پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

بیماری بواسیر چیست؟ هزینه درمان قطعی هموروئید و معرفی بهترین دکتر

عکس بواسیر یا هموروئید باد کرده

بیماری بواسیر یا هموروئید باعث بسیاری از مشکلات نشیمنگاهی از جمله یبوست، شقاق مقعدی، درد و تیر کشیدن مقعد می باشد. البته در گاهی از بیماران این عوارض نام برده می توانند به عنوان دلیل به وجود آمدن توده بواسیر هم در نظر گرفته شوند.

گاهی اوقات ممکن است از اندازه یک جوش کوچک در بیرون مقعد یا داخل رکتوم شروع شده و زمانی که درمان نمی شود، به اندازه یک تیله تبدیل شود. شما می توانید با روشهای درمان خانگی از رشد و بزرگ شده توده هموروئید جلوگیری کنید.

ولی برای درمان قطعی آن حتما باید نزد متخصص بروید تا با درمان های پزشکی آشنا شوید که سپس دکتر مناسب ترین گزینه را برای شما انتخاب می کند.

بواسیر چیست؟

بیماری بواسیر یا هموروئید در حقیقت یک رگ ملتهب شده و باد کرده است که به شکل یک توده در می آید. اندازه این توده می تواند بین یک نخود کوچک تا یک تیله تغییر کند. همچنین برخی از بیماران ممکن است ماه ها توده هموروئیدی داشته باشند که اندازه آن تغییری نکرده است ولی این به معنی بهبود بیماری نیست.

بیماری هموروئید دو نوع دارد:

 1. بواسیر یا هموروئید داخلی: این توده در داخل کانال مقعد به وجود می آید و بیمار آن را نمی بیند. این توده ممکن است زمانی احساس شود که اجابت مزاج اتفاق می افتد. بیمار تقریبا همچین حسی داد که انگار دفع کامل اتفاق نیفتاده و چیزی داخل مقعدش گیر کرده است. یکی دیگر از نشانه های آن خونریزی از مقعد است.
 2. بواسیر یا هموروئید خارجی: این نوع نسبت به هموروئید داخلی شایع تر است و همانطور که از اسمش پیداست، در خارج از مقعد ایجاد می شود که بیمار خودش آن را با لمس حس می کند. این نوع معمولا خونریزی ندارد. به غیر از مواردی که به شکل ترومبوزه در می آید.

عکس انواع بواسیر داخلی و خارجی

علائم و نشانه های بیماری

با توجه به توضیح مختصری که در بالا دادیم، این علائم کاملا بستگی به نوع بواسیر شما دارند.

در صورت ابتلا به بواسیر خارجی، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • خارش مقعد
 • یک یا چند توده سخت و حساس در نزدیکی مقعد
 • درد مقعد، به خصوص هنگام نشستن
 • تیر کشیدن ناگهانی رکتوم

زور زدن زمان دفع، مالیدن یا تمیز کردن بیش از حد اطراف مقعد ممکن است علائم شما را بدتر کند زیرا پوست اطراف مقعد بسیار نازک بوده و حساس است. برای بسیاری از افراد، علائم هموروئید خارجی اگر توده خیلی کوچک باشد، در عرض چند روز از بین می روند.

زمان ابتلا بواسیر داخلی، ممکن است شما موارد زیر را داشته باشید:

 • خونریزی از مقعد بعد از اجابت مزاج، خون قرمز روشن را در مدفوع، روی دستمال توالت یا در کاسه توالت احتمال دارد که مشاهده کنید.
 • پرولاپس شدن یا افتادگی توده، که هموروئیدی است که از دهانه مقعد شما آویزان شده است.
 • بواسیر داخلی معمولاً دردناک نیست مگر اینکه پرولاپس باشد. هموروئید داخلی پرولاپس شده ممکن است باعث درد و ناراحتی شما شود.

برای درمان علائم هموروئید به کدام دکتر باید مراجعه کرد؟

بهترین دکتر بواسیر کیست و برای درمان به کدام متخصص باید مراجعه کرد؟ این سوال را تمام بیماران به محض ابتلا به هموروئید می پرسند.

بعد از ظاهر شدن علائم هموروئید، مهم ترین کاری که فرد باید انجام دهد، مراجعه به یک متخصص برای برطرف کردن این نشانه ها و درمان بیماری خود می باشد. از آنجا که اغلب کسانی که با ما تماس میگیرند این سوال را دارند که برای درمان بواسیر به کدام دکتر باید مراجعه کرد، تصمیم داریم این موضوع را خیلی واضح بیان کنیم.

