شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

آیا عدسی های بلوکات و بلوکنترل واقعا برای چشم مفید هستند؟

امروزه کار با صفحات نمایشگر دیجیتال، جزو لا ینفک روز مرگی زندگی همه ما شده است. از کودکان گرفته تا بزرگسالان، همه ما ساعت های زیادی را به نمایشگرها خیره می شویم، بی آن که بدانیم چه به سر چشمان ما می آید! طبیعتا، نگرانی هایی در رابطه با تاثیر نور آبی این نمایشگرها بر سیستم بینایی به وجود  آمده است و بسیاری از دانشمندان، به کاربران و به خصوص والدین، در مورد عواقب سپری کردن زمان طولانی مقابل این صفحات دیجیتال هشدار می دهند. خوشبختانه، عینک های کامپیوتر جدیدا به بازار معرفی شده اند؛ این عینک ها با عدسی بلوکات یا بلوکنترل خود می توانند از فشار چشم تا حد زیادی بکاهند.

عینک کامپیوتر

سندرم بینایی کامپیوتر چیست؟

به گزارش خانه عینک مرکز اختصاصی خرید عینک طبی، سندرم کامپیوتر به گروهی از علائم گفته می شود که به واسطه استفاده طولانی مدت از صفحات دیجیتال به وجود می آیند.

اگر شما هم ساعات زیادی را مقابل لپ تاپ، کامپیوتر، تبلت، موبایل هوشمند و یا تلوزیون بگذرانید، متوجه فشار چشم، عدم راحتی و مشکلات چشم می شوید. معمول ترین علائمی که فرد تجربه می کند، عبارت است از خستگی چشم، سردرد، تاری دید، خشکی چشم، درد شانه و گردن. حتی بسیاری گزارش کرده اند که با مشکلات خواب نیز، مواجه شده اند.

نمی توان تمام این علائم را به گردن صفحات دیجیتال انداخت! بلکه این علائم به واسطه گروهی از رفتارهای اشتباه نیز ایجاد می شوند. برای مثال کار کردن با نمایشگرها در نور کم، خیرگی به صفحات و پلک نزدن، حالت نامناسب نشتن، عدم اصلاح بینایی و … .

چگونه از مشکلات چشمی کار با نمایشگرهای دیجیتال دوری کنیم؟

برای غلبه کردن بر علائمی که پیشتر ذکر شد، راه کارهایی وجود دارد. پیشنهاد می کنیم این موارد را به دقت انجام دهید تا از عوارض کوتاه مدت و دراز مدت آن، جلوگیری کنید.

  • بیشتر پلک بزنید: پلک زدن باعث به جریان افتادن اشک میشود. مخصوصا اگر از لنز های تماسی استفاده می کنید، حتما هر دقیقه حداقل بین ۱۵ تا ۲۰ بار پلک بزنید.
  • به چشمان خود استراحت بدهید: از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید. طبق این قانون، هر ۲۰ دقیقه، ۲۰ ثانیه به فاصله ۲۰ فوتی (۶ متری) خود نگاه کنید.
  • وضعیت روشنایی محیط را بررسی کنید: نور موبایل را در حالت اتومات قرار دهید. بیشتر توصیه میشود در هنگام کار با موبایل و کامپیوتر  نور اتاق خاموش نباشد. اگر چه که اگر از دستگاهی استفاده میکنید که کنترل هوشمند نور داشته باشد، تا حدودی مشکل را برطرف خواهد کرد.
  • ارتفاع مانیتور را تنظیم کنید: ارتفاع مانیتور با سر شما طوری باشد که زاویه ای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه، با چشمان شما تشکیل شود. این زاویه برای حفظ پوزیشن گردن ضروری بوده و باعث کاهش درد سر، گردن و شانه می شود.
  • استفاده از عینک کامپیوتر : عینک های کامپیوتر یا نور آبی این روزها بسیار محبوب شده اند. این عینک ها با کمک عدسی های بلوکات یا بلوکنترل خود می توانند نور آبی را فیلتر کرده و عوارض استفاده از صفحات دیجیتال را به حداقل برسانند.

اگر از عینک استفاده می کنید، احتمالا در سال های اخیر با پیشنهاد اضافه کردن عدسی های بلوکات یا بلوکنترل به عینک خود را شنیده اید. در ادامه تمامی سوال های شما را در خصوص عینک های کار با کامپیوتر نور آبی ، عدسی های بلوکات و بلوکنترل پاسخ خواهیم داد.

