یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲

مزایای باغبانی برای دانش آموزان و کودکان

باغبانی دانش آموزان

به گزارش وب سایت کانادایی  floristkid، حتی با وجود بهترین معلم ها، خیلی وقت ها بهترین یادگیری در فضای سبز و باغ ها رخ می دهد. مزایای داشتن درخت، گل ، سبزی یا گیاه در مدارس و منازل بسیار فراتر از بحث زیبایی شناختی آن ها است. این موجودات زیبا می توانند فضایی دلنشین برای یادگیری کودکان و دانش آموزان ایجاد کنند. با توجه به اهمیت وجود گیاهان در مدارس و تاثیر باغبانی کودکان، در این مقاله به اهمیت و مزایای باغبانی برای دانش آموزان و کودکان می پردازیم.

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، باغبانی به کودکان اجازه می دهد تا با دنیای طبیعی اطراف خود ارتباط برقرار کنند. باغبانی به دانش آموزان کشاورزی، نحوه غذا خوردن، چگونگی حفظ محیط زیست، همچنین قدردانی از طبیعت و احترام به آن را می آموزد.

مزایای باغبانی برای دانش آموزان

پیشرفت تحصیلی و یادگیری بهینه

متاسفانه امروزه فعالیت های کلاس های درس سنتی، مانند خواندن با صدای بلند و گوش دادن به معلمان باعث یک نوع یادگیری غیر فعال می شوند. در صورتی که باید کلاس ها به گونه ای باشند که کودکان از طریق یادگیری فعال (active learning) درس ها را یاد بگیرند. فعالیت‌های درسی در فضای باز، این امکان را به معلمان و دانش آموزان می دهد تا تا یادگیری به صورت عملی و فعال رخ دهد.

بر اساس تحقیقات علمی، دانش‌آموزانی که علاوه بر یادگیری در کلاس های معمولی و سنتی، در یک برنامه درسی علمی مبتنی بر فضای باز و باغ ها شرکت می‌کنند، در ارزیابی ها، عملکرد بسیار بهتری  نسبت دانش‌آموزان دیگر دارند.

حفاظت از محیط زیست

بسیاری از دانش‌آموزانی که در مناطق روستایی بزرگ نشده‌اند، هرگز جوانه‌زنی بذر یا رشد گیاهان را ندیده‌اند. دیدن یا حتی خوردن سبزیجات تازه برای برخی از بچه ها یک تجربه منحصر به فرد است. در برنامه‌های باغبانی و کشاورزی کودکان، دانش‌آموزان با فواید میوه‌ها و سبزیجات تازه و فرآیندی که آنها را به بازار عرضه می‌شوند، آشنا می‌گردند. آنها در مورد رشد گیاهان، از دانه‌ها تا نهال‌ها، گل‌ها و میوه‌ها، و اثرات باران، خشکسالی و سایر عوامل طبیعی بر زندگی گیاهان می آموزند. در نتیجه دانش‌آموزان پیوند بین طبیعت، منابع غذایی، گرده‌افشان‌ها و سایر گونه‌های جذب شده توسط اکوسیستم باغ ها را درک می‌کنند.

یکی از ابزارهای مفیدی که امروزه برای تشویق کودکان ودانش آموزان به حفظ محیط زیست تولید شده است، مداد کاشتنی است. مداد های کاشتنی، مدادهایی روزنامه ای هستند که در انتهای آنها بذر انواع گیاهان قرار داده شده است. دانش آموزان پس از مصرف این مدادها، آنها را از انتها داخل خاک می کارند. پس از کاشت این مدادهای بذردار، بذرها جوانه زده و دانش آموزان می توانند معجزه تولد گیاهان را مشاهده کنند. همین امر موجب انس هر چه بیشتر آنها با طبیعت و محیط زیست می شود.

مداد بذردار - مداد کاشتنی

فعالیت های عملی و فیزیکی

یکی دیگر از مزایای باغبانی برای دانش آموزان یادگیری فعال است. وظایف و فعالیت های عملی باغبانی به کودکان این امکان را می دهد که به یادگیرندگانی فعال تبدیل شوند. آنها در تفکر خود انعطاف پذیرتر می شوند و مشکلات را به کمک راه حلی هایی که از طبیعت آموخته اند، حل می کنند. چنین رویکرد زیبا و لذتبخشی در داخل کلاس های درس، می تواند تمرکز کودکان را را افزایش دهد.

مهارت های اجتماعی

باغبانی در مدرسه طبیعتاً کار تیمی، مسئولیت فردی و تعهد به موفقیت کودکان را افزایش می دهد.  بسیاری از مدارس باغبانی تیمی از داوطلبین و مربیان را استخدام می کنند که به دانش آموزان در کاشت بذرها و یادگیری در باغ ها کمک کنند. افزایش ارتباط بین دانش‌آموزان، مربیان و داوطلبان باعث رشد توانایی‌های بین فردی و مشارکتی در کودکان می‌شود که این امر تا آخر عمر ادامه می‌یابد.

دانش آموزانی که در برنامه های باغبانی در مدارس شرکت می کنند، خودآگاهی و کار گروهی خود را برای دستیابی به اهداف گروهی را بهتر درک می‌کنند. آنها عزت نفس بالاتر، آگاهی بهتر از مسئولیت شخصی، روابطی بهتر با والدین و سایر اعضای خانواده خود به دست می آورند. علاوه بر این، فعالیت‌های باغبانی برای بهبود مهارت‌های ارتباط غیرکلامی و مشارکت در کار مشترک در کودکان دارای مشکلات یادگیری موثر است.

مزایای باغبانی برای دانش آموزان

همدلی و تمرین ریسک پذیری

دانش آموزان که در فعالیت های باغبانی شرکت می کنند، همدلی بیشتری را با همکلاسی های خود و موجودات موجود در محیط مدرسه خود دارند. علت این امر آن است که مشاهده رشد پرندگان و کرم‌های خاکی در باغ، وابستگی متقابل اجزای طبیعت را به کودکان می‌آموزد. آنها می آموزند که برای پیشرفت و زندگی ایده ال نیاز است که با دیگر موجودات و انسان ها رابطه ای خوب و موثر داشته باشند. مدارس باغبانی همچنین یک منطقه عالی برای کودکان برای تمرین فعالیت های جدید و در عین حال یادگیری در مورد مرزها و مسئولیت در یک محیط امن است. دانش آموزان در این مدارس می توانند محدودیت های خود را کنار بزنند و توانایی های جدیدی را در یک فضای امن به دست آورند.

نتیجه گیری

مزایای باغبانی برای دانش آموزان بی شمار است. کشاورزی و باغبانی می توانند موجب ایجاد و یا بهبود مهارت ها و توانایی هایی متنوعی در دانش آموزان گردند. برخی از این موارد عبارتند از: افزایش مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، صبوری، قدرت تجزیه و تحلیل، خلاقیت، احترام به محیط زیست و علاقه مندی دانش آموزان به میوه سبزیجات. در نتیجه با توجه به مزایای باغبانی برای دانش آموزان، لازم است که امروزه کلاس های باغبانی جزو دوره های فوق برنامه مدارس قرار گیرند، تا کودکان امروزی از مزایای آن بهره مند گردند.

منبع : وب سایت بچه گل فروش (florist kid )

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 6, میانگین امتیاز: 4,33 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×