یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

یک بنر تبلیغاتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه یکی از محبوب‌ترین و پر طرفدارترین روش‌ها برای انجام تبلیغات در دنیای دیجیتال مارکتینگ، استفاده از بنرهای تبلیغاتی است. محدودیت‌های مالی و عدم امکان بهره‌وری از روش‌های تبلیغاتی در فضاهای باز، باعث شده است تا استفاده از روش‌های جایگزین در بسیاری از مشاغل و اصناف، بیشتر خودنمایی کند. استفاده از بنر، راهکاری است که به دلیل تحت تاثیر قرار دادن حس بینایی مخاطب و قیمت مناسب، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

در این بین، کیفیت طراحی و محتوا بنرها اهمیت بسیار زیادی دارد؛ هرچه بنر شما اصولی‌تر و جذاب‌تر طراحی شود، بازخورد بهتری خواهید گرفت. در این مقاله، علاوه بر این که مزایای بنرهای تبلیغاتی را به شما معرفی ‌می‌کنیم، ویژگی‌هایی را ذکر می‌کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید یک بنر تبلیغاتی خوب و حرفه‌ای طراحی کنید. اما قبل از هرچیز توضح کوتاهی خواهیم داد که بنر تبلیغاتی چیست و اصول طراحی بنر شامل چه مواردی است؟

بنر تبلیغاتی چیست؟

اصول طراحی بنر تبلیغاتی

استفاده از بنرهای تبلیغاتی در فضای مجازی یکی از موثرترین روش‌هایی است که به کمک آن می‌توانید ترافیک هدفمندی را به سمت کسب و کارتان هدایت کنید. بنر تبلیغاتی، درواقع نوعی بیلبورد دیجیتال است. بنرهای تبلیغاتی دیجیتال تلاش می‌کنند با کمک تصاویر توجه مخاطبان را به سمت وبسایت و کسب و کار شما جلب کنند. این بنرها اغلب با استفاده از تصاویر و رنگ‌های جذاب طراحی می‌شوند و بجای استفاده از متن‌های طولانی، از محتواهای چند رسانه‌ای برای انتقال پیام و اطلاعات بهره می‌گیرند. این بنرها عموما در مکان‌هایی با بازدید زیاد در صفحات وب قرار می‌گیرند.

اصول طراحی بنر چیست؟

برای اینکه بتوانید یک بنر تبلیغاتی حرفه‌ای و جذاب طراحی کنید، حتما باید اصول اولیه طراحی بنر را بشناسید و آن‌ها را رعایت کنید. اگر بنر به خوبی طراحی نشود، قطعا نمی‌توانید انتظار نتایج مطلوبی هم داشته باشید و ممکن است هزینه‌ای که برای تبلیغات در نظر گرفته‌اید بی نتیجه بماند. در ادامه نکاتی را ذکر می‌کنیم که رعایت آن‌ها برای طراحی یک بنر تبلیغاتی خوب الزامی است.

شناخت مخاطب

پرسونای مخاطب در طراحی بنر حرفه‌ای اهمیت بسیار زیادی دارد. در گام اول باید مخاطب خود را به خوبی بشناسید و توجه کنید که برای هر کسب و کاری، جامعه هدف متفاوتی وجود دارد. با شناخت مخاطب و هدف‌گذاری برای جلب نظر آن‌ها، می‌توانید یک بنر تاثیرگذار طراحی کنید. واضح است که طراحی بنر برای یک مهدکودک، از نظر بصری و ترکیب رنگ، کاملا متفاوت از یک بنر طراحی شده برای یک محصول خوراکی است.

اندازه مناسب بنر

بعد از شناخت جامعه هدف، نوبت به تعیین اندازه و سایز بنر می‌رسد. تبلیغ کنندگان عموما اختیار چندانی در انتخاب محل انتشار بنرها ندارند؛ اما می‌توانند اندازه و طراحی آن را کنترل کنند. ‌انتخاب اندازه مناسب، یکی دیگر از معیارهای مهم و تاثیرگذار در کمپین‌های تبلیغاتی است. اندازه بنر باید متناسب با هدف تبلیغاتی شما انتخاب شود؛ این اندازه می‌تواند در نرخ کلیک بنر شما تاثیرگذار باشد.

جایگذاری درست عناصر

طراحی یک بنر تبلیغاتی باید به شکلی باشد که در آن، تمام عناصر ضروری، به‌درستی و در جایگاه خود استفاده شوند. در غیر این صورت بنر شما ممکن است به خوبی، هدف و پیام شما را به مخاطب نرساند و نتیجه دلخواه را نگیرید.

استفاده از لوگو

یکی از مهم‌ترین عناصری که باید در بنر وجود داشته باشد، لوگوی برند شما است. برای افزایش شناخت نسبت به برند،‌ وجود لوگو در بنر یا پوستر ضروری است. لوگو را باید به شکلی در بنر خود قرار دهید که برجسته‌تر از سایر عناصر دیده شود. البته نه آن‌قدر که از اهمیت پیام مورد نظرتان بکاهد.

