سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

چند روز بعد از عمل زانو می توان راه رفت؟

چند روز بعد از عمل زانو می توان راه رفت

عمل زانو یک روش درمانی می باشد که در مواقع مشکلات شدید زانو و مفاصل آن توصیه می شود. با توجه به رایج بودن این جراحی، در اینجا به بررسی دوره نقاهت عمل زانو  و به طور کلی خم شدن زانو بعد از عمل بپردازیم.

همچنین اگر این سوال برای شما ایجاد شده است که چند روز بعد از عمل زانو می توان راه رفت؟ توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

دوره نقاهت پس از عمل زانو چقدر است؟

خم شدن زانو بعد از عمل

در صورتی که جراحی باز برای شما انجام شده باشد، عموما باید بین ۱ الی ۷ روز در بیمارستان بستری شوید . علت این موضوع در این است که طی این مدت زمان دارو های مختلف به جهت تسکین درد و جلوگیری از التهاب برای شما تجویز شود.

عموما پس از دو یا سه روز بیمار می تواند حرکت داشته باشد و فیزیوتراپی را شروع کند، اما این به آن معنا نیست که می توانید فعالیت های روزانه را شروع کنید.

بسیار مهم است که تا چند ماه پس از جراحی چکاپ های خود را مرتب نزد بهترین متخصص زانو در تهران انجام دهید، تا مطمئن شوید مشکلی در مفاصل زانو وجود ندارد و نقاهت شما به درستی طی می شود.

چه مدت بعد از جراحی زانو می توان راه رفت؟

راه رفتن بعد از عمل زانو

این که دقیقا چه مقدار طول می کشد تا بتوانید به تنهایی راه بروید، فعالیت های روزانه خود را شروع کنید و به سر کار بروید وابسته به میزان رعایت و سلامت شما می باشد.

عموما پس از ۴ تا ۸ هفته بعد از عمل زانو شما می توانید بدون هیچ ابزار کمکی راه بروید. در بالا بیان کردیم که تا چند روز در بیمارستان بستری هستید، پس از مرخص شدن به کمک عصا یا واکر می توانید حرکت کنید.

اما برای انجام کارهای روزانه حتما به کمک شخص دیگری نیاز دارید، اگر شخصی برای کمک به شما در منزل نیست، توصیه می کنیم حتما تا مدتی در مراکز توانبخشی بمانید تا بهبودی کامل پیدا کنید.

درد بعد از عمل زانو

احتمالا زمانی که شما به تازگی راه رفتن بدون کمک را آغاز می کنید کمی احساس درد خواهید داشت، که این موضوع تا ۳ الی ۶ ماه پس از جراحی زانو طبیعی است.

توصیه ما در این است که پس از جراحی زانو برای چند ماه به فیزیوتراپی مراجعه کنید، این گونه تقویت ماهیچه های اطراف زانو سریع تر انجام می شود و زودتر می توانید قدرت حرکتی خود را همانند سایق به دست آورید.

البته با تمامی این موضوعات باید در نظر داشته باشید که بدن هر فرد با دیگری متفاوت است و ممکن است بهبودی شما کند تر یا حتی سریع تر طی شود.

خم شدن زانو بعد از عمل

زانو درد بعد تعویض مفصل زانو

اگر جراحی شما تعویض مفصل زانو باشد، باید بدانید که جزو مواردی نمی باشد که با استراحت زودتر بهبود پیدا کنید، بلکه از نوع جراحی هایی می باشد که لازم است زودتر حرکت خود را آغاز کنید، این گونه گردش خون بهتری خواهید داشت و پروسه درمان سریع تر طی می شود.

اما خم شدن زانو بعد از عمل بحث جداگانه ای می باشد، ما در کلینیک فوق تخصصی ارتوپد در تهران به بیمار آموزش می دهیم که تا چه مرحله و چه مقدار در روز می تواند زانو های خود را خم کند و چه کارهایی باید انجام دهد تا آسیبی به زانو وارد نشود.

نکات مهم در خم و راست کردن زانو بعد از عمل

دقت داشته باشید که رعایت به این مسئله بسیار مهم است، با راه رفتن فشار چندانی به مفاصل زانو وارد نمی شود، اما زمانی که شما زانو های خود را خم می کنید تمامی مفاصل زانو درگیر می شوند.

