یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

چگونه داستان‌های افسانه‌ای روی هویت کودک شما تاثیر می‌گذارند؟

تاثیر اسم بر شخصیت کودک

همه ما در کودکی، داستان هایی از زبان مادرها و مادربزرگ های خود شنیده ایم، با آن ها سرگرم شده ایم و با آهنگ های لالایی گونه این داستان ها خوابیده ایم. افسانه ها و داستان های کودکانه، از دیرباز تا کنون، جایگاه مهمی در زندگی عامیانه مردم داشته اند. این داستان ها نسل به نسل و سینه به سینه نقل شده اند، کودکان و بزرگسالان آن ها را حفظ کرده اند و برای نسل بعدی خود بازگو کرده اند.

گاه افراد آن چنان غرق در این قصه های اساطیری شده اند که اسم بچه خود را از روی شخصیت های این قصه ها انتخاب کرده اند؛ همان طور که در اطراف ما افرادی هستند که نام آنها برگرفته از شخصیت های شاهنامه فردوسی می باشد. در این مقاله، تاثیر داستان های کودکانه و انتخاب اسم بچه ها از روی این قصه ها را بررسی می کنیم و می فهمیم که چگونه داستان کودکانه جدید در قالب این قصه های افسانه ای برای بچه ها ساخته و خوانده می شود.

افسانه چیست؟

افسانه یا داستان تخیلی، داستان کوتاهی است که جادو، افسون ها و موجودات افسانه ای یا خیالی را نشان می دهد. در بیشتر فرهنگ ها، هیچ خط روشنی وجود ندارد که افسانه ها را از واقعیت جدا کند و همه این قصه های شفاهی و کتبی، ادبیات یک فرهنگ و کشور را تشکیل می دهند. افسانه ها همواره با اصطلاح «قصه پریان» یا «داستان پری» همراه بوده اند و گاه پرنسس های زیبایی را نشان می دهند که منتظر شاهزاده سوار بر اسب سفید هستند و گاه جنگجویان دلاور و شجاعی را نشان می دهند که بیش از تصور انسان، قوی هستند و با هر موجودی می جنگند.

داستان کودکانه افسانه ای، می تواند هر داستان دور از ذهنی باشد که برای بچه ها جذاب است. حماسه جزء اصلی قصه های اساطیری است که بچه ها را مجذوب قدرت شاهزاده ها، سربازها و پادشاهان می کند. افسانه ها هم به صورت شفاهی و هم به صورت ادبی و کتبی وجود دارند و  شمار بسیاری از داستان های کودکانه جدید و امروزی، از داستان‌های قرن ها پیش با تغییراتی در هماهنگی با فرهنگ و شرایط امروز، تکامل یافته‌اند. به عقیده کارشناسان، افسانه‌ها جرقه ای از خلاقیت هستند، درس‌هایی در مورد اخلاق به ما می‌آموزند و عادت داستان‌گویی را ایجاد می‌کنند که می‌تواند تا آخر عمر باقی بماند.

افسانه های کودکی

انتخاب اسم بچه از داستان های افسانه ای

داستان‌های کودکانه و افسانه های حماسی در سرتاسر جهان از نام‌ها به عنوان راهی برای نشان دادن زیبایی یک شخصیت فانتزی و یا قدرت ماورایی یک شخصیت افسانه ای استفاده می کنند. جادو، عنصر اصلی در این داستان ها است و همین مساله، این اسم ها را جادویی و جذاب می کند تا جایی که در موارد زیادی اسم بچه ها برگرفته از قهرمان های این داستان ها است. شخصیت های دوست داشتنی این قصه ها، گزینه افراد زیادی برای انتخاب اسم بچه خود می باشد.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به دنبال اسم برای کودک خود می گردید و مایلید یک اسم بچه کلاسیک برای نوزاد خود انتخاب کنید، پس چرا برای الهام گرفتن نام فرزند خود، به افسانه ها و داستان های کودکانه کهن فارسی نگاه نکنید؟ در فرهنگ ایرانی، شاهنامه فردوسی، نقش پررنگی در ادبیات فارسی ما داشته است و شخصیت های این کتاب گران بها، الگویی برای همگان بوده اند؛ شخصیت هایی که گاه رسم زندگی به ما می آموزند، گاه ما را از قدرت ماورایی خود متعجب می کنند، گاه درس اخلاق و جوانمردی می دهند و گاه از طریق پلیدی، زیبایی و خوبی را به ما نشان می دهند.