ارزش پیشنهادی

کسب و کار شما چه ویژگی برجسته یا خدماتی دارد که می‌توانید با استفاده از آن، نظر مخاطب را جلب کنید؟ ارزش پیشنهادی می‌تواند ارائه یک شرایط استثنایی، کیفیت بالا، ارائه تخفیف و … باشد. ارزش پیشنهادی بزرگ‌ترین بخش بنر شما را تشکیل می‌دهد و باید اولین چیزی باشد که مخاطب شما در نگاه اول می‌بیند.

دکمه فراخوان (Call To Action)

دکمه فراخوان یا CTA، دکمه یا متنی است که کابر با کلیک روی آن می‌تواند وارد صفحه وبسایت شما شود. برای ایجاد این بخش، می‌توان از عبارت‌هایی مانند “شروع کنید، “بیشتر بدانید” یا “همین حالا ببینید” استفاده کرد. با ایجاد یک کال تو اکشن مناسب می‌توانید نرخ کلیک بالایی بگیرید. تجربه نشان داده است که متن و جایگاه دکمه‌ها، در نرخ کلیک شما تاثیر بسیار زیادی دارند.

سادگی

تبلیغات شلوغ و شلخته نه تنها باعث جلب توجه مخاطب نمی‌شود، بلکه نتیجه عکس خواهد داشت. برای اینکه بتوانید نظر مخاطبان را جلب کنید، باید یک بنر ساده و در عین حال جذاب طراحی کنید. بهتر است محتوا و تصاویر کاملا واضح و گیرا باشد تا بتوانید بلافاصله کلیک مخاطب را بگیرید.

استفاده از تصاویر متحرک

استفاده از تصاویر متحرک در بنرهای تبلیغاتی تاثیر بسیار زیادی در جلب توجه مخاطب دارد. این روزها به دلیل داشتن جذابیت بیشتر، طراحی بنر متحرک بسیار مورد استقبال افراد جامعه و صاحبان کسب و کار قرار گرفته است. اما اگر می‌خواهید از تصاویر متحرک در بنر خود استفاده کنید، دقت کنید که نباید این تصاویر، مخاطب را از پیام اصلی تبلیغات منحرف کند.

سازگار با محیط

بنر شما باید در عین حال که ساده است، ساختارپذیر و سازگار با محیط باشد. اگر تبلیغات شما با ساختار سایت پذیرنده سازگار باشد، کاربران بیشتر به شما اعتماد می‌کنند. بنر تبلیغاتی باید همیشه قابل مشاهده و کلیک کردن باشد. قبل از اینکه بنر خود را در یک سایت منتشر کنید، اول سری به سایت بزنید و بنری را طراحی کنید که با الگویی که از این سایت دیده‌اید سازگار باشد.

مزایا و معایب بنرهای تبلیغاتی چیست؟

مزایای بنرهای تبلیغاتی

استفاده از بنرهای تبلیغاتی برای بازاریابی کسب و کارها مزایای بسیار زیادی دارد. از جمله مزایای این بنرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هزینه کمتر نسبت به سایر روش‌های تبلیغات
  • مناسب جهت افزایش آگاهی مخاطبان نسبت به برند شما
  • صرفه‌جویی در زمان ناشران و تبلیغ کننندگان
  • امکان ارسال تبلیغات در چندین وبسایت مختلف به صورت همزمان
  • امکان هدف‌گذاری مخاطبان با ویژگی‌های خاص
  • امکان اندازه‌گیری و ارزیابی نتایج

با این حال تبلیغات بنری در کنار تمام مزایایی که دارند، دارای معایبی هم هستند. از جمله معایب آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اگر افزایش بازدید وبسایتتان توسط مخاطبان مورد هدف شما نباشد، هزینه شما به هدر می‌رود.
  • اگر اقدامات ردیابی و اهداف تعیین شده درست نباشد، امکان تصمیم گیری اشتباه با تجزیه و تحلیل داده‌ها وجود دارد.
  • برای طراحی بنرهای جذاب باید با طراحان گرافیک حرفه‌ای کار کنید و برای آن باید بودجه‌ای جداگانه در نظر بگیرید.

جمع بندی

در این مطلب، اصول طراحی بنر یا پوستر را به شما معرفی کردیم و توضیح دادیم که یک بنر تبلیغاتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد. با استفاده از تبلیغات بنری می‌توانید به جامعه‌ای هدفمند از مخاطبان دست پیدا کنید. برای آنکه بتوانید جامعه هدفتان را به سمت وبسایت و کسب و کار خود سوق دهید، نیاز به انجام تبلیغات بنری دارید. بنابراین باید بنری جذاب و حرفه‌ای طراحی کنید تا نظر مخاطبانتان را با یک نگاه جلب کند. ساخت بنرهای تبلیغاتی هم مانند سایر روش‌های بازاریابی، دارای اصول و قواعدی است که با رعایت آن‌ها بنر شما جذاب‌تر شده و تاثیر بیشتری در ذهن مخاطبتان خواهد داشت.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 1,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×