زمانی که فرد نشانه هایی مانند برآمدگی، بیرون زدگی بواسیر یا هر کدام از چهار درجه هموروئید را دارد، بهترین گزینه متخصص جراح عمومی می باشد. وی با آگاهی از تمامی روش های درمان، متناسب با شرایط بیمار بهترین راه را انتخاب می کند.

کلینیک اچ پی وی: دکتر بواسیر – هموروئید

بهترین دکتر بواسیر

چه زمانی باید برای از بین بردن علائم هموروئید اقدام کنم؟

پزشک ممکن است در مواردی پس از معاینه تصمیم بگیرد که بیمار هر چه سریع تر برای درمان با روشهای پزشکی آماده شود. که این شرایط عبارت هستند از:

 • زمانی که بیمار علائمی مانند هموروئید داخلی و خارجی را با هم دارد.
 • وقتی که بیمار بواسیر داخلی درجه ۳ یا چهار داشته باشد که یعنی توده بواسیر پرولاپس شده و در معرض لیز خوردن از مقعد به سمت بیرون است.

آیا استرس می تواند باعث هموروئید شود؟

استرس می تواند منجر به مشکلات گوارشی شود و زور زدن به دلیل یبوست و اسهال می تواند باعث تشدید بواسیر شود. وقتی افراد تحت استرس هستند، عضله اسفنکتر خود را سفت می کنند و به راست روده فشار می آورند. این فشار می تواند باعث شعله ور شدن هموروئید شود.

اگر بواسیر درمان نشود چه عوارضی دارد؟

اگرچه هموروئید به ندرت یک مشکل جدی برای سلامتی است، اما نادیده گرفتن آنها ممکن است درد و سوزشی که می کشید را طولانی تر یا بدتر کند. این عارضه می تواند تبدیل به یک مشکل مزمن که باعث درد مداوم رکتوم، خارش مقعد و یا خونریزی در حین اجابت مزاج شده، بشود.

هنگامی که یک هموروئید خارجی لخته خون را تشکیل می دهد یا به اصطلاح؛ ترومبوزه می شود، درد می تواند طاقت فرسا باشد. اگر درد قابل تحمل است و لخته بیش از دو روز وجود داشته است، از درمان های خانگی برای رفع علائم استفاده کنید و منتظر مانده تا خود به خود از بین برود.

بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص این بیماری دکتر معمولا راه حل های مختلفی را در نظر دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • آیا سابقه ابتلا به بیماری نشیمنگاهی دیگری را از قبل داشتید یا دارو خاصی مصرف می کنید؟
 • انجام یک معاینه فیزیکی ساده. اغلب ارائه دهندگان می توانند هموروئید خارجی را با نگاه کردن به ناحیه اطراف مقعد تشخیص دهند.
 • برای بررسی هموروئید داخلی یک معاینه دیجیتالی رکتوم انجام خواهد داد. برای این کار، پزشک یک انگشت روغن‌ کاری شده را زمانی که دستکش به دست دارد، وارد راست روده می کند تا هر چیزی غیرطبیعی را بتواند به درستی احساس کند.

همچنین ممکن است روش هایی مانند آنوسکوپی را برای بررسی هموروئید داخلی انجام دهد.

راه های درمان هموروئید چیست؟

اگر درمان های خانگی برای بواسیر کمکی به شما نکرد، ممکن است به یک روش پزشکی نیاز داشته باشید. چندین روش مختلف وجود دارد که پزشک شما می تواند در یک کلینیک انجام دهد. این روش ها از تکنیک های مختلفی برای ایجاد بافت اسکار در بواسیر استفاده می کنند. این جریان خون را قطع می کند که معمولاً هموروئید را کوچک می کند. در موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

هزینه درمان چقدر است؟

اگر بخواهیم پاسخ دقیقی به این سوال بدهیم، حقیقتا امکان پذیر نیست. زیرا به موارد بسیاری بستگی دارد. از جمله:

 • کدام روش را برای درمان هموروئید خود انتخاب کردید؟
 • اندازه توده چقدر است؟
 • آیا توده در داخل مقعد است یا بیرون از آن قرار دارد؟
 • سابقه پزشکی شما چگونه بوده است.

آیا می توان از این عارضه پیشگیری کرد؟

شما می توانید با رعایت موارد زیر به پیشگیری از هموروئید کمک کنید:

 • خوردن غذاهایی که فیبر بالایی دارند
 • مصرف نرم کننده مدفوع یا مکمل های حاوی فیبر
 • نوشیدن مایعات کافی در هر روز
 • زور نزدن در هنگام اجابت مزاج
 • برای مدت طولانی روی توالت ننشینید
این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 5, میانگین امتیاز: 4,40 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×