پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰

بارداری سریع چگونه اتفاق می‌افتد؟

بارداری سریع

بارداری سریع برای همه زوج‌هایی که در انتظار یک نی نی کوچک و ناز هستند، مهم است. شاید هنوز دلیل آن دقیقا مشخص نیست، اما در دوران حاضر باردار شدن به راحتی و سرعت زمان‌های قدیم نیست. زوج‌های زیادی هستند که مدت‌ها برای بارداری اقدام می‌کنند، اما به نتیجه نمی‌رسند. البته به جز خواست خداوند، قطعا مسائل پزشکی خاصی وجود دارد که مانع از بارداری می‌شود. اساسا برای وقوع یک بارداری، وضعیت مطلوب زن و مرد لازم است. اگر یکی از آنها با مشکل باروری روبه‌رو باشند، مسلم است که دیرتر به نتیجه می‌رسند و حتما باید مشکل موجود حل شود.

برای بارداری سریع چه کار کنیم؟

مهمترین توصیه به زوج‌های جوان برای اینکه در مسیر بارداری با مشکل روبه‌رو نشوند، به موقع اقدام کردن و دیر اقدام نکردن برای بارداری است. اگر قرار است به هر دلیل بارداری خود را برای مدت طولانی عقب بیندازید، حتما باید تحت نظر و نظارت پزشک این کار را انجام دهید؛ در غیر این صورت احتمال اینکه بعد از مدت زمان طولانی جلوگیری کردن، برای باردار شدن به مشکل برخورد کنید، بسیار زیاد است.

در واقع نباید سن طلایی بارداری را از دست بدهید؛ خصوصا اگر در این سن متاهل هستید و ازدواج هم کرده‌اید.

حرکت اسپرم به سوی تخمک

برای سریع باردار شدن پیش از هر اقدامی باید خونسرد باشید و استرس نداشته باشید. استرس به راحتی می‌تواند شرایط مناسب برای بارداری را به شرایط نامناسب تبدیل کند.

یک پزشک زنان خوب و کاربلد انتخاب کنید و برای چکاپ پیش از بارداری به او مراجعه کنید. تاثیر چکاپ پیش از بارداری در بارداری سریع بسیار زیاد است؛ زیرا اگر مشکلی وجود داشته باشد، از همان ابتدا مشخص می‌شود و اقدامات لازم برای رفع مشکل از ابتدای اقدام به بارداری انجام می‌شود؛ به این ترتیب زمان فوت نمی‌شود و زودتر به نتیجه می‌رسید.

توجه داشته باشید که چکاپ پیش از بارداری شامل زوجین می‌شود. بنابراین در کنار تمام سونوگرافی‌ها و آزمایشاتی که خانم انجام می‌دهد، آقا نیز باید یک آزمایش اسپرم ساده انجام دهد تا وضعیت اسپرم‌ها بررسی شود.

برای وقوع یک بارداری، کیفیت اسپرم و تخمک به صورت توامان مهم است. بنابراین اگر از ابتدا بدانید که اسپرم مشکلی دارد یا ندارد، مسیر باروری شما با سرعت بیشتری طی می‌شود.

نقش زن و مرد در بارداری سریع

بدیهی است که سلامت دستگاه تولید مثل در خانم و آقا به طور یکسان در وقوع بارداری تاثیر دارد. بنابراین اگر این بخش از بدن هر یک از زوجین به هر دلیل با اختلال روبه رو باشد، بارداری یا اتفاق نمی‌افتد و یا با تاخیر زیاد رخ می‌دهد.

نقش خانم در بارداری سریع

باید بدانید که مسئله سن به شدت در باروری زنان تاثیر دارد. با بالا رفتن سن یک خانم، قدرت باروری او کم می‌شود. این کاهش در ابتدا سیر کند دارد، اما از 35 سالگی به بعد سیر تند‌تری به خود می‌گیرد و پس از 40 سالگی نیز کاملا تندتر از همیشه می‌شود. بنابراین در وهله اول به سن خود توجه کنید.

تخمک سالم و رحمی که بتواند از جنین محافظت کند و جنین را نگه دارد، برای وقوع بارداری حیاتی هستند. بسیاری از ناباروری‌ها به علت نبود تخمک با کیفیت یا عدم توانایی رحم برای قبول نطفه و جنین است. از همین جهت از روش تخمک اهدایی یا رحم اجاره‌ای استفاده می‌شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک، اندومتریوز و فیبروئید رحم از جمله مشکلاتی هستند که در باروری یک خانم تاثیر بسیار زیادی دارند. البته این مشکلات به جز مشکل اضافه وزن، تیروئید، استرس، استعمال دخانیات و لاغری بیش از حد مطرح هستند. می‌بینید که برای حفظ توان باروری بخش‌های مختلفی از بدن یک خانم دخیل هستند.