همین مساله باعث شده است که تاثیر پذیری داستان کودکانه جدید از شاهنامه فردوسی، راهی برای آشنایی کودکان با فرهنگ غنی مرز و بوم خود، شناخته شود و هنوز هم والدین زیادی از اسامی پهلوان ها و شاهزاده های شاهنامه برای انتخاب اسم بچه خود بهره ببرند.

تاثیر اسم بچه بر شکل گیری شخصیت او

از آنجایی که نام‌ها نشانه‌های اجتماعی هستند و تداعی‌های خاصی برای انسان ها دارند، انتخاب اسم بچه مطمئناً بر نحوه شناخت و رفتار دیگران با او تأثیر می‌گذارد و در آینده نیز نام افراد، قبل از خودشان آنها را معرفی می کند؛ بنابراین انتخاب اسم بچه، اهمیت زیادی در زندگی او و شکل گیری شخصیت اجتماعیش دارد.

نام ما، می تواند جزئیاتی را در مورد قومیت، ملیت و یا جنبه های دیگر خانواده و نژاد ما آشکار کند که پیامدهای اجتماعی اجتناب ناپذیری به همراه دارد. این نتیجه ها و پیامدها را نباید ساده انگاشت، اما تاثیر نام ها در اینجا به پایان نمی رسد؛ حتی در یک فرهنگ واحد، اسم بچه می‌تواند رایج و پرطرفدار یا نادر و خاص باشد، از نظر معنایی می‌تواند معانی مثبت یا منفی خاصی داشته باشد و می‌تواند جذاب و گیرا باشد یا برعکس، از مد افتاده و نازیبا دیده شود. به طور کلی، این ویژگی های نام ما، به طور اجتناب ناپذیری بر نحوه رفتار دیگران با ما و احساس ما نسبت به خودمان تأثیر می گذارد و این امری ست که همه‌ی ما در طول زندگی با آن برخورد داشته ایم و برای هر کدام از ما  پیش آمده است که در دوره ای، از اسم خود ناراضی باشیم و یا اسم خود را خیلی دوست داشته باشیم.

داستان های کودکانه

والدین اغلب به این فکر می کنند که چه نامی برای کودک خود بگذارند. برخی از والدین، اسم بچه منحصربه‌فردی می‌خواهند که فرزندشان را متمایز کند؛ در حالی که برخی دیگر نام‌هایی را انتخاب می‌کنند که مخصوص دختران یا پسران باشد؛ بنابراین با هر تفکری و هر سلیقه ای، انتخاب اسم بچه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که بهتر است با تحقیق بر روی معنی اسم و بازخوردهای آن در جامعه صورت بگیرد.

داستان کودکانه جدید، برداشتی از افسانه ها

امروزه افسانه ها می توانند به شکل فیلم، کتاب تصویری، داستان کودکان جدید، کتاب صوتی، سریال های کودکانه، نمایشگاه های تعاملی، کمیک یا بازی های رایانه ای باشند و از آموزه های قصه های اساطیری در قالب داستان های مدرن و قابل فهم برای کودکان، استفاده کنند و در عین حال که آموزنده هستند، کودکان را هم سرگرم کنند و در رشد و پیشرفت آنها کمک کننده باشند.

بنابراین والدین لازم است که برای انتقال این مفاهیم به کودکان خود، داستان کودکانه جدید را انتخاب کنند که به خوبی، اخلاق، مهارت های زندگی فردی و اجتماعی و سایر رفتارهای نیک را به آنان بیاموزد. در این زمینه، والدین می توانند از کارشناسان کودک کمک بگیرند و یا به وب سایت های معتبر محتوای کودکانه مانند وب سایت کودک وولک، www.voolak.com مراجعه کنند و از میان صدها قصه متنوع مناسب کودک، در دنیای رنگارنگ داستان های جذاب از زبان شخصیت های محبوب این وب سایت، قصه مناسب و جذاب برای کودک خود را برگزینند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 1,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×