بنابراین اگر این کار را به اشتباه انجام دهید احتمال دارد عوارض بسیار جدی برایتان ایجاد شود.

اگر می خواهید در خصوص این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آوردید با کلینیک خانه درد به شماره ۰۲۱۲۶۷۰۳۱۲۶ تماس بگیرید تا توسط مشاورین ما به طور رایگان راهنمایی شوید.

استفاده از پله بعد از عمل جراحی زانو

دوره نقاهت عمل زانو

یکی از سوال های دیگری که برای بیماران ایجاد می شود این است که آیا ما باید حتما در سطح صاف حرکت کنیم و اجازه حرکت و بالا یا پایین رفتن از پله نداریم؟

اصولا به بیمارانی که به تازگی جراحی زانو انجام داده اند توصیه می شود پس از یک هفته از عمل، ار پله ها استفاده کنند!

دلیل این موضوع در این است که همان زوایای نود یا نود و سه درجه ای که برای بالا و پایین رفتن از پله مورد نیاز است و ما در فیزیوتراپی نیز آن را درخواست می‌کنیم. بنابراین زمان بالا و پایین رفتن از پله ها بیمار یک حرکت فیزیوتراپی انجام می دهد که هم قدرت زانو بالاتر می رود و هم برای بهبودی او مفید است.

اما در مواقعی که بیمار هر دو زانوی خود را جراحی کرده است، توصیه می شود کمتر از پله ها استفاده کند. اما اگر یکی از زانو های شما جراحی شده است منع رفت و آمد ندارید اما باید دقت کنید کخ اول پایی که جراحی نشده است را به عنوان تکیه گاه پایین بیاورید و سپس پای بعدی را در کنار آن قرار دهید.

اگر در حین رفت و آمد از پله احساس درد داشتید می توانید از راه های  درمان زانو درد استفاده کنید تا مقداری درد شما بهبود یابد.

حمام رفتن پس از جراحی زانو

زمانی که شما از بیمارستان ترخیص می شوید و به خانه می روید هنوز برای روی زانو بخیه، چسب بافت یا چسب نوار قرار دارد. در صورتی که از پانسمان های ضد آب برای شما استفاده شده باشد به راحتی می توانید حمام بروید و نگرانی بابت خیس شدن پانسمان ها وجود ندارد.

اما اگر پانسمان های شما ضد آب نیست بهتر است اجازه ندهید که آن ها خیس شوند. البته این موضوع بیشتر در ۷۲ ساعت بعد عمل اهمیت دارد که عموما این زمان بستری می باشید.

در برخی مواقع از بیمار خواسته می شود تا به کمک لیف اطراف زخم را تمیز کند و سپس پانسمان را انجام دهد. بنابراین برای اطلاعات دقیق تر از پزشک خود پرس و جو کنید.

دوره نقاهت پس از جراجی زانو به چند مرحله تقسیم می شود؟

مرحله ۱: اقامت در بیمارستان

با توجه به نیاز بیمار بین ۱ تا ۷ روز

مرحله۲: آغاز برنامه توان بخشی

برای ۱ الی ۳ هفته نباید بدون کمک عصا یا واکر راه بروید و از رانندگی یا نشستن های طولانی خودداری شود.

مرحله۳: برنامه افزایش قدرت و دامنه حرکتی

در هفته های سوم تا ششم به کمک برنامه های تمرینی بیمار بهبود بسیاری پیدا می کند و ثبات بیشتری در مفصل زانو احساس می شود.

مرحله ۴: حرکت بدون ابزار کمکی

از هفته ششم تا دوازدهم بیمار بدون درد و ابزار کمکی می تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد.

مرحله ۵: انجام فعالیت های تفریحی و ورزشی

از هفته دوازدهم به بعد بیمار می تواند فعالیت هایی که فشار بیشتری به زانو وارد می کند را انجام دهد.

مرحله ۶: تکمیل روند بهبودی

در اکثریت افزاد پس از ۶ ماه از جراحی روند بهودی به طور کامل طی شده و مشکلی در انجام حرکات و کارهای مختلف خود نخواهند داشت.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشدو توانسته باشیم شما را به خوبی با حرکت زانو پس از جراحی آشنا نماییم. برای مطالعه مقالات بیشتر در این خصوص می توانید به سایت کلینک خانه درد به آدرس painhouse.ir مراجعه نمایید.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 4, میانگین امتیاز: 4,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×