فیلتر نور آبی چکار می کند؟

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورهای آبی، می تواند باعث خستگی چشم، فشار چشم، بی خوابی، سردرد و … شود. برخی از عینک های مدرن، ویژگی فیلتر نور آبی را به عدسی های خود اضافه کرده اند تا از عوارض زمانی که نور آبی کاهش پیدا میکند، مرزهای بین اجسام افزایش می یابد وهمین طور به نظر میرسد که درک رنگ ها بیشتر میشود. بسیاری از افراد، گزارش کرده اند که با عدسی های بلوکات و بلوکنترل احساس راحتی دارند.

لازم است بدانید که در تمامی بهترین عینک مخصوص کامپیوتر، از فیلتر نور آبی استفاده شده است.

آیا عینک های کامپیوتر واقعا کار می کنند؟

قرنیه و لنز اشعه ماورا بنفش خورشید را بلاک می کنند، اما نور آبی از این لایه ها رد می شود و به شبکیه می رسد. به نظر می رسد این نور می تواند ریسک دژنراسیون ماکولا در سنین بالا ر افزایش بدهد. البته با توجه به اینکه صفحات نمایشگر عمر زیادی ندارند، هنوز تحقیقات کاملی در مورد تاثیر نور آبی بر شبکیه صورت نگرفته است.

آکادمی اپتومتری آمریکا  به عنوان یکی از پیشگامان در بررسی تکنولوژی های جدید، هیچ گونه عدسی خاصی برای کاربران کامپیوتر پیشنهاد نکرده است. این انجمن تاکید کرده است نور آبی  ساطع شده از صفحات دیجیتال نمی تواند باعث بیماری های  چشمی با خستگی چشم شود.

با این حال، نظر کاربران چیزی خلاف این است. با جستجویی کوچک، می توانید به تعداد زیادی از نظرات مثبت در خصوص عینک های کامپیوتر دست پیدا کنید. بسیاری تاکید کرده اند که مشکلاتی چون فشار چشم، خستگی چشم، سردرد و بی خوابی شان با عدسی های بلوکنترلی که در عینک های کامپیوتر به کار رفته، حل شده است.

آیا عدسی های بلوکات و بلوکنترل به چشم ما آسیب می زنند؟

 تفاوت عدسی بلوکات و بلو کنترل بیشتر در قیمت و مقدار نور آبی که حذف می کنند است. عدسی های بلوکات بیش از ۹۰% نورهای آبی را حذف می کنند که شامل نورهای آبی مفید نیز می باشد.

با این حال، نه عدسی های بلوکات و نه عدسی های بلوکنترل، به چشم آسیب نمی زنند. این عینک ها تنها نور آبی ساطع شده از صفحات دیجیتال مثل موبایل، لپ تاپ، تلویزیون و … را فیلتر می کنند.

آیا عدسی های بلوکات و بلوکنترل تاثیری در سلامت چشم دارند؟

بر اساس صحبت های انجمن دژنراسیون ماکولا در آمریکا، مشخص شد که نور آبی به چشم آسیب نمی زند. این صحبت ها هر گونه ادعای آسیب نور آبی و حفاظت عینک های کامپیوتر در خطرات را رد می کند.

عدسی بلو کات بهتر است یا بلو کنترل

عینک هایی با عدسی های بلوکات باعث میشوند شما همه چیز رو مقداری زرد رنگ ببینید؛ پس اگر کار گرافیکی انجام می دهید و تشخیص رنگ برای شما مهم است، ممکن است مقداری اختلال در دید رنگ برای شما ایجاد شود.

معمولا افراد با عدسی های بلوکات، شکایت بیشتری از کم بینایی در دید شب دارند. البته که این عدسی های می توانند  درک رنگ رو هم مقداری با اختلال مواجه کنند.

از آنجایی که عدسی های بلوکنترل تنها بخش مضر نورهای آبی را فیلتر می کنند، تغییر چندانی در بینایی شما ایجاد نخواهند کرد و مناسب تر خواهند بود.

آیا نور آبی باعث بیدار خوابی میشود؟

در طی روز، نور آبی بیشترین تاثیر را بر روی تنظیم ساعت بدن دارد. هر دو نور آبی طبیعی و مصنوعی میتوانند باعث بیدار خوابی و به اصطلاح، اجیر شدن شوند.

با این حال، تنها مقدار زیاد نور آبی می تواند باعث بیدار ماندن شما بشود، آن هم درحالی که بدن شما به خواب نیاز دارد. در این موارد، عینک های کامپیوتر می توانند مفید واقع شوند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 1,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×