با انجام چکاپ پیش از بارداری می‌توانید از نبودن یا وجود هر یک از این مشکلات آگاهی پیدا کنید و به موقع برای رفع آنها اقدام کنید و در نهایت باردار شوید.

نقش مرد در بارداری سریع

یک آقا هم به اندازه یک خانم در بارداری سریع تاثیر دارد. با این تفاوت که مشکلات مردانه در موضوع ناباروری در مشکلات مربوط به اسپرم خلاصه می‌شوند. به این معنی که بر خلاف خانم‌ها که مشکلات ناباروری‌شان می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد، در آقایان فقط مشکلات اسپرم است که از بارداری جلوگیری می‌کند. چنانچه به هر دلیل آقایی اسپرم با کیفیت و خوب نداشته باشد، حتی با وجود وضعیت مطلوب خانم برای باروری، بارداری اتفاق نمی‌افتد، زیرا اسپرم نیز بخش حیاتی و مهمی از داستان باروری و لقاح است.

حرکت اسپرم به سوی تخمک

تعداد کم اسپرم، حرکت نامناسب اسپرم و شکل نامناسب اسپرم تمام مشکلاتی است که یک آقا می‌تواند با آن روبه‌رو باشد. برای این مشکل علل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که مثلا واریکوسل، مشکلات هورمونی، مشکلات تیروئیدی، مشکلات بیضه و حتی تغذیه غلط از جمله آنها ست.

معمولا اگر آقایی با مشکل اسپرم روبه‌رو باشد، با انجام اقدامات پزشکی مناسب، عمل یا دارودرمانی، این مشکل به راحتی رفع می‌شود. در مواردی که به هر دلیل مرد مبتلا به آزواسپرمی است یا به هیچ وجه اسپرمی ندارد، از اسپرم اهدایی استفاده می‌شود.

زمان مناسب اقدام به بارداری

یکی از مسائل مهم دیگر که در بارداری سریع بسیار بسیار اهمیت دارد، زمان اقدام به بارداری است. این زمان توسط خانم باید مشخص شود، زیرا یک مرد در تمام روزهای یک ماه توان باروری دارد و می‌تواند اسپرم تولید و روانه رحم و لوله‌های فالوپ کند؛ در حالی که یک خانم تنها در روزهای مشخصی از یک ماه، تخمک تولید می‌کند. بنابراین مهم است که در این روزها نزدیکی با هدف بارداری انجام شود تا شانس بارداری بالا رود.

با توجه به اینکه تخمک بعد از تولید در دستگاه تولید مثل زن کمتر از 48 ساعت زنده باقی می‌ماند، بنابراین مهم است که در این مدت زمان اسپرم را ملاقات کند تا لقاح اتفاق بیفتد. لذا هر خانم باید با توجه به طول دوره‌های قاعدگی خود، زمان احتمالی تخمگذاری خود را تشخیص دهد و از چند روز قبل و تا چند روز بعد از تخمک‌گذاری برای بارداری اقدام کند. توجه به نشانه‌های تخمک‌گذاری در بدن یا استفاده از کیت‌های تخمک‌گذاری می‌تواند کمک‌کننده باشد.

پوزیشن‌های نزدیکی در بارداری سریع

با تصور اینکه وضعیت خانم و آقا برای وقوع بارداری مطلوب است و در زمان تخمک‌گذاری خانم برای بارداری اقدام شده است، رعایت پوزیشن مناسب نزدیکی برای بارداری سریع نیز می‌تواند موثر باشد. پوزیشن میشنری، پوزیشن مثلث درخشان، پوزیشن داگی، پوزیشن قاشقی، پوزیشن شخم زدن و پوزیشن پروانه از جمله پوزیشن‌های مناسب برای وقوع بارداری سریع هستند.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که آنچه تمام مسیر بارداری را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، استرس و اضطراب است. بنابراین در مسیر بارداری خود استرس را کنار بگذارید و اقدامات موثر برای رسیدن به نتیجه مطلوب را در کمال خونسردی انجام دهید.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 5, میانگین امتیاز: 4,60 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×