‌های اتمی را غیرفعال می‌کند. گفته می‌شود، میمبل ویمبل می‌تواند به عنوان یک زنجیره جانبی، یعنی یک بلاک چین جداگانه استفاده شود. در آن بلاک چین کاربران می‌توانند سکه‌های خود را انتقال دهند و از ویژگی‌های حریم خصوصی آن استفاده کنند. کاربران می‌توانند بیت کوین‌های خود را در یک خروجی خاص قفل کنند، که سپس به بلاک چین Mimblewimble منتقل می‌شود. وقتی کاربران می‌خواهند بیت کوین‌های خود را به بلاک چین بیت کوین برگردانند، تنها کافی است قفل خروجی را باز کنند.

نتیجه

در حال حاضر، واضح است که Mimblewimble سطح بهبود یافته‌ای از حریم خصوصی و راه حل مقیاس پذیری بهتری نسبت به شبکه بیت کوین ارائه می‌دهد. برخی از افراد بر این باورند که پروتکل MW در حال رقابت با بیت کوین است و به‌زودی جایگاه آن را تصاحب می‌کند. با این حال، به دلیل تسلط بیت کوین در فضای کریپتو، Mimblewimble برای پیشی گرفتن از بیت کوین در محبوبیت کار سختی خواهد داشت. چنانچه پروژه‌های بیم و گرین قادر به اثبات این مدل از اجماع با استناد به تراکنش‌های غیر شفافشان بدون داشتن آدرس‌ها، مقادیر و امضاها باشند، بالاخره روزی می‌تواند بیت کوین را مغلوب خود کند. در صرافی والکس می‌توانید قیمت BTC را به صورت آنلاین مشاهده کنید. Mimblewimble برای مبارزه با محدودیت‌های حریم خصوصی بیت کوین طراحی شده است. تلاش‌های آن برای تبدیل حریم خصوصی به مرکز ارزهای دیجیتال می‌تواند محبوبیت میمبل ویمبل را بیشتر کند.

منبع : برنا

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 